am fostla doctor si mi-a recomandat anticonceptionalele YASMINE.

  •  
    dfg
    • 2 mesaje
    6 Sep 2007, 18:54
    1 0
    am fostla doctor si mi-a recomandat anticonceptionalele YASMINE.Ce stiti despre ele?
  •  
    • 1225 mesaje
    6 Sep 2007, 19:11
    0 0
    Da, te cunoaste, probabil tot sub supravegherea ei ti-ai facut analizele in timpul sarcinii, deci stie cam cum stai. Reactii secundare dau si alte contraceptive, dar depinde de fiecare organism in parte. Daca ai nascut, poti apela si la un dispozitiv intrauterin, in cazul in care nu iti mai doresti inca un copil in urmatorii ani.
  •  
    • 24 mesaje
    6 Sep 2007, 19:24
    0 0
    eu nu am folosit niciodata anticonceptionale,uite intra pe www.anticonceptionale.ro/produse/produse/YASMIN---comprimate-filmate.html - 60k si citeste mult mai mult despre ele.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Sep 2007, 19:36
    0 0
    nu stiu ce sa zic si eu iau de ceva timp dar eu iau KARISA iar inainte am luat RIGEVIDON care nu le suportau organismul....normal normal orice medic ar trebui sa ti faca analize inainte de a ti da un medicament dar la nnoi in ROmania nu ai la ce sa te astepti....incearca le si daca o sa te simti bine cu ele cred ca ar fi bine sa le continui iar daca nu sa le inlocuiesti....nu stiu ce ai putea face altceva....nu te baza ca doctora te cunoaste ca pana la urma lumea e perversa....nu stiu ce sa zic ca toti doctorii reactioneaza la fel ti le da fara sa ti faca analize ...deci singura solutie e sa le incerci si daca organismul tau nu le suporta le schimbi sau cauti un doctor care sa ti faca analizele intai si apoi sa ti dea alte medicamente...dar nu stiu daca o sa gasesti si daca gasesti o sa te usuce de bani...cred ca pe la particulari...e posibil sa gasesti...pup
  •  
    • 0 mesaje
    6 Sep 2007, 20:57
    0 0
    daca medicul tia prescris aceste pastile atunci ia-le!fiindca aici depinde de hormonii care ii ai dupa asta iti elibereeaza reteta!!!
  •  
    • 457 mesaje
    6 Sep 2007, 21:41
    0 0
    din ce spui tu rezulta ca este doctorita ta. deci indiferent ce spunem noi aici, eu spun ca asculti sfatul ei si sa iei ce pastile ce ti-a recomandat. daca totusi ai indoieli, incerca si un alt medic.
  •  
    • 2 mesaje
    6 Sep 2007, 23:47
    0 0
    Eu am luat "Mycrogynon" si ma ingrasasem aprox.5 kg,nu mai vreau sa aud de niciun fel de anticonceptionale!!!!
  •  
    • 41 mesaje
    7 Sep 2007, 00:50
    0 0
    SINT BUNE DAR NU DE ULTIMA GENERATIE INTREABA DR DACA NU AU CEVA MAI NOU IESIT PE PIATA SINT ALTELE MAI BUNE
  •  
    • 28 mesaje
    7 Sep 2007, 01:08
    0 0
    Yasmine sunt anticonceptionale de ultima generatie si se pare ca sunt anticonceptionalele cu cele mai putine efecte adverse.Daca doctora te cunoaste a stiut ce ti-a prescris, desi cred ca niste analize nu ar fi stricat.(prolactina,estradiol,cortisol,progesteron)
  •  
    • 0 mesaje
    7 Sep 2007, 11:26
    0 0
    eu le folosesc Yasmine de 1 an si tot asa fara analize ci doar cu o vizita la medicul ginecolog.eu nu m-am ingrasat deloc si nici nu am slabit..
  •  
    • 19 mesaje
    7 Sep 2007, 12:38
    0 0
    Eu am luat cam 9 luni Yasmin e adevarat c anu am avut nici o reactie adversa, ca si dureri de cap, greata sau depresie, le-am suportat destul de bine, insa am pus ceva kg in plus dec ar enu mai scap. Problema e ca dupa ce amnascut al doilea copil, am inceput sa iau contraceptiv, yasmin, pt ca stiam ca e cel mai bun dar e si cel mai scump in prezent. DAr apoi am observat ca perioada de sangerare imi crscuse adica in loc de 4 zile de sangerare, aveam 7, am crezut ca asa e normal pana am devenit super anemica. Pe langa asta, tot cu yasmin, am inceput sa sangerez intre menstruatii, deci cam dupa 2 saptamani de cand imi trecea ciclul, imi venea din nou. Am fost la dr, si mi-a gasit anemia foarte mare, i-am spus cat ma tine ciclul, si ca e foarte abundent, mi-a oprit yasmin, si acum mi-a recomandat Mycroginon, si intr-adevar cu astea am maxim 4 zile de sangerare.Cu kg inca nu imi dau seama, dpoar ce am inceput s ale iau, o sa vad mai in colo, dar daca ma ingras mai mult de atat cred ca nu am sa mai aiau deloc. Concluzia....depinde de organism, ce poate fi foarte bun la o persoana nu poate fi la fel de bun pt altcineva, deci....nu stiu ce sa zic despre yasmin...se pare c amie nu mi-au facut bine.
  •  
    • 0 mesaje
    8 Sep 2007, 20:31
    1 0
    Folosesc de o luna Yasmine, dupa 5 ani si jumatate de Diane (ovare polichistice). Sunt anticonceptionale mai noi, din clasa progesteroni si estrogeni combinatii fixe. Contin hormoni in doza mica. Probabil medicul tau stie de starea ta hormonala, de situatiile care pot duce la diverse afectiuni: fumat, diabet zaharat, hipertensiune, obezitate, boli vasculare, neoplasme, boli hepatice sau de sistem.
  •  
    • 5 mesaje
    9 Sep 2007, 17:43
    0 0
    eu am fost la ginecolog si mi-a recomandat Yasmine, e drept fara sa imi faca analize inainte. le iau de doi ani si jumatate, doctorul mi-a spus ca le pot lua linistita 5 ani timp suficient sa ma hotarasc cand sa fac un copil. mi-a spus ca nu ingrasa dar am fost mai suspicioasa si m-am dus si la medicul de familie sa vad ce imi spune mi-a spus, un pic ironic, ca pastila nu contine calorii deci nu ar trebui sa imi fac griji din cauza ei. a avut dreptate si chiar daca m-am ingrasat un kg trebuie sa recunosc ca greutatea mea varia si inainte cu 1-2 kg si asta in fct de anotimp, sau stari emotionale, stres, examene , etc
  •  
    • 1 mesaje
    18 Aug 2017, 01:37
    0 0
    buna seara , stie cineva daca in cazul in care am anemie ,pot lua anticoncepționale ?