vi se pare normal ceea ce face biserica?

  •  
    • 64 mesaje
    21 Apr 2006, 08:25
    2 2
    Azi dimineata mi s-a intamplat un lucru stupid.M-am dus sa ma spovedesc si sa ma impartasesc ca ,deh,e Saptamana MAre.Am dat peste un preot tanar care a inceput sa imi puna tot felul de intrebari stupide, de la ce varsta am , daca am preiten ,casatorita, cand am facut dragoste ultima oara etc. Concluzia: fiindca nu sunt casatorita nu am voie sa ma spovedesc. E primul an cand mi se intampla asa ceva, desi viata sexuala mi-am inceput-o de acum 6 ani si pana acum niciodata nu mi s-a zis ca nu am voie sa ma impartasesc.
    Credeti ca e vina mea ca m-am dus sa ma spovedesc ????Poate era mai bine sa nu merg.
    Stiu ca nu e cine stie ce problema , dar mi -e mi se pare stupid.Pe prietenul meu l-a spovedit si l-a si impartasit , nu conteaza ca si el tyraieste in acelasi pacat ca si mine.
  •  
    • 186 mesaje
    21 Apr 2006, 09:06
    2 2
    Buna Cristina,
    Este prima data cand aud asa ceva.Te-ai spovedit? Daca da , du-te la alta biserica ,la alt preot si impartaseste-te. Nu te supara ,mai ales acum in saptamana mare. Nu ai fost pe "faza", ca ii aminteai preotului ca Iisus a iertat de pacate pe Maria-Magdalena (vezi Biblia)...Sa inteleg ca preotul respectiv nu "te-a iertat"?Incearca la un preot mai in varsta care are scoala vietii.Astia tineri sa lasa influentati, in special la fete, femei, de frumusete si tinuta vestimentara.Mai mare rusinea, te duci la biserica sa-ti linistesti sufletul si spiritul si vii de acolo suparat?
    Linisteste-te si du-te la alta biserica. Te pup si sa auzim de bine!
  •  
    • 1272 mesaje
    21 Apr 2006, 09:42
    0 2
    si mie mi se pare o prostie ce a facut acel preot! de aceea mergem la bisercia sa ne spovedim! du-te la alta biserica! de fapt, eu cred in dumnezeu, ma rog si am relatia mea cu dumnezeu, dar cand ma uit la preoti ma apuca groaza! numai bani sa primeasca, nu au suflet, ei personal sunt oamnei depravati....
  •  
    • 64 mesaje
    21 Apr 2006, 10:02
    1 3
    Da, m-am spovedit; dar a zis ca nu ma lasa sa ma impartasesc fiindca " imi va lua gura foc", ca sa il citez.I-am zis ca iau pacatul asupra mea, ca eu vreau sa ma impartasesc, dar a vrut sa mearga sa imi aduca biblia sa imi arate unde scrie ca e pacat ca traiesc cu cineva nefiind necasatorita si ca nu e voie sa ma impartaseasca ,. M-am lasat pagubasa, era lume in biserica si asa se uitau ciudat la mine ca ma tinuse cel mai mult la spovedit. Cine stie ce pacate or fi crezut oamenii ca am .
  •  
    • 186 mesaje
    21 Apr 2006, 10:37
    0 1
    La ce fel de casatorie se referea? Civila sau religioasa? Sunt multe familii casatorite doar civil si nu religios.Nu este acelasi lucru dpdv al preotului respectiv? In religia noastra (ortodoxa), nu te cununa religios fara certificatul de casatorie civila. Eu am stat casatorita civil fara cununie religioasa 7 ani si preotul imi spunea ca nu sunt casatorita in fata lui Dumnezeu. Deci?
    Imi dau seama cat de penibil te-ai simtit si sunt uimita ca spovedania ta a devenit (datorita preotului)acolo in biserica...aproape publica...
    Draga mea, incearca la o alta biserica, la un alt preot, neaparat la un preot in varsta...Te spovedesti din nou (nu face rau)si apoi te impartasesti...daca nu azi, du-te maine dimineata...nu este tarziu. Principal este sa te linistesti sufleteste acum.De curioasa am sa citesc in Biblia pe care o am eu despre asa ceva. Mai vorbim,da? te pup, Elly
  •  
    • 3526 mesaje
    21 Apr 2006, 14:17
    1 2
    Deci, acel preot este un tampit. In primul rand, el, ca preot, nu iti da "iertarea", el este un simplu mijlocitor intre tine si Dumnezeu.
    In al doilea rand, du-te la alt preot si reia spovedania. Doar pentru pacate foarte foarte grele ti se refuza impartasania, si ti se da un canon de tinut. Dar atat.

