exista tratamente minuni pt ten acneic

  •  
    • 38 mesaje
    1 Iul 2003, 22:10
    1 4
    fetita mea are ten acneic am incercat multe solutii:
    -solutie si crema de la gerovital plan
    -eritroacneol
    -clerasil solutie si crema
    -preparat farmaceutic pe baza de hamei
    iar rezultatele sunt foarte slabe
    ea are doar 11 ani credeti ca ar trebui sa incep un tratament la un salon de cosmetica sau exista preparate naturale care ar putea s-o ajute.
  •  
    • 17 mesaje
    1 Iul 2003, 22:35
    1 2
    Draga mea,
    Fetita unei cunostinte(13 ani) se confrunta tot asa de cativa ani cu o acnee severa. Ce a facut? Intai un tratament cosmetic care a curatat ceea ce era inauntru si afara, deci fata a ramas curata, chiar daca era patata, dupa care a aplicat masti intebnsive cu argila de la asla vital. Cand zic intensive vreau sa spun seara de seara, pentru a duce la uscarea tenului.De asemenea a aplicat pe locurile cu cosuri, sau urme de cosuri Baneocin pudra, fff bun, si eu il folosesc. Sa dea seara si sa doarma cu el pe fata, caci fiind pudra, nu o incomodeaza cu nimic. De asemenea cumpara-i neaparat gelul de curatat de la Garnier, cel albastru, cu oxid de zinc, mentolat. In fiecare dimineata trebuie sa se spele cu el, si seara de asemenea.
    Toate astea dupa ce tenul a fost curatat in prealabil la cosmetica(una, doua sedinte), sa nu inceapa nimic cu tenul necuratat, ca mai mult intinde si raspandeste.
    Acneea juvenila e specifica acestei varste, iar la un ten propice isi face de cap. Ai grija si ce mananca, nu condimente, ciocolata, alte excitante.
    Succes si tine-ma la curent cu rezultatele!
  •  
    • 139 mesaje
    2 Iul 2003, 22:05
    1 0
    Geraldine îti scriu exact ce am mai scris mai demult despre acnee. Mie doctorul mi-a spus ca de fapt alimentatia nu influenteaza, ca pot mînca orice, se pare ca nu prea este adevarat cu condimentele si ciocolata.
    Nici cu tratamentele la cosmeticiana nu sînt de acord, eu cunosc pe cineva care de la asa ceva s-a umplut pe toata fata de o acnee rebela, care i-a lasat niste semne îngrozitoare - care nu stiu cu ce ar mai putea fi înlaturate ( poate doar prin operatie.
    Sa-ti spun ce am facut eu: la 28 mi-a aparut acnee dupa ce toata viata ( nici chiar la pubertate) nu avusesem nimic pe fata - chiar se minunau prietenele ce ten frumos am.
    Dermatologul la care am mers în Franta( caci acolo stau cam din acea perioada) mi-a recomandat: Eritrogel si Rétacnil( parca asa se scrie)care contine tretinoÏde - un derivat al vitaminei A .
    Cu Eritrogel( actioneaza asupra acneei de suprafata) ma dadeam în fiecare dimineata pe toata fata( ca sa împiedice aparitia altor cosuri), dupa care puteam sa utilizez o crema hidratanta si apoi un fond de ten ca sa maschez. Crema si fondul de ten trebuie sa fie NON-comedogene - scrie pe ele asta. Iti recomand produsele RoC: demachiant, crema si fond de ten. Seara utilizam tot Eritrogelul si apoi iar o crema hidratanta de fata.
