cistita cronica

  •  
    • 2 mesaje
    23 Mar 2009, 18:14
    0 1
    Salut! cred ca am citit un milion de forumuri de cand am inceput sa am probleme. mai exact, anul trecut dupa o pilula de a doua zi, pac o infectie oribila, o tratez cu antibiotece si trece foarte greu. asta prin vara. prin decembrie insa, intr-o zi ma trezesc din nou cu aceleasi simptome, mers des la toaleta si jena. si de atunci tot asa o tin, prin ianuarie mi-a fost foarte rau, aveam usturimi la uretra, dureri de burta. iar la analize bineinteles nici o infectie. am facut si ecografie si iarasi nimic, doar un mic residuu post mictional. m-am saturat pana peste cap, mai ales cand stiu ca inainte puteam sa stau o zi intreaga fara sa ma duc la baie. am citit si despre cistita interstitiala si mai sa fac un atac de panica asa m-am speriat. ..eu merg la toaleta uneori cam la 2 ore, alteori pot tine si cate 4-5 ore. dar ma termina psihic sa ma tot trezesc noaptea. ma gandesc ca poate e de la frig, asta iarna intr-adevar am stat intr-o zi cu picioarele ude, ninsese si era flescaiala, si cam de atunci au reinceput simptomele. oi fi ramas cu sechele, habar n-am ce am. si urina e si foarte diluata(ca apa) si destul de multa, avand in vedere ca merg asa des. iar daca beau un pahar de apa, in 10 min trebuie sa si merg la baie. poate sa fie vezica mea mai sensibila de la acea infectie anterioara, si apoi stat in frig? sper sa imi mai raspunda cineva! multumesc
  •  
    • 1022 mesaje
    24 Mar 2009, 19:50
    1 0
    eu 5 ani m-am luptat cu infectia urinara. cu e.coli fa o urocultura i-a antibiotic dupa antibiograma si supozitoare de indometacin sau alt antiinflamator,poate sa ai o cauza care intretine infectia de ex nisip sau calculi la rinichi
  •  
    • 2 mesaje
    25 Mar 2009, 17:06
    0 0
    pai am facut pana acum 5 uroculturi, si nici o infectie. ce rost are sa iau antibiotice degeaba?incerc sa ma resemnez , cred ca asa sunt eu mai sensibila
  •  
    • 1 mesaje
    12 Apr 2010, 11:51
    0 0
    Buna,
    Poti sa-mi spui de unde sepoate cumpara medicamentul ELMIRON?
  •  
    • 1 mesaje
    20 Sep 2010, 13:51
    1 0
    gasesti fibrase similarul elmironului in italia cu reteta de la doctor roman scrisa in italiana
  •  
    • 1890 mesaje
    21 Sep 2010, 10:40
    2 0
    Eu am avut infectie urinara, fibrom uterin si tot am ramas gravida. Sa ne traiasca doctorii!
  •  
    • 32 mesaje
    26 Nov 2010, 17:35
    0 0
    biencuza said:
    este prima data cand intru pe forum si as dori mai intai de toate sa va salut.
    urmaresc acest forum de ceva timp si vreau sa va spun ca m-a ajutat sa gandesc putin altfel, adica ca nu sunt singura cu probleme pe lumea asta.
    problema mea a iceput in urma cu 3 ani de zile dupa ce mi-am reinceput viata sexuala.aveam usturimi la urinare dar fara sa se depisteze vreo infectie urinara sau vreo bacterie in secretia vaginala in multele analize efectuate.dupa un timp nu am mai avut usturimi insa simt nevoia sa urinez cam la 2 ore.vezica imi devine dureroasa si apasatoare, e ca un balon plin cu apa ce e pe punctul de a explodasi atunci trebuie neaparat sa urinez.sunt din Cluj si am fost la multi doctori urologi si ginecologi care nu inteleg ce am deoarece anaizele imi sunt foarte bune.mi-a fost depistata o rana pe col dar mi-au spus ca nu are nici o legatura cu problemele mele urinare.
    Daca cunoaste cineva simtomele mele sau poate are vreo sugestie i-as fi recunoscatoare.
    Va doresc la toate numai bine!