    Se spune ca, un duhovnic bun ne gaseste el pe noi, nu noi pe el. Mie, cel putin asa mi s-a intamplat.

    Paste Fericit!
  •  
    • 91 mesaje
    21 Apr 2006, 16:06
    0 0
    este lamentabil ceea ce ti s-a intamplat.ma mira si mai mult faptul ca este un preot tanar si a reactionat in acest fel.am inteles ca te-ai spovedit deja acuma depinde de cum crezi tu ca e mai bine te poti duce intr-o dimineata si te impartasesti numai sau reiei tot spovedania + impartasanie.

    si eu am avut acelas "pacat" si am fost tot la un preoat tanar,de unul batran mi-ar fi fost parca rusine,si m-am simtit Ok i-am spus ce am pe suflet si gata nu am simtit deloc ca m-ar judeca si m-am impartasit dupa aceea
  •  
    • 64 mesaje
    21 Apr 2006, 17:45
    1 0
    Buna fetelor!
    Am fost in cele din urma la Bisrica Sf, Ciprian ( de pe Calea Victoriei).Acolo e un preot mai in varsta foarte cumsecade. M-am spovedit la dansul, a vorbit foarte frumos plus ca m-a intrebat si alte lucuri legate de viata de zi cu zi , de necazurile pe care le am.
    Multumesc mult pentru raspunsuri.Acum ma simt mai bine. In primul rand trebuie sa stii sa fii om , nu conteaza ce meserie ai.Asta e parerea mea.
    PASTE FERICIT!!!! cu multa sanatate si bucurii alaturi de cei dragi.
  •  
    • 186 mesaje
    21 Apr 2006, 20:36
    0 0
    Cristina, ma bucur nespus ca s-a rezolvat problema ta si ca te-ai linistit .Ne-a facut placere sa fim alaturi de tine .
    Iti doresc un "Paste fericit" si tie... si tuturor Evelor, fericire, sanatate si mai ales pace sufleteasca.
  •  
    • 87 mesaje
    21 Apr 2006, 21:39
    0 0
    Aceeasi problema am avut-o si eu acum cativa ani cand nu eram casatorita (facusem doar cununia civila ci nu si cea religioasa). Preotul la care fusesem atunci, un preot destul de in varsta nu a vrut sa ma impartaseasca. Cert este ca am plecat din biserica plangand simtindu-ma ultimul om de pe pamant. Problema am avut-o doar eu cu toate ca am mers impreuna cu sotul meu. Spre deosebire de tine Cristina eu nu am mai avut tupeu sa mai merg la alta biserica. Am mers la biserica doar dupa ce am facut si cununia religioasa. Cred ca depinde de preot. Eu nu l-am condamnat pe acel preot.
  •  
    • 867 mesaje
    21 Apr 2006, 21:42
    1 0
    este adevarat nu poti primi Impartasania daca traiesti in pacat adica nu esti casatorit. preotul nu e .tampit Carrie. Daca te duci la o manastire in Moldova ai sa vezi ca asa este. la oras insa se practica impartasania la greu
  •  
    • 3526 mesaje
    22 Apr 2006, 09:15
    0 0
    Mmmm, cum zici tu, nu e. Ok. Eu, aceeasi situatie (ca atatea fete/femei), am fost spovedita si impartasita unde crezi? la manastirea Cocosul, din jud. Tulcea.
    In fine, macar de ar fi singurul pacat...sau macar de ar ramane singurul.
  •  
    • 215 mesaje
    22 Apr 2006, 09:51
    0 0
    cristina ,daca nu te impartasete nu te supara este ca un fel de canon.asteapta putin,tine post si te mai spovedesti o data.spovedeste-te upa un indreptar de spovedanie.
    nu te impartasi ,daca nu ai primit dezlegare sa te impartasesti!este pacat!
    poti sa te spovedesti oricand.si s-ar putea sa nu ai dezlegare ,nici de la alti preoti.poate ca in ziua de astazi nu prea pare ,dar sa faci dragoste inainte de casatorie este un mare pacat.
    te mai spovedesti ,dupa cateva zile de post si daca preotul iti da dezlegare te impartasesti,daca nu ,te mai spovedesti inca o data .spovedania sincera este foarte importanta!nu te spovedi ,doar ca sa te impartasesti
    ti se par stupide intrebarile preotului?nu sunt deloc.te-a intrebat de pacate.trebuie sa marturisesti totul!
