dinti pusi

  •  
    • 1552 mesaje
    7 Iun 2006, 17:44
    3 4
    cat rezista un dinte pus?in fata am un dinte pus si unul plombat,care ma deranjeaza din cand in cand.dr mi-a zis ca nu am nimic,vreau sa cer parerea si altui dr.bioptronul pt ce se foloseste?mc
  •  
    • 1022 mesaje
    8 Iun 2006, 11:09
    3 5
    cristina, care dinte te deranjeaza?cel pus sau cel plombat?(ps suntem nascute in aceeasi zi)
  •  
    • 1552 mesaje
    8 Iun 2006, 17:16
    4 1
    buna,alyssya daca vrei putem vb pe mess crys_tanase@yahoo.com.Pe mine ma deranjeaza dintele pus(de 4 ani)care are si gingia inflamata,dar dr a zis ca nu am nimic.Mie imi este cam teama pt ca o pr a fost la alt dr si la fel a zis ca nu are nimic si apoi ia cazut dintele.
  •  
    • 1022 mesaje
    9 Iun 2006, 19:11
    3 1
    iti scriu pe messenger
  •  
    • 25 mesaje
    4 Iul 2006, 19:43
    9 2
    In sfarsit mi-am facut curaj (si am strans banii) ca sa-mi pun dintii din fata. Din portelan.
    Dupa ce am stat 2 sapt cu cioturi in fata, batista la gura (sa nu se vada), am ajuns la ziua in care trebuia sa-mi puna dintii cei noi (si scumpi).
    Ma asez pe scaun, ii pune, imi da oglinda, ma uit si am un soc. Mi se pareau prea mari, prea lati si prea grosi (aici mi-a dat dreptate si doc). Culoarea a nimerit-o, combinatie de A1 si B1, mi-a facut si poze si nu se vede diferenta.
    Mi-a explicat doc ca dupa ce am stat 2 sapt cu cioturi, mi se par dintii prea lati, ca nu avea cum sa-i faca prea mari pt ca i-a facut dupa mulaj Ca nu sunt prea lati pt ca nu-i incaleca pe cei din jur. Lungimea e buna, culoarea e buna, dar mi se par prea lati. Parca dintii mei vechi nu erau asa. Si mai ales ca nu i-am simtit eu ca dintii naturali. Dar cu asta banuiesc ca ma pot obisnui. Mi-a zis si mama ca asa ma simt la inceput, dupa aia ma obisnuiesc si nici nu mai bag de seama.
    Vreau sa stiu, de la cele care au dinti de portelan, ati avut aceeasi reactie ca mine? Cum a fost la inceput, cand v-a pus lucrarea?
  •  
    • 25 mesaje
    4 Iul 2006, 19:44
    6 5
    Oricum i-am trimis inapoi, sa-i mai slefuiasca, sa-i subtieze un pic. Asa ca mai stau cateva zile cu gura stirba...
  •  
    • 317 mesaje
    4 Iul 2006, 20:48
    3 5
    La lucrari de portelan se pune pe dintii slefuiti o lucrare provizorie cu atit mai mult la dintii din fata.
    La inceput lucrarea poate pare mai inalta dar se cimenteaza provizoriu si se aranjeaza .Cit despre latime dintii nu au cum sa fie mai mari decit spatiul care era si mai inainte doar daca mai ininte aveai spatii intre dinti si acum la lucrare tehn. a redistribuit spatiul.
  •  
    • 13 mesaje
    4 Iul 2006, 21:16
    6 4
    dati va rog si niste preturi (cat costa punerea unui dinte de portelan) si recomandati niste clinici sau medici! merci!
  •  
    • 108 mesaje
    4 Iul 2006, 23:09
    8 1
    eowyn stai fara griji k cu timpul te inveti cu ei.tie ti se par mari k e un corp strain in gura ta e ceva normal la inceput.o sa iti fie si greu sa manaci...de fapt asta o sa fie mai tot timpul ai sa vezi.nu vreau sa te descurajez...am si eu pusi destui si simpli si de portelan iar acum mai urmeaza doi insa nu am resurse financiare.esti amabila sa imi spui cat tea costat?as vrea sa fac o diferenta.multumesc!multa sanatate!!