    Cu Retacnilul( care actioneaza asupra acneei din înterior) am început astfel : în prima saptamîna te dai( în loc de Eritrogel) într-o seara, în a doua saptamîna te dai în doua seri, dar sa fie distante la 2-3 zile si asa mai departe pîna ajungi sa te dai în fiecare seara. Se face asta ca sa te obisnuiesti trepata cu el pentru ca este destul de iritant si puternic.
    Am utilizat si eu apoi Mibazonul în loc de Eritrogel pentru ca mi se parea mai bun si chiar este.
    Acum sînt bine iar cu tenul de invidiat, dar la toamna se fac 2 ani, asa ca trebuie sa ai multa rabdare ca se trece si în primul rînd sa nu umblii la ele si sa te demachiezi( cu un demachiant non-comedogen în fiecare sara si dimineata înainte sa faci ce ti-am zis).
    Crema cu vitamina A (Retacnil)sa stii ca poate sa aiba si efecte negative, eu am folosit-o mai mult decît trebuia ( în loc de 4 luni ajunsesem la un an pentru ca mi se parea ca pot fiu si mai bine) si începuse sa-mi cada parul cam tare. Am gasit despre ea ca are astfel de efecte negative.
    Cred ca le gasesti si în Romînia cremele de care ti-am zis , de Eritrocel stiu sigur ca exista. Daca mai ai întrebari pot sa te ajut.
    Am uitata sa-ti spun ca doctorul mi-a dat si un antibiotic, pe care l-am luat timp de 6 luni. Nu mai stiu exact ce era. Este exact cum ti-a spus doctorul - se trece dar dureaza, trebuie sa ai rabdare cel putin un an. Spre deosebire de tine mie îmi spusese ca pot sa- mi maschez cosurile cu fond de ten non-comedogen. In loc de un demachiant clasic mai bine folosesti un gel de spalat fata( dimineata si seara).
    La 10 ani fata ta nu stiu daca poate sa foloseasca crema cu vitamina A pentru ca este foarte iritanta, si nu trebuie sa se dea nici cu fond de ten.
  •  
    • 38 mesaje
    3 Iul 2003, 00:50
    0 3
    va multumesc foarte mult pentru raspunsuri mi-a mai recomandat cineva mibazonul si mastile cu argila va voi tine la curent cu rezultatele
  •  
    • 7 mesaje
    7 Dec 2005, 17:33
    0 0
    eu folosesc o demachiant de la oriflame in fiecare seara.imi curat fata cu el.daca are o eruptie mai mare cel mai bine este sa consultati un medic.sar putea sa aiba o infectie si veti primi medicamente foarte scumpe.alt sfat nu stiu
  •  
    • 1090 mesaje
    7 Dec 2005, 23:07
    1 0
    GERALDINE, eu iti recomad sa citesti cu rabdare topicul "acneea". o sa innebunesti in primele zile, pentru ca informatia este foarte multa. dar e ultra binevenita!!
    parerea mea este ca ceea ce au prezentat fetele mai sus este un pic cam sever pentru o fetitza.
    noi, patzitele si vindecatele, iti recomandam produsele Zineryt si demachiantele Bioderma, si anume demachiantul Sebium H2O, care curata foarte bine, are efect bacteriostatic si de reducere a secretiei de sebum, si care nu va agresa pielea tinara a fetitei. daca incepeti de pe acum cu tratamente dure, e foarte posibil ca micutza sa sa trezeasca cu o piele uritzita si imbatrinita inainte de vreme.
