fara regim de slabit

  •  
    • 56 mesaje
    15 Aug 2006, 17:02
    5 6
    eu nu cred in asa ceva ! cred ca cel mai bine pentru cele care vor sa slabeasca, este important sa ne schimbam pentru totdeauna modul de alimentatie. nu pentru o perioada ci pentru toata viata. eu am 1.75 si 57 de kg acum....in urma cu patru ani aveam 74 de kg. nu am tinut nici un regim va rog sa ma credeti, dar rand pe rand am inceput sa elimin ce nu era bun in alimentatia mea. am inceput usor, usor cu dulciurile..inlociundu-le cu fructe, dupa aia fainoasele..tot treptat, am inceput sa consum multe cereale dar paine nu am inlocuit-o de tot. mananc si acum cel putin 2 felii de paine neagra sau fara sare. mesele au inceput usor usor sa scada din cantitate, nu imi mai puneam in farfurie o trei polonice de ciorba, ci unul jumatate...si tot asa. am eliminat prajelile si am descoperit gustul minunat al carnii facute la gratar sau fierte. acum mananc foarte multe legume , fructe , lactate si cat de mult peste.
    spre exemplu dimineata mananc asa:
    o felie de paine neagra cu o barnza de vaci, sau un ou...si iaurt. se poate diversifica: iaut cu cereale, paine cu o felie de cascaval sau o sunca slaba, fructe.
    acum ca este vara , imi place dimineata la prima ora sa mananc o felie mare de pepene...simt cum ma curata.
    pranz , obligatoriu o salata mare cu de toate si putin ulei , alaturi un gratar sau o felie de paine.
    seara un fruct, un iaurt, o salata, legume, pufuleti, pufarine...orice dar cu putine calorii. miscare cat de mult se poate, macar 15 min zilnic.
    eu mananc orice, dar sa nu fie prajit, foarte dulce, foatre gras. in afara faptului ca ne ingrasam de la ele , NU SUNT DELOC SANATOASE.
    EU CRED CA ASTA ESTE IDEEA , SA NE SCHIMBAM MODUL DE VIATA SI SA NU ASTEPTAM REZULTATE MIRACULOASE IN TIMP UTIL...NU SE POATE! SI VA SPUNE CINEVA CARE FACE ASTA DE PATRU ANI !
  •  
    • 116 mesaje
    15 Aug 2006, 21:07
    3 0
    absolut deacord cu tine.continua asa!
  •  
    • 1555 mesaje
    15 Aug 2006, 22:33
    3 0
    Bine zis brightn, dar vezi tu sunt multe fete mai pofticioase de felul lor si ar gusta si ele o prajitura, o bomboana, o atentie , suntem putine care adoptam un stil de viata sanatos. Spre exemplu, eu ca sa slabesc nu mai mananc dupa ora 18.00 nimik. Stingerea o dau pe la 24.00 - 01.00. Mi se pare o metoda foarte eficienta, ziua mananci ce'ti pofteste inima si seara rabzi pup
  •  
    • 56 mesaje
    16 Aug 2006, 09:51
    2 1
    este firesc sa mai gusti o bucatica de ciocolata, o prajitura, o inghetata ...sau mai stiu eu ce...eu vb de cantitate. si eu mai gust, ca simt nevoia...dar nu mananc o ciocolata intreaga, mananc cateva cubulete, la fel si cu o prajitura..mananc cat sa-mi fac pofta.
    si ma simt foarte bine.
  •  
    • 1027 mesaje
    16 Aug 2006, 11:10
    2 1
    bravo stralucitoareo, felicitari. dar vezi tu, tot un fel de "regim"ai tinut: ai eliminat treptat elementele negative cu cele pozitive.
    Practic ti-ai creat un nou stil de viata. Sanatos.
