Pro si contra -cura de slabire cu OREZ

  •  
    • 5144 mesaje
    19 Mai 2011, 13:22
    4 7
    dietele astea minune nu-s decat de moment...dar s-a mai spus.
    sotul meu vrea sa slabeasca. si el era tentat de dietele de genul asta, ca sa vada repede rezultatul, dar pt ca il iubesc am hotarat sa mancam impreuna dupa regimul Weight Watchers.
    eu sunt deja slaba, insa aceasta dieta nu are ce sa-mi faca rau si tinand-o impreuna il motivez si pe el. se bazeaza pe un regim de viata sanatos: trebuie consumate cat mai multe fructe, legume, reduse grasimile si dulciurile. cateva detalii aici : http://dieta.romedic.ro/diete/Dieta_Weight_Watchers_0730.html
    iar punctele aici: http://weight-watchers.slabute.ro/
  •  
    • 5144 mesaje
    19 Mai 2011, 13:24
    2 0
    si aici, sa nu se supere eva : http://www.eva.ro/dietafitness/dieta/metoda-weight-watchers-te-ajuta-sa-obtii-silueta-de-vis-articol-10134.html
  •  
    • 647 mesaje
    19 Mai 2011, 13:52
    4 1
    Eu cred ca e o dieta buna, mai ales si pentru mentinerea greutatii..
  •  
    • 567 mesaje
    19 Mai 2011, 14:51
    4 3

    Fetelor in primul rand orezul ingrasa la fel si fasolea si tot ce este bob. Cum am mai spus pe-aici eu am slabit 30 de kg cu ajutorul medicului. In primele 2 saptamani nu am mancat aceste alimente dupa care le-am introdus in portii normale cu ceva corespunzator langa ele. M-am simtit f bine pe toata perioada dietei. A trecut ceva timp de-atunci si acum am ramas cu acelasi kg la care ajunsesem in urma dietei. Nu este imposibil sa slabiti va trebuie doar vointa- de foame nu se moare. Tin sa mentionez ca sport nu am facut pt ca mi-a zis dr ca daca incep sa fac trebuie sa ma si tin daca nu tot ce dau jos la sala voi pune inapoi dupa ce n-am sa mai merg. Am mers in schimb cate o ora pe jos in fiecare zi. Mai grea este mentinerea in rest e ok. Parerea este sa nu tineti tot felul de diete de pe net ci una in functie de organismul fiecareia.


    Acest mesaj a fost editat de către raissuca84: 20 Mai 2011, 14:17
  •  
    • 1 mesaje
    26 Mar 2012, 00:44
    7 3
    olivia_mihaela said:Eu nu am incercat cura asta insa am incercat altceva tot cu orez si a mers.
    Anca ti-am trimis reteta pe private. daca o vrea si altcineva o postez aici.

    Numai bine va doresc.
    oli

     salve, mi'o  potzi  trimite  shi  mie
    mersi  muuuult!!!!!!!!!!!! 

  •  
    • 1 mesaje
    24 Apr 2012, 13:27
    8 2
    Pana acum pentru mine a fost CEA MAI USOARA, IEFTINA SI EFICIENTA cura de slabire (eu am slabit 3 kg pe saptamana)..asta variaza in functie de strictetea cu care se respecta dieta si de nivelul de arderi(la mine nivelul de ardere este unul mediu, activitate zilnica scazuta, insa dieta a fost foarte stricta).....in teorie trebuia sa mananc 250g de orez fiert pe zi(nu am reusit niciodata performanta, 250 grame erau suficiente pt 2 zile), pe langa acesta mai puteam alege optional 2 fructe crude/zi sau legume, deasemene meniul zilei permitea si o bucatica de carne 100-150 g dar numai fiarta....
    - nu am simtit senzatia de foame/ parca nici cea de pofta nu era atat de ridicata
    - am condimentat mancarea dupa bunul meu plac cu(frunze de partunjel, oregano, piper,),sare sau vegeta foarte putin.
    - am baut cafea, ceai si apa atat plata cat si minerala(eu nu consum bauturile dulci niciodata!)
    ACEASTA CURA ESTE RECOMANDATA PENTRU O PERIODA MAI SCURTA DEOARECE NU ARE APORTUL NECESAR DE PROTEINE........??? ???
    - in acest fel (fara sosuri, prajeli si altfel de amestecuri de gen) orezul NU ingrasa
    - dieta bogata in fibre, ajuta la detoxificarea organismului si la curatarea colonului
    - indicata persoanelor care iubesc orezul sau pentru cei cu vointa puternica (deoarece e oarecum plictisitor de 3 sau 5 ori pe zi, putintel orez)
    SFATUL MEU PERSONAL ESTE SA FACETI DIN ACEASTA DIETA UN FEL DE DISTRACTIE PENTRU CA  E MULT MAI USOR DE RESPECTAT..... adica considerati orezul si carnea mancare...iar fructele si legumele snacksuri ...AJUTA ))
    IDEAL ar fi sa practicati si exercitii fizice!!! ... din nefericire cu asta nu pot sa ma laud eu ..

    SUCCES!!!!!
  •  
    • 1 mesaje
    27 Apr 2012, 11:22
    6 4
    Buna am incercat si eu niste curi de slabire dar pe asta cu orez nu. Va recomand mai bine sa mancati mai putine dulciuri si mai putina paine maxim 3-4 feli de paine pe zii eu am facuto si am slabit in 2 saptamani 2kg. Asta e tot ce tebuie sa faceti sa nu mancati multa paine ea ingrasa cel mai mult. Si nici nu prea te infometi. Aaa si mai mancatidaca va e foame cat mai multe fructe ele nu ingrasa deloc si cat mai multe exerciti fizice. Mult succes la slabit.
  •  
    • 57 mesaje
    27 Apr 2012, 15:34
    2 7
    Am ramas fara cuvinte cand am vazut cum se comporta personalul din centrul Focus cu toti pacientii, exemplar. Am fost in centru pentru o mica interventie chirurgicala. Sper sa nu aveti nevoie sa ajungeti acolo, dar daca se intampla, mergeti cu incredere la central Focus. http://www.centrulmedicalfocus.ro/
  •  
    • 6 mesaje
    12 Nov 2016, 14:10
    0 0
    AncaC said:Tin o cura de slabire cu orez.Mananc 4 zile numai orez.In fiecare zi fierb 250gr orez