banii primiti cadou se impoziteaza?

  •  
    • 5 mesaje
    25 Sep 2006, 18:58
    0 2
    Salutare la toata lumea!
    V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea lamuri in urmatoarea problema.Asta e situatia mea:
    Prietenul meu care e elvetian in trimite de vreo 2 ani in fiecare luna 2000 euro in banca, in contul meu din Romania. Banii sunt trimis din contul lui din Elvetia.
    Eu pana acum nu am declarat acesti bani la impozitul pentru venitul global. La banca trebuie sa completez in fiecare luna niste documente in care sa specific ce reprezinta banii si de fiecare data am scris cadou.Trebuie sa mai fac si altceva, sa mai declar si altundeva? Trebuie platit impozit?
    Va multumesc si o zi buna.
  •  
    • 3248 mesaje
    25 Sep 2006, 19:29
    0 1
    Salut.
    Nu,stai linistita.Scrie in continuare "cadou" si nu va fi nici o problema.Si eu primesc bani prin Western/transfer bancar regulat si nu i declar nicaieri,sunt "cado!"
  •  
    • 5 mesaje
    26 Sep 2006, 17:50
    1 0
    Sper si eu sa fie asa dar legile se schimba asa de des la noi in tara.Daca afli ceva noutati in privinta asta sa ma informezi si pe mine, te rog.
  •  
    • 2331 mesaje
    26 Sep 2006, 19:18
    0 0
    Si eu primesc lunar bani in contul meu.Am scris donatie.Si sotul meu primeste salariul aici in rominia si scrie mereu ori cadou ori donatie.Dar sa iti spun ce am remarcat.El are cont la banca asta, si el la fel.Primeste salariul in contul lui si imi transfera prin internet banking mie bani in contul meu.Si nu mai ma intreaba niminia nimik cind scot bani
  •  
    • 3248 mesaje
    26 Sep 2006, 20:37
    0 0
    Daca scrii cadou,nu e problema.Aaaa,dar sa nu fie suma mai mare de 5000-10000euro/luna.
  •  
    • 2144 mesaje
    26 Sep 2006, 22:09
    0 0
    Ideea e: acei bani se impoziteaza deja in tara in care au fost obtinuti (un fel de profit/venit).
    Orice profit/venit se impoziteaza doar o data in ideea de a se evita dubla impunere (Double taxation).
    Sfat 1: tine toate extrasele de cont si toate declaratiile in care ai scris ca banii sunt cadou si care au semnatura de aprobare a bancii.
    Sfat 2: ai probleme daca faci tranzactii (cum ar fii sa primesti) o suma mai mare sau egala cu 10.000Euro.
    Sfat 3: daca era ceva in neregula aflai pana acumdeoarece bancile sunt obligate prin lege sa declare tranzactii suspecte (stiu ca e abuz si prostie). Suspect in cadrul legislatiei actuale: >10.000Euro (problema e reglementata de o lege pe care nu multi o baga in seama dar care e deosebit de abuziva si interpretabila)

    Parerea mea: banii tai nu trebuie impozitati la noi.
  •  
    • 3248 mesaje
    27 Sep 2006, 07:24
    1 0
    Evident,doar iubitul tau plateste comision la fiecare tranzactie.Si acolo sunt incluse si taxele.
  •  
    • 2144 mesaje
    27 Sep 2006, 09:25
    0 0
    In comisionul platit la banca nu intra taxele si impozitele catre stat.
  •  
    • 3248 mesaje
    27 Sep 2006, 11:40
    0 0
    Ah,nu?Nu stiam.Merci pentru lamurire.
  •  
    • 2144 mesaje
    27 Sep 2006, 12:08
    0 0
    Cu placere!

    Cea mai buna optiune e ca banii primiti sa fie o donatie. E cea mai putin riscanta optiune.
  •  
    • 5 mesaje
    27 Sep 2006, 18:42
    0 0
    Va multumesc pentru raspunsuri. De acum voi scrie "donatie".
  •  
    • 15 mesaje
    29 Mar 2018, 11:10
    2 0
    Salut,

    Eu prefer oricand un cadou experienta, decat un cadou material, al carei amintire dispare dupa cateva zile/purtari. In ultima vreme au aparut cateva situri de profil, pe modelul celor care exista de ani buni in Europa de Vest. Un exemplu este www.experimenteaza.ro care ofera tot felul de experiente: zbor cu balonul, iti poti crea propriul parfum, poti sa conduci o masina de raliu, cei mici pot face karting cu masini pentru varsta lor, etc.
    Un avantaj foarte important pe care il ofera este acela ca beneficiarul cadoului il poate schimba pe site in termen de 3 luni – uneori este greu sa gasesti cadoul potrivit. 

    Zi frumoasa