Rinoplastie-experiente

  •  
    • 3248 mesaje
    25 Nov 2006, 10:07
    0 2
    Cine si-a facut rinoplastie?Ma intereseaza cateva detalii:un chirurg priceput,poate interveni foarte subtil si doar modifica putin din anumite unghiuri sau interventia e destul de..evidenta?Cat a durat recuperarea?Cat poate costa?Raman cicatrici?Sunteti multumite de rezultat?

    Merci!
  •  
    • 220 mesaje
    25 Nov 2006, 12:44
    2 1
    Costul unei rinoplastii este in functie de anvergura si tipul
    operatiei, si se situeaza intre 750 si 1500 euro. Aceasta suma include costul
    internarii, anesteziei, interventiei, si a tuturor controalelor si
    pansamentelor postoperatorii. Plus consultatia in cadrul careia vei primi
    toate informatiile necesare (avantaje, dezavantaje, riscuri si
    implicatii)si care costa 90 de lei. Pentru o mai buna intelegere a
    rezultatului operatiei, se fac fotografii ce se pot modifica pe
    calculator.pentru refacere ai nevoie de 2 saptamini (timp in care se
    vindeca vanataile).Intentionez si eu sa-mi fac si astea sunt preturile la Aestheticline dar cu siguranta sunt cabinete si mai ieftine insa prefer mai scump sa fiu sigura ca nu voi avea neplaceri si complicatii.atat pot sa-ti spun...sper ca ti-am fost de folos...oricum trebuie sa te interesezi mult mai bine inainte sa faci aceasta operatie...ciao!
  •  
    • 1316 mesaje
    25 Nov 2006, 15:35
    0 0
    diorkiss, antohi e cam cel mai bun pe piata la noi.. de altfel lucreaza exact cum doresti tu, adica imbunatateste, nu transforma, si mai ales face sa ti se potriveasca cu restul fizionomiei
    mai e si badea, dar parca prea le exagereaza , le face minuscule si in vant
    pana in 1500 euro costa siu recuperarea de la 2 saptamani pana la un an
  •  
    • 3248 mesaje
    25 Nov 2006, 17:40
    0 0
    Eu ma gandesc in perspectiva.Nu vreau sa fie evidenta interventia,nu vreau decat echivalentul a 2-3click'uri in Photoshop. Practic,doar in 2 parti as vrea sa imi intervina subtil. Care e numele complet al doctorului?Antohi si mai cum?
    Poate intre timp o eva care si-a facut rinoplastie ne vorbeste din propria experienta..?
  •  
    • 1906 mesaje
    25 Nov 2006, 19:19
    2 0
    mi-am facut eu rinoplastie in vara asta la Marek Valcu. Am mai scris pe un topic mai vechi. ideea e ca e cea mai usoara operatie pt pacient, nu sunt dureri postoperatorii, doar ca trebuie sa respiri pe gura cateva zile si sa nu racesti ca dai de alte belele. ideal ar fi sa nu faci operatia asta iarna si nici vara cand e foarte cald. ma rog, ar mai fi multe de zis. daca ai intrebari pune-le
  •  
    • 1906 mesaje
    25 Nov 2006, 19:24
    3 1
    aaaaaaa uite ca am vazut si intrebarile:
    - stai 3 zile cu bandaje in nari
    - 2 saptamani porti atela pe nas si o sa ai fata putin umflata si vanata
    - la mine a fost ceva de lucru, mie mi se pare o mare diferenta acum, insa majoritatea celor din jur nu observau din prima schimbarea, li se parea ca arat mai bine dar nu isi dadeau seama de ce
    - daca chirurgul ales de tine practica metoda inchisa nu raman cicatrici, nu se vede nimic
    - daca vrei sa micsorezi si narile va trebui sa ti se faca operatie deschisa si semnele se duc mai greu
    - forma finala se vede dupa cateva saptamani, dar chiar si dupa indepartarea atelei nasul arata bine, mai trebuie doar sa treaca amorteala si sa se dezumfle putin
    - nu ai voie sa porti ochelari in primele 3 luni dupa interventie
    - nu ai voie sa faci plaja sau sa stai in soare cateva luni dupa operatie
    - eu am dat 23 de milioane , dar costul poate ajunge si pana la 1500 de euro
  •  
    • 1316 mesaje
    25 Nov 2006, 19:58
    1 1
    www.smartclinics.ro
  •  
    • 3248 mesaje
    25 Nov 2006, 22:37
    0 1
    He he,merci de raspunsuri!

