Cum se scapa de raceli prin metode naturiste?

  •  
    • 0 mesaje
    10 Ian 2007, 00:05
    0 0
    Multe ceaiuri cu lamaie si mai e un amestec lamaie cu miere.E cam nasol la gust dar face bine!
  •  
    • 2 mesaje
    10 Ian 2007, 10:31
    0 0
    eu ca sa scap de raceala folosesc paracetamol care e drept nu e natural dar nici antibiotic si il tolereaza destul de bine stomacul.Deci daca esti interesata iata cum fac eu:dimineata o cana de ceai fierbinte si o pastila ,la pranz la fel apoi seara o baie fierbinte un ceai si o pastila si te bagi in pat iar daca ai si febra fa frectie cu spirt si otet ca face minuni
  •  
    • 8 mesaje
    10 Ian 2007, 14:52
    1 0
    tuica fiarta cu zahar si piper inainte de culcare.
  •  
    • 8 mesaje
    10 Ian 2007, 15:06
    0 0
    ceai,lamaie.. zahar putin Nu stiu nici eu,is curioasa ce raspunsuri primesti, k is racita cobzda! Buna intrebare,felicitari :)
  •  
    • 2081 mesaje
    10 Ian 2007, 20:51
    3 0
    Uite ce retete stiu eu: USTUROIUL. Se zdrobesc cativa catei de usturoi, amestecati-i cu 10 lingurite de miere de albine si luati din acest preparat cate o lingurita din jumatate in jumatate de ora. In usturoi s-au descoperit mai mult de douazeci de substante antivirale si antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut. BAI FIERBINTI Atunci cand deja simtiti frisoane, cand incepe sa va curga nasul, iar durerile de gat se fac simtite, baile fierbinti sunt ajutorul cel mai la indemana pentru a opri boala in faza incipienta. Aceste bai, nu numai ca relaxeaza, dar au si un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor. SUPELE CALDE Desi pare mai degraba aliment decat medicament, supa calda, asezonata din belsug cu patrunjel si marar, este recomandata persoanelor racite inaintea clasicelor aspirine si paracetamol. SUCUL DE CITRICE Se ia o lamaie sau un grepfruit, se spala foarte bine (pentru a indeparta substantele chimice cu care probabil a fost tratat), se da pe razatoare coaja si se pune deoparte. Fructul se stoarce intr-un pahar, iar la sucul obtinut se adauga doua lingurite de miere, coaja rasa anterior si se completeaza restul cu apa. Se lasa la macerat o ora sau doua, dupa care se bea. Daca se beau trei - patru pahare, intr-un interval de 12 ore, se poate obtine un efect superior celui al medicamentelor. De multe ori am folosit aceste retete ( poate mai putin cea cu usturoi) si iti garantez ca au dat rezultate suta la suta. Asa ca le recomand intotdeauna cu incredere!
  •  
    • 0 mesaje
    11 Ian 2007, 11:42
    0 0
    Ceaiuri caldute cu miere,sucuri de fructe, bai fierbinti la picioare, propolis, polen, tinctura de echinaceea, supe calde, odihna....si mult mai multe.
  •  
    • 29 mesaje
    11 Ian 2007, 13:49
    0 0
    De ce vrei remedii naturiste? Dureaza mai mult pana iti trece raceala daca apelezi la ele, iar in timpul asta organismul tau se lupta cu raceala. Incearca niste chestii, de la farmacie, nu neaparat antibiotice, dar care sa te faca bine mai repede: picaturi pentru nas infundat - 2-3 zile si ai scapat; Strepsils pentru gat rosu sau albastru de metil; Paracetamol sinus pentru toata raceala sau Coldrex si ai rezolvat problema repede si usor. Ceaiul de ceapa, desi este foarte folosit, este greu de utilizat :P
  •  
    • 293 mesaje
    11 Ian 2007, 23:15
    0 0
    metode naturiste ... eu beau ceaiuri si folosesc sirop de brad pt gat atat in rest medic scrie pe mine