  •  
    • 56 mesaje
    16 Aug 2006, 12:03
    2 1
    da, exact asta am facut...mi-am schimbat modul de alimentatie, fara sa am frustrari alimentare. pot manca orice daca mi-e pofta, dar in cantitati mici. oricum perioada cea mai grea, este la inceput...dupa care organismul se obisnuieste si nu mai simti nevoia aia nebuna de a consuma dulciuri, prajeli si tot felul de sosuri , in care mai intinzi si o bucata mare de paine....dupa care te asezi intr-un fotoliu, te uiti spre burta si spui: de ce-oi fi mancat in halul asta?
    iti este mult mai bine cand iti simti stomacul usor !!!!!!!!!!
    pana la urma fiecare mananca cat vrea si ce vrea...eu v-am impartasit ..cred eu , un exemplu bun.
    eu ma simt bine in pielea mea si imi este drag ce vad in oglinda.
    va pupic pe toate.
  •  
    • 162 mesaje
    17 Aug 2006, 21:07
    1 0
    Asa e- rascoalele s-au infaptuit cand oamenii nu aveau ce sa manance, si gandeau mai clar.
  •  
    • 4 mesaje
    17 Aug 2006, 22:13
    1 0
    dragelor, ideea lui brightn este ideala , dar ce ma fac eu care am un program de la 9 la 18 cu prelungiri, stau toata ziua imobilizata intr-un scaun la servici iar cand ajung acasa devorez frigiderul, ca doar na, la servici nu am timp sa mananc aproape nimik. iar kilishoarele se pun vazand cu ochii, ca doar am reusit sa pun intr-un an de cand lucrez nici mai mult nici mai putin de 10!!!! iar cum nu shtiu ce sa fac. daca aveti vreo solutie plauzibila astept ropuneri
  •  
    • 1 mesaje
    18 Aug 2006, 09:55
    2 2
    Ai perfecta dreptate.Si eu am avut aproximativ aceleasi "dimensiuni" ca ale tale ,inainte de a incepe cura de slabire si rezultatul aproximativ acelasi...dupa cura.Totusi ,am adaugat ceva ,in plus ,in cura . Am cumparat Crom picolinat de la Harmony Life ,geluri si creme anticelulitice si ceaiul Sveltaflor si ceaiul verde de la Plafar.Dimineata,in loc de cafeaua obisnuita ,am servit o ceasca de ceai verde ,dupa care serveam micul dejun constand in alimentele indicate de tine.La pranz ,dupa mancare ,luam tableta de Crom si o ceasca de ceai Sveltaflor.Seara(dar nu mai tarziu de ora 19),cina ,plus o ceasca de ceai Sveltaflor.Gelurile sau cremele anticelulitice le folosesc dimineata,dupa spalare si seara ,la fel,dupa spalare.Mentionez ca pe parcursul curei am folosit si un supliment natural de vitamine si minerale ,tot de la Harmony life ptr a-mi asigura enrgia si tonusul zilnic.
  •  
    • 56 mesaje
    18 Aug 2006, 15:10
    3 0
    crezi ca eu am un program flexibil? nie ! incearca sa-ti iei mancare la tine, un fruct, batoane de cereale, un sandwich cu paine neagra si o felie de sunca presata, bea apa multa sau ceai, mananca legume cand simti ca ti se face foame, o rosie, un ardei. o bucatica de carne fripta ( asta in cazul in care ai voie sa mananci acol si incearca sa mananci intodeauna inainte sa simti ca nu mai poti de foame, mesteca incet si mananca putin si ai sa vezi ca nu mai vii seara acasa cu foame aia de lup. si daca la 18 pleci acasa, pe la 17.30 baga ceva in gura , din tot ce ti-am enumerat.. si nu ai sa mai pleci spre casa cu gandul la mancare. pacaleste-ti si tu un pic stomacul !!!!!
    nu exista NU POT !!!!!!!!!!
