Atentie la Mary Poppins!!!!

  •  
    • 3 mesaje
    31 Iul 2006, 20:16
    2 2
    Eram foarte suparata, dar mi-a mai trecut!
    Sa va spun sa NU patiti si voi ca mine.
    Am un bebelache de 18 luni si am cautat ca tot omul si eu o bona. Marele ghinion si o voi spune tuturor, este ca m-am dus ca la "pomul laudat" la Agentia Mary Poppins!
    Mare teapa. Am platit cu taxe si comisioane cam 8 milioane,am luat o bona dar BB nu a vrut-o, nu se potriveau. Evident ca nu este nici o perioada de proba, nimic!!!
    Evident am trecut peste, am crezut ca o schimba conform contractului, dar nu a fost asa. A trecut timpul, eu eram presata de job, si ce m-a enervat cel mai mult a fost atitudinea:"dk stiam ca am copil problema, dc nu am venit , sa aleaga el, ca pana gasesc ei alta.."
    Acum m-am mai linistit, vine o mica vacanta dar problema ramane si mare atentie unde va duceti si ce contracte semnati!!
  •  
    • 480 mesaje
    1 Aug 2006, 14:54
    0 0
    Ca peste tot in Romania. Toti nu se gandesc decat cum sa-ti ia banii mai repede.
  •  
    • 162 mesaje
    1 Aug 2006, 17:39
    0 0
    Inainte de a aduce o bona la copil, e bine sa-i faci o compatibilitate.
    Sa vezi daca poti avea increder in ea, si daca e potrivita pentru copil.
    E simplu de aflat - trebuie doar sa ceri!
  •  
    • 3 mesaje
    2 Aug 2006, 03:09
    0 0
    Este un test special? Pentru ca eu nu am auzit inca. Cum se numeste ca sa stim ce anume sa cerem. Si ca sa ma duc cu BB la interviuri si sa stea cu mine cate o ora pana discut cu fiecare bona in parte...
    Si sa stiti chiar nu e copil problema numai ca nu "s-a lipit"de bona respectiva
  •  
    • 504 mesaje
    2 Aug 2006, 08:12
    0 0
    Ioana ,copii simt omul mai ceva ca noi adultii.Ai incredere in instinctul copilului tau ,daca el nu s-a simtit bine in preajma bonei,inseamna ca a stiut de ce protesteaza.Sunt atatea povesti cu bone care au dezamagit, ba unele sunt de-a dreptul inspaimantatoare,personal nu a-si avea incredere in niciuna,doar daca ar fi cineva din familie.Gradinte ca sa primeasca copii sub 2ani nu sunt?Eu mai multa incredere am in sistemul asta.
  •  
    • 967 mesaje
    2 Aug 2006, 11:47
    0 0
    Sint crese cu program 7-18.
  •  
    • 76 mesaje
    2 Aug 2006, 16:32
    0 0
    Ioana,
    desi o sa ti se para o poveste, dar am sa-ti povestesc ceva:
    eu lucrez la o firma care, la un momnet dat avea nevoie de agenti comerciali. Zis si facut, a dat sefu' anunt: ziare, internet, "sfoara in tara".
    S-au prezentat 70 de candidati. Gandeste-te, erau doua dosare cu CV-uri, care mai de care mai interesante. Unele chiar cu poza.
    Atunci seful m-a privit buimac, si m-a intrebat:
    Cum sa ii aleg? Cum stiu ca nu ma fura? Cum stiu ca nu vand lucrarile? Cum stiu ca sunt "pentru" firma?
    Era greu de ales.
    Atunci, am "aruncat zarurile".
    I-am spus: Sefu' am un prieten care te poate ajuta - pune-le pe fax, semnatura sau poza lor si te va edifica.
    S-a uitat lung la mine, (probabil ca si-a zis)- "Esti naiva!", dar a zis - hai sa incerc!
    Le-am trimis, si ne-a venit raspunsul - Ok, OK, nu merita sa ia incredere in el , etc.
    Bineinteles, ca i-a ales pe cei care, primisea OK, dar, a ales si cativa cu bulina neagra. Asa, sa vada cum o sa fie.
    Concluzia:
    - dupa 1 luna - unul din cei care aveau bulina neagra, i-a facut "o gaura " la telefon de 17 milioane.
    Mai tarziu, a aflat tot despre unul cu bulina neagra, ca se ducea cu ofertele la o firma concurenta!
    NICI unul din cei care aveau OK nu "a calcat stramb". Mi-a zis sefu" Am facut bine ca te-am ascultat!"
    Eu o sa-l rog sa ma ajute tot pentru aceeasi problema ca si tine- femeia care statea cu baietelul meu ( de la 2 la 8 ani)- a dat de bani- in Italia si nu o mai intereseaza "maruntisul" din Ro.
    Asa ca...
    Daca vrei, iti dau nr. de tel.sau ID pe messenger - poti sa faci o incercare!
  •  
    • 1 mesaje
    5 Apr 2016, 15:14
    0 0
    Buna ziua,

