colesterol foarte mare!!!

  •  
    • 33 mesaje
    21 Iun 2006, 13:42
    44 26
    Am un colesterol foarte mare (285 - in ianuarie am avut 231), nu consum grasimi, am 46 kg, stie cineva ce pot sa fac sa scada? Mi s-a spus ca tebuie sa iau un medicament toata viata si nu prea imi surade ideea? Exista vreo reteta naturista pt a scade colesterolul? De la ce creste colesterolul asa mult? Va multumesc.
  •  
    • 2825 mesaje
    21 Iun 2006, 14:11
    7 5
    Si sotului meu i-a iesit colesterol, da nu mult, doar 20 peste.Noi mancam sanatos, fara grasimi, fara prajeli, etc,dar se si mosteneste, are soacra-mea.Trebuie sa tii regim alimentar, daca nu gasesti pe net iti trimit eu alimentele ce nu trebuiesc consumate.
  •  
    • 1077 mesaje
    21 Iun 2006, 14:33
    4 0
    Si eu am probleme cu toate ca nu exagerez cu grasimile. Ma intereseaza si pe mine orice solutie naturista.
  •  
    • 254 mesaje
    21 Iun 2006, 14:43
    4 3
    Sunt bune pentru colesterol pastilel;e naturiste Omega 3. Se gasesc la plafar. Gasiti de la diferiti producatori. Adevarul e ca scade foarte greu colesterolul. Prietenul meu de exemplu a luat pastile pentru scaderea colesterolului in schimb avea si trigliceridele mari...si ia afectat ficatul. Cam greu si cu pastilele astea de colesterol.... In rest foarte mult regim .
  •  
    • 33 mesaje
    21 Iun 2006, 15:27
    10 1
    Am uitat sa spun ca si trigliceridele le am mari (231). M-ar interesa daca stiti si ce regim trebuie tinut (nu am apucat sa caut pe net). Am fost la plafar si am luat un medicament anti-colesterol ( se numeste Cynara ). Cica trebuie luat in cura de trei luni (macar sa aiba efect). Totusi daca mai stiti ceva care ma poate ajuta... Pupici.
  •  
    • 114 mesaje
    22 Iun 2006, 14:30
    16 8
    Fetelor,
    sotul meu are 474 colesterol si 2750 trigliceridele.Tine regim, ia Lypanthyl si tot scade greu.Cineva mi-a zis ca s-ar putea sa aiba prob. cu tiroida.Asa o fi?Ce stiti?
  •  
    • 33 mesaje
    22 Iun 2006, 22:55
    1 8
    Si pe mine m-au pus sa fac analize pt. tiroida (mi-au luat sange) si mi-au zis sa le repet peste trei luni. Poate ca are legatura colesterolul asta si cu tiroida.
  •  
    • 601 mesaje
    23 Iun 2006, 12:57
    5 2
    Ceai de ventrilica (min.3 luni). Fara carne de porc, sau f. putina. Sotului meu i sa diminuat colesterolul de la 260 la 200, in 3 luni. Un factor de risc il reprezinta stresul, chiar daca pers. este slaba si are o dieta echilibrata.
  •  
    • 1037 mesaje
    25 Iun 2006, 07:45
    10 1
    floricelt,treaba cu colesterolul sta in felul urmator..30% din cauza alimentatie cu grasime animala si 70% sta in abilitatea ficatului de a lucra in buna stare de functionare.Deci,eu pot sa nu mananc chiar deloc grasime animala pt ca..de exemplu daca bubui ficatul cu medicamente,constant ori anticonceptionale ori alcool atunci nici un medicament din lumea asta nu ma scapa de colesterol.Medicamentele pt colesterol fac probleme la ficat,exact ce nu are nevoie.De aceea iti recomand in primul rand o cura pt ficat...de la plafar-Armurariu(latin-silybum marianum)iar ca si alimentatie pt scaderea colesterolului sunt de fapt grasimile bune-ulei de masline,peste,avocado,nuci,migdale,usturoi(toate astea scad colesterolul).
  •  
    • 1 mesaje
    27 Aug 2006, 19:37
    6 2
    pt colesterol am folosit cu succes dimineata pe stomacul gol apa plata,un pahar cu doua lingurite otet de mere de buna calitate.sase luni fara analize si mi-a scazut.cu medicamente mi-a crescut si mai tare.acum iau si ulei de ficat de rechin.succes!
  •  
    • 4411 mesaje
    28 Aug 2006, 00:59
    6 6
    doremy poti sa ne spui alimentele care nu trebuiesc consumate te rog?Si mama mea are colesterolul mare..Merci mult
  •  
    idd
    • 292 mesaje
    28 Aug 2006, 09:54
    0 3
    Si eu am colesterolul mereu la limita superioara sau chiar un pic peste, cu toate ca maninc sanatos, fara prajeli, sosuri, rintasuri, carne grasa etc.Maninc multe legume, fructe, fibre.Initial a fost invinuita boala de tiroida pe care o aveam, pt. colesterolul marit, dar desi m-am operat de tiroida de 3 ani si problema s-a rezolvat, colesterolul tot marit e.Ereditar nu e.Unii medici incrimineaza cafeaua si stresul.Dar aici n-am ce face, de cafea nu ma pot lasa, iar stresul nu-l pot inlatura.O sa incerc si eu acel Omega 3 ca am auzit de la multi ca da rezultate, dar numai in timp si combinat cu un regim alimentar sanatos.
  •  
    • 267 mesaje
    28 Aug 2006, 11:26
    2 2
    Yardley imi spui si mie te rog cum se ia acel ceai, inainte, dupa masa de cate ori /zi.Merci.
  •  
    • 385 mesaje
    28 Aug 2006, 12:31
    3 0
    Usturoiul face minuni, ceai de paducel administrat dupa indicatiile de pe cutie, se gaseste la plafar. Usturoi mancat zilnic, asta daca nu aveti probleme cu stomacul.
  •  
    • 213 mesaje
    28 Aug 2006, 14:30
    3 3
    -Trebui limitat consumul de:
    -zahar(ridica nivelul trigliceridelor din sange),
    -dulciuri(contin adesea multe grasimi)
    -alcool(beti numai la ocazii),
    pt ca duc la cresterea colesterolului prin cresterea in greutate

