anxietate atacuri de panica

  •  
    • 27 mesaje
    5 Ian 2007, 13:24
    1 5
    ceau.Sunt Maria si sunt noua pe acest forum.De cateva luni ma confrunt cu o problema care nu ma lasa sa traiesc normal.Acum 5 luni am nascut, am avut o nastere foarte grea, am pierdut mult sange , am fost traumatizata, in fine am iesit din spital eram obosita mai tot timpul, copilul ma trezea noaptea, eram nervoasa.in urma cu 2 luni mi-a venit rau simteam ca mor, tremuram , simteam ca-mi explodeaza capul, nu puteam sa respir, simteam ca lesim, ametita, mi-a amurtisera mainile si picioarele, ca inebunesc, ireal si alte senzatii infioratoare.
    Am sunat la urgente si am ajuns la psihiatrie unde mi s-a pus diagnostic: atac de panica, anxietate.Mi s-a dat tratament cu seroxat si xanax dar, dupa ele m-am simtit mai rau si am renuntat imi provocau reactii adverse, dupa aceea am fost la Cluj si acolo mi s-a dat serlift si ala mi-a provocat reactii adverse si ma simteam mai rau, la-m sunat pe doctorul de acolo si mi-a zis sa iau spitomin. Nu l-am luat nici acum ca nu mai am incredere in doctori. Am intrat pe internet la produse naturiste si am cumparat capsule de sunatoare, medicalm si am vazut o usoara ameliorare, dar nu stiu cat de eficiente sunt si ce periada de timp trebuie sa le iau.Va rog cine sufera de o astfel de boala sa-mi spuna daca a avut efect si s-a vindecat cineva cu produse naturiste pentru ca eu nu mai suport starea asta si cand ies afara mie frica am tot felul de senzatii ciudate si insuportabile de la ameteala la senzatia de ireal la furnicaturi prin picioare si e groaznic. Astept raspuns si sfaturi. Va pup.
  •  
    • 153 mesaje
    5 Ian 2007, 14:08
    5 0
    Imi pare rau sa vad ca tot mai multa lume trece prin asa ceva. Eu am inceput acum 6 ani cu astfel de stari. Am luat toate medicamentele posibile, simteam intr-adevar o ameliorare in timp ce le luam, dar dupa ce intrerupeam tratamentul starile reapareau. Parerea mea personala, din experienta mea iti spun sa nu mai iei medicamentatie si sa incerci naturiste. Noi fetele de pe Eva care ne confruntam de mai multa vreme cu asa ceva am inceput un tratament cu Rhodiolin Si New Life , sunt produse naturiste de la firma Calivita. Eu sunt din Cluj si aici sunt de cumparat dar daca nu ai de unde, poti comanda direct de pe net. Uita-te pe google la aceste produse si vei gasi.
    Ar mai fi o varianta pe termen lung. Inainte de Craciun m-am intalnit cu o prietena a carei sora a cazut intr-o stare de depresie si anxietate foarte grave in urma cu cativa ani. Stiu de atunci ca era ca o leguma, statea toata ziua pe scaun cu fata pierduta si nu vedea si nu auzea nimic. Sora ei a fost plecata in America, si a venit acum acasa . Cand ne-am intalnit erau impreuna. Nu mi-a venit sa cred. Era ea cea de altadata!!! cand am intrebat-o cum si-a revenit mi-a spus ca un doctor homeopat din Bistrita Nasaud a vindecat-o. de mai bine de 1 jum nu mai ia nici un fel de medicamente si se simte excelent.
    Daca vreuna dintre voi aveti posibilitatea de a merge la el ar fi o vindecare sigura!!! Se merge la el cam o data la 2 luni. Tratamnetul costa 2500 de ron pentru 6 luni de tratament.
    Dr Petru Rai Nasaud 0263-360037
    Eu m-am programat pe data de 10 ianuarie.
    Daca mai pot sa te ajut cu vreun sfat apeleaza oricand
  •  
    • 153 mesaje
    5 Ian 2007, 14:11
    1 0
    scuze, banii astia noi ma omoara - 250 ron (2.500.000 lei) pe 6 luni
  •  
    • 242 mesaje
    5 Ian 2007, 14:33
    2 2
    parerea mea este ca la aceasta boala conteaza atat tratamentul naturist cat si sprijinul psihic, eu zic ca e nevoie si de o consiliere psihologica. Totul provine de la psihic de multe ori. Va doresc sanatate.
  •  
    • 854 mesaje
    5 Ian 2007, 16:10
    2 1
    si eu cred ca e necesara si consilierea psihologica. medicamentele inlatura efectele, nu cauza. aici intervine psihologul.
  •  
    • 153 mesaje
    5 Ian 2007, 16:55
    0 1
    credeti-ma eu am fost la consiliere psihologica si la psihoterapie de m-am plictisit. singurul lucru pe care l-am reusit prin aceste sedinte a fost sa nu-mi mai fie atat de frica de un viitor atac de panica ca nu mi se poate intampla nimic de fapt. dar si aici numai in unele situatii pentru ca acolo unde anxietatea foarte mare nu am reusit sa ma controlez si sa-mi spun ca nu mi se poate intampla nimic.
    Din experienta mea va spun ca medicamentele reusesc sa te faca mai curajos, sa poti infrunta mai usor situatiile provocatoare de panica. Ai nevoie de putin ajutor pentru a putea trece peste situatii, pentru ca pana la urma vindecarea este in mintea noastra, dar nu reusim singuri mai ales daca axietatea este foarte mare.
    De aceea este necesar un tratament. Dar cum medicamentele fac mai mult rau decat bine, putem apela la cel naturist sau homeopat. Din cate am inteles, medicul homeopat de care va spuneam a tinut o teorie referitoare la cauza si efect si spunea ca prin homeopatie se vindeca cauza iar prin medicina alopata se vindeca efectele.
    Cine are posibilitatea si poate face un efort o data la 2 luni sa mearga la acest homeopat ar fi extraordinar. Pana la urma veti ajunge sa incercati absolut tot ce-i posibil si acolo veti ajunge. Numai ca mai pierdeti din timpul in care ati putea sa va bucurati de viata!!!
  •  
    • 1628 mesaje
    5 Ian 2007, 18:46
    2 0
    hmmm....depresie postnatala! cred
  •  
    • 432 mesaje
    5 Ian 2007, 20:21
    0 0
    Am si eu o prietena care a trecut de curand prin asa ceva, desi pare o persoana cu nervii tari. Poti sa afli mai multe pe www.sfatulmedicului.ro/articole/Psihiatrie/Atacul_de_panica_si_tulburarile_cauzate_de_panica_533.htm - 67k -
    Cred ca traversezi un episod aproape posttraumatic, pe fond de oboseala cronica.
    STIU ce inseamna oboseala de dupa nastere, cand toata lumea te cauta si-ti rapeste timp, bebe doar se face ca doarme si nu ai liniste sa te relaxezi cand prinzi ceva timp liber...
    Ai mare nevoie de odihna, in primul rand. Asta inseamna ajutor din partea cuiva in care ai incredere. Iti doresc liniste!!!
    Si inca ceva: cauta sa inlaturi cauza, nu sa descoperi un medicament minune!
  •  
    • 746 mesaje
    5 Ian 2007, 20:45
    1 0
    offf s-a discutat si rasdiscutat subietul asta...imi pare tare rau ca suntem atat de multi "cu capu'" cum le zic eu.
    am trecut si eu prin cosmarul asta....nu-l doresc nimanui.
    mi-am revenit cu ajutorul homeopatiei, suplimentelor minerale,vitamine,psihologului si multa odihna!!! totul a durat cam 10 luni...timp in care mi-am recapatat linistea si am redevenit eu cea de altadata!sunt din nou libera!
    sub nici o forma nu mai lua buline,chiar nu te-ajuta in nici un fel,in timp mai mult rau itzi fac.
    incearca homeopatia,nu stiu de unde esti,eu m-am tratat in Iasi.
    daca vrei sa vb mai multe,te pot ajuta in vreun fel,id-ul meu este:lollyta26.
  •  
    • 32 mesaje
    5 Ian 2007, 21:26
    1 0
    am o prietena care a trecut prin asa ceva
    ea s-a tratat la un medic din bucuresti de la spitalul militar, la care au acces doar care lucreaza in mi sau mapn
    gandeste-te si daca ai vreo ruda care lucreaza in politie sau armata, du-te
    ea s-a vindecat
    alti medici nu i mai dadaeu nici o sanasa, pe bune, bafta
  •  
    • 27 mesaje
    5 Ian 2007, 22:46
    0 0
    Merci pentru incurajare si sfat.Eu sunt din Tg-Jiu si sper sa mai tinem legatura. Si simplu fapt ca comunic cu oameni care au astfel de probleme ma face sa ma simt mai bine.pa pa....
  •  
    • 27 mesaje
    5 Ian 2007, 22:51
    0 1
    Merci pentru incurajare si sfat.Eu sunt din Tg-Jiu si sper sa mai tinem legatura.Si simplu fapt ca comunic cu oameni care au aceeasi problema ca mine ma face sa ma simt mai bine, e un fel de autoterapie.pa pa...
  •  
    • 153 mesaje
    6 Ian 2007, 12:26
    0 1
    loly20, referitor la tratamentul homeopat pe care l-ai facut, cat a durat, cam dupa cat timp ai inceput sa te simti mai bine. da-ne mai multe detalii. sunt multe persoane in situatia asta. si ce vitamine, minerale ai luat? vreau sa incep si eu un tratament homeopat. n-am prea avut incredere in ele dar am vazut o vindecare miraculoasa si mi-a dat sperante. multumesc
  •  
    • 599 mesaje
    6 Ian 2007, 13:37
    1 1
    si eu m-am tratat homeopat, dar degeaba pana am solicitat niste analize la tiroida si se pare ca am niste pb. eu am doar 20 de ani, am citit pe net ca se poate sa iti apara pb cu tiroida dupa ce nasti. ar fi bine sa-ti faci niste analize, mai exact T3, T4, TSH, anti-TPO si prolactina. sa stii ca tiroida da niste stari de neimaginat, se confunda cu caderile de calciu, depresia, pt ca are f mare legatura cu tot metabolismul si cu sistemul nervos, cardiovascular etc. Si eu aveam aceleasi stari, frica, teama, eram agitata, intram in panica, simteam mainile si picoarele moi si etc. De pe 1 ian am inceput tratamentul pt tiroida. Te sfatuiesc sa ti le faci pt linistea ta. Multa sanatate
  •  
    • 153 mesaje
    6 Ian 2007, 16:58
    0 1
    cand am inceput sa am starile astea mi-am facut si eu toate analizele printre care si cele de tiroida. s-au incadrat in valori normale. e adevarat ca nu mi-am facut decat T3, T4 si TSH. Celelalte nu mi-a spus nimeni adica anti TPO si prolactina. Din cate stiu eu celelalte 2 sunt hormoni ovarieni. Poate ma insel. Daca primele 3 mi le-am facut si sunt ok atunci nu am probleme cu tiroida , nu? Da-ne mai multe detalii
  •  
    • 27 mesaje
    6 Ian 2007, 19:27
    0 0
    Ce sa va mai spun chiar astazi am facut un atac de panica cu ametela, vomitat, tremuraturaturi, dar inainte m-am enervat si suparat rau, oare e posibil sa am si tensiune nervoasa.Nu mi-am facut analize la tiroida amanuntit,am fost la un ecograf si mi s-a spus ca nu am nimic la tiroida. prolactina nu am facut-o, dar vreau sa va spun ca am si acum lapte chiar daca puiul meu nu m-a spt deloc daca am avut probleme. Si vreau sa va mai intreb de atacuri de panica si anxietate se poate inebunii sau muri.Va pup astept raspuns.
  •  
    • 1094 mesaje
    6 Ian 2007, 20:17
    5 1
    fetelor am trecut si eu prin asta, ma rog am avut atacuri ai aritmie, si mi a trecut definitiv incepand sa practic reiki si facandu mi autotratament. daca sunteti curioase care n ati auzit ..dati un search in google, si va asigur ca va schimba viata in bine..
  •  
    • 746 mesaje
    6 Ian 2007, 20:28
    2 0
    stai linistita nu inebunesti,nici vorba!!!!
    si mie mi se intampla sa am atac dupa o cearta,tensiune nervoasa,ma epuizam total si ma luau rau crizele de anxietate.de multe ori anxietatea mi se parea mult mai chinuitoare decat atacul in sine.
    pentru toate si mai ales pentru nikol30.
    la inceput mi-am facut absolut toate analizele,inclusiv electrocardiograme,encefalograme,nu stiam ce se intampla cu mine,ma gandeam ca cine stie ce am.
    la sfatul unei prietene am zis sa incerc homepopatia.
    am mers la primul consult si din cauza ca eram intr-o situatzie disperata,dupa ce m-a vazut si am discutat cu doctorul a decis sa ma vada in fiecare saptamana.asta a durat 6 saptamani,din 2 in 2 imi schimba remediul,numai dupa ce ma consulta mereu...dicutzii si intrebari de tot felul...probabil sa-si dea seama ce si cum...cum lucreaza remediul.
    apoi am mers o data la 2 sapt iar mai apoi o data pe luna...pana la 5 luni de tratament.pana la cele 10 luni cand mi-am revenit 95%...am tzinut legatura la telefon..sau il mai cautam eu cand mi se parea cate ceva in neregula.
    m-a ajutat foarte mult faptul ca mi-a dat numerul lui personal si mi-a zis indiferent de ora,zi..nu conteaza...sa-l sun daca nu sunt ok...sau o i-au iar pe miriste.
    in acelasi timp cu tratamentul homeopat la recomandarea lui am luat si acele suplimente minerale,vitamine,suc natural de aloe,laptisor de matca pur.toate de la Forever Living.nu incerc sa fac nici un fel de reclama,pe mine chiar m-au ajutat si ma ajuta,mi-am facut un obicei,e ca si cum as manca...tre' sa-mi i-au si pastilutzele(bine ca nu sunt buline chimicale).o data la 5 luni fac o pauza completa de o luna,nu mai i-au absolut nimic.
    am mai specificat o data la alt topic tot pe tema asta cat de mult m-au ajutat toate...de la fata care aproape credeam ca a inebunit,nu eram in stare sa ies din casa nici macar o paine sa-mi i-au...stari groaznice de agorafobie.....mi-am revenit in asa fel incat dupa doar cele 10 luni am reusit din nou sa calatoresc singura(cu avionul)...e mare lucru,in perioada cand sufeream mi se parea ca viatza mea sociala a luat sfarsit...nu voi mai fi in stare nici macar la parintzi sa merg sa-i vad.cei care se chinuie acum ma intzeleg.
    alte intrebari daca avetzi,cu placere, sunt alaturi de voi!
    multa putere!
  •  
    • 746 mesaje
    6 Ian 2007, 20:36
    0 0
    nikol,mai depinde si de la caz la caz...eu una stiu bine ca eram disperata.primele semne de mai bine le-am simtzit clar cam dupa o luna jumate.
    pana la starea de bine am trecut prin niste stari groaznice...doctorul mi-a spus sa nu ma sperii...asa lucreaza homeopatia...un fel de cui pe cui se scoate.
    daca te hotarasti sa incerci,cauta un homeopat foarte bun si roaga-l sa-tzi explice exact cum lucreaza medicina asta.mai bine ca el nu poate nimeni sa-tzi deseneze.eu doar tzi-am spus din experientza mea si cum le-am trait eu.
  •  
    • 599 mesaje
    6 Ian 2007, 21:20
    0 1
    pt prolactina aveti informatii aici: http://www.synevo.ro/ro/news_op.asp?id=13, iar anti-TPO sunt anticorpii tiroidei care au un rol f important in organism. si dintr-o ecografie nu iti poti da seama daca ai pb cu tiroida, pt ca la eco se vede structura ei si daca prezina sau nu noduli. mie eco mi-a iesit buna, insa analizele spun totul.