dinti pusi

  •  
    • 1022 mesaje
    30 Mai 2006, 16:13
    1 0
    Nu stiu sa-ti spun depinde de medic si de oras, platesti oricum si tratamentele.Cel mai bine mergi si discuta cu medicul.Costa intre 70-1oo euro, cam asa..depinde de cabinet si depinde cat iti ia pe tratament, slefuit, plombat...amprenta..etc.
  •  
    • 1552 mesaje
    31 Mai 2006, 12:28
    1 0
    buna,pot sa imi fac detartaj cu ultarasunete daca am dinti pusi?
  •  
    • 1022 mesaje
    31 Mai 2006, 13:07
    0 0
    de ce nu?Ca nu cred ca ai toti dintii pusi.
  •  
    • 108 mesaje
    31 Mai 2006, 20:30
    1 1
    alyssya,si eu miam pus 5 masele era ceva...coroana radiculara(cu surub)si nu am dc 18 ani...e asa de rau..merg al pizza cu colegii manac nu simt dc imi intra mancarea intre gingie k nu cumva sa vada ei trebuie sa imi contrloez orice miscare,muscatura...gustul nu mai e k inainte...e cu totul schimbat...si din pacat am din ce in ce mai multe probleme k mi se cariaza mai toate maselele numai una mai e neatinsa...iar cu dintii aceasi problemain curand incep si al ei s lucrez si am inteles k o sa ii imbrace k sunt si starmbi unii si toate astea k am mers la diferiti stomatologi...mi-am facut-o cu mana mea si acuam trag...adevarul e k nici parintii nu aveam finante asa mari mai ales acuam k nu am ajuta nici unul...traiesc din bursa mea de eleva...nici nu stiu ce sa imi mai pun ce sa imi mai fac...ma gandesc dc corpul mea va suporta toate aceste schimbari pe parcurs ptr k deja ma 5 masele si mai urmeaza 2 dinti..apoi ink pe atata...mie si teama s am gandeasc...am si cu portelan si e acelasi lucru...nu doresc nimanui sa isi puna doar de dragul de as-i pune sau de a arata mai bine...ci doar dc este f f necesar...multa grija de voi!!!
  •  
    • 1022 mesaje
    31 Mai 2006, 21:25
    0 0
    Corina de unde esti?Probleme cu dintii am si eu, se tot cariaza, toti imi sunt plombati, ce sa faci, e genetica treaba, asa s-a descoperit.
  •  
    • 1552 mesaje
    31 Mai 2006, 21:29
    1 0
    corina_georgiana in ce oras locuiesti?
  •  
    • 108 mesaje
    1 Iun 2006, 18:38
    0 0
    sunt din orasul basarabi e al 20 km de judetul constanta...poop..da asa m gandeam si eu k e genetica dar mama a incercat de mica sa imi dea calciu vitamine toate necesare imbunatatirii dintilor si maselelor dar fara nici un efect...asta e...
  •  
    • 1022 mesaje
    1 Iun 2006, 19:55
    0 0
    Ce sa faci! controale mai dese si ai grija de ce mai ai bun!
  •  
    • 1552 mesaje
    2 Iun 2006, 13:46
    0 0
    da e genetica mi sa cariat un dinte cand eram mica,dar si mama avea cariat acelasi dinte
  •  
    • 25 mesaje
    2 Iun 2006, 23:05
    0 0
    Ma intereseaza parerea celor care si-au pus dinti de portelan in fata. Se vede diferenta dintre cei naturali si cei pusi?
    Vreau sa-mi pun dinti de portelan, pt ca nu am cum sa remediez altfel problema pe care o am.
  •  
    • 1964 mesaje
    2 Iun 2006, 23:15
    0 0
    eowyn,

    eu am mai multi dinti din portelan si nu se vede difrenta aproape deloc. Este foarte important insa cine ti-i pune, ce culaore ii face.

    Oricum, in timp sa nu uiti sa dintii naturali se mai coloreaza in schimb cei din portelan raman la fel.