    -Fumatul ar trebui abandonat

    -Exercitii fizice (20-30 de minute, de 3 ori pe saptamana),mersul pe jos 2-3 km pe zi are efecte pozitive.

    -Trebuie consumat des peste, de cel putin 3 ori pe saptamana,de ex.marin si oceanic :macrou, somon, hering, ton,acestia contin un ulei numit acid gras Omega-3. Acesta contribuie la mentinerea unui nivel scazut al colesterolului in sange. Suplimentele pe baza de ulei de peste nu sunt totusi recomandate pentru ca aduc prea multe calorii.

    -Sunt de evitat alimentele cu continut ridicat de sare,si nu abuzati de sare (creste tensiunea)

    -Trebuie crescuta cantitatea de carbohidrati integrali(paste, seminte, cartofi,paine integrala)
    -Consumati 20-30 de grame de fibre(cereale,tarate) in fiecare zi
    -Consumati legume, cereale integrale,orez brun,mere,capsuni si morcovi.

    -Nu consumati alimente din fast food-uri, produse de patiserie, prajituri sau biscuiti acestea au in compozitie ulei de cocos, ulei de palmier sau grasimi hidrogenate.
    -Nu consumati cartofi prajiti,omleta, floricele de porumb,maioneza,pate de ficat,ficat gras,unt,organe,branza topita,pentru ca absorb in procesul de fabricatie multe grasimi.

    -Incearcati sa mancati la fiecare masa fructe sau legume.

    -Folositi la gatit uleiuri vegetale nerafinate , este de preferat ca acestea sa contina uleiuri monosaturate(de exemplu,uleiul de masline, adaugat la sfarsitul gatitului). Exclus untura si prajelile!
    -Consumati lapte si produse lactate degresate (cu continut de grasimi de 0,5 - 1%).
    -Mancati mai putin cascaval,mai bine mancati branza de vaci, iar smantana inlocuiti-o cu iaurt natural slab in calorii.
    -Folositi produse din soia.

    -Gatiti numai carne slaba(indepartati intotdeauna grasimea si pielea de pe pui)
    -Nu mancati mai mult de 2 galbenusuri pe saptamana (albus puteti manca cat vreti).
    -Consumati carne si mezeluri slabe (de vita,de curcan si de pui sunt cele mai sanatoase).

    -Straduiti-va sa scapati de kilogramele in plus,care suprasolicta inima si arterele.
    -Dar atentie!Nu alegeti o dieta drastica, pentru ca metabolismul vostru va fi dat peste cap.
    -Pierderea in greutate iti va asigura scaderea colesterolului rau-LDL si a trigliceridelor-VLDL, dar si o crestere a colesterolului bun-HDL.
    -Atentie insa: nu inseamna ca daca esti o persoana cu greutate normala nu poti avea hipercolesterolemie!

    -Pe scurt,alegeti dieta mediteraneana: putina carne, mult peste, uleiuri vegetale si multe legume si fructe (mai ales mere).

    -In general, cu cat e mai mare nivelul de LDL si cu cat e mai mic nivelul de HDL, cu atat e mai mare riscul de boala cardiovasculara. Pentru adultii peste 20 de ani nivelul optim al colesterolului este:
    Colesterol total < 200mg/dl,
    HDL colesterol > 40mg/dl
    LDL colesterol < 100mg/dl.
  •  
    • 415 mesaje
    29 Aug 2006, 20:57
    1 1
    Folositi Ceaiul antilipidic de la "Tianshi" si coenzima Q 10.
  •  
    • 40 mesaje
    30 Aug 2006, 12:29
    1 5
    usturoi, apa cu otet92ligurite de otet de mere la un pahar cu apa in fiec dimineata), un pahar de zeama de varza, dimineata-asta la iarna
  •  
    • 162 mesaje
    30 Aug 2006, 23:00
    2 0
    Vorbeste mai bine cu un bioterapeut.
    E posibil sa fie mai multe cauzae.
  •  
    • 430 mesaje
    31 Aug 2006, 07:33
    3 3
    Pentru toti cei care au colesterolul mare, ia mergeti voi la piata, sau in gradina si luati patrunjel verde - frunzele si rontaiti in fiecare zi, aveti grija si la alimentatie. Efect garantat daca va tineti de treaba, la bunici asa le-a scazut colesterolul!!!
  •  
    • 215 mesaje
    3 Sep 2006, 18:05
    7 1
    toate metodele etalate aici sunt bune, au efecte dar nu de durata, stiti de ce?? Pt ca adevarata cauza este stresul; recomand ca fiecare sa se gindeasca prin ce probleme a trecut, emotii mai mari si nu acum, in ultimul timp, asta insemnind chiar unu, doi ani.
    Deci trebuie intarit sistemul nervos pt ca fizicul sa functioneze corect.!!!!!! Mai ginditi-va; pt detaliere puteti sa ma gasiti la locweb@yahoo.com.SANATATE!!!!!!