         Lady ANION - absorbante igienice cu ioni negativi (anioni) sunt singurele care previn infectiile si bolile genitale. Banda cu ioni negativi incorporata in absorbante distruge bacteriile care se produc in tipul perioadelor critice, eliminand mirosurile neplacute si posibilitatea producerii infectiilor. Acolo unde infectiile sau bolile sunt deja prezente, Lady Anion au actiune terapeutica - reduc/inlatura durerile, accelereaza procesul de vindecare. Banda contine mineral natural numit turmalin care in timpul utilizarii genereaza anioni ce neutralizeaza bacteriile si virusii cu incarcatura pozitiva, fara sa provoace reactii adverse. La generarea anionilor cu densitate inalta se elimina Oxigen Iionizat care • neutralizeaza flora anaeroba; • activeaza lucrul fermentilor; • inlatura inflamatiile; • normalizeaza echilibrul acido-bazic.
    Datorita acestor efecte deosebit de benefice absorbantele Lady ANION contribuie la:
    - ameliorarea starii generale de sanatate a organismului,
    - sporirea imunitatii, imbunatatirea schimbului de substante,
    - imbunatatirea activitatii sistemului endocrin.
          Lady ANION sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale de cea mai buna calitate, create special pentru acest tip de produs si NU sunt materiale "adaptate" sau reciclate.
    Absorbantele terapeutice Lady Anion ajuta la prevenirea:
    -Inflamatiilor si dermatitelor
    -Infectiilor cu toate tipurile de bacterii
    -Candidozelor, mancarimilor si arsurilor vaginale (si cele din timpul menopauzei)
    -Infectarea trompelor uterine
    -Scurgerilor vaginale excesive
    -Dismenoree
    -Durerilor de cap din perioada ciclului menstrual.

    Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate.  Este un instrument simplu si eficient prin care iti vei putea  determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Vei afla in cateva secunde daca trebuie sa mergi urgent la doctor sau daca esti sanatoasa.

     

    Avem urmatoarele tipuri de pachete:

    • pentru  folosire zilnica – 30 de buc.;

    • pentru ciclu normal – 10 buc.,

    • pentru ciclu abundent  - 8 buc.,

    • pentru tanga – 20 buc.

     

    Alte informatii puteti obtine de la loapersonal@yahoo.com sau  0768.05.68.69 ANCA

  •  
    • 3 mesaje
    6 Dec 2010, 20:17
    1 2
    Tratament f. f. eficient consta din Apa de argint coloidal, 25 lei/l si Noni, 40 lei/l; mai multe informatii, www. medicer.ro
  •  
    • 189 mesaje
    7 Dec 2010, 10:08
    0 0
    Intariti imunitatea si ve-ti vedea rezultatele. In trecut am avut si eu mereu cistite si le-am rezolvat.
    Sanatate multa! www.algae-facts.com 0767756300
  •  
    • 2 mesaje
    5 Dec 2014, 21:20
    1 0
    Buna seara.
    Si eu sufar de SVD/CI/vezica hiperactiva. Am facut si acea cistoscopie foarte dureroasa si intr-un final mi s-a recomandat instilatii cu Lidocaina1%, Hemisuccinat de hidrocortizon, Heparina 25000u. Pe perioada tratamentului eram ca noua, nici nu as fi zis ca am suferit candva de acele dureri si usturimi ingrozitoare. Dupa incetarea instilatiilor o perioada a fost bine dupa care am revenit la aproximativ aceleasi simptome.
    Am incercat vreo 6 luni si un medicament american si degeaba, bani aruncati. Am mai testat si alte tratamente naturiste sau nu fara niciun rezultat.
    Momentan fac cure de cate 6 luni cu Superforte supozin (supozitoare pe baza de propolis). Sunt la a 3-a cura si sunt pe linia de plutire si vreau eu sa cred ca pe calea cea buna. Oricum fata de acum 3 ani sunt mai bine. Este adevarat ca am zile mai bune si zile mai rele dar Superforte supozin ma ajuta sa duc o viata cat de cat normala.
    Deci recomand (din experienta proprie) pentru cei ce sufera de aceasta boala care practic te scoate din uz, Superforte supozin. Este un produs naturist fara efecte adverse, decat la cei ce sunt alergici la propolis.
    Multa sanatate tuturor.
  •  
    • 128 mesaje
    10 Dec 2014, 16:18
    0 0
    Buna ziua.Pentru cistita cronica va recomand capsulele Biomicin forte, antibiotic natural in cure de 21 de zile.Dupa o pauza de 7-10 zile cura se poate relua.Se asociaza ceai Diurosept cate 3 cani pe zi si capsulele Diurosept 1 capsula de 3 ori pe zi.Multa sanatate!
  •  
    • 4 mesaje
    31 Ian 2018, 20:02
    0 1
    cristinafelicia said:Voi ati facut instilatii prin sonda urinara? Cu hidrocortizon hemisulcinat, heparina si xilina 1%? Daca nu, ar trebui sa vorbiti cu dr. si sa faceti cite o instilatie in vezinca urinara pe saptamina, 6 saptamini la rind ( v-o face dr.). Va asigur ca va veti simti foarte bine dupa ele. Pt usturimea de seara, mie mi-a dat dr. Calmogen care nu are efecte secundare, nu doare nimic, nu cade parul,nu da somn, etc.Linisteste si alina, asta face.Acum urmez si un tratament de 10 sedinte de acupuctura, tot dr meu urolog (e baiat destept, vi-l recomand daca doriti) mi l-a recomandat.Dupa 1 luna de tratament (iau si aloe vera-gel, zinc si echinaceea, si am eliminat tot ce ACRU din alimentatie, condimente, suc de rosii, ceapa verde, alcool, cafea, ciocolata, portocale, gref, vit C) ma simt binisor, eram stoarsa si de puteri pt ca usurimea ajunsese 24 de ore din 24..
    Cum am ajuns in halul acesta? Din cauza faptului ca toti dr mi-au recomandat ani de zile ANTIBIOTICE, de la POLIDIN pina la ZANOCID,GENTAMICINA,AUGMENTIN...inca o lista intreaga, fara ca eu sa am vreo infectie.Practic mi s-a distrus mucoasa vezicii urinare, asta s-a vazut la citoscopie si la rezultatul biopsiei. Imi pare rau ca am descoperit dr. care ma trateaza in prezent, atit de tirziu.
    Mult succes si sa ne auzim mai sanatoase!