    Eu as vrea sa imi si ingusteze putin narile.Asta ar insemna ca ar dura mai mult recuperarea,din cate mi-ai zis.
    Esti multumita de operatie,chiar nu se vede vreun semn postoperator??Suna atat de bine.
    Tu ai stat in casa pana ti-ai revenit cat de cat or..?Nu ma incanta ideea sa ies in lume cand am fata umflata si vanatai. :-| Dar nici nu imi place sa stau precum un cobai intr-o cusca.
    Acest doctor este bun?Esti multumita de felul cum s-a comportat cu tine,cum ti-a explicat tot,cum te-a..sustinut?
  •  
    • 1906 mesaje
    25 Nov 2006, 22:49
    1 0
    eu sunt multumita de ce a iesit. e arcuit si in vant, dar nu e f mic pt ca nu mi s-ar potrivi cu fata.oricum nu vroiam nas de papusha barbie. in primavara as vrea sa imi micosrez putin si narile. mi s-a pus mie pata. doctorul e ok, cam rece si distant uneori, dar eu sunt insistenta si l-am tampit cu intrebarile. si inainte de operatie il intrebam pe unde ma taie, unde o sa loveasca cu daltita asistentele si anestezista au fost de nota 10. eu nu am rezistat numai in casa. am iesit pe afara (purtam o sapca), m-am dus inclusiv la bazin (ce-i drept am stat pe margine). se uita lumea ciudat la mine dar nu-mi pasa, ma pufnea rasul. in clinica nu stai decat o noapte. ti-am zis de faza cu raceala pt ca eu am racit chiar dupa operatie si stranutam in ultimul hal asa ca am facut o mica hemoragie. l-am sunat pe doctor, a venit la 10 jumatate seara la clinica (asa se intampla a doua zi dupa interventie) si mi-a inlocuit bandajul intern. a durut ca dracu atunci, pt ca nu avea cum sa imi fac anestezie doar pt asta. eu tipam ca mor, il prinsesem de maini ca sa nu mai faca nimic, el urla la mine sa ma potolesc ca nu poate sa isi faca treaba... dar asta a fost singurul moment de durere. nici cand mi-au fost scoase bandajele interne nu m-a durut.
  •  
    • 1906 mesaje
    25 Nov 2006, 22:51
    1 0
    la rinoplastia inchisa nu se vad semne tocmai pt ca taietura e facuta in cartilajul acela dintre nari (nu stiu exact daca are si alta denumire) in interior. pielea se decoleaza de pe os si apoi incepe distractia cu daltita (cand iti sparge osul).
  •  
    • 3248 mesaje
    26 Nov 2006, 11:01
    1 1
    Inca o intrebare:ti-a facut anestezie totala?

    Merci!
  •  
    • 1906 mesaje
    26 Nov 2006, 12:37
    2 0
    da, anestezie totala. sa nici nu iei in calcul anestezia locala!
  •  
    • 2060 mesaje
    26 Nov 2006, 14:56
    0 0
    www.medestet.ro....clinica dr ului mugea, poate va ajuta!
  •  
    • 164 mesaje
    7 Ian 2007, 09:58
    1 0
    reactualizez subiectul...
    de ce nu ati preferat anestezia locala?e totusi mai putin lipsita de riscuri..
    inca ceva:a apelat cineva la clinica profesorului stan constantin,din bacau?
  •  
    • 83 mesaje
    7 Ian 2007, 11:10
    0 0
    la mine anestezia locala a tinut prea putin si m-am trezit in timpul operatiei. ouch!!
    si m-a durut cand mi-a scos bandajele!
  •  
    • 2538 mesaje
    7 Ian 2007, 11:39
    3 0
    pink.spune-mi te rog cum te-ai simtit dupa anestezie,nu ma refer la dureri postperatorii ci daca ai avut stari prpoaste strict de la anestezie.Mie de aia mi-e cel mai frica.
  •  
    • 1906 mesaje
    7 Ian 2007, 14:01
    2 0
    eu nu am avut probleme de la anestezie doar o scurta pierdere de memorie. mi-a zis mama ca dupa ce am iesit din sala de operatii am vb cu o pacienta care se pregatea sa faca rinoplastie si i-am zis sa nu-i fie frica, pt ca nu simte nimic. eu nu tin minte aceasta convorbire, nu tin minte sa fi vazut persoane straine la mine in salon.
  •  
    • 2538 mesaje
    7 Ian 2007, 14:16
    2 0
    pink adauga-ma te rog la mess
    daca stiam ,te bateam mai mult la cap cand ne-am intilnit
  •  
    • 1906 mesaje
    7 Ian 2007, 15:02
    1 0
    gata, ti-am dat add
  •  
    • 164 mesaje
    7 Ian 2007, 18:58
    0 1
    so..toate v-ati operat in bucuresti?va rog spuneti concret ce medici v-au operat,si daca ati fost cu adevarat multumite.