Cum se curata bijuteriile din argint? Si cum sa le pastrez sa nu

  •  
    • 0 mesaje
    31 Dec 2006, 00:10
    14 8
    Cum se curata bijuteriile din argint? Si cum sa le pastrez sa nu se mai innegreasca?
  •  
    • 2081 mesaje
    31 Dec 2006, 00:38
    13 12
    Eu stiu mai multe metode de curatat bijuteriile din argint: -intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel. - se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac) -sau exista solutia speciala pentru bijuterii.Se pun in acea solutie 5 min.,apoi se scot si se clatesc cu apa. Se pun pe un propsop si se lasa sa se scurga de apa. Arata ca scoase atunci din casetuta. Aceasta solutie se gaseste la CELLINI,numai ca nu au tot timpul. Nu este scumpa, dar e grozava!!
  •  
    • 3198 mesaje
    31 Dec 2006, 00:53
    10 9
    Cica nu prea ai ce sa le faci sa nu se mai innegreasca, sau asa mi-a zis mie nenea ala la care m-am dus sa-mi curat inelul de logodna. Altii zic sa pui pe bijuterie un strat de lac de unghii incolor.
  •  
    • 2312 mesaje
    31 Dec 2006, 00:58
    8 12
    Le freci periodic cu pasta de dinti iar atunci cand folosesti hipoclorit sau produse ce contin hipoclorit dai jos bijuteriile.(ataca argintul)
  •  
    • 248 mesaje
    31 Dec 2006, 01:16
    8 4
    Nu stiu ce sa zic, auzisem ca bijuteriile din argint se innegresc daca ai ceva probleme in organism (nu e cea mai avizata parere, dar adevarul e ca eu port doare argint si nu mi s-au innegrit niciodata). Eu le pastrez in cutiute pentru bijuterii, doar cu alte bijuterii din argint.
  •  
    • 5 mesaje
    31 Dec 2006, 01:24
    5 2
    La curatator de argintarie sau fierbele intr-o oala circa 20 min si apoi stregele cu o carpa de bunbac.E o metoda mai clasik care functioneaza.
  •  
    • 8 mesaje
    31 Dec 2006, 01:33
    4 5
    exista solutii speciale pentru curatat bijuteriile - vezi prin magazinele dedicate. sau mai poti incerca sa le fierbi cu detergent (cif) sau sa le freci cu pasta de dinti.
  •  
    • 77 mesaje
    31 Dec 2006, 02:05
    5 2
    eu le curatam cu pasta de dinti si dadea rezultate de fiecare data.
  •  
    • 2 mesaje
    31 Dec 2006, 10:50
    5 4
    se mai curata si cu bicarbonat.Pui argintul in mana apoi bicarbonatul si foarte putina apa apoi le freci bine si le clatesti bine si poti re peta operatiunea de 2_ 3 ori daca nu se curata inseamna ca nu este argint ca am si eu argint stantat care nu se curata cu nimic
  •  
    • 5 mesaje
    31 Dec 2006, 12:35
    8 3
    Eu stiu doua modalitati: prima este sa le speli cu pasta de dinti, iar a doua sa la lasi o zi in apa cu bicarbonat. Ambele dau rezultate foarte bune.
  •  
    • 0 mesaje
    31 Dec 2006, 13:09
    6 0
    Se freaca cu bicarbonat.
  •  
    • 0 mesaje
    31 Dec 2006, 15:28
    6 5
    In afara de metodele enumerate pina acum de celelalte Eve, mai exista metoda frecarii cu scrum de tigara.O metoda la fel de eficienta ca si cea cu pasta de dinti. Totusi cea mai indicata metoda ar fi solutia speciala
  •  
    • 8 mesaje
    31 Dec 2006, 17:35
    5 3
    daca nu gasesti solutie speciala este indicat bicarbonatul.
  •  
    • 0 mesaje
    1 Ian 2007, 00:07
    7 1
    Iti recomand aceeasi solutie geniala pe care a mentionat-o si Danuca73!
  •  
    • 2487 mesaje
    1 Ian 2007, 11:27
    8 6
    Tu esti sigura ca e argint? nu de alta dar la mine negrala este transpiratie si praf,de la purtare,,metoda care o folosesc pt curatare este cu bicarbonat si otet,pun bicarbonat in cutiuta de plastic cit sa acopere si apoi pun otet,se produce efervescenta care le curata,clatit bine si sterse cu o cirpa de bumbac.Nu folosesc la bijuteriile cu pietre ,isi pierd stralucirea.
  •  
    • 1 mesaje
    10 Oct 2016, 12:06
    16 3
    Va rog sa ma ajutati si pe mine . Am brățări .inele si un lant de argint si am pus bijuteriile in hipoclot si mi'lea inegrit acum nu mai stiu cum sa procedez sa mi-le albesc inapoi va rog sa ma ajutati cu un sfat va multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    10 Oct 2016, 22:42
    9 1
    Eu imi curat bijuteriile de argint cu pasta de dinti.
    Acest mesaj a fost editat de către DenisaMS95: 10 Oct 2016, 22:42