Ce parere aveti despre avort?

  •  
    • 29 mesaje
    15 Ian 2007, 18:48
    1 1
    Ce parere aveti despre avort?
  •  
    • 5 mesaje
    15 Ian 2007, 19:56
    1 2
    Mare pacat avortul! Si cine il face, de obicei, traieste toata viata cu constiinta incarcata. Prin avort se ucide un copilas care nu poate sa se apere: am vizionat un filmulet in care un fat de 3 luni, in momentul in care simte "aspiratorul", incearca sa se ascunda, se trage inapoi, da din manute si daca ar putea fugi ar face-o. Oricat de disperata ar fi situatia unei femei nu trebuie sa recurga la acest lucru decat daca doctorul o cere si poate ca nici atunci. Asta-i parerea mea si as impartasi-o si altor femei care au nevoie de un sfat in acest sens.
  •  
    • 8 mesaje
    15 Ian 2007, 20:45
    2 1
    este o crima.
  •  
    • 0 mesaje
    15 Ian 2007, 20:48
    3 1
    Daca o femeie nu se simte in stare sau a fost victima vreunui viol sau are probleme psihice etc.,ar putea avea o cadere nervoasa dupa nastere sau pur si simplu, nu ar avea suflet si constiinta si l-ar parasi cine stie pe unde, fara a se sti daca intotdeauna copilul are norocul sa supravietuiasca, care ar fi mai mare pacatul ? Sa avortezi sau sa il lasi sa moara sau sa nu ai ce sa ii dai sa manance, sa nu ai ce sa ii oferi, sa fii si tu nefericita si prin asta sa ii transmiti lui toata durerea si frustrarile. Ideal e sa nu se ajunga la avort, dar in anumite situatii, desi putem ramane cu un regret sufletesc, e mai bine sa fim rationale.
  •  
    • 8 mesaje
    15 Ian 2007, 21:05
    1 3
    N-as dori nimanui sa treaca prin asa ceva. Cred ca este foarte traumatizant pentru o femeie sa experimenteze asta. Este o hotarare greu de luat, in ultima instanta, care lasa urme psihice. Singurul "avantaj", daca putem sa-i spunem asa, poate fi in cazul persoanelor nevoiase, care au multi copii si nu-si mai pot permite inca o gura de hranit. Avortul nu este solutia, ci mai degraba contraceptia.
  •  
    • 0 mesaje
    15 Ian 2007, 21:45
    3 3
    Avortul este o crima. Fiecare pacat pe care il facem este o rana adanca in trupul lui Iisus. Nu pot sa cred ca exista femei care fac asa ceva. Nu exista nici un motiv plauzibil pentru care ai putea face un avort. Nu numai ca este o crima dar este crima propriului tau copil pe care Dumnezeu ti l-a dat iar tu nu il accepti. Ar trebui sa Ii multumesti pentru ca ti l-a dat pt ca nu toate femeile se bucura de acest privilegiu.
  •  
    • 0 mesaje
    15 Ian 2007, 22:33
    3 1
    Acum exista o multime de metode contraceptive incat n-ar mai trebui sa discutam despre avort. Dar daca totusi se intampla sa ramai insarcinata este optiunea ta sa alegi daca vei pastra copilul sau nu.
  •  
    • 0 mesaje
    15 Ian 2007, 22:36
    2 2
    Avortul este un pacat fara margini, care frusteaza o viata care nu este vinovata cu nimic, sa nu vada lumina soarelui, gandestete caerai in aceasta situatie si nu puteai spune nimic,te-ai fi simtit bine?Fiecare are dreptul la viata singurul care poate pune capat vietii este Dumnezeu.
  •  
    • 293 mesaje
    15 Ian 2007, 22:46
    1 0
    eu nu as face ,chiar mi-as dori sa pot ramane insarcinata. dar chiar daca as avea copil nu as fi de acord cu un avort.exista in ziua de azi atatea metode de contraceptie incat e o crima groaznica sa faci un avort.nu sunt de acord cu avortul ,poate sunt de moda veche dar e o crima.cat de greu e sa te protejezi,ce te costa?
  •  
    • 0 mesaje
    15 Ian 2007, 23:03
    0 0
    In momentul de fata nu as face avort.Cred ca de obicei se fac avorturi daca esti mult prea tanara sau daca nu ai posibilitati sa-l cresti.Nu am o parere buna despre cele care dau nastere la multi copii si ii lasa la orfelinat.Copilul nu are nici o vina, mai ales in zilele noastre cand exista atatea metode.
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Ian 2007, 23:14
    1 0
    Daca as ramane acum insarcinata, nu cred ca as avorta. Pro: este bine sa ai copil sau copii. Contra: sa stai bine si sa te gandesti, daca ai cu ce sa-l hranesti sau nu. Nu sa-i dai viata si apoi sa-l arunci la casa de copii sau...chiar si mai rau.
