anxietate atacuri de panica

  •  
    • 57 mesaje
    7 Feb 2007, 19:29
    0 1
    Eu m-am vindecat asa.Am facut calciu intravenos,am luat un fixator de calciu,alfad3,si minerale.Medicul mi-a facut inainte de tratament analiza calcemiei.In momentele de panica aseazate pe canapea ,incearca sa te relaxezi,respira adanc si bea cu inghitituri mici un pahar cu apa minerala acidulata cat mai rece.Multa sanatate !Talida
  •  
    • 27 mesaje
    19 Feb 2007, 10:41
    0 1
    cris_usa mie nu-mi mai trece anxietatea si atacurile de panica si am inceput sa iau xanax si am vazut ca atunci cand il iau ma mai linistesc ,dar stiu ca provoaca obisnuinta, cipralexul mai mult m-a agitat de faceam mai multe atacuri pe cand il luam. Tu cat timp ai folosit xanaxul si in ce doza ca eu n-am vrut sa depasesc 0,25 mg pana acum.Evelor daca vreuna din voi ma poate ajuta cu sfaturi va rog sa-mi spuneti pt ca nu mai suport starea asta de 4 luni si ceva ma chinui cu ea si asta nu-i viata. va pup...pa pa...
  •  
    • 97 mesaje
    19 Feb 2007, 16:30
    0 0
    Eu am luat la inceput 2 pastile pe zi (de 0.25mg) una dimineata si una seara.Dupa 2 saptamani cand m-am simtit mai bine am inceput sa scad doza, luam dimneata una si seara jumatate.Dupa o saptamana am luat jumate de pastila dimneata si jumate seara, deci ajunsesem la una pe zi.Pe prospect scrie ca poti lua 3 pe zi dar in cazul meu nu a fost necesar si cred ca nici in cazul tau.Poti incepe cu 2 pe zi si apoi cand te simti bine incepi sa scazi doza , jumatate de doza pe saptamana sau la 2 saptamani.XANAXUL da dependenta dar in doze mari si daca iei luni intregi sau ani.Oricum ideea este ca atunci cand vrei sa opresti tratamentul sa nu-l opresti brusc ci incepi sa scazi treptat doza.
  •  
    • 218 mesaje
    19 Feb 2007, 17:32
    0 0
    fetelor,de ce cautati vindecarea la altii si nu in voi?
  •  
    • 1094 mesaje
    19 Feb 2007, 20:50
    0 0
    Chiar nu intelege nimeni ca boala asta nu se vindeca cu medicamente?? Cel mult trebuiesc luate Sedocalm sau ceva naturist pentru linistire. Va scriu un site care poate o sa ajute sa intelegeti mai bine decat pot eu sa explic, ca fiecare boala are o cauza subtila. Aveti sufletul bolnav ..trebuie sa faceti pace cu voi..cu lumea..sa va iubiti din nou..abea atunci o sa inceapa vindecarea..
    http://www.lumeaingerilor.ro/index.php
  •  
    • 162 mesaje
    19 Feb 2007, 21:32
    0 0
    Din punct de vedere fiziologic este adevarat ca atacurile de panica cuprind toate aceste manifestari pe care le descrieti (ameteala, sufocare, transpiratie, frica, palpitatii, senzatie de moarte iminenta etc). Dar daca exista un diagnostic de atac de panica el se refera la un simptom, o manifestare de origine psihica deci nu are legatura cu lipsa calciului, magneziului, hipotensiunea, oboseala, alte boli.
    Asadar avand o cauza psihica, chiar daca o parte dintre manifestari sunt organice, rezolvarea consta in a descoperi aceasta cauza. Cu alte cuvinte, criza de panica are un sens, sens care nu-i este constient celui in cauza. A lua medicamente nu ajuta la vindecare ci doar la ameliorarea simptomelor pe moment sau la reducerea generala a starii de tensiune.
    Totusi crizele apar in anumite momente si un mare progres este descoperirea unor relatii intre criza si ceea ce simtim atunci, ceea ce urmeaza sa se intample, locurile in care se declanseaza, persoanele cu care au legatura etc
    O psihoterapie sau o consiliere psihologica este folositoare pentru a afla ce inseamna aceste atacuri de panica, de unde au inceput, la ce se refera, cu ce le putem pune in legatura, de ce se produc in anumite momente si nu in altele.
    www.topsanatate.ro
  •  
    • 27 mesaje
    21 Feb 2007, 10:00
    0 0
    cris_usa vreau sa stiu daca dupa ce ai intrerupt tratamentul ti-a mai aparut anxietate si atacuri de panica.Eu am fost la psihiatra aseara si a vrut sa-mi dea orfilin, dar ala e pentru epileptici si eu nu sunt epileptica asa ca am refuzat, si am zis ca mai bine ma tratez cu xanax. Mi-a mai zis sa merg la reflexoterapie, stie cineva daca se poate vindeca complet cu reflexoterapie???? Vreau sa nu mai iau pastile!!! Sau facut cineva acupunctura si s-a vindecat? astept sfaturi, va pup..pa pa....