  •  
    • 25 mesaje
    5 Iul 2006, 00:08
    4 1
    Pai m-au costat 90 EUR bucata. Doi ma costa 180 EUR, cu tot cu manopera. O sa platesc separat curatarea dintilor de langa, mai ales spatiul dintre dintele existent si cel de portelan, ca sa nu am carii prea curand.
    Cu sensibilitatea oricum stateam haios dinainte, nu puteam musca nici cu dintii naturali. Mi se trage de la o lucrare mai veche, mi-a zis doc sa nu misc gura dar nu am putut (1-2 mm am miscat), si de atunci am dintii de sus sensibili. Asa ca muscatul nu e o problema prea mare. Lucrarea am facut-o la doc meu din Mangalia care colaboreaza cu un tehnician din Constanta.
    Mi-a zis de un alt tip de lucrare din portelan, care nu are structura metalica, ci una cu ceramica (sau cam asa ceva), care este la pret dublu. Nu stiu cat de buna e, dar am inteles de pe alte forumuri, ca dintele de portelan cu structura metalica este mai rezistent. M-a mai informat ca la vreun an si ceva de la lucrare, e posibil sa-mi apara o dunga gri chiar in partea de sus, langa gingie. Probabil de la metal, nu stiu, dar asta depinde de persoana.
    Dupa ce am citit mesajele voastre, mi-a mai venit inima la loc. Multumesc. Ma duc joi sa-mi puna dintii, o sa va tin la curent.
  •  
    • 317 mesaje
    5 Iul 2006, 20:51
    2 3
    Am ramas fara cuvinte cind am citit ca dupa 1 an apar dungi negre la gingie.
    Cere si o alta parere!pai cine isi mai pune portelan daca dupa 1 an arata ca acrilatul care isi modifica intr-adevar culoarea in timp da nici ala intr-un an.
    Culoarea gri de care ti-a spus este de la metalul de sub ceramica dar nu e normal sa se vada!
    Doar daca se retrage gingia.Dar de unde stie medicul de acum ca ti se va retrage gingia peste 1 an?
    Sint uimita de seninatatea cu,care accepti sa dai destul de multi bani dupa ce ti-a spus de dunga gri ce va apare peste 1 an.Cum crezi ca va arata lucrarea aia?
    Scuza-ma te rog,nu vreau sa te amarasc dar poate n-ai ales un medic cu experienta in lucr.metalo-ceramice.Si uite asa se strica reputatia
    portelanului!
    aud pacienti care spun"nu-mi pun portelan ca am o cunostinta care si-a pus si s-a spart lucrarea si cind s-a dus la medicul care i-a facut lucrarea medicul i-a spus ca lucrarea s-a spart ca a mincat sau baut prea fierbinte"
    portelanul se arde in cuptor la 900 gr.asa ca daca tu iti bei cafeaua la peste 900 gr.se poate sparge ca ai baut prea fierbinte.
  •  
    • 25 mesaje
    5 Iul 2006, 22:32
    1 0
    A zis ca se poate intampla, in functie de persoana. Doc meu e bun, nu ma duc la altul de peste 4 ani si asta zice ceva. Si stiu ca a pus destui dinti de portelan, chiar si la cunostinte de-ale mele si nici ei nu au probleme, la lucrari mai vechi si de un an.
    Mi se poate retrage gingia, si at se poate vedea, dar asta o sa vad in timp.
    Si acum nu prea mai am de ales, am dintii piliti si lucrarea e gata deja, cred.
  •  
    • 25 mesaje
    6 Iul 2006, 17:44
    5 0
    In sfarsit, mi-am pus dintii. Provizoriu, ca sa ma obisnuiesc cu ei.
