dinti pusi

  •  
    • 37 mesaje
    29 Mai 2006, 14:51
    0 2
    Fetelor,voi vedeti ce te schimba dantura...din ce in ce mai multa lume isi schimba dintii,si la noi ultima persoana la care am observat este Luana Mitran si atat de mult o schimba,mai ales ca avea si dinti chiar strambi si galbeni...ma bate gandul si pe mine dar as vrea sa stiu daca a mai facut cineva...cam cat costa...am auzit ca se pilesc si apoi iti imbraca dintii...ce n-as da sa-i am si eu albi si la linie...
  •  
    • 627 mesaje
    29 Mai 2006, 15:11
    3 0
    Daca ai dantura buna si nu necesita schimbare ,nu te sfatuiesc .Nimik nu se compara cu dantura ta, nici un dinte facut din cel mai bun material (portelan) .
    Preturile variaza in functie de cabinet , ca medie un dinte costa in jur de 100 $ sau euro ( din portelan ) sau mai ieftin din alte materiale ( nu stiu preturile , fara tratamentul necesar inainte ( curatare ,extractie cand este cazul ,etc).
    Eu am schimbat doua masele , din cauza lipsei de calciu ,cele "originale" s-au faramat si le-am extras (ce mai ramasese din ele) si am inlocuit cu cele din portelan.Sunt foarte multumita ,dar nu se compara cu dintii "originali" .Si ai foarte mare grija ,sa fie un stomatolog bun ,profesionist cel care iti va face lucrarea!
  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 15:30
    3 0
    Daca nu te deranjeaza , sa schimbi asa..doar de fizionomie, nu te-as sfatui decat daca e super urata dantura ta.Nimic nu se compara cu dintii naturali, plus ca trebuie slefuiti dintii care i vrei "schimbati", drum la medic, durere, bani..poti incerca tratamente de albire, periaje..etc.
  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 15:32
    2 1
    de regula daca iti pui dinti de portelan se practica pulpectomie, adica iti scoate nervul si ca sa arate..f. frumos se poate face dinte individual, adica nu o punte care cuprinde mai multi dinti ci unul cate unul..dar te costa plus ca vin mult slefuiti dintii naturali.
  •  
    • 37 mesaje
    29 Mai 2006, 15:45
    1 0
    MERCI PT RASPUNSURI
  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 15:53
    2 0
    Cu placere!( ti-am scris ca sunt in domeniu) faci cum consideri tu!
  •  
    • 1552 mesaje
    29 Mai 2006, 18:08
    0 0
    buna,alissya,am un dinte pus si langa el un dinte plombat care din cand in cand ma doare.Am fost la stomatolog si mi-a zis ca nu am nimic,dar imi este frica ca paote ma trezesc fara ei.Sti de ce se "incarca" dintii?
  •  
    • 197 mesaje
    29 Mai 2006, 19:13
    2 1
    nu te recomand sa iti pui dinti dak ai tai sunt buni...crede-ma ,am 5 dinti,cei din fata si am multe probleme,nu am voie sa musc decat f usr,nu am voie sa folosesc periute electrice,si in plus gingiile mele sangereaza non stop din cauza presiunii dintilor.inca ceva mi-au cazut de 2 ori...medicul mi-a zis k e vina dintilor k sunt prea mici ,dar tot ea mi i-a facut asa,am doar 21 de ani si tr sa ma chinui toata viata cu dintii ...noi...va pupacesc
  •  
    • 1964 mesaje
    29 Mai 2006, 19:35
    2 1
    Dere2000,

    cum nu poti folosi periutza electrica ?!?! Nu are nici o legatura. Eu am vreo 4 dinti pusi (portzelan) si folosesc excusiv periuta electrica de 6 ani

  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 19:46
    1 1
    Daca te doare dintele plombat, poate e o carie secundara, pe langa plomba sau ai ceva la radacina(vreo infectie).Cel mai bine iti spune stomatologul, poate fi si o sensibilitate la nivelul gingiei.
  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 19:49
    0 0
    dere, ce fel de dinti ai?portelan?nu e normal sa iti cada decat daca sunt coroanele largi si de aceea iti si sangereaza gingia ca iti calca pe ea.
  •  
    • 451 mesaje
    29 Mai 2006, 20:31
    0 0
    Alyssya, ce se intelege prin dinti pusi individual, fara coroana ? implant ? sau nu ?
  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 21:40
    0 0
    Pai daca e implant, e implant daca sunt individual pusi inseamna ca se slefuieste unul cate unul si se pune coroana pe fiecare separat nu coroane legate intre ele.
  •  
    • 1022 mesaje
    29 Mai 2006, 22:08
    0 0
    se mai poate sa fie vorba de un dinte care necesita un bont(stift) un dispozitiv care se introduce si pe radacina , in caz ca e buna, pe care se pune o coroana apoi, da-mi mai multe explicatii.
  •  
    • 197 mesaje
    30 Mai 2006, 12:10
    1 0
    alyssya sunt din portelan,si mi-a zis k e din cauza gingiilor care se umfla(nush d c)si ii impinge,in legatura cu periuta electrica...mi-a zis k e prea dura si e de preferat sa nu o folosesc...
  •  
    • 1022 mesaje
    30 Mai 2006, 12:53
    0 0
    Ceva nu e in regula acolo..de ce se umfla gingia?Periuta nu afecteaza dintii in nici un caz, eventual daca e prea dura gingia.Sunt bine facuti>? daca intra suficient sub gingie, sau pot fi prea grosi la colet(la nivelul gingiei) ei trebuie sa intre sub gingie, daca nu inseamna ca sunt scurti.
  •  
    • 37 mesaje
    30 Mai 2006, 13:30
    0 0
    alyssa , dar cat costa sa-tipui dintii individual asa cum ai spus tu?
    Si inca ceva..te doare?
  •  
    • 1022 mesaje
    30 Mai 2006, 13:46
    0 0
    normal,ca te doare ca se slefuieste mult, plus ca normal se scoate nervul.
  •  
    • 1552 mesaje
    30 Mai 2006, 14:31
    0 0
    buna,dar daca ai dinti pusi iti poti face detartaj cu ultrasunete?merci
  •  
    • 37 mesaje
    30 Mai 2006, 14:33
    0 0
    dar cat costa poti sa-mi spui te rog?