Help!!! pete maronii de fata!:(

  •  
    • 0 mesaje
    15 Iun 2007, 14:53
    1 0
    Help!!! pete maronii de fata!:(
  •  
    • 2831 mesaje
    15 Iun 2007, 14:56
    3 1
    Petele maronii care apar in jurul gurii semnaleaza de obicei o afectiune a ficatului. Poate ca n-ar fi rau sa-ti faci un consult amanuntit.
  •  
    • 366 mesaje
    15 Iun 2007, 15:41
    2 3
    Salve,precum zise Anghelart,sant de la ficat.Ar fi bine sa-ti faci niste analize la fiara-ficat,si ca de estetica poti folosi crema de inalbire,se gasesc in farmacii,mai multe,de la Favisan ceai detoxifiant.
  •  
    • 0 mesaje
    15 Iun 2007, 16:02
    7 1
    buna. intra pe link-ul acesta http://www.srd.ro/?pid=317 si vezi ce zic si fetele astea. sau in Formula As http://www.formula-as.ro/reviste_523__117__.html sau intra si aici (asta chiar e interesanta!): http://www.121.ro/articole/art2900-cum-scapi-de-obiceiurile-proaste.html p.s.: m-am bagat in seama. eu nu am asa problema. doar incerc sa iti dau idei. in schimb, eu stiu din experienta mea ca orice pata, orice cos pe fata, pe spate apare datorita unui ficat incins (zic eu) sau incarcat. daca e asa, atunci incepi o cura de dezintoxicare. eu una folosesc o chestie pe care o stiu de cand practicam sahaja yoga (meditatie pura, fara asane!): gheata pe ficat(intr-un flacon gol de sampon infasurat intr-un prosop), si pentru cine nu suporta gheata, se pune apa rece de la frigider. se sta cu asta cam 15 minute. apoi o baie de picioare cu apa calduta si putina sare. faci chestia asta cateva zile in sir. si uite asa scap eu de greutatea pe ficat. apoi vezi daca se poate face ceva pentru pete. nu e rau daca dai inainte o fuga pe la medic. incearca sa tratezi cauza si apoi efectele nedorite. pup. revin: o singura aplicatie cu gheata pe zi si atat, nu mai mult. si baia de picioare la fel.
  •  
    • 7 mesaje
    15 Iun 2007, 16:46
    4 4
    Sarama, tu ai fost la un dermatolog? Pentru ca, dupa cum descrii aceasta problema, nu pare a fi de la ficat, ci, mai degraba o ciuperca, sau o problema de pigmentare in ultraviolete. Oricum, te sfatuiesc sa consulti un dermatolog. Nu mai face experimente cu diverse creme, ca nu vor disparea decat cu un tratament potrivit. Mult succes!
  •  
    • 24 mesaje
    15 Iun 2007, 17:30
    2 3
    FOLOSESTE O CREMA DE ALBIRE PT.TEN SE GASESTE LA FARMACIE,ESTE FOARTE BUNA.......NU MAI STIU EXACT CUM SE CHEAMA DAR TE ANUNT DACA IMI ADUC AMINTE,PROMIT
  •  
    • 41 mesaje
    15 Iun 2007, 17:59
    1 1
    EU STIU CA PETELE NU S NUMAI DE LA FICAT E O KESTIE DE PIGMENTI
  •  
    • 0 mesaje
    15 Iun 2007, 18:15
    3 1
    daca iti apar numai vara, cred ca este vorba despre o hiperpigmentare a pielii sub actiunea razelor solare, trebuie sa te feresti de expunerea prelungita la soare, sa te hidratezi bine si sa folosesti creme multiprotectoare.Daca ar fi fost de la ficat, cum spun unele eve, ar fi trebuit sa aapara si in anotimpurile mai reci si nu numai vara.Ar fi bine sa consulti si un dermatolog sa-ti spuna mai multe si mai sigure lucruri decat noi, care putem doar sa ne dam cu parerea.
  •  
    • 108 mesaje
    15 Iun 2007, 19:09
    2 2
    Nu stiu nici eu ce sa mai fac;ma confrunt cu aceeasi problema si,din cate imi aduc eu aminte,ni s-au declansat(si mie si sorei mele)de cand am inceput sa luam anticonceptionale.Le-am intrerupt demult anticonceptionalele,cu ani in urma,am tratat petele cu creme de depigmentare,de m-am saturat cu ele....nu mai stiu ce sa fac.Momentan folosesc o noua crema de depigmentare dar,fara prea mare efect.Problema este ca si fratele meu are si,el n-a mai luat anticonceptionale:)).Tind sa cred ca sunt de la ficat.Sincer,nu cred ca exista remediu total si permanent.
  •  
    • 11 mesaje
    15 Iun 2007, 19:37
    0 1
    dupa parerea mea petele acelea cu siguranta nu sunt de la ficat, mai ales ca le ai numai pe timpul verii. am auzit mai multe persoane care se confrunta cu aceasta problema asemanatoare cu a ta care folosesc un fond de ten care le mai acopera cat de cat. nu stiu ce metoda ai putea folosi sa scapi de ele. mai bine mergi la un dermatolog, cred ca este cel mai in masura sa-ti dea sfaturi mult mai utile decat sa ne dam noi cu parerea.
  •  
    • 4 mesaje
    15 Iun 2007, 21:18
    0 0
    Draga mea, eu te sfatui sa consulti un dermatolog.Mult suchces.
  •  
    • 29 mesaje
    15 Iun 2007, 23:25
    4 0
    Lasa cremele deocamdata si fa-ti un control amanuntit la ficat pentru siguranta ta.
  •  
    • 5 mesaje
    15 Iun 2007, 23:59
    0 2
    incearca la un dermatolog .
  •  
    • 0 mesaje
    17 Iun 2007, 01:55
    0 1
    Am avut si eu aceasta problema a ta dar, am fost la un dermatolog si mi-a prescris o reteta eu pot sa ti-o spun se numeste TROSYD dar, depinde daca isi va face efect si la tine. Eu zic sa mergi la dermatolog si sa iti de-a un raspuns mai precis decat noi!
  •  
    • 0 mesaje
    18 Iun 2007, 07:09
    2 0
    Chestia e serioasa. Dar in cazul tau doar un dermatolog bun te poate ajuta, caci la fiecare petele maronii apar din cauza diversilor factori. Bafta!
  •  
    • 2 mesaje
    18 Iun 2007, 13:33
    1 0
    Poate ai pielea foarte sensibila. Esti sigura ca nu sunt pistrui? Daca sunt intr-adevar pete, ori esti alergica la ceva, ori ai probleme de sanatate. Consulta un medic.
  •  
    • 84 mesaje
    2 Oct 2018, 14:09
    0 0
    Eu am gasit o crema dermocosmetica foarte eficienta pentru petele maronii de pe fata. Am fost la medic si am urmat mai intai tratamenul Cosmelan la cabinet, unde mi s-a aplicat o masca foarte buna, apoi pentru acasa mi-a fost recomandata crema Cosmelan 2 pe care am comandat-o de pe produse-frumusete.ro. Auzisem de ea de la foarte multe persoane, mai ales ca este fabricata de binecunoscuta firma Mesoestetic si am fost surprinsa placut sa vad ca si medicul mi-a recomandat-o. Petele au inceput sa dispara inca de la primele aplicari. Ti-o recomand si tie!