    Asa ca la un moment dat tot se va vedea diferenta putin ... Care dinti vrei sa ii pui totusi ? Cati din fata ?
  •  
    • 25 mesaje
    2 Iun 2006, 23:56
    0 0
    Pai, chiar aia doi din fata, de sus. Am avut o carie acum ceva timp chiar intre ei si medicul care mi-a tratat-o a pilit mai mult din ei, punand o plomba. Plomba s-a mai ingalbenit si deci acum am jumatate de dinti galbeni si jumatate albi. Nu se vede urat dar nu-mi place mie si daca tot am auzit de lucrarile de portelan am zis sa aflu mai multe pareri.
    Am un medic bun (nu ala care mi-i i-a tratat la inceput) si am incredere in el. Vroiam doar sa aflu si experientele voastre.
  •  
    • 1964 mesaje
    2 Iun 2006, 23:58
    1 0
    poate reusesti sa faci ceva cu plomba ca daca e dintele cat de cat ok .. e pacat sa il distrugi ..
  •  
    • 108 mesaje
    3 Iun 2006, 00:14
    0 0
    eowyn vezi k e imposibil sa nu existe o remediere in privinta dintilor din fata...adik vreau sa spun referitor la plomba.duap cuma am spus am majoritatea maselelor si dintilor din fata de jos plombati si de curand am umbla la o dentista si mai pus o plomba cu laserul nush cum da stiu k il folosea si nu se mai vedea nik adik are aceeasi culoare k si maseaua k in fata am altfel de plomba asa k vb cu dentistul tau si vezi ceva de laser...stiu k e bun si cu efect...numai bine!:*
  •  
    • 24 mesaje
    3 Iun 2006, 11:43
    1 1
    Eu am 4 dinţi de portelan,chiar cei din fata.Sa stii ca nu poti spune ca se pot compara cu cei naturali.Se vede o diferenta.Eu cel putin mi-as da seama imediat daca cineva are dinti pusi.Ce n-as da eu sa mai am dintii mei naturali!!!!!!Deci,nu te sfatuiesc sa-ti pui dinţi,trebuie sa incerci totul sa ti-i salvezi pe ai tai.Plus ca trebuie sa ai mereu grija cum mananci.Crede-ma,e o grija in plus.
  •  
    • 25 mesaje
    3 Iun 2006, 11:46
    0 0
    Pai, am vb cu doctorul, zice ca singura solutie este sa-mi imbrace dintii cu portelan. Ma asteapta cand imi fac curaj. Mai trebuie sa am si destui bani sa-i fac pe amandoi odata,ca separat nu merge.
    A zis oricum ca mai discutam despre asta, sa-mi faca si o radiografie si dupa aceea o sa fie mai sigur de recomandarea lui.
    Pe mine ma interesa cum arata (la culoare), dintele de portelan in comparatie cu ala natural. Nu vreau sa se vada diferente. Si daca este rezistent portelanul.
  •  
    • 25 mesaje
    3 Iun 2006, 11:55
    0 0
    anngelah, poate nu a nimerit culoarea, cine stie.
  •  
    • 24 mesaje
    3 Iun 2006, 14:09
    0 0
    Din punctul asta de vedere totul e ok,dar nu stiu...cred ca ma simt eu putin floricica ca nu am dinti naturali.Daca e singura solutie,atunci trebuie sa o faci.Oricum e diferenta intre portelan si celelalte materiale.Portelanul incearca sa imite dintele natural.Daca te hotarasti,iti urez sa-ti mearga bine!
  •  
    • 1022 mesaje
    4 Iun 2006, 10:44
    3 0
    daca iti pui dintii din portelan trebuie sa fie atat medicul cat si tehnicianul buni, pentru a fi super frumosi medicul trebuie sa-ti slefuiasca mult din ei, asta poate implica si sa iti scoata nervul, de culoare..vor iesi la fel cu cei nautrali daca iti ia medicul sau tehnicianul corect culoarea, oricum la proba vezi si dac nu iti place i poate colora cum vrei.
  •  
    • 201 mesaje
    5 Iun 2006, 18:00
    0 0
    babyk, te rog mult spune-mi la ce medic ai fost si cat te-a costat. Eu am in fata un dinte de lapte (adica nu mi-a cazut la 7 ani) si e foarte urat. Am nevoie de un medic bun, care sa nu-si bata joc de dantura mea.
    Mersi