    ia un indreptar de spovedanie,scrie pe o foaie toate pacatele tale ,cum sunt acolo si ai sa vezi cat suntem de pacatosi,sa-mi spui ,dupa ,daca tu crezi ca meriti impartasita acum
  •  
    • 64 mesaje
    22 Apr 2006, 10:54
    1 0
    Pe mine nu m-a deranjat atat de mult ca nu a vrut sa ma impartaseasca , ci felul in care a reactionat preotul. Apoi pe logodnicul meu nu numai ca l-a spovedit, dar si l-a impartasit. Asta m-a deranjat. Pur si simplu fiindca sunt femeie sunt mai pacatoasa????!!!!!
  •  
    • 3526 mesaje
    22 Apr 2006, 12:02
    0 0
    Offff, pai mey fetelor, daca nu a vrut sa o impartaseasca, trebuia sa ii dea si canon. Asa, de unde sa stie un "biet muritor" ce sa faca pentru a-si spala pacatele?
    Si Cristina, eu sunt curioasa ce spune Tango de treaba asta, cu prietenul tau. In Moldova este la fel, ei sunt impartasiti si ele nu? Intreb la modul serios.
  •  
    • 867 mesaje
    23 Apr 2006, 01:03
    0 0
    nu stiu cum e in Moldova in general. nu sunt moldoveanca si nu m-as putea pronunta. insa am fost la manastire in Moldova si asa este, nu poti fi impartasita daca traiesti in pacat. este adevarat, ti se da canon. si eu sunt de parere ca preotul respectiv ar fi trebuit sa dea sfaturi complete. dar probabil ca nici domnisoara Cristina nu s-a adresat tocmai cum trebuie. ea este deranjata ca de ce prietenul e impartasit si ea nu. e o problema de atitudine aici. multa lume este impartasita dupa criterii diferite in functie de preot. nici ei nu sunt toti cum ar trebui sa fie. parerea mea este insa ca preotul a procedat corect si ca trebuia totusi sa explice ce trebuie facut.
  •  
    • 64 mesaje
    23 Apr 2006, 11:23
    1 0
    Preotul respectiv mi-a zis doar ca nu ma impartaseste decat dupa ce ma marit.Ca acum daca ma impartasesc e mare pacat. A vorbit destul de ciudat cu mine , pe un ton care m-a facut sa ma simt in acel moment una din cele mai josnice persoane.
    Nu mi-a zis nimic de canon si ce ar trebui sa fac ca sa ma pot impartasi, doar sa ma impartasesc dupa ce ma marit.
  •  
    • 25 mesaje
    23 Apr 2006, 16:15
    1 0
    de ce nu l-ai intrebat de ce spovedeste oamenii atunci.asra e datoria lor de a ne asculta si a ne da dezlegare.eu una l-as fi bagat de unde a iesit.....nu este normal....dar d-zeu vede totul
  •  
    • 297 mesaje
    24 Apr 2006, 19:19
    2 1
    Mie mi se pare paradoxal: spovedania si impartasania nu sunt pentru iertarea pacatelor ? Accentuez: iertarea pacatelor ! Refuzul e ceva de genul: ai venit la mine sa te iert ca ai gresit dar eu nu te iert pentru ca ai gresit. Daca nu esti pacatos nu ai nevoie de iertare.

    Cred ca unii preoti se simt inferiori sau exagerat de superiori si pentru asta fac pe grozavii cu atitudini aiurite.
  •  
    • 765 mesaje
    25 Apr 2006, 22:24
    0 0
    Ca sa te impartasesti e obligatoriu sa fii spovedit si sa ai dezlegarea preotului pentru impartasanie, dar reciproca nu e valabila.
    Si preotii au regulile lor pentru impartasanie. Unii le respecta cu strictete, altii nu prea (sau nu intra in amanunte si daca tu n-ai marturisit el nu stie).

    Pentru anumite fapte considerate de biserica pacate (mai mari sau mai mici) esti oprit de la impartasanie un numar de ani. Daca iei un indreptar de spovedanie gasesti acolo toate aceste
    informatii.

    Am incercat sa inteleg atitudinea preotilor si asta am aflat in timp.

    Cat despre prietenul tau.... biserica pune toate relele pe seama femeii... nu sunt de acord cu asta dar... daca trebuie sa accept biserica....