fiare de calcat - care e mai bun?

  •  
    • 14 mesaje
    24 Aug 2006, 09:26
    2 4
    Fetelor, va rog sa ma ajutati sa-mi cumpar un fier de calcat BUN. Spuneti-mi ce fiare de calcat bune aveti, ce va place la ele. Am cautat pe internet si sunt atat de multe feluri si marci incat nu stiu ce sa aleg.
    Ce talpa credeti voi ca e cea mai buna: Tefal, Inox, Ceralom sau Supergliss (or mai fi si altele pe care nu le stiu?!)? Cum e treaba cu "protectia impotriva calcarului" si "curatarea depozitului de calcar"? Cele care au tija anticalcar detasabila cum se poate curata (sau se inlocuieste cu o alta tija noua?! Autocuratarea se refera la talpa, daca se prinde de haina sau...?! Dar "puterea" (1.400 - 1950W)?! Va rog ajutati-ma sa ma hotarasc ce fier de calcat sa-mi cumpar. Pana acum am avut vreo trei fiare de calcat (bune dar nu foarte rezistente).Astept parerile si recomandarile voastre. Va multumesc!
  •  
    • 1039 mesaje
    24 Aug 2006, 13:15
    9 3
    Din punct de vedere al lui Liqueur, cel mai bun ar fi... cel mai scump pe care si-l poate permite iubitul/sotzul/amantul tau.

    Din punctul lui de vedere, cel mai bun ar fi cel care calca cel mai bine.

    Dpdv ecologist, cel mai bun este cel cel cu consumul energetic cel mai mic, avand astfel o contributie minima la incalzirea globala a atmosferei!

    Dpdv energetic, cel mai bun este cel al bunicii, cu carbuni!

    Dpdv capitalist, este ideal fierul cu cel mai bun raport pretz / calitate.

    Dpdv al uni comunist, cel mai bine este... sa nu ai fier de calcat! Oamenii muncii nu au nevoie de camasi calcate, astea sunt shmekerii ale dusmanilor exploatatori!

    Lasand gluma deoparte, iti pot spune ca eu, barbat fiind, mi-am luat un TEFAL cu fitze, am zis sa nu am probleme la calcat - si asa imi place mie sa calc precum ii place rumanului sa munceasca!!! Mama, femeie gospodina, si-a luat un turcism de la un magazin obscur... A dat cateva sute de mii pe el, ca nici macar Zass nu e! Rezultatul? Tefalul meu parca zgarie camasile, i s-a innegrit talpa si le face varza, in vreme ce turcaletzul maica-mii da rezultate EXCELENTE!
    Q.E.D.
    (Pt. necunoscatori, QED = Quod Errat Demonstrandum, in traducere libera: nu fierul conteaza, ci mana!!!!)
  •  
    • 2103 mesaje
    24 Aug 2006, 13:48
    1 2
    mai eu am un nou Philips elance 3100 cu abur, sunt f multumita de el, dar vorba evu-lui de mai sus, mana conteaza pt ca si vechia fiara de calcat era un hinary de 2 lei care m-a tinut f bine vreo 10 ani si care merge si acum dar, nah.. am vrut altul nou.
    acum philips asta e fain mai ales cand folosesc aburul la nr 4. practic trec o data si dispare orice cris deci sunt f multumita de el.
  •  
    • 5148 mesaje
    24 Aug 2006, 14:46
    1 0
    Nu stiu de ce Marinarule dar mi te imaginez cu fierul de calcat in mana si nu ma pot abtine sa nu zambesc.

    in rest ai spus in al 2-lea mesaj cam tot ceea ce se putea spune...pacat ca l-ai sters.
  •  
    • 1039 mesaje
    24 Aug 2006, 14:49
    4 0
    Acum ff serios:
    Un fier bun va costa ceva mai mult, dar daca nu-ti vei bate joc de el (si nu cred ca o vei face), te va multumi pe deplin.

    Cauta urmatoarele:
    1. Putere electrica cat mai mare! Un fier puternic se va incalzi mai repede, cu acelasi consum de energie!

    2. Este bine sa aibe functia calcare cu aburi VERTICALA! Este o functie excelenta, ce-ti permite sa netezesti unele dungi nedorite, avand camasa/pantalonul suspendate pe un umeras.

    3. Este bine sa fie unul "de firma", desi e posibil ca si unul mai ieftin sa dea rezultate (vezi ce ti-am zis de mama). Banuiesc insa ca esti tanara si conteaza sa te simti bine, sa ai un aparat de firma, cu garantie reala!

    4. In privinta calcarului nu prea stiu ce sa-ti spun... Este o problema reala, dar nu f grava! Poti folosi apa distilata, caz in care vei avea o protectie totala, dar... o sa vezi ca e peste mana sa ai mereu apa distilata in casa. Tefalul meu are o functie de autocuratire (se incalzeste la maxim, dupa care elibereaza brusc un jet puternic de aburi) - nu am nevoie nici de pastile anticalcar, nici de nimic.

