Mi-am pus ieri piercing in nas...daca stiti,ajutati-ma

  •  
    • 0 mesaje
    31 Iul 2007, 18:45
    4 25
    Mi-am pus ieri piercing in nas...daca stiti,ajutati-ma
  •  
    • 1225 mesaje
    31 Iul 2007, 19:03
    7 9
    Trebuia sa intrebi la salonul unde ti-ai facut piercingul. Eu zic sa nu il scoti, dar il poti misca usor, sa nu se "lipeasca" si sa formeze crusta. Poti da cu alcool medicinal sau apa oxigenata. Si il tii pana nu te mai doare deloc locul, atunci poti sa il scoti si iti pui ce vrei tu. ps: imi place mult avatarul tau, e foarte realist! :D
  •  
    • 7 mesaje
    31 Iul 2007, 19:07
    10 3
    Perioada critica de ingrijire este pe parcursul primei luni de la efectuarea operatiunii. Dar ingrijirea si supravegherea trebuie continuate cel putin trei saptamani. Indeparteaza orice fel de resturi si secretii care se pot strange in jurul bijuteriei proaspat amplasate si prin intermediul carora bacteriile daunatoare pot patrunde foarte usor in rana proaspata, ducand la infectarea ei. Iritatiile sau infectiile apar ca rezultat al unei ingrijiri defectuoase sau nu suficient de riguroase, pe parcursul celor 3-4 saptamani, pana la vindecare. Dupa curatarea locului si a piercingului,fiul meu, care a avut si in spranceana, si in ureche, rotea bijuteria de cateva ori. Ca dezinfectant, este suficient sa speli bine cu sapun antibacterian mainile si zona afectata. Nu atinge zona, pana nu te speli bine, pe maini(exista risc de contaminare cu multi virusi)!
  •  
    • 0 mesaje
    31 Iul 2007, 19:18
    9 1
    mie mi s a spus ca trebuie sa tin cercelul medicinal cel putin 3 saptamani si sa-l misc zilnic pt a se vindeca mai repede...nu mi-au spus nimic de dezinfectare..
  •  
    • 0 mesaje
    31 Iul 2007, 19:48
    6 0
    buna si eu am avut un piercing in nas.cel mai bine e sa-l ti macar o luna pircing-ul medicinal dupa care sa-schimbi.intreaba la farmacie daca au ceva spray desinfectant,in spania ii zice cristalmina,dar e foarte bun si se foloseste pt asa ceva.tu intreaba de ceva spray pt piercing si sigur ca au ceva.sa-ti dai cu sprayul de 4-5 ori pe zi si dupa ce te dai misca bine bijuteria.ai sa vezi ce repede iti trece rana si chiar nu doare deloc cand iti dai cu spray-ul.si dupa o luna cand il schimbi mai da-ti vreo 4-5 zile.sper sa-ti fie de folos ce ti-am zis
  •  
    • 0 mesaje
    31 Iul 2007, 19:58
    3 2
    nu-i neaparat sa ti cercelu medicinal.incearca sa-l dezinfectezi cat mai des de vreo 4-5 ori pe zi cu apa oxigenata.mie asa mi-au zis knd mi l-am pus
  •  
    • 0 mesaje
    31 Iul 2007, 20:42
    2 0
    Da, trebuie sa-l misti din cand in cand! Nu-l scoate pentru ca risti sa nu-l mai poti baga la loc! Este normal sa te doara putin, cine ti l-a bagat trebuia sa-ti de-a o crema sau aplica-ti tu cu orice fel de crema hidratanta! Cand nu te mai doare si gaura s-a format poti sa-l schimbi!
  •  
    • 24 mesaje
    31 Iul 2007, 21:26
    1 9
    ????ce sa zic eu zic mai bine fara,parerea mea......incearca sa da-i cu crema pe langa el si asa treci peste toate...
  •  
    • 12 mesaje
    1 Aug 2007, 04:31
    3 0
    ar trebui sa-l tii pana la vindecare,in caz contrar poti risca sa nu mai intre.trebuie sa-l misti din cand in cand pt a se vindeca mai repede si cumpara-ti de la farmacie o crema pe baza de antibiotic.este normal sa te doara putin,nu trebuie sa te ingrijorezi.daca nu-ti cumperi crema foloseste ceai de musetel aplicat cu un tampon demachiant pe zona.
  •  
    • 41 mesaje
    1 Aug 2007, 04:59
    4 1
    CAM O LUNA DEPINDE DE FIECARE
  •  
    • 0 mesaje
    1 Aug 2007, 14:41
    0 1
    Mie imi pare ca nu ar trebui sa-l scoti.seara si dimineata incearca sa dezinfactezi locul unde e peircing-ul.Cred ca il vei putea schimba dupa ce va trece procesul de coacere.Poate sa te doara ori de la ceea ca coace ori ca nu de mult ti l-ai pus si intepatura iti provoaca durere...dar totusi cel mai bine ar fi sa te adresezi la un medic ca apoi sa nu apara agravari
  •  
    • 2 mesaje
    1 Aug 2007, 15:44
    0 0
    Sa zicem, cam o luna depinde de metabolismul fiecaruia
  •  
    • 0 mesaje
    2 Aug 2007, 13:16
    1 4
    pai tine-l cateva saptamani sa se formeze gaura, sau eventual foloseste spirtul pt a-l dezinfecta:)
  •  
    • 1 mesaje
    21 Nov 2016, 15:53
    10 3
    Ma puteti ajuta si pe mine… mi.am facut piercing in nas acum 2 luni…mi s.a infectat in a 5a zi si a trebuit sa.l scot pe cel medicinal afara punandu.mi unul de argint… a fost bn cv timp pana mi s.a infectat si acela.. Si acum il am in nas.. Dar mi s.a facut ca o punga cu puroi in jurul cercelului plina cu carnita..imi curge sange si puroi.. Ma curat aproape in fiecare zi pe langa el ..dar a inceput sa ma doara si nu.l mai pot scoate sa.L curat..ce sa fac ajutati.ma ..nu vreau sa renunt la el..
  •  
    • 3765 mesaje
    25 Nov 2016, 22:00
    11 0
    Paula1299 said:Ma puteti ajuta si pe mine… mi.am facut piercing in nas acum 2 luni…mi s.a infectat in a 5a zi si a trebuit sa.l scot pe cel medicinal afara punandu.mi unul de argint… a fost bn cv timp pana mi s.a infectat si acela.. Si acum il am in nas.. Dar mi s.a facut ca o punga cu puroi in jurul cercelului plina cu carnita..imi curge sange si puroi.. Ma curat aproape in fiecare zi pe langa el ..dar a inceput sa ma doara si nu.l mai pot scoate sa.L curat..ce sa fac ajutati.ma ..nu vreau sa renunt la el..

     
    cred ca esti putin spus tuta.  

  •  
    • 1 mesaje
    8 Ian 2017, 02:53
    9 0
    Bună am și eu o întrebare poate ma puteți ajuta cu ceva más bucura foarte mult. Mi-am pus piercing în nas acum vreo 3 sau 4 ani. Totul a fost bine pana acum vreo doua sau trei luni după care a început să mă doară și mi sa infectat nasu ma durea foarte tare nici piercingul nu mai stătea în nas ieșea singur afara .întrebarea mea este oare as mai putea sa mai îmi pun piercingul înapoi sau ar fi mai bine sa a-mi fac alta gaură. VA ROG SA ÎMI DAȚI UN RĂSPUNS CAT DE REPEDE SE POATE VĂ MULȚUMESC FRUMOS