e gresit sa dam lapte de vaca la bebe?

  •  
    • 1 mesaje
    9 Oct 2008, 01:14
    1 6
    e gresit sa dam lapte de vaca la bebe?
  •  
    • 0 mesaje
    9 Oct 2008, 01:16
    9 6
    DA NORMAL.
  •  
    • 4 mesaje
    9 Oct 2008, 01:53
    5 6
    ei nu fi suparata....asa sant mamele incepatoare . ..unele cred ca numai asa cum stiu ele este ok.....eu la al meu care acum are 13 ani...i-am dat de toate si lapte de vitei:)) si nu a avut nik...probabil depinde de copil,nu mai imi aduc aminte:) dar a fost cel mai cumite bebeu din lume:)....tu sti ce trebuie sa faci din instinct asa ca nu te mai stresa si nu te topi!!! pupici si...sanatate bebeului tau
  •  
    • 0 mesaje
    9 Oct 2008, 02:04
    5 7
    nu,al meu are 1an si 6 luni si papa 1kg. de lapte de vaca pa zi.....eu am crescut numai cu lapte de vaca pana la 2 ani ...si nu am avut nimic.....
  •  
    • 1 mesaje
    9 Oct 2008, 03:27
    3 5
    Copilul meu are 1 an si 6 luni.De la 1 an eu ii dau din comert Milli. Daca aveam si eu aici pe cineva de incredere de la cine sa iau lapte de vaca, luam. Asa ii dau din acesta. oricum nu se omoara el dupa lapte, dar e ceva... Pupici de la noi.
  •  
    • 3 mesaje
    9 Oct 2008, 12:28
    6 13
    ..............ia-te dupa sfatul babelor ca doar nu traim in epoca moderna ci in evul mediu!!!!.....apoi cand creste copilul incepi sa te plangi ca copilul e bolnav, ca nu are imunitate, ca are probleme cu ficatul si rinichii de mic!!!!!!!!.........atat te duce capul - atata faci!!!!............o sa vedem cine o sa se planga mai tarziu ca are probleme cu copilul!!!!!!!!!!!!!!!...........tu de cine intrebi de o doctorita de 50 de ani?? ? ...care are "tehnici" de crescut copiii de acum jumate de secol???.........mi-am racit gura de geaba cu tine!!!!!!!!!!
  •  
    • 8 mesaje
    10 Oct 2008, 16:28
    4 8
    mmm...eu zic ca depinde si de copil si de cum accepta sistemul lui digestiv laptele de vaca....Eu zic ca se poate dar,la inceput indoit cu apa plata sau ceai,si ,in timp poti sa-i dai si fara sa mai pui apa in el
  •  
    • 2 mesaje
    11 Oct 2008, 18:00
    8 4
    nu sunt de acord cu laptele de vaca...dece?...e mai greu de digerat de stomacelul piticilor,nu contine fier,calciu,vitamine ,iod si multe altele care sunt ffff necesare micutilor...in ziua de azi nu mai este nimic 100% natural deci trebuie ajutati...voi ziceti ca nu aveti nimic de la alptele de vaca dar cu dantura nu statu prost,digestia si multe alte boli care sunt datorate alimentatie.Eu una am probleme cu dantura din cauza lipsei de iod si asta datorita laptelui,cu glanda tiroida tot din cauza iodului si nu numai asa ca de ce sa nu prevenim noi astfel de boli dand copiilor ce e mai bun si mai sanatos chiar daca sunt mai scumpe...ESTE LA MJLOC SANATATEA LOR si nu ii mai chinuim cu medicamnte si nici noi nu mai suferim vazandu-i pe ei cum sufera....SANATATE MAXIMA
  •  
    • 1 mesaje
    15 Sep 2015, 23:28
    4 4
    izab33lla said:nu sunt de acord cu laptele de vaca...dece?...e mai greu de digerat de stomacelul piticilor,nu contine fier,calciu,vitamine ,iod si multe altele care sunt ffff necesare micutilor...in ziua de azi nu mai este nimic 100% natural deci trebuie ajutati...voi ziceti ca nu aveti nimic de la alptele de vaca dar cu dantura nu statu prost,digestia si multe alte boli care sunt datorate alimentatie.Eu una am probleme cu dantura din cauza lipsei de iod si asta datorita laptelui,cu glanda tiroida tot din cauza iodului si nu numai asa ca de ce sa nu prevenim noi astfel de boli dand copiilor ce e mai bun si mai sanatos chiar daca sunt mai scumpe...ESTE LA MJLOC SANATATEA LOR si nu ii mai chinuim cu medicamnte si nici noi nu mai suferim vazandu-i pe ei cum sufera....SANATATE MAXIMA