    gandeste-te ca kg se aseaza usor , usor si lupta devine din ce in ce mai grea. eu nu cred in medicamente miraculoase, cred in bunavointa, in bun simt ( ca pana la urma o faci ptr tine, ptr copii tai, ptr sotul tau).
    nu traim ca sa mancam, mancam ca sa traim !!!!!!!!!!
    bafta multa si vointa !
    fa un efort si ai sa vezi ca dupa primele doua kg date jos o sa-ti fie mult mai usor.
    si nu te gandi ca trebuie sa ti regim, NU...GANDESTE-TE CA ITI SCHIMBI PTR. TOTDEAUNA MODUL DE ALIMENTATIE.
    ce senzatie minunata ai cand imbraci o pereche de jeansi sau pantaloni si nu te strang, nu esti nevoita sa porti o bluza mai larga sa ascunzi colaceii...te face sa ai incredere in tine !
    o seara buna si multa bafta !!!!!!!
  •  
    • 11 mesaje
    18 Aug 2006, 16:25
    0 0
    ai dreptate brightn, dar problema este ca ar trebui sa mancam si o masa calda si daca nu putem la servici si ajungem acasa dupa ora 18 sau 19 ce putem face? sa mancam seara masa asta ? (practic masa de la pranz este o problema la servici)
  •  
    • 4 mesaje
    18 Aug 2006, 19:39
    0 0
    corina are dreptate, uite, azi de exemplu am ajuns la 19:15, ca sa prepari o masa calda (si cu putine calorii-eventual) iti mai ia at least 30 min si uite asa ajungi sa mananci pe la 20-21-22 iar daca familia (in cazul meu un sot care habar-nare sa gateasca) spune cuvintele magice "m-ie foame", pai daca nu ai o vointa de fier (de care eu cam duc lipsa)ai cam "puso"cu dieta, asa spus pe romaneste . Am auzit de programul "weight watchers", dar si acolo sunt niste conditii impuse -de genul sa numeri calorii, grame si tot felul de chestii de, dar la o analiza mai mai amanuntita mi-am dat seama ca eu nu sunt in stare sa numar decat pana la trei (adica trei minute cat imi ia sa mananc)-pt ca dupa cum am spus duc o lipsa acuta de timp
  •  
    • 28 mesaje
    21 Aug 2006, 10:42
    0 1
    mi se pare foarte buna ideea de a-ti schimba modul de alimentatie ! aici nu este vb de regim minune in care sa slabesti peste noapte, ci sa incepi sa traiesti altfel. eu am cateva luni de cand am invatat sa traiesc sanatos !
  •  
    • 1298 mesaje
    21 Aug 2006, 13:25
    2 1
    Hai sa va spun cum am slabit eu 20 kg in 2 ani: am inceput sa nu mai mananc nimic de cand ma trezeam si pana ajungeam acasa la 16,30-17,30, doar vreo 2-3 cafele cu tigari (nesanatos, stiu). Cand ajungeam acasa mancam 2 feluri cu 3 felii de paine, apoi musai ceva dulce. Abia puteam sa ma ridic de la masa. Seara nu mai puteam manca. Si totusi, incepusem sa slabesc. Incepuse sa-mi placa. Mai tarziu, cand am ajuns la o faza de stagnare, am inceput sa nu mai mananc decat un fel de mancare, apoi am renuntat si la paine. Apoi a inceput sa nu-mi mai fie pofta de nimic. Faceam pizza, faceam prajituri... nici nu gustam. Doar de ciocolata mi-era pofta si gustam.Am avut multe perioade de stagnare. Inca ceva: in weekend nu ma abtineam decat de la paine si luam inapoi 2 kg, de care scapam in cursul zilei de luni.
    Apoi mi-am schimbat serviciul si regimul de viata si din cele 20 de kg pierdute am luat 5 inapoi. Cel mai grav e ca nu mai am acea vointa de acum 3 ani. Daca vad ceva si mi-e pofta fac crize de nervi, iar dupa ce mananc fac depresii.
    Ce sfat imi dati si mie?