    in ce priveste unguentul Mibazon, e un cocktail de antibiotice care NU fac bine, in nici un caz nu vindeca acneea. e un mare mit povestea asta cu mibazonul: nu e destinat pentru asa ceva, si, in nici un caz, pe fatza nu se aplica alte antibiotice decit eritromicina, pentru a nu dezvolta rezistenta.
    tu faci cum crezi, dar cel mai bine e sa citesti topicul "acneea" te asteptam acolo, daca ai nelamuriri
  •  
    • 664 mesaje
    7 Dec 2005, 23:20
    1 0
    Eu sustin ce spune delhpina.Cu ajutorul fetelor am un ten super de vreo 3 luni...
    Spun NU tratamentului cosmetic.Intra pe topicul Acnee si vei gasi acolo raspunsuri.
  •  
    • 50 mesaje
    7 Dec 2005, 23:23
    0 0
    si eu cred ca este mult prea dur un tratament la cosmeticiana. eu am inceput sa ma vindec in urm maniera: retin a si zineryt pana am zis STOP. sunt doua produse, in special retinul, care iti usuca foarte tare fata, dar pe mine asta m-a ajutat, chiar daca la un mom dat am exagerat. in aceasta perioada s-a exfoliat ff tare tenul, drept urmare faceam un peeling de cate ori se cerea. la un mom dat, cand am zis k nu mai rezista tenul, am lasat-o mai moale, si am inceput sa ma dau cu nivea soft, fiind singura crema cu care daca ma dau, cand am fata iritata, nu ma ustura. din cand in cand, bagam mastile cu argile, de care au vb si fetele. am trecut peste perioada critica si am trecut si la alte masuri. in paralel cu zineryt si retin a, mi-am luat de la plafar spirulin, crema cu spirulina, si un unguent de galbenele cu propolis, care are rol cicatrizant.
    eu procedez cam asa: cand stau in casa, ma dau cu unguentul asta de galbenele. apoi seara, fac un peeling, dar nu mereu, ma spal, si trec la aburi cu musetel. imediat, cand inca fata este umeda, aplic o masca cu argila si o tin jumatate de ora. ma spal iar, ma clatesc cu ceai de musetel, si dupa ce mi s-a uscat fata, dau cu zineryt sau retin a. dau doua seri la rand cu zineryt, o seara retin a si o seara pauza. dimineza, dupa ce ma spal, ma dau cu crema spirulin. cam asta fac eu. aaa, si in paralel, iau denoxinal. sunt pastile pentru detoxifierea organismului.
    si sa stiti fetelor ca va inselatzi cand spunetzi ca mancarea nu are nici o contributzie la minunatele cosuri. poate nu la marea maj, dar sunt si exceptii, printre care si eu, unde anumite alimente (ciocolata) si bauturi(cafeaua si cola) fac dezastre. eu dupa 2-3 pahare de cola, inevitabil voi avea peste cateva ore niste vulcani in eruptie. asa k evit pe cat pot tot ce contine cofeina.
  •  
    • 1063 mesaje
    11 Dec 2005, 22:49
    0 0
    c_elen si cony ca vad ca va pricepeti..
    nu stiti ceva bun pt petele care raman dupa cosuri???