  •  
    • 1094 mesaje
    21 Feb 2007, 11:48
    0 0
    si reflexoterapia si acupunctura sunt foarte bune. Doar vezi sa mergi la cineva recomandat
  •  
    • 97 mesaje
    21 Feb 2007, 18:04
    0 0
    Stari de anxietate o sa mai apara din in cand chiar si dupa ce termini tratamentul, dar nu mai sunt asa intense.Am fost si la 10 sedinte de reflexoterapie care m-au ajutat cat de cat, dar cel mai mult m-a ajutat psihologul pentru ca m-a invatat cum sa-mi controlez teama, cred ca daca nu ma duceam nu ma puteam vindeca repede.Stiu ca raspunsul asta NU o sa te multumeasca prea mult dar la mine numai pastilele NU au mers.Ca tratamentul sa-si faca efect trebuie luat mult timp,cateva luni chiar si un an.Eu nu am vrut sa le iau atata timp te teama dependentei si atunci am mers la psiholog.Chiar daca nu doresti sa te duci la psiholog, parerea mea e sa incerci sa vezi cum merge, incepi cu cateva sedinte si in acelasi timp poti face si tratament.
  •  
    • 24 mesaje
    23 Feb 2007, 11:36
    0 1
    ardeleanatena despre ce dr de la spit militar vorbesti?cumva dr. poalelungi?
  •  
    • 24 mesaje
    23 Feb 2007, 11:48
    0 0
    felete si eu sufar de aceeasi stare de anxietate.totul a inceput pe fondul unei stari de oboseala.cand am incercat sa ma dau jos din pat, am inceput sa ametesc si atunci am intrat in panica si am lesinat.nu stiu ce s-a inbtamplat, practic m-am trezit auzind-o pe sora mea urland si sunand dupa ambulanta.am inteles ca este vorba de un atac de panica, nu mai puteam sa mai stau singura in casa de frica sa nu mi se intamplec ceva. am cautat timp de 6 luni sa fiu intotdeauna inconjurata de oameni, devenisem de fapt dependenta de oameni.in timp am aflat de un dr. de la spitalul militare, dr. poalelungi (e si la sanador), am mers la el si mi-a dat niste pastile xanax, doxepin, vitamine triovit nici nu mai stiu. el este psihiatru si de aceea m-a trimis si la un psiholog sa vada daca e nevoie de psihoterapie.am fost si la psihologul recomandat de el care mi-a zis ca nu am nimic si ca numai eu ma pot ajuta. mi-a zis sa incep sa stau singurica cate o jumate de ora, apoi o ora si tot asa.i-am urmat sfatul si uitati-ma. am ajuns sa stau si cate 8 ore singurica.m-am incurajat si am reusit si voi reusi sa redevin ce-am fost o luptatoare.apropo, dupa ce am vazut ca pastilele nu au nici un efect am revenit la poalelungi si i-am spus ca le-am intrerupt ca eu nu simteam nimic. el, a intrat in "panica" cum de le-am intrerupt deodata pe toate, mi-a mai prescris ceva ce eu nu am mai luat si nici nu l-am mai vizitat.
    este ok dr. pt ca te incurajeaza enorm, cand pleci de la el pleci plin de viata si cu o dorinta enorma de vindecare.
    succes fetelor si tineti minte NUMAI DE NOI TINE
  •  
    • 24 mesaje
    23 Feb 2007, 11:52
    0 0
    apropo am uitat sa va spun ce era mai important.de un an jumate nu am mai avut nici un atac, iar asta mi se datoreaza numai mie si doctorei care mi-a zis ca nu am absolut nimic si ca totul depinde de mine.
  •  
    • 19 mesaje
    23 Feb 2007, 12:15
    0 0
    aris333, ai foarte mare dreptate ca totul depinde de noi, si ca nu ne pot ajuta medicamentele decat sa amelioreze simtomele.Pana nu intelegem acest lucru si asteptam ajutor de la altii, nu o sa reusim sa invingem starea. Psihologul asta te ajuta sa intelegi, ca nu esti bolnava, ca este o stare autoindusa, pe care doar tu o poti controla.
  •  
    • 27 mesaje
    1 Mar 2007, 12:37
    0 0
    ciao evelor! M-am intors sa va spun ca am inceput reflexoterapia am 3 sedinte la activ. Vreau sa va intreb daca vreuna s-a vindecat complet cu asa ceva si daca in primele zile ti se potenteaza efactele adica am stari de panica si anxietate.Astept raspuns pa pa...
  •  
    • 218 mesaje
    1 Mar 2007, 22:56
    0 0
    mai fetelor,eu chiar nu va inteleg de ce cautati vindecare de atac de panica la altii!
  •  
    • 97 mesaje
    6 Mar 2007, 06:59
    0 0
    Nikol30, cum te mai simti, cum decurge sarcina???? Vroiam sa stiu ce tratament homeopat ai putut lua in sarcina sau ce medicamente naturiste sunt indicate in sarcina.Te pup si iti doresc numai bine!!!