     

  •  
    • 4 mesaje
    31 Ian 2018, 20:04
    2 0
    cristinafelicia said:Voi ati facut instilatii prin sonda urinara? Cu hidrocortizon hemisulcinat, heparina si xilina 1%? Daca nu, ar trebui sa vorbiti cu dr. si sa faceti cite o instilatie in vezinca urinara pe saptamina, 6 saptamini la rind ( v-o face dr.). Va asigur ca va veti simti foarte bine dupa ele. Pt usturimea de seara, mie mi-a dat dr. Calmogen care nu are efecte secundare, nu doare nimic, nu cade parul,nu da somn, etc.Linisteste si alina, asta face.Acum urmez si un tratament de 10 sedinte de acupuctura, tot dr meu urolog (e baiat destept, vi-l recomand daca doriti) mi l-a recomandat.Dupa 1 luna de tratament (iau si aloe vera-gel, zinc si echinaceea, si am eliminat tot ce ACRU din alimentatie, condimente, suc de rosii, ceapa verde, alcool, cafea, ciocolata, portocale, gref, vit C) ma simt binisor, eram stoarsa si de puteri pt ca usurimea ajunsese 24 de ore din 24..
    Cum am ajuns in halul acesta? Din cauza faptului ca toti dr mi-au recomandat ani de zile ANTIBIOTICE, de la POLIDIN pina la ZANOCID,GENTAMICINA,AUGMENTIN...inca o lista intreaga, fara ca eu sa am vreo infectie.Practic mi s-a distrus mucoasa vezicii urinare, asta s-a vazut la citoscopie si la rezultatul biopsiei. Imi pare rau ca am descoperit dr. care ma trateaza in prezent, atit de tirziu.
    Mult succes si sa ne auzim mai sanatoase!

     

  •  
    • 4 mesaje
    31 Ian 2018, 20:06
    0 2
    Cristina Felicia, ti am trimis si eu un mesaj privat, as vrea sa te intreb o serie de lucruri legate de tratamentul pe care l-ai urmat pt cistita interstitiala. Sunt la capatul puterilor cu aceasta boală si as vrea f mult sa intru si eu in contact cu doctorul care te-a vindecat. Multumesc.
  •  
    • 4 mesaje
    31 Ian 2018, 20:07
    0 0
    ???
  •  
    • 28 mesaje
    26 Feb 2018, 19:33
    2 0
    Eu de cate ori fac cistita, in ultimii ani din ce in ce mai rar, folosesc Cystinol Akut, din strugurii ursului (dar varianta de farmacie - se gaseste in lanturile mari, importata din Germania, unde medicii o folosesc ca prima recomandare in cistite, si abia apoi trec la antibiotic, daca nuda rezultat, si chiar si in tratamentul cu antibiotc o folosesc ca adjuvant) http://plantamed.ro/cystinol-akut/
  •  
    • 1 mesaje
    19 Mai 2020, 11:16
    2 1
    Gând bun, simptomele astea le am și eu, este sindromul urethral, o boala cronica pe care eu o am de la o citoscopie prost făcută, care mi a rănit uretra. Acum sunt la început și încerc sa ma informez cat mai mult. Voi încerca superforte supozin, abia aștept sa îmi vina în posta!