fibrom uterin

  •  
    • 22 mesaje
    17 Mai 2006, 14:46
    0 0
    in sfirsit pe cineva asemanator cu ce am si eu [ ptr. doremi], uter retrovers, uterul marit in volum cind am fost insarcinata medicul mia spus ca am macar 3 luni si eu aveam 6 saptamini, ciclu vine regulat dar este f. abundent, un adevarat episod, la ecografie vede DOAR ,,SCHITA NODUL FIBROMATOS,, de 1 cm, dar cind merg la eco transvaginal, nu vede ABSOLUT NIMIC,NUMAI STIU CUI SAI EXPLIC si cine ma poate elucida.....si trebuie sa fac ceva deoarece pierd mult singe....daca ne aude cineva poate ne da o mina de ajutor....
    ciao
  •  
    • 187 mesaje
    18 Mai 2006, 09:14
    0 0
    MIE SA-MI EXPLICI !, miitrea, si eu am uter retrovers si acum mai exista si fibrom, am fost spt trecuta la echo vaginal si medicul a spus ca nu a mai vazut asa ceva si ca nu stie ce este acolo, m-am speriat ingrozitor, si tot se intreba care e vezica, si este un medic cunoscut mai in virsta, el este si oncolog, deci ma gindesc la tot felul de probleme grave, mie intotdeauna mi-au spus ca ar fi sarcina, dar asta din tinerete cind inca uterul nu a fost fibromatos,
    parerea mea este ca daca ai ciclu mai abundent decit a fost pina acum sa mai consulti un alt medic ca poate te mai poate vindeca, si eu cind am inceput sa am ciclu mai abundent, asta din 2002, am fost atunci la medic si la echo nu s-a vazut nimic, nu am primit nici un tratament, a spus ca e din cauza unei eventuale infectii vaginale, intr-adevar nu m-am dus sa vad si parerea altui medic si acum sint in pragul operatiei
    sanatate
  •  
    • 290 mesaje
    18 Mai 2006, 16:39
    1 0
    mirmo am fost f. curioasa ca ceea ce ai afirmat ca aloe vera contine estrogeni am gasit si-n alte topicuri.atunci am cautat in dex si iata ce explicatie am gasit estrogen=nume generic hormonilor de tipul foliculinei,nu sunt dr. dar m-am intrebat oare o planta poate contine asa ceva?as dori sa-mi spui si parerea ta,in schimb stiu ca trat. cu aloe(dar trebuie sa cotina sigla kosher,sigla de aprobare a consiliului stiintific international pt. aloe)merge direct la cauza si nu are contraindicatii,iar nectarul sau gelul impreuna cu ceaiul au rol de detoxifiere si acolo unde sunt probleme da in primele zilesemne(o intepatura,o infamare)probabil ai ceva la sani.te-as sfatui sa faci o mamografie.sanatate
  •  
    • 22 mesaje
    18 Mai 2006, 17:11
    0 0
    ai facut eco transvaginal?
    sau eco normal?este imposibil sa nu se vada la eco transvaginal ce este.........
    dar indiferent ce este acolo trebuie sa te operezi...........
    si la un medic bun ginecolog........
    la ce spital te operezi?
  •  
    • 2825 mesaje
    18 Mai 2006, 23:13
    0 0
    hi, hi, hi, eu am ramas insarcinata acum 2 ani si medicul a urlat la mine, zicea ca am patru luni
  •  
    • 187 mesaje
    19 Mai 2006, 08:03
    0 0
    vyo_1968, eu nici nu stiam ca exista plante fitoestrogene, tot aici pe eva am citit, eu am luat ceaiul de la aloe si gelul berry cite 2 linguri de 2 ori pe zi 1 luna sau mai mult, nu am simtit nimic rau, chiar mai bine era, si atunci cineva de la aloe mi-a recomandat sa iau 60ml de gel pe zi si atunci am inceput sa am dureri la sini, asa ca inainte de ciclu, am luat 1/2 din bidonas pe urma l-am intrebat pe medicul de familie si el mi-a spus ca s-ar putea sa contina estrogeni dar ca sint totusi naturali si ca nu au asa un efect negativ ca si cei sintetici si sa iau numai 2 linguri ca la inceput, oricum mi-a scris cineva la subiectul aloe vera tratament cum ca aloe ar fi contraindicat pt dereglari hormonale, oricum am bagat o gramada de bani in aloe asta si acum ma uit la ele, am cumparat si tabletele alea cu laptisor de matca am luat 1/2 din cutie si nu mai am curaj sa le iau, poate ca am ceva la sini dar am fost la medic si m-a consultat si mi-a spus ca nu am nimic
    miitrea, am facut echo transvaginal dar acum nu mai inteleg, ai spus ca la tine nu s-a vazut nimic, atunci de ce spui ca este imposibil sa nu se fi vazut la mine ?