  •  
    • 153 mesaje
    6 Mar 2007, 18:16
    0 0
    buna, sarcina merge ok, tocmai am intrat in saptamana 13 sunt la finalul primului trimestru. la ultimul control gine a spus ca totul e ok, nu am de ce sa-mi fac griji. mare noroc am, avut ca nu am avut greturi, varsaturi si alte simptome nasoale. chiar nu am avut nimic. daca nu ar fi anxietatea asta, as fi cea mai fericita gravida din lume!!!!
    ce sa-ti spun? anxietatea incerc s-o tin sub control, e nasol gandul; ca nu poti lua nici un fel de medicament si asta sporeste anxietatea, dar imi tot spun ca trebuie sa rezist si uite ca am rezistat chiar in perioada cea mai critica, primele 3 luni cand chiar nu ai voie sa iei absolut nimic!
    tratamentul homeopat il iau in continuare, nu stiu decat sa-ti spun ca remediul se numeste RUTA si eu spun ca m-a ajutat, pentru ca inainte de sarcina eram mult mai rau. il voi lua in continuare si sper sa fie bine. alte naturiste nu am mai luat decat vitamine.
    daca pot sa te ajutr cu vreun sfat oricand cu multa placere
  •  
    • 39 mesaje
    15 Apr 2007, 14:15
    0 0
    maria,tocmai am citit ce ii spuneai uneia dintre prietenele tale:ca nu faci boala la 40 de ani!sa-ti spun pe scurt si povestea mea.am 40 de ani,i-am implinit in decembrie.inainte insa ,la sfarsitul lui august, am plecat in concediu la munte.cand am plecat eram bine dar,in prima noapte acolo am facut un atac de panica ingrozitor
    :cu tensiune mare ,dureri mari in capul pieptului,ameteli,ce mai am crezut ca am sa mor.ii rugam pe fratele si cumnata mea sa aiba grija de fata mea,pt ca eu am sa mor.apoi au urmat zile de cosmar.numai concediu nu a mai fost!intorsi acasa am fost la medic,am inceput sa iau xanax .antihipertensive,si mi-am facut analizele.ca 7si colesterolul cam mare.nu-ti spun ce rau mi-a fost.dar ce e cel mai important de spus este ca eu am mai avut aceste stari de panica si in urma cu 10 -12 ani.am incercat sa-mi amintesc cum am reusit sa scap de ele pt ca am scapat!atunci am fost si la psihiatru,mi-am schimbat si domiciliul mai aproape de parinti pt ca eu sunt de pendenta de ei,si cred ca cel mai important lucru pe care l-am facut a fost sa ma rog si sa citesc rugaciuni,in special paraclisele MaiciiDOMNULUI.acum am lasat xanaxul de vreo 2 luni,dupa ce l-am luat vreo5 luni.a fost usurel de lasat.trei luni am luat ca mg gnld si formula 4.ma simt mai bine dar inca nu ma duc singura la serviciu.vin singura,am unele tentative de atac dar de la serviciu pana acasa spun TATAL NOSTRUin continuu!ce voiam sa-ti mai spun cu ani in urma si eu am avut probleme cu soacra dar sotul a fost mereu de partea mea.uneori ma intreb daca mai are destula rabdare cu mine?acum la 40 de ani cred ca au revenit din cauza stesului si a oboselii,si mai cred ca le-am facut si atunci si acum pt ca sunt ft fricoasa si ft pesimista.e bine sa gandim pozitiv!doresc sanatate si curaj tuturor celor ca mine!oricum ma ajuta mult forumurile.mi-am facut multe prietene si am primit multe sfaturi bune!
  •  
    • 83 mesaje
    16 Apr 2007, 09:07
    0 0
    "Atacurile" astea de care "suferiti" sunt doar inchipuite. Nu aveti nevoie de nici o consiliere si, mai ales, nu aveti nevoie sa cheltuiti banii pe medicamente care va vor ajuta precum frectia la un picior de lemn! Daca mental veti fi tari, nu veti mai avea nici o problema! Trebuie doar sa NU te gandesti ca ai o problema, sa fi om normal, vesel, sa te bucuri de viata si, de ce nu, cu banii pe care-i dai pe medicamente mergi si cumpara-ti ceva frumos, o bluzita frumoasa, un pantof sexy - efectul este mult mai bun. In momentul in care stai si te gandesti ca esti bolnava, atunci te imbolnavesti chiar daca, de fapt, corpul nu are nimic. Sportul ajuta mult, aerul curat, dragostea si o viata activa: acestea sunt cele mai bune "medicamente". Trebuie doar SA VREI, nu sa stai in casa sa-ti plangi de mila si sa chemi salvarea... GANDESTE POZITIV! Succes!
  •  
    • 1620 mesaje
    16 Apr 2007, 10:31
    0 0
    Do ochi verzi, iti doresc sa ai vreo 2-3 inchipiri de-astea pe saptamana.
    Ca vad ca tarie sa dai bashini' pe post ai.