    Am avut si noi o experienta extrem de neplacuta cu agentia Mary Poppins. La interviu ni s-a prezentat un om despre care nu stiau nimic. Reprezentanta agentiei nu avea dosarul domnului, lasandu-l sa se prezinte singur si abia dupa angajare ne-am dat seama ca omul nu avea adeverinta medicala, nu avea cazier si avea buletinul expirat. Mi se pare un lucru extrem de grav si riscant sa recomanzi un om in astfel de conditii.
  •  
    • 11561 mesaje
    5 Apr 2016, 15:25
    0 0
    pisica_salbatica said:Sint crese cu program 7-18.

     Cat  de " salbatica " esti??

  •  
    • 1890 mesaje
    5 Apr 2016, 16:35
    0 1
    pitipoanca69 said:
    pisica_salbatica said:Sint crese cu program 7-18.

     Cat  de " salbatica " esti??

     Mai bine la cresa decat cu o bona despre care nu stii mare lucru.

  •  
    • 24 mesaje
    18 Apr 2016, 16:40
    0 0
    Laura0012 said:Buna ziua,

    Am avut si noi o experienta extrem de neplacuta cu agentia Mary Poppins. La interviu ni s-a prezentat un om despre care nu stiau nimic. Reprezentanta agentiei nu avea dosarul domnului, lasandu-l sa se prezinte singur si abia dupa angajare ne-am dat seama ca omul nu avea adeverinta medicala, nu avea cazier si avea buletinul expirat. Mi se pare un lucru extrem de grav si riscant sa recomanzi un om in astfel de conditii.

     
    Imi pare rau de experienta ta. Eu sunt una dintre cele care au recomandat cu toata caldura Mary Poppins, care mi-a gasit bona care mi-a crescut copilul pana la 8 ani. Mai mult, din pacate nu s-a putut, caci noi am fi tinut-o pur si simplu ca ajutor si insotitor si personaj esential din vinata baitelului meu. Nu stiu, poate in ultimii ani au incaput sa dea rasol cu serviciile, dar aum 9 ani a fost singura agentie care furnzia u profil psihologic corect facut si cu parafa a omului respectiv. Iar prin corect factu inteleg nu ce ne prezentau celelalte agentii "apt pentru..." si stampila, ci profil psihlogic pe 3 pagini (il am si acum pe al bonei mele si s-a dovedit a fi perfect facut, dupa ce am ajuns sa o cunosc). Am ales initial o bona care imi placuse la prima vadere, dar pe al carei profil psihologic scria "tendinte de mitomanie" si cei de la agentie nu incercasera sa ascunda lucrul acesta.... In fine, mi-au prezentat multe bone, am ales trei si am ramas cu una si buna.
    Am dat o caruta de bani, e adevarat - dar de aia ma grabeam sa ma duc la lucru, ca ma platea corporatia - dar a meritat. Fiu-meu o viziteaza si acum in fiecare sambata si nu exista excursie din care sa nu-i aduca ceva. Si il invidiaza cu foc pe baietelul la care este ea acum!