    ca nu am gasit nimic..

    eu am avut probleme cu acneea mult timp si am reusit de curand sa scap de ea folosind zynerit..doar ca acum au ramas multe pete care nu par ca ar vrea sa dispara..si nu stiu ce sa le fac..
    help!!
    mersi
    delia
  •  
    • 1090 mesaje
    11 Dec 2005, 23:38
    0 0
    yum yum, faci foarte bine ce faci, insa am citeva observatii:

    nu e bine sa faci bai de aburi prea dese: o data, maximum de doua ori pe saptamina e destul... altfel, vatama pielea, chiar circulatia...capilarele pot avea de suferit.

    nu mai folosi ceai de musetel: s-a constatat ca intretine infectiile, e posibil sa fie asa si la aplicatiile externe. incearca urmatoarele:
    trei frati patati, brusture - bun seboreductor, hamei - indicat la tenuri problematice, ceai verde, hamamelis, menta, salvie - astringente.

    crema spirulin... nu stiu ce sa zic... multe fete s-au plins de ea ca ar fi comedogena, poate ar fi bine sa renunti si tu la ea, sa vezi ce rezultate ai atunci.
  •  
    • 262 mesaje
    3 Mai 2006, 20:57
    0 0
    E asa vechi subiectul incat nu cred ca imi va mai raspunde cineva, vreau sa va intreb unde ati gasit voi Eritrogel, ca eu nu gasesc....Au la Sensiblu? E importat? de ce se gaseste asa greu?
  •  
    • 1552 mesaje
    3 Mai 2006, 21:18
    0 0
    buna,la plafar au sigur eritroacneol
  •  
    • 262 mesaje
    3 Mai 2006, 21:42
    0 0
    Din cate stiu eu nu e acelasi lucru cu etritroacnol...multumesc oricum
  •  
    • 2794 mesaje
    4 Mai 2006, 14:08
    2 1
    Pt GERALDINE: e foarte bine ce ti-au recomandat evele, ma refer la mastile zilnice cu argila, intr-adevar sint foarte bune. Un prieten de-al meu s-a vindecat de acnee prin masti la care a asociat si o cura interna cu argila. Nu stiu sa-ti dau mai multe informatii despre cum se prepara, dar daca intrebi la plafar cu siguranta stiu despre ce e vorba. Si sint convinsa ca exista si un prospect la preparatele de argila pt uz intern. Din cite stiu, iti recomand gama AslaVital. La o fetita de 11 ani nu cred ca e recomandat sa incepi tratamente cu produse foarte puternice, pentru ca oricum la pubertate exista un dezechilibru hormonal destul de pronuntat. Sper sa ai rezultate bune indiferent de ce incerci!
  •  
    • 939 mesaje
    4 Mai 2006, 14:25
    1 0
    GERALDINE,
    parerea mea este ca mai intai de toate sa o duci pe fetita la niste controale medicale, poate exista o cauza interna, in special dezechilibre hormonale, chisturi ovariene... care se trateaza, trec, depinde. si eu in adolescenta am avut probleme cu eruptii de cosuri pe fata si dupa ce m.am chinuit si am incercat o mie de creme si tratamente prescrise de dermatologi dupa dermatologi, am dat de unul mai competent care mi.a spus din prima sa imi fac o ecografie la ovare. si intr.adevar, aveam microchisturi ovariene! pe care le.am tratat si au trecut.
    oricum, du.te cu fetita la doctori buni ca sa iti dea sfaturi competente si sa nu se ajunga la complicatii. fiecare afectiune se trateaza in functie de persoana, de cauza... nu cred ca e bine sa foloseasca produse din auzite.
    multa bafta!
  •  
    • 939 mesaje
    4 Mai 2006, 14:46
    0 0
    my goooooood!!!!!!

    postarea asta era din 2003 si eu m.am gasit sa ii dau sfaturi acum!
    cine sta sa dezgroape subiecte???
  •  
    • 567 mesaje
    4 Mai 2006, 20:20
    0 0
    am si eu o intrebare:
    cum stiu daca fondul meu de ten e non-comedogenic, de asemenea crema de fata...

    am vazut ca spunea o eva de fondul de ten de la Roc... stiti si cam cat costa?

    mersic!
  •  
    • 5 mesaje
    1 Sep 2008, 13:43
    0 0
    pr.geraldine =cel mai bine ar fi sa faca o cura de detoxifiere da 2 luni cu denoxinal,si pt fata sa foloseasca o crema cu oxid de zinc,se gaseste la farmacie,e mai mult pt bebelusi,dar e foarte buna pt acnee,cel putin la mine a facut minuni
  •  
    • 46 mesaje
    2 Sep 2008, 13:34
    1 0
    Fetelor am si eu o intrebare..la kre nu prea mi`a raspuns nimeni pana acuma.. EU am cosuri sub piele si nu stiu ce naiba sa le mai fac.Rar imi apar si desupra..dar cele mai multe sunt sub piele(niste buburuze asa albe),iar pe nas sunt PLINA de puncte negre.. : nu stiu ce sa le fac.ajutati`ma pls
  •  
    • 12 mesaje
    2 Sep 2008, 15:27
    0 0
    Nu trebuie sa incepeti nici un tratament la saloanele de cosmetica. Tenul se trateaza incepand cu 16 ani, oricat de precoce vi s-ar parea fiica dvs.
    Eliminati grasimile, mai ales margarina care este singurul aliment pe care nu-l digera stomacul si se depune, formand depozite de grasimi in organism. De asemenea, sosurile, prajelile din alimentatie, si mai ales manacarea la fast-food ca e foarte daunator la ten. Domnisoara nevoie de o nutritie sanatoasa.