  •  
    • 290 mesaje
    19 Mai 2006, 08:11
    0 0
    buna,evelor!mirmo ai sa regreti ca ai dat banii pe ele si crede-ma ca stiu ce spun.o cunostinta care a avut un accident grav de masina a consumat un bidon in 3 zile si rau nu i-a facut dar bine da.daca esti din buc. poate vrei sa ne intalnim,astazisau luni
  •  
    • 187 mesaje
    19 Mai 2006, 08:21
    1 0
    vyo_1968, intr-adevar regret banii pe care i-am investiti in bidonasul de berry care este sigilat si dupa 1/2 din bidonasul desfacut ca am sa le arunc, le-am cuparat fara comision de la o prietena, nu sint din bucuresti, multumesc pt sfaturi si eu a-si fi vrut sa-mi faca bine caci o colega de-a mea a avut un fibrom cit pumnul, asa i-a spus medicul, atunci a facut 2 luni de tratament cu aloe si i-a ramas numai ceva pata pe uter.
  •  
    • 290 mesaje
    19 Mai 2006, 08:30
    0 0
    intelege mesajul pe care ti l-am dat.un bidon de gel desfacut si tinut la rece e valabil timp de 3 luni si te sfatuiesc daca n-au trecut cele 3luni sa continui sa-l bei.scuza-mi indiscretia,cat ai dat pe el?650.000lei?
  •  
    • 14 mesaje
    19 Mai 2006, 12:09
    0 0
    Poate citeste si cineva din domeniul medical si ne explica si noua ce functii ale organismului se exclud odata cu extirparea uterului si a ovarelor. Poate nu ne-ar fi asa greu sa decidem ce e mai bine pentru noi:sa supravietuim cu sangerarile abundente, cu discomfortul din timpul ciclului si cu pericolul de a da in leucemie, sau sa suferim o iterventie chirurgicala care ar elimina acest risc.Dar daca nu stim cat de "femei" vom mai fi, cata dorinta de a ne apropia intim de sotii nostrii va mai arde in noi,cat de mult ii va afecta pe ei(chiar daca nu stiu tot adevarul-ca putem sa le si ascundem unele amanunte). Aceste lucruri nu este dispus nici un medic sa ti le spuna .Oare de ce?
  •  
    • 14 mesaje
    19 Mai 2006, 12:16
    0 0
    Dar ce ma bucura mai mult,Evelor,este ca am lansat un subiect care,iata ,descopera cate femei tinere sufera de aceasta boala si nu au avut cu siguranta cu cine sa discute. Cam tabu subiectul,nu? Nu este prea usor sa declari celor din jur asa ceva. Ori te compatimesc, ori incep sa rada pe la colturi. Urat din partea lor.
  •  
    • 187 mesaje
    19 Mai 2006, 12:45
    0 0
    chihlimbar, si eu cred la fel ca oamenii rid de aceste probleme, si chiar si femeile, caci unele indiferent de viata dubioasa pe care o duc nu trebuie nici macar sa mearga la medic caci nu au probleme
    eu am crezut ca odata cu aceasta operatie o femeie scapa definitiv de ginecolog dar am citit ca trebuie facut PAP chiar mai des dacit pina acum, cind am fost la ginecolog era o femeie ca a fost operata-histerectomie, si totusi a avut hemoragie, ingrozitor
  •  
    • 2825 mesaje
    19 Mai 2006, 13:24
    0 0
    mie mi-a spus doctora mea de familie, fiindca efectiv m-a bufnit plansul la ea in cabinet, ca are uterul scos si nu are nici o problema,iar eu , daca fac operatia, pot sa-i ascund sotului meu,sa-i spun ca mi-am scos un chist, ca n-o sa observe diferenta.Cred ca nu avea nici un interes.Astept totusi parerea unei eve care s-a operat, macar sub anonimat sa ne lamureasca si pe noi.
