Ce parere aveti despre detartraj?:)

  •  
    • 0 mesaje
    9 Sep 2010, 15:35
    0 5
    Ce parere aveti despre detartraj?:)
  •  
    • 0 mesaje
    9 Sep 2010, 16:51
    3 3
    Dertartrajul nu prea doare, adica depinde si de dinti cat de sensibili is . La mine m-a durut doar la cei din fata , de jos . Dar nu tare ...suportabil . Detartrajul este necesar atunci cand ti s-a depus placa bacteriana ( tartrul ), si nu se poate indeparta altfel , prin periaj obisnuit sau stiu eu ce. Cat costa ...nu stiu. Depinde de cabinet ( daca e particular, daca e de stat, depinde ce tarfuri au ) . Poti sa mergi sa vezi. De obicei , orice cabinet ar trebui sa aiba afisate liste liste cu preturile la toate cele. Partea nasoala la detartraj e ca te uda =)) . Acul ala are si un jet de apa calduta, tocmai ca sa nu te doara prea tare cand iti face detartrajul ;) .Eu cand am fost imi sarea apa si in ochi =)))) . Dar a fost ok ;)
  •  
    • 61 mesaje
    9 Sep 2010, 18:49
    5 1
    buna detartrajul nu e asa dureros, dak totusi devine, il rogi pe medic sa-ti faca anestezie...oricum provoaca o anumita sensibilitate dintilor, dar este foarte bine sa-l faci, altfel risti sa-ti pierzi dintii, mai ales cei din fata...si e pacat.. daca mergi la un cabinet particular te costa cam 10 lei per dinte, dar la unul care e la stat poate fi gratis...daca ai asigurare.. ..........trebuie facut odata la 6 luni din cate stiu... faza cu udatul n-am auzit-o:)
  •  
    • 0 mesaje
    9 Sep 2010, 18:51
    2 0
    Detartrajul Detartrajul este o manopera terapeutica foarte simpla prin care se indeparteaza tartrul (piatra) de pe dinti si uneori de pe lucrarile dentare. Indepartarea tartrului este una dintre etapele tratamentului parodontopatiilor marginale superficiale sau profunde care previne aparitia acestora. Este indicat a se realiza inaintea oricarei manopere in cabinetul stomatologic pentru ca tartrul permite retentionarea placii bacteriene, un mediu neprielnic realizarii extractiilor dentare, interventiilor chirurgicale sau a tratamentului ortodontic si protetic. Este gresita conceptia unor pacienti care refuza realizarea detartrajului unor dinti mobili (in special la mandibula) pe motiv ca tartrul ii imobilizeaza si astfel “le prelungeste viata”pe arcada. Placa bacteriana care retentioneaza la nivelul depozitelor de tartru duce la agravarea afectiunii parodontale care au avut ca efect mobilitatea dentara. Deci tartrul este daunator. El nu ajuta la prelungirea vietii dintilor. Detartrajul mecanic trebuie completat cu detartraj manual Detartrajul se poate realiza cu instrumentar manual, cu aparate cu ultrasunete sau cu aer comprimat. Desi detartrajul mecanic permite indepartarea tartrului cu mai putin efort, este mai putin traumatizant pentru gingie si permite indepartarea coloratiilor dentare. Este bine de stiut ca exista si contraindicatii in folosirea lui. Este bine ca pacientul sa spuna medicului daca are probleme respiratorii pentru ca, odata cu aspirarea apei pulverizate de aparatul de detartraj, se pot aspira microbi. Nu este recomandat la pacientii care au o boala transmisibila prin aerosoli, la pacientii cu accese de voma accentuate. Aparatele de detartraj ultrasonice magnetostrictive pot perturba functionarea dispozitivelor electronice de sustinere a vietii (peace-maker-ul cardiac). Vibratiile produse pot fisura lucrarile protetice din portelan. De asemenea, mai pot fi decimentate fatetele vestibulare. Detartrajul mecanic trebuie completat cu detartraj manual care permite netezirea suprafetelor dentare pentru a evita depunerea ulterioara a placii bacteriene. La sfârsitul sedintei de detartraj este indicata o clatire energica a gurii cu apa prin contractia musculaturii buzelor, obrajilor si a limbii, ce permit trecerea apei prin spatiile interdentare. La sfârsit, apa trebuie lasata sa cada liber din gura. Dupa aceasta este recomandata realizarea unui periaj profesional, urmat de clatire abundenta. Este recomandat ca detartrajul sa se faca la intevale de cel putin sase luni.
  •  
    • 0 mesaje
    9 Sep 2010, 20:21
    0 4
    Detartrajul nu este dureros. Impreuna cu un periaj profesional costa intre 100 si 150 ron la un cabinet particular (la o clinica este mai scump). Este recomandat sa fie facut o data pe an.
  •  
    • 43 mesaje
    16 Apr 2016, 16:33
    2 2

    Buna, nu este dureros. Exista un disconfort, dar e suportabil. Si in plus e sanatos. Eu imi fac de 2 ori pe an, pentru ca se depune placa bacteriana si se instaleaza un miros neplacut. Am un medic stomatolog de care sunt multumita si recomand mereu serviciile dumneaei – dna Custura Andra si cabinetul se numeste Andra Smile. 

  •  
    • 37 mesaje
    20 Nov 2021, 19:02
    0 0
    Daca se folosesc produse stomatologice (https://realdent.ro/) bune in cabinete, tehnicile se innoiesc si se modernizeaza si nici durerea nu mai e asa mare
    Acest mesaj a fost editat de către StefaniaM: 20 Nov 2021, 19:03