fibrom uterin

  •  
    • 14 mesaje
    14 Mai 2006, 15:18
    0 2
    Din cauza unui fibrom uterin,medicul mi-a prescris extirparea uterului. Sunt disperata. Nu stiu ce ma asteapta. Am 44 de ani ,nu mai vreau copii,dar cu viata mea sexuala ce se va intampla?
  •  
    • 1022 mesaje
    14 Mai 2006, 17:48
    2 1
    Stai linistita chiar dac iti extirpa uterul organe genitale mai ai!asa ca viata sexuala va continua ca si inainte dar nu mai poti avea copii.Multa sanatate!
  •  
    • 290 mesaje
    14 Mai 2006, 20:47
    3 0
    buna!eu te-as sfatui inainte de a face o astfel de operatie sa-ti dai o sansa de a scapa de fibrom cu tratament pe baza de aloe vera.vezi ca exista topicul pe acest forum ceea ce m-a determinat si pe mine sa le folosesc cu rezultate f. bune.cunosc femei care in urma extirparii uterului si-au pierdut jumatatea
  •  
    • 1037 mesaje
    15 Mai 2006, 08:04
    1 0
    Viata sexuala nu e afectata de extirparea uterului(toata problema e in cap).Ce ma enerveaza pe mine cu privire la unii medici este faptul ca....aud o data ca femeia nu mai vrea copii si sar sa taie tot,cand de fapt prima data ar putea analiza si incerca doar inlaturarea fibromului(lor) si sa lase uterul intact.Plus,pina sa se ajunga la extirparea uterului se mai poate incerca cu pastile antiestrogen pe o perioada de 6 luni.
    Ai mai consultat si parerea altui medic sa vezi daca intr-adevar e caz de histerectomie?
  •  
    • 2825 mesaje
    15 Mai 2006, 13:13
    0 0
    Aceeasi problema am si eu si aman operatia pe cat posibil,nu stiu ce se va intampla,imi va afecta viata sexuala?Daca n-o sa mai fim ok , ce ne mai ramane?Sa le dam liber sotilor nostrii sa se duca la altele?Grea situatie!Cred ca Dumnezeu nu tine cu noi!
  •  
    • 187 mesaje
    15 Mai 2006, 13:31
    1 0
    chihlimbar si doremy, cum va simtiti cu fibromul, ma refer la singerari sau dureri sau ce, si eu am si mie mi-a spus medicul clar spt trecuta ca e caz de operatie, la mine e uterul retrovers si cazut in spate si asa inflamat apasa pe colon si ma deranjeaza, medicul a spus ca uterul are 12cm, eu am 37 ani
    sanatate
  •  
    • 2825 mesaje
    15 Mai 2006, 14:04
    1 1
    eu neg operatia, dar cred ca n-o sa scap, am inceput sa am sangerari intre cicluri si iau orgametril la greu.Am o verisoara care s-a operat saptamana trecuta, i-a scos uterul, era f optimista, abia astept sa reinceapa viata sexuala, sa o supun la un interogatoriu amanuntit.Mie nu mi-e frica de operatia in sine, ci de sotul meu, sa nu-l pierd, dar daca e ok dupa, ma duc la operatie.Mirmo, tu ai incercat cu mladite de smeur si carpicon, dau rezultate?
  •  
    • 744 mesaje
    15 Mai 2006, 18:57
    1 0
    mai fetelor,cam cum e cu fibromul asta?vad ca sunt multe femei care fac asta si...am cazut pe ganduri.se depisteaza si la un control obisnuit sau numai la ecograf,etc?ma poate lumina cineva?mersi mult
  •  
    • 2825 mesaje
    15 Mai 2006, 19:07
    1 1
    eu am descoperit la o intrerupere de sarcina ca am asa ceva,se vede si la eco si la un control obisnuit,ai uterul marit, eu cica sunt vesnic insarcinata in doua luni.Ce va sfatuiesc pe cele mai tinere? Faceti cat mai mult sex si n-o sa ajungeti ca noi.Apoi, sa continui, in faza urmatoare, incepe sa ti-o ia ciclul razna, neregulat si mai abundent, iar in ultima faza, cred, n-am ajuns, te trezesti cu o hemoragie de ajungi direct pe masa de operatie.
  •  
    • 14 mesaje
    16 Mai 2006, 01:09
    0 0
    Fibromul meu are cam 10cm, il am de vreo 2 ani. Nu imi creeaza probleme,doar ca la ciclu(care este inca regulat)primele doua zile este extrem de abundent. Apoi,in trei zile trece.P-Dar problema mea este ca am fost operata acum 6 ani si acea operatie s-a deschis(s-au desprins muschii burtii in doua).De atunci trebuie sa stau tot timpul legata la burta,nu mai pot face efort,plus ca este inestetic.Medicul care ar trebui sa ma opereze pentru asta, nu o face pentru ca am acest fibrom. Spune ca daca dupa operatie la scurt timp am probleme cu el,trebuie sa ma operez din nou. Mai bine sa le rezolv pe amandoua. Asta este....