  •  
    • 22 mesaje
    20 Mai 2006, 20:03
    0 0
    eu sint chiar disperata acum sint la ciclu si pierd mult singe si cu cheaguri, mereu calciu, vit k ...,numai stiu ce sa fac, cind fac eco transvaginal....nimic....
    poate ne ajuta cineva????????
  •  
    • 14 mesaje
    21 Mai 2006, 13:44
    0 0
    Sa stii doremy ca si eu am auzit afirmatia asta din gura unei doctorite, dar era in fata unei femei careia i se facuse histerectomie. Eu cred ca numai in fata lor sau a celor care urmeaza sa se opereze spun asa. A mai spus (asta era acum vreo 10 ani) ca in occident, multe femei dupa varsta de 40 ani cer singure extirparea uteruluipentru a se feri de cancerul de col uterin. Dar,vorba voastra, trebuie sa ne spuna cineva care este deja operata adevarul adevarat
  •  
    • 62 mesaje
    22 Mai 2006, 01:37
    0 0
    Doamnele care sunt mai inaintate in varsta, pot face tratament pana intra la menopauza, si atunci e posibil ca fibromul nemaifiind alimentat cu sange sa dispara... Asa ca va sfatuiesc sa amanati operatia, asta bineinteles daca nu e foarte grav. Pentru sangeraraile foarte abundente va sfatuiesc sa mergeti regulat la medic sa nu intrerupeti tratamentul pentru ca aceste sangerari va pot provoca o anemie de toata frumusetea.
    Va doresc multa sanatate!
  •  
    • 62 mesaje
    22 Mai 2006, 01:39
    1 0
    Operatia nu va afecteaza viata sexuala! Nu are nici o legatura...
  •  
    • 187 mesaje
    22 Mai 2006, 09:30
    1 0
    pe mine personal viata intima de dupa operatie, este dupa ultimul loc care m-ar putea interesa, dar ceea ce stiu e ca am o cunostinta care a fost operata, intr-adevar pe la 48-50 de ani si a spus mamei mele caci eu nu vorbesc asa ceva cu ea, ca sotul ei nici nu stie de ce a fost operata (in sensul ca iau scos uterul) si nici nu a sesizat nimic diferit in viata intima, dupa parerea mea lipsa ciclului va da de banuit eventual sotului
    pe mine ma ingrijoreaza faptul ca se poate face f usor cancer la sin
    am citit pe la nr.313, pe acest site scria o doamna care a fost operata la 35 de ani si simptomele de dupa operatie sint intr-adevar f ingrijoratoare
  •  
    • 127 mesaje
    27 Iul 2018, 11:03
    1 0

    Buna ziua! Indicat ar fi sa consultati un medic care va poate gasi o rezolvare la aceasta problema. Vi-l pot recomanda pe dr Silviu Istoc, care printr-o operatie laparoscopica mi-a eliminat fibromul. Doar trebuie sa aveti grija la ce medic mergeti. Spre deosebire de operatia de miomectomie clasica, laparoscopia face posibila o recuperare foarte rapida, externarea facandu-se in 24 de ore. Din punct de vedere psihologic, laparoscopia nu afecteaza in niciun fel increderea in sine a pacientei datorita mentinerii uterului, recuperarii rapide si în special a posibilitatii de a avea copii. Sanatate!

  •  
    • 127 mesaje
    27 Aug 2018, 11:33
    0 1

    Buna ziua! Indicat ar fi sa consultati un medic care va poate gasi o rezolvare la aceasta problema. Vi-l pot recomanda pe dr Silviu Istoc, care printr-o operatie laparoscopica mi-a eliminat fibromul. Doar trebuie sa aveti grija la ce medic mergeti. Spre deosebire de operatia de miomectomie clasica, laparoscopia face posibila o recuperare foarte rapida, externarea facandu-se in 24 de ore. Din punct de vedere psihologic, laparoscopia nu afecteaza in niciun fel increderea in sine a pacientei datorita mentinerii uterului, recuperarii rapide si în special a posibilitatii de a avea copii. Sanatate!