     tin sa te contrazic,din contra laptele de vaca contine mai mult calciu decat oricare alt lapte existent pe piata fie el formula sau UHT doar ca absortia lui in organismul bebelului este limitata de vitD3. BEBELE MEU are acu 3 luni si tin sa te anunt ca nu se satura nici cu 300 ml de lapte formula la 4 ore,cand pentru el ar trebui sa fie o cantitate care ar trebui consumata in decursul a 5-6 ore e el o papa odata si tot nu e satul.am inceput si cu biscuiti dar doar odata pe zi la amiazi atunci pot sa spun ca este satul cand papa 3 piscoturi cu lapte si supliment 150ml. De o sapt i-am introdus laptele de vaca direct de la tarani si acu cand sunt plecata si nu am lapte la indemana nici nu vrea sa i mai simta gustul celui praf prefera ceaiul in loc de lapte praf Nu cred ca problemele tale de sanatate sunt datorate faptului ca parintii tai ti-au dat lapte de vaca. NU MAI ABERA!!!! AI GUSTAT LAPTELE FORMULA? AI VAZUT CE MIROS ARE? CREDE-MA CA AM INCERCAT TOATE MARCILE DE LAPTE PANA ACU SI TOATE SUNT LA FEL UNELE POATE NU AI OBSERVAT DAR CONTIN ZAHAR!!!!! PARCA NICI ZAHAR NU AU VOIE PANA LA 1 AN ? ATUNCI DE CE AU FACUT LAPTELE PRAF PENTRU INCEPUT CU CONTINUT DE ZAHAR?VEZI NU TOT CE SCRIE SE GASESTE IN PRODUS ASA CUM NU TOT CE ZBOARA SE MANANCA! SCZ DACA TE-AI SUPARAT DAR ACESTA ESTE ADEVARUL

  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2015, 23:56
    1 2
    bybyschneider said:
    izab33lla said:nu sunt de acord cu laptele de vaca...dece?...e mai greu de digerat de stomacelul piticilor,nu contine fier,calciu,vitamine ,iod si multe altele care sunt ffff necesare micutilor...in ziua de azi nu mai este nimic 100% natural deci trebuie ajutati...voi ziceti ca nu aveti nimic de la alptele de vaca dar cu dantura nu statu prost,digestia si multe alte boli care sunt datorate alimentatie.Eu una am probleme cu dantura din cauza lipsei de iod si asta datorita laptelui,cu glanda tiroida tot din cauza iodului si nu numai asa ca de ce sa nu prevenim noi astfel de boli dand copiilor ce e mai bun si mai sanatos chiar daca sunt mai scumpe...ESTE LA MJLOC SANATATEA LOR si nu ii mai chinuim cu medicamnte si nici noi nu mai suferim vazandu-i pe ei cum sufera....SANATATE MAXIMA

     tin sa te contrazic,din contra laptele de vaca contine mai mult calciu decat oricare alt lapte existent pe piata fie el formula sau UHT doar ca absortia lui in organismul bebelului este limitata de vitD3. BEBELE MEU are acu 3 luni si tin sa te anunt ca nu se satura nici cu 300 ml de lapte formula la 4 ore,cand pentru el ar trebui sa fie o cantitate care ar trebui consumata in decursul a 5-6 ore e el o papa odata si tot nu e satul.am inceput si cu biscuiti dar doar odata pe zi la amiazi atunci pot sa spun ca este satul cand papa 3 piscoturi cu lapte si supliment 150ml. De o sapt i-am introdus laptele de vaca direct de la tarani si acu cand sunt plecata si nu am lapte la indemana nici nu vrea sa i mai simta gustul celui praf prefera ceaiul in loc de lapte praf Nu cred ca problemele tale de sanatate sunt datorate faptului ca parintii tai ti-au dat lapte de vaca. NU MAI ABERA!!!! AI GUSTAT LAPTELE FORMULA? AI VAZUT CE MIROS ARE? CREDE-MA CA AM INCERCAT TOATE MARCILE DE LAPTE PANA ACU SI TOATE SUNT LA FEL UNELE POATE NU AI OBSERVAT DAR CONTIN ZAHAR!!!!! PARCA NICI ZAHAR NU AU VOIE PANA LA 1 AN ? ATUNCI DE CE AU FACUT LAPTELE PRAF PENTRU INCEPUT CU CONTINUT DE ZAHAR?VEZI NU TOT CE SCRIE SE GASESTE IN PRODUS ASA CUM NU TOT CE ZBOARA SE MANANCA! SCZ DACA TE-AI SUPARAT DAR ACESTA ESTE ADEVARUL

     I-ai spus-o tu, dar dupa...7 ani.  

  •  
    • 5609 mesaje
    16 Sep 2015, 02:31
    2 0
    avea si femeia un of pe suflet, trebuia sa ne impartaseasca din experinta ei cu copilas de 3 luni.... ce puii mei, ai crescut tu vreun copil de stii cum se creste?!

  •  
    • 5609 mesaje
    16 Sep 2015, 02:33
    0 0
    eu ce sa mai comentez, al meu nu a acceptat niciodata laptele de vaca de la tarani, sau cel de cumparat din magazin, nici macar acum, dupa 28 de ani nu-l agreeaza...

  •  
    • 6 mesaje
    21 Sep 2015, 14:37
    9 2
    Laptele de vaca il poti da dupa varsta de 3 ani. CAt e bebele mic ii poti da cel mult lapte de capra daca nu ai lapte praf. Dar laptele de vaca ii poate provoca probleme la burtica si nu acopera nici pe departe necesarul de nutrienti . Cel mai bun ramane laptele matern. Nu te lua dupa cine spune ca a crescut cu lapte de vaca. Pana la urma cresti si cu paine cu apa, asta nu inseamna ca e bun pt bebe. Bebelusul va dezvolta probleme de digestie in timp si va avea multe carente in organism.
  •  
    • 6 mesaje
    21 Sep 2015, 14:40
    12 1
    PS: Aia care spune ca ii da bebelusului piscoturi la 3 luni, e o inconstienta!
  •  
    • 19 mesaje
    13 Nov 2015, 05:08
    0 6
    Laptele de vaca contine hormoni pt buna crestere a vitelului. Cred ca e ok dupa 2 ani, dar de ce nu intrebi tu un pediatru? Sfaturile de pe net pot fi eronate.