    Dar parca nu-mi prea place. Asa sunt eu, dupa ce imi iau ceva parca nu-mi place.
    1. Gingia mea e cam alba. Mi s-a explicat ca o sa-si revina la culoarea ei. Asa o fi?
    2. Am o dunga mai inchisa la culoare chiar pe santul din mijloc, dintre dinti. Mama zice ca e gaura acolo. si se vede ce e in spatele dintilor.
    3. Oare ma asteptam eu la prea mult? credeam ca o sa fie ca dintele natural, atat culoarea cat si grosimea. Se pare ca m-am inselat. Au fost facuti cat mai alb posibil, dar se pare ca dintii mei sunt altfel, partea de jos se potriveste cu ceilalti dinti dar partea de sus parca e mai alba.
    Sunt cam dezamagita de rezultat. Dar o fi ceva de moment, asa cum mai patesc eu. Sau poate pana ma obisnuiesc.
  •  
    • 10816 mesaje
    6 Iul 2006, 21:16
    2 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 197 mesaje
    8 Iul 2006, 15:15
    7 1
    buna,eu mi-am pus 5 dinti in fata semi-portelan si m-au costat 5.5 milioane.
  •  
    • 10816 mesaje
    8 Iul 2006, 18:21
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    Ive
    • 13 mesaje
    17 Iul 2006, 16:03
    0 0
    Depinde de cine face lucrarea..eu am un dinte de portzelan...(cei doi din fatza) si cel de linga el cu plomba de portzelan...sunt asha de vreo 10 ani si sunt foarte multumita de ei...adica nu se cunosc ...doar daca stai sa te uitzi cu lupa...sau de aproape dar inafara de dentist nu se uita nimeni asha in gura tamomentan arata bine nu am gingiia inegrita sau alte chestii...fac detartraj cu ultra sunete cam odata pe an..defapt merg la 6 luni la control...ultima oara nu mi-a facut nimik...k nu a fost cazul...am intzeles k sunt garantatzi 10 ani..
  •  
    • 116 mesaje
    18 Iul 2006, 12:42
    7 1
    buna, interesant. abia mi am pus si eu 6 dinti, deportelan, p baza metalik.sunt ok, dar nu cred k ma voi obisnui in veci cu ei n gura, pt k asa cum a spus cineva aici e un corp strain in gura ta.ai mei sunt mai albi, dar e din cauza k eu am vrut asa pt k o sa ii albesc si p ceilalti. intradevar dunga aia gri e vizibila si la mine, dar e din cauza gingiei. o sa mai intreb si eu azi, k ma duc iar la dintar. eu am dat 80 euro p dinte, e oribil, si cea mai mare prostie sa nu ai grija d dantura, si d tine, sanatatea ta in general.
  •  
    Ive
    • 13 mesaje
    18 Iul 2006, 14:22
    0 2
    daca sunt bine pusi..si bine facuti...nu ii simtzi k un corp strain..nu se vede nici dunga gri...nu sunt mai mari...etc...se incadreaza perfect in gura...si nu trebuia sa ii faci mai albi...trebuia sa-ti faci intii albirea dintzilor si dupa sa iti ia culoarea...pentru k nu stii exact cit se albesc dintzii tai...plus k albirea dintzilor nu este tocmai ok..dauneaza dintzilor...
  •  
    • 1022 mesaje
    18 Iul 2006, 16:31
    3 4
    Nu am inteles ce e cu "dunga neagra la gingie" e posibil daca ai nervul scos sa se inegreasca putin gingia la acel dinte dar dunga pe dinte nu prea are ce fi, daca se vede ceva negru ori se retrage gingia dupa un timp si se vede colereta metalica de la dinte daca are..dar deobicei daca dintele e suficient de lung facut nu are ce se vedea.
    daca sunt lati dintii inseamna ca poate ai avut tu strunga intre ei, sau poate nu sunt separati suficient si iti da senzatia ca sunt mai lati, nu pot fi mai lati decat spatiul existent .