  •  
    • 1 mesaje
    21 Aug 2006, 15:29
    4 1
    Ophelia,nu asa se slabeste sanatos.....Daca vrei ,iti dau regimul meu personal de slabire,sanatos ,zic eu ,deoarece ,pe langa faptul ca am slabit de la 74 la 58 kg in 3 luni ,m-a ajutat sa-mi imbunatatesc valorile colesterolului si transaminazelor (care erau peste limita max admisibila ).Si eu beau 2-3 cafele pe zi si fumez mult (din pacate ).Am exclus din meniul zilnic ,tot ceea ce era prajit(cartofi ,oua ,carne )si le-am inlocuit cu cele fierte.Painea alba am inlocuit-o cu painea neagra sau cea de cerale.Mi-am preparat in casa bors de cereale.Dupa ora 19 nu am mai mancat nimic.Binenteles ,mi-era f.foame seara ,mai ales cand lucram de noapte. Atunci ,am recurs la o mica abatere de la regula....aveam in casa ,sau cu mine la servici ,seara,totdeauna mere sau grefuri.Nimic altceva ,seara. Zilnic ,beam 3 cesti de ceai verde ,indulcit cu un indulcitor cumparat de la farmacie sau cu putina miere (mierea este pe langa bogata sursa de vitamine ,minerale si un laxativ usor).Ceaiul se bea dimineatza ,la prinz si seara. Dimineata este permis aproape orice ,dar nu prajit si masa sa nu fie f.copioasa.La prinz ,obligatoriu masa calda.Daca ai posibilitatea ca linga felul 2 sa adaugi o salata de varza dulce cu marar ,ar fi excelent......si asta zilnic.Sau poti inlocui mararul cu cimbru. Pe tot parcursul zilei ,beti 1l de bors in loc de apa ,dar si alte lichide pana la 2-2,5 l pe zi. Licidele sa nu fie dulci si acidulate. Ceai ,dar altul decat ceaiul verde (din acesta ,doar 3 cesti pe zi ) ,apa plata .Sa stiti ca borsul este o excelenta sursa de compex vitaminic B ,si in plus,la noi fumatoarele ,ne ajuta la dezintoxicarea plaminilor. Masa de seara sa nu fie mai tarziu de ora 19. De asemenea sa fie usoara .Intre mese ,daca simtiti foame ,comsumati fructe : mere ,pere ,prune ,grefuri...La masa de prinz ,mai bine zis dupa ce am servit-o ,eu am luat zilnic cate o tableta de Crom picolinat ,de la Harmony life.Cromul ajuta in curele de slabire si in metabolismul lipidelor. De asemenea am completat cura de slabire cu sapunul anticelulitic si diverse creme ,geluri anticelulitice cumparate de la magazinele de produse naturiste,farmacii. Acestea le folosesc de 2 ori pe zi : dimineatza si seara.
  •  
    • 71 mesaje
    21 Aug 2006, 15:36
    0 1
    ophelia , poate te ajuta povestea mea
    Aceeasi chestie am aplicat-o si eu acum 3 ani , cand am dat jos 14 kg , in cca 4 luni .Nu cura de slabire ..ci dieta .. mod de viata.. etc hai sa zicem personalizata . Am slabit incet ... Nu are rost sa insir in ce consta dieta : fructe , legume in nestire , peste la gratar , pui ... bla bla ..Nu infometare !!
    A fost super ok .. sa am 54 kg again ..
    ceea ce vreau sa spun in continuare este interesant :
    AM REPUS LA LOC TOATE CELE 14 KG IN 2
    ANI ..Incet .. dar sigur
    Nu iti imagina ca am revenit la aceeasi alimentatie si de aia m-am ingrasat la loc Nici vorba ..Doar ca incepusem sa mananc normal .. inclusiv mancare gatita, pizza etc .. Asa ca mare grija la mentinere !!!!!