  •  
    • 187 mesaje
    16 Mai 2006, 11:45
    1 0
    daca mie mi-a spus ca uterul e de 12 cm, atunci inseamna ca fibromul este de 12cm, la un tomograf in noiembrie anul trecut era specificat numai uter marit de 9,6cm fibromatos, nu a fost scris ca ar fi si fibrom, acum la echo vag medicul a spus ca el inca asa ceva nu a vazut si ce ce este aici, ce sa zic sint complet derutata si speriata, a spus un cuvint - transonic, ceea ce nu stiu ce inseamna, poate fi fibromul asta transonic ?daca stiti voi ceva va rog frumos sa ma lamuriti, multumesc
    iau carpicon acum este a doua luna si am inceput sa iau si mladitele de zmeura fiole, la citeva zile de la mladite mi-a venit ceva maro, usor rosiatic, nu mult dar asa ceva nu mi s-a intimplat niciodata.
  •  
    • 2825 mesaje
    16 Mai 2006, 11:59
    0 0
    sa ma tii si pe mine la curent si daca ne pierdem pe aici, uite id-ul meuo_ra40 V-am zis, ma intereseaza viata sexuala dupa operatie.Mirmo, carpiconul si mladitele se incep in orice zi?Vreau sa le iau si eu.Ti-a mai scazut din cantitate, ti s-a reglat ciclul?
  •  
    • 744 mesaje
    16 Mai 2006, 12:21
    1 1
    imi spune-ti si care e chestia cu mladitele de zmeur,va rog?pt.ce anume sunt? nu au efecte negative?si de unde se pot lua?mersi
  •  
    • 2825 mesaje
    16 Mai 2006, 15:53
    0 1
    de la magazinele naturiste, sunt pentru problemele ginecologice,o sa-mi cumpar zilele astea si o sa-ti spun mai exact
  •  
    • 744 mesaje
    16 Mai 2006, 16:09
    0 1
    ok,mersi.
  •  
    • 1051 mesaje
    16 Mai 2006, 16:32
    0 0
    "Extract din mladite de Zmeur
    Producator: PlantExtrakt
    Compozitie:
    Extract vegetal din mladite de zmeur. Contine alcool etilic de cereale 33% vol.
    Indicatii:

    Adjuvant in tulburari premenstruale (tensiune mamara, dismenoree. etc.), fibrom uterin, chist ovarian, metroragie, menoragie, amenoree, metrita si vaginita; hipogonadism la pubertatea femeilor (amenoree, pilozitate excesiva, nedezvoltarea glandelor mamare); iminenta de avort; tulburari de libidou; imbatranire precoce la femei.
    Continut: 50 ml
    Administrare:
    30 picaturi, in putina apa, de 2-3 ori pe zi; 50-70 picaturi, in putina apa, o data pe zi, in asocieri.
    Produs gemoterapic
    Gemoterapia este o metoda bioterapica ce utilizeaza extractele obtinute din tesuturile vegetale embrionare proaspete: muguri, amenti, mladite, radicele, scoarta interna a radacinii sau scoarta de pe ramuri tinere, seva sau seminte. Prin continutul in factori de crestere se realizeaza un aport nutritiv cu un organotropism specific."
  •  
    • 1051 mesaje
    16 Mai 2006, 16:38
    0 0
    pt. doremy, daca ai sangerari mari poti lua Evening primrose(ulei de primula), asta regleaza ciclu si e bun si pt. fibrom.
  •  
    • 2825 mesaje
    16 Mai 2006, 16:47
    1 0
    merci, metz,nu am sangerari mari, doar cateva picaturi, s-ar putea sa fie si de la anticonceptionale
  •  
    • 744 mesaje
    16 Mai 2006, 17:12
    0 0
    mersi metz.esti f draguta.
  •  
    • 187 mesaje
    17 Mai 2006, 12:48
    2 0
    mie mi s-a depistat un chist ovarian de 5cm, cu lichid, intimplator in august 2005, atunci medicul ginecolog mi-a dat Marvellon -anticonceptionale, in noiembrie la tomograf chistul avea peste 7cm si uterul 9,6cm fibromatos, atunci am fost la un alt medic si mi-a dat Orgametril 30tb - asa am luat 2 luni, dupa care chistul a scazut la 5cm iar uterul era cam 11-12cm, acum mi-a spus ca, chistul este de 5 si ceva cm si uterul de 12cm si trebuie operat, am luat intre timp carpicon este a 2 a luna si mladite de zmeura fiole, de 2 spt, am mai luat gelul de aloe berry dupa care atunci cind am marit doza ma dureau si sinii ingrozitur, zice-se ca ar contine estrogeni si din cauza asta ma dureau sinii, cel putin asa mi-a spus medicul de familie
    este normal asa o evolutie a fibromului intr-un timp asa de scurt ?
    eu nu am avut nasteri si nici avorturi.
    carpiconul se ia din a 5 a zi a ciclului, intrarectal de 2 ori pe zi, iar mladitele oricind