    5. Inca ceva: ECHILIBRUL!!! Ai sa razi poate, dar este extrem de important sa nu te incurce la calcat (cel mai incomod este cordonul electric de alimentare) si sa fie stabil cnd il pui in pozitia de repaus. Un fier cu un echilibru instabil o sa te enerveze mult, asta in cazul in care nu arde ceva sau nu se sparge in cazatura! Inainte de a-l cumpara, fa o proba si vezi cum sta, dar nu pe tejghea, caci e din sticla sau lemn si ofera o buna stabilitate, ci pe ceva moale, o haina, un pullover ceva, sa imite o masa de calcat.
    Succes.
  •  
    • 1039 mesaje
    24 Aug 2006, 14:52
    4 0
    Nu l-am sters, am repostat, pt ca acest forum are o problema: la fiecare edit, lungeste artificial mesajul, bagand spatii intre cuvinte, desi pe mesajul final nu se vede nimik, ci numai in modul "editare".
    Astfel, daca reeditezi de mai multe ori (eu scriu repde si mai fac greseli, mai mananc litere si vreau sa corectez, sau mai completez ceva), incepe sa trunchieze mesajul. Practic, la a 3-a reeditare, imi taiase punctul 5.
    Dar acum e repostat, si sper sa-i fie de ajutor!
  •  
    • 5148 mesaje
    24 Aug 2006, 15:23
    1 3
    Daca esti asa perfectionist incearca intr-o prima faza altfel.
    Scrie pe o alta pg. (word spre ex.), corecteaza ce-ai scris apoi foloseste copy/paste. Astfel nu mai este nevoie sa inrosesti butonul "edit".
    E doar o sugestie...

    dar eu iti spun ca-ti faci prea multe probleme pentru cateva litere lipsa...
  •  
    • 44 mesaje
    24 Aug 2006, 15:56
    0 1
    Eu mi-am luat un Tefal Aquaspeed si e foarte bun, e cu tija anticalcar care tb curatata in functie de cat de dura e apa.
  •  
    • 2825 mesaje
    27 Aug 2006, 09:28
    5 1
    Eu vreau un fier de calcat sa calce singur
  •  
    • 1039 mesaje
    27 Aug 2006, 09:53
    3 1
    cumpara-ti un sclav! Se gasesc destule site-uri cu tipi care abia asteapta sa fie pusi la munca! incearca www.submission.ro
  •  
    • 14 mesaje
    28 Aug 2006, 10:34
    1 0
    Va multumesc tuturor pt.timpul si informatiile acordate! Marinarule, iti multumesc pt.buna dispozitie pe care mi-ai creat-o si pt.toate informatiile primite, informatii care ma vor ajuta cu siguranta sa fac o investitie buna.
  •  
    • 14 mesaje
    28 Aug 2006, 10:39
    0 1
    Dragele mele Lolilo si Crazy_angel, va multumesc si voua pt. ca v-ati sacrificat din timpul vostru liber sa-mi raspundeti! Vesnic recunoscatoare, permiteti-mi sa va acord prietenia mea!
  •  
    • 1039 mesaje
    28 Aug 2006, 11:07
    0 1
    Welcome.
  •  
    • 44 mesaje
    28 Aug 2006, 18:36
    1 0
    nu ai pentru ce,cand pot ajuta pe cineva cu o informatie o fac cu placere
  •  
    • 162 mesaje
    1 Sep 2006, 22:57
    3 0
    Siemens
    Si sa-ti spun si de ce:
    - cel mic se juca si luase ceva in gurita;eu calcam, asa ca am pus fierul (pe pantaloni) si am sarit la copil (are 9 luni), l-am luat si i-am scos ce are in gurita,i-am dat apa, l-am linistit.
    Inte timp, fierul statea pe pantalonii mei. Cand l-am vazut, am sarit eu ca arsa. Pantalonii nu aveau nimic. Fierul de calcat, isi lasase sa se scurga apa din el, si intrase in protectie termica.Nimic nu era pe pantaloni.
    Actunci am realizat ca pe cutia fierului scria ca are o protectie la supratemperatura.
  •  
    • 4 mesaje
    10 Dec 2006, 00:13
    2 1
    Si pentru noi cele care nu avem Siemens, ne spune cineva cum se curata talpa in cazul in care se lipeste tesatura de el?
    Eu am marca Primera si am incercat cu Cif da nu merge pentru ca testura lipita foarte tare.
    Help please.....
  •  
    • 844 mesaje
    11 Dec 2006, 11:39
    1 0
    tefal...foarte multumita!
  •  
    • 167 mesaje
    13 Dec 2006, 15:34
    0 1
    Bosch
  •  
    • 3383 mesaje
    3 Mar 2007, 10:40
    1 0
    aduc in actualitate acest topic pt ca de curand mi-am cumparat un tefal aquaspeed si nu prea sunt multumita de el. Mama mea are un philips si stiu ca al ei nu lipeste, indiferent de temperatura, in timp ce al meu, daca nu e reglat perfect in functie de tesatura, lipeste. In plus, se raceste foarte greu dupa ce e scos din priza, adica in cateva ore! Pe undeva picura si apa, fara ca eu sa apas acel buton pt stropire...
    Si pt cele care au acest tip de fier de calcat, as dori sa stiu cum se curata tija anticalcar.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mar 2007, 10:59
    4 1
    Buna

    Cel mai tare fier de calcat este Tefal FV 4180.Eu il am si e super tare.L-am luat de la http://www.kumparaturi.ro/produs/fiare_de_calcat/fier_de_calcat_tefal_fv_4180 Nu o sa regreti!