  •  
    • 0 mesaje
    15 Ian 2007, 23:46
    1 0
    Sunt intru totul de acord cu ce a spus lazaroiudaniela.
  •  
    • 38 mesaje
    16 Ian 2007, 00:08
    1 1
    avantaje,o sa ramai cu mai multi bani si nu o sa ai atatea griji,dezavantaje,cand o sa iti doresti un copil este posibil sa nu mai poti sa il ai,diferite complicatii de sanatate! acum tu alegi ce consideri ca e mai bine pentru tine!
  •  
    • 262 mesaje
    16 Ian 2007, 00:36
    0 0
    asta nu e subiect de studiu, sincer vorbind....daca vrei mai multe date si chiar cazuri reale sau poze cauta pe net si sigur te vei satura de studiu in acest domeniu....
  •  
    • 65 mesaje
    16 Ian 2007, 00:40
    3 1
    eu personal consider avortul o crima...
  •  
    • 105 mesaje
    16 Ian 2007, 00:41
    2 0
    Avortul din punctul meu de vedere reprezinta o buna solutie atunci cand esti nevoit sa o faci...atunci cand tinere fete raman insarcinate (dumnezeu stie de ce ) si sunt ele la randul lor copile...pentru ca a avea un copil trebuie sa fii pregatit...Nu e sufiecient ca ai facut greseala de a ramane inscarcinata ci mai trebuie sa si continui in prostie?....Sau mai ales daca copilul (scuzati cacofonia) ar avea malformatii...da asa as face avort..pentru ca eu nu aduc pe lume un suflet care sa se chinuie o viata zica cine ce o vrea.
  •  
    • 1225 mesaje
    16 Ian 2007, 00:51
    0 0
    Sigur faci un studiu? :))) Ca sa scrii ca esti de acord cu aceasta...procedura,e nevoie de mult curaj, vad ca toata lumea e impotriva si blameaza pe cele care-o fac, insa ma intreb cate din aceste persoane au avut ghinionul sa "ramana" pe neasteptate, sa mai aiba un copil inca sugar, sau sa constate ca dragul sot nu e prea compatibil cu statutul de tata... Sunt pentru o contraceptie sanatoasa dar "accidente" se mai pot intampla, in diverse situatii...
  •  
    • 6 mesaje
    16 Ian 2007, 01:23
    0 1
    Eu sunt contra avorturilor!Stiu ca e un mare pacat si sincer nu cred ca as avea puterea necesara sa trec peste!Mai bine previn decat sa trec prin asta... Am prietene care au facut pasul asta si pe care le inteleg pentru ca nu au avut o alta solutie,scoala a fost pe primul plan si in plus situatia materiala nu le-a permis sa-l pastreze desi..... au suferit enorm! Cu una dintre ele am fost la un cabinet ca sa "scape de el"!Cam dura expresia dar asta este realitatea!Am trecut prin niste chinuri groaznice,asteptarea si faptul in sine,ca stiam ce se petrece dincolo de usa m-au indispus foarte tare,dar a trebuit sa fiu tare pentru ea! Multe dintre persoanele care trec prin asta nu-si revin toata viata,in plus exista si riscul sa nu mai faci in viata ta copiii! Asa ca Doamne fereste sa fi in postura sa trebuiasca sa alegi:viata sau...avortul,care mai presus de toate e cel mai mare pacat al unei femei...:((((
  •  
    • 0 mesaje
    16 Ian 2007, 01:29
    0 0
    eu nu sunt deacord cu avorturile ..daca as ramane insarcinata in momentul asta nu stiu ce as face deoarce sunt studenta..poate ca nu as face avort depinde de circumstante..sincer chiar daca nu is deacord cu avorturile cateodata ma gandeam ca daca as ramane insarcinata in momentele in care nu as fi pregatita ..as face pasul acesta
  •  
    • 3 mesaje
    16 Ian 2007, 01:53
    3 6
    Eu sunt de acord cu avortul.Daca as ramane acum insarcinata as face avort fara sa mai stau pe ganduri.Nici nu imi explic cum as arata cu copil la 18 ani.Cunosc si fete de 15 ani care au copil si crede-ma ca acum si-ar fi dorit sa fi facut avort.Eu nu condamn femeile care fac avort, decat sa pastreze copilul si dupa nastere sa il lase sa moara de foame sau sa-l arunce la gunoi...mai bine sa faca avort.Fiecare este liber sa aleaga, asa k daca ele aleg avortul nu trebuie sa le condamnam.Este decizia lor si ca orice decizie trebuie respectata!