    Organismul isi creeaza niste mecanisme de autoaparare , asa incat reuseste sa supravietuiasca cu mult mai putine calorii .. si prin urmare orice adaos il depoziteaza ... ca cine stie cand ii dai tu numai morcovi si mere si iaurt .. si el saracul flaminzeste .. E smecher
    Am mai incercat acelasi regim .. insa nu a mai dat roade .(cred ca in faza asta esti tu , ophelia ) Dupa 3 saptamani de mancat peste in weekend .. +legume , fructe etc .. nu am reusit sa dau jos nici 1 kg . Am avut 2 tentative . Dupa primele 3 kg depuse ... si anul trecut dupa .. nu mai stiu cate .
    Asa ca am luat o pauza .. sa vina momentul .. sa imi gasesc motivatia .. naiba stie ?Si am aplicat o alta strategie de , care se pare ca este mai buna , :
    -Toata luna mai , am mancat normal , insa am eliminat complet dulcele si painea .Cand simteam nevoia de dulce , bagam un compot de ananas ..am facut o cura de detoxifiere a organismului , necesara in cazuri in care ai un metabolism lenes , ce presupune acumulare de toxine .. ( si nu numai )
    La sf lunii aveam minus 2kg ..
    -Incepand cu iulie , am eliminat mancatul consistent seara , in cursul zilei mancand normal ,si obligatoriu dimineata .Am adaugat 1- 2 cani de ceai verde cu lamaie pe zi, insa recunosc , ca au fost zile cand am uitat de el ..
    La sf lui iunie = -1.5 kg
    -de la 1 iulie ... am eliminat uleiul sau orice grasime , mancand pe langa mancarea normala -foarte multa lubenita ,+ apa de orice fel ..
    rezultat la zi cumulat =-5 kg .
    Detoxifierea + eliminarea progresiva a grasimilor sper sa ma duca incet la cele -15 kg pe care le vreau jos . nu ma mai intereseaza sa dau repede deloc . Stiu ca pot asta (mi-am mai demonstrat-o odata ) , ci vreau acum sa ma mentin doar .
    Problema este ca de cand cu DETOXIFIEREA , am eliminat constipatia ( care la mine .. e cronica deja ... ), si nu mai simt nevoia deloc de dulce !!!! Am inceput sa imi "controlez"foamea .. Si kg parca merg mai repede in jos.
    Acum , la zi am 5 kg mai putin .. si se pare ca merg cu 0.5 kg/ saptamana in jos constant .. faracu efort minimal !! .. putin si sigur . sper sa nu le mai pun la loc .
    O sa va tin la curent
  •  
    • 28 mesaje
    21 Aug 2006, 15:42
    1 0
    ophelia, incearca sa treci macar doua zile peste aceste " crize ", inlocuindu-le cu batoane de cereale...sunt dulci si au putine calorii. acum poti manca deliciosul pepene verde, este diuretic si dezintoxicant si fooarte delicios...si dulce . incearca. mai citeste inca odata ce a scris brightn...mie mi se pare cel mai bun.
  •  
    • 56 mesaje
    21 Aug 2006, 15:47
    1 0
    amiroza, felicitari ...asta este un exemplu de urmat. asta este ideea , sa nu vrei rezultate spectaculoase peste noapte, nu se poate...si chiar daca este posibil, este ca bumerangul...din pacate
  •  
    • 737 mesaje
    21 Aug 2006, 18:12
    0 1
    felicitari amiroza!!! asa ar trebui sa mancam toate, nu neaparat k sa slabim, ci k sa fim sanatoase
    am citit mesajele voastre si deja incep sa ma simt vinovata pt k ma "indop" cu biscuiti
  •  
    • 4 mesaje
    21 Aug 2006, 20:31
    0 0
    stiti ce, cred ca o sa incerc si eu "dieta" amirozei, nu pare geru de loc, si asi putea sa o strecor cu usurinta in programul meu super incarcat