PROBLEME CU NASII

  •  
    • 2331 mesaje
    10 Ian 2007, 13:19
    3 0
    Acu tispe mii de ani, da, nasii erau parintii spirituali ai cuplului si dadeau sfaturi.lasa-ma frate, suntem in anii 2007, nu mai suntem sub ocupatie hasburgica sa ascultam de ce spun nasii.
    Eu in primul rind nu stiu cum si-a permis cucoana respectiva sa iti vorbeasca asa.Ok, m-ai casatorit in fata lui Dumnezeu, multumesc, dar cam atit, nu am nevoie de teorii .Poate io sunt mai colerica si mai nervoasa de felul meu, da cind ii vad cita importanta isi dau, mi se ridica paru pe ceafa.
  •  
    • 283 mesaje
    10 Ian 2007, 14:16
    2 0
    Dragile mele lucrurile sunt mai complicate decat par.Adevarul are mai multe fete.Eu ca fina mi-as dori de la nasi sa ma sprijine sa-mi fie apropiati,sa ma ajute(lucruri care nu mi se intampla)iar ca nasa ,pt ca am fini cam de aceeasi varsta cu noi mi-as dori sa fim f buni prieteni(lucru care iar nu e chiar asa cum imi doresc)
    Concluzie totul e doar un spectacol nimic mai mult.
  •  
    • 1135 mesaje
    10 Ian 2007, 14:29
    1 0
    Sa zic si eu: nasii ne sunt prieteni, a fost o nunta fara obligatii si a ramas o relatie fara obligatii in continuare. Ei, cand am cununat ne asteptam la ceva similar, mai ales ca suntem prieteni, dar surpriza a fost cand finii nostrii au vrut tot tacamul, ca atare am platit toate cele conform traditiei. Nu mi-a convenit, ca nu mi se pare normal sa te intelegi intr-un fel si pe parcurs sa insinuezi altele, dar na... a trecut nunta, am zis sa fac un efort sa ne intelegem. Ei, acum fina imi scoate ochii ca nu ne vedem, dar cand sun sa ne vedem imi zice ca finul n-are chef sa iasa (asta m-a lasat masca, nici nu i-am mai zis lui barbatu-meu, ca foc se facea), vrea sa ne vedem de lasata secului etc... ori eu ma vad cu cineva daca ii e drag si mi-e drag sa-l vad, nu la ocazii festive, ca-mi repugna chestiile astea din protocol. Asa ca e cu dus-intors intotdeauna.

    Ginna, eu, cum ti-am mai zis, nu mi-as mai bate capul cu nasii. E trist ca vroiai altfel sa fie lucrurile intre voi... dar na. Poate cand oti avea un bebe o sa aveti niste nasi mai buni si o sa va apropiati mai mult de ei. Ca sper ca n-o sa-i puneti tot pe acestia!
  •  
    • 128 mesaje
    10 Ian 2007, 19:13
    1 0
    tot citindu-va am ajuns la concluzia ca nu eu am luat decizia cea mai inteleapta (am spus anterior ca am facut doar cununia civila), ci o colega de serviciu. Ea si-a ales drept nasi un cuplu in varsta, din provincie, cu mult bun simt si cu un record de casnicie: mai bine de 40 de ani. Cei doi au fost incantati si onorati sa le fie nasi. nu stiu exact cum e relatia dintre ei, dar imi inchipui ca se bazeaza pe respect si pe o dragoste parinti-copii, una complet dezinteresata.
  •  
    • 7 mesaje
    20 Dec 2017, 20:46
    1 1
    Draga Gina iarta-ma ca te intreb(am citit conversatia)unde naiba ai gasit asemenea oameni?Eu am 45 de ani am fost nasa de cununie de 2 ori iar de botez tot de 2.
    In primul rand cine imi da dreptul mie sa ma amestec in viata,banii sau timpul finilor mei.Daca ma iubesc au placre sa ma invite la ei bine daca nu ce naiba ma supar de nebuna?
    Din obligatie eu am vorbit cu finii mei la inceput din obligatie nici noi nici ei nu facem nmk.Asa cum nu ne-a obligat nimeni sa cununam sau pe ei sa ne ia de nasi asa vad eu lucrurile.
    Pe acest motiv ne e dor unii de altii si cand ne vedem ne e drag
    Finii mei petrec cum vor sarbatorile ne intrwaba daca pot veni sau noi daca putem merge.Daca da e o bucurie daca nu nici noi nici ei nu se supara
    Si eu nu stiu ce dracu inseamna am facut am dres m-am sacrificat....nu exista reprosuri.Ina inainte de nunta lucrurile astea s-au clarificat.
    Am avut bani sau nu am facut tot posibilul sa fie ok darrrr am discutat ce pot cum pot .
  •  
    • 7 mesaje
    20 Dec 2017, 20:57
    0 0
    Cand au nevoie de ajutor oricand ce pot si financuar si moral dar acest ajutor mereu a fost solicitat nu m-am bagat eu sotul meu nici atat.Insa cu nasii mei povestea e alta.In fine i respect dar ceea ce am simtit pt ei nu mai exista.....poate nu asa vad eu relatia asta nasi fini si nu sunt o tampita daca cu finii mei ma inteleg perfect inseamba ca problema nu e la mine cu nasii mei.Au inteles din gesturi din faptul ca nu i-am sunat ca e ceva insa nu s-au sinchisit sa intrebe ce s-a intamplat desi ei stiu f.bine.Nasul nostru era seful sotului meu.Eu m-am operat si nasul nu l-a lasat sa vina sa stea o ora cu mine si nici cand am iesit din spital.A fos sotul unei colege sa ma ia.M-am operat la 70 km de casa si nu am avut pe nimeni langamine cand m-am trezit
  •  
    • 366 mesaje
    27 Dec 2017, 14:59
    0 0
    mikialdea said:Acu tispe mii de ani, da, nasii erau parintii spirituali ai cuplului si dadeau sfaturi.lasa-ma frate, suntem in anii 2007, nu mai suntem sub ocupatie hasburgica sa ascultam de ce spun nasii.
    Eu in primul rind nu stiu cum si-a permis cucoana respectiva sa iti vorbeasca asa.Ok, m-ai casatorit in fata lui Dumnezeu, multumesc, dar cam atit, nu am nevoie de teorii .Poate io sunt mai colerica si mai nervoasa de felul meu, da cind ii vad cita importanta isi dau, mi se ridica paru pe ceafa.

       Ce  aveti  breee , a  intrat  dihonia  in  voi?)(((

  •  
    • 1 mesaje
    14 Aug 2021, 14:39
    0 0
    Cu tot respectul te sfatuiesc sa nu iti însușești vina, ca aceasta nereglementare te va urmarii toata viata daca i-ai ales ca nasi cu sufletul.Incearca sa le explici cum a stat treaba cu vizita din puntul vostru de vedere si daca nu se dau pe brazda,pa...Si acum sa iti povestesc situatia mea....Unii oameni nu sunt pregatiti sa fie nasi cu sufletul si altii o fac de fală asa cum am avut si noi probabil ghinionul sa ii avem. Am facut nunta in 2016,eu si sotul fiind din acelasi sat la 2 case distanta unul de altul(eu de cand ma stiu si sotul a cumparat casa in 2012),am hotarat impreuna sa punem nasi pe vecinii dintre noi (nici ai lui,nici ai mei sa nu existe discutii). I-am intrebat ,au acceptat,nasul cu bucurie,nașa cu mandrie.A fos o nunta minunata am facut-o asa cum am vrut noi dar am acceptat si sfaturi de la nasi (nu multe dar de bun gust).Am fost tare apropiati dat fiind faptul ca eu am crescut cu ei in preajma ,iar fica lor cu mine .Toate bune si frumoase ,vizite ,cadouri,ajutor(reciproc), concediu împreună (nasa cam dezamagita de concediu ca e genul de om caruia sa ii dai dreptate si sa ii faci pe plac si eu nu pot sa fac tot timpul ce vor altii)dar a trecut agitatia.In 2018 am ramas gravida noi nu am considerat ca trebuie sa ii intrebam daca ne boteaza copilul dat fiind faptul ca oricine intelegea ca raman tot ei nasi fiind asa apropiati(nasa ne sigura intreba pe altii)desi noi faceam planuri de botez cu care ei erau familializati.Au botezat primul copil ,specific s-au interesat toata sarcina,am mers si la controale cu fica lor cand nu a putut sotul ,au stiut cand nasc,au venit la spital,au venit acasa,m-au ajutat cu cel mic ori de cate ori am avut nevoie sa il tina(Toate multumirile,tot respectul nostrul).Tin sa complectez nu i-am mintit niciodata,nu i-am jignit,nu i-am vorbit de rau niciodata,nici inainte nici dupa ce ne-au nășit.Toate ok ,in 2020 raman gravida cu cel de-al 2lea in primavara.Deja interesul a scazut si sa vezi MOTIVUL. ....POLITIC sa mori si sa nu iti vina sa crezi.Eu cu sotul nu suntem cu politica nici restul familiei dar socrul meu a fost propus pt un post de un partid si l-a ocupat si fica lor pt un alt post pusa de alt partid care nu a reușit.Si a inceput razboiul.A venit cineva si mi-a zis mie ca fica nasilor vrea (contabila la primarie)si eu am venit cu raspunsul, dar nu din rautate nici cu vreun interes,am spus ca nu are cum sa ia postul ca nu a gatat inca facultatea si nu are nici un an de experienta,iar in instituții de stat se cere experienta.Dupa o saptamana BOMBA ca eu as fi spus ca ea e incapabila si le-am jignit copilul(zicea nașa) si de acolo au deviat tot felul de discutii la adresa mea spuse catre altii de nasa cu toate ca nu mi-au picat bine nu am zis nimic ,nu am reprosat ,nu am jignit pe nimeni si ei ne-au dat la o parte incet,incet dand vina continuu pe mine (fina a zis)si eu tot argumentand in fata lor ca nu am spus si nu am nici o vina(dar asa a vrut nasa sa fiu eu de vina).Ne interesandu-se de a 2 a sarcina decat de politica.S-a apropiat sa nasc ,nimeni nimic, cum suntem ,cand merg la spital nimic. Se stia ca nasc programata,dar nici un interes din partea lor,merg nasc ,dupa 2 zile ma suna ambi si le spun eu cum suntem la care ii zic nasului ca ii asteptam la noi in ziua cand iesim.Au venit ,nu au zis nimic nici macar nu au intrebat cum punem nume la copil,a sunat pe moașa primului copil sa intrebe.(eu dezamagita dar cu speranta si incercam sa conving sotul sa ramana tot ei nasi dar nu aveam cu ce ca ei nu au prezentat nici un interes ,doar dezamagire.In 4 luni pana la botez nici nu s-au interesat de copil nimic.Cu 2 saptamani inainte de botez am hotarat ca nu ii mai punem si ca ramane moașa primului copil(o verisoara)sa il boteze.Am mers la ei sa ii invitam la botez si sa le spunem de ce am hotarat asa ,fara sa intrebam daca mai vor,decizia a fost luata dupa comportamentul lor.Verbal au acceptat situatia dar sa vazut ca nasul era necajit tare ,iar nasa agitata si ciudoasa.Nu au venit la botez nici sa ne fie alaturi ca ne-au cununat si botezat primul copil.Si au mai si zis ca ei cu cel de al 2 lea nu pot fi ca cu primul pe care l-au botezat.Si ne-au mai si intrebat cum se simt ei cand vin de sarbatori DOAR CU UN SINGUR CADOU ceea ce au si facut.Acum zic eu ,cui i se pare normal sa mergi intr-o casa ,unde mai ales ai cununat si botezat 1 copil doar cu un cadou, pentru cel botezat de ei?Gesturi de rahat,zic eu.Si ne mai si zic sa ne atace ,direct in fata,cum o sa se simta cel de-al 2lea copil cand cresc si primul cel botezat de ei o sa ii zica ca tu nu vi cu mine ca sunt doar nasii mei nu si ai tai,ca copiii o sa sufere din cauza noastra(Care cauza zic eu in sinea mea,politica lor si ideile lor proaste?).Cei din casa nu prea iau in seama ,dar eu ca mama stau si ma macin de cateva luni si ma gandesc cum sa fac sa iau atitudine sa nu sufere copiii mei din cauza lor.Nu stiu daca am spus dar pe cel de-al 2lea la botezat moasa primului copil si nu ar fi o problema ca el nu primeste de la nasa lui,tocmai ea de fiecare data vine la amandoi fara sa faca o diferenta.Cum am mai zis nasii au incercat sa ne santajeze emotional cu diferenta dintre copii ce o sa o faca si o fac chiar,dar noi nu am cedat si nu i-am mai pus la botezul 2.Si primul copil nu am incercat sa il indepartez de ei ca nasi nici macar odata,din contra ori de cate ori ii cede pe strada,ne cere sa mearga la ei sau trecem prin fata casei lor si mergem la bunici si el vrea si la ei,il ducem nu ii interzicem,stam cu el sau il lasam la ei cat vrea ,dar se intampla de multe ori sa fie si cel mic cu noi si nasii nu au nici o reactie fata de el(il întreabă ce face si atat).Sincer nu stiu ce sa fac sa nu sufere copiii,ca noi ca adulti ne conformam si gestionam altfel situatia ,dar copiii nu inteleg si pentru noi ca parinti e foarte greu sufleteste.Cred ca ei sunt tare frustrati si loviti in orgolii ca nu i-am mai pus si la al 2lea dar chiar nu aveam cum sa trecem peste faptul ca de al 2lea nu s-au interesat, plus ca la Craciun cel mic avea 1 luna si nu era stabilit cine il boteaza si ei au venit la cel mare cu un cadou si la cel mic nici macar o caciulita sau o zornaitoare.Cum sa ii mai pui,doar sa fi tampit.Asa ca stimata doamna nu are rost sa va necajiti,bucurați-vă ca nu sunt si alte neplaceri create de nasi ,ca noi adultii trecem mai usor peste greutati.Cu sau fara nasi viata merge inainte.Ai mei nasi de botez stau peste strada de mine si in 36 de ani nu am primit nici un sfat daramite ajutor si de aia am crescut si am familia mea si fiecare cu Dumnezeu inainte.
    Acest mesaj a fost editat de către EllaDD: 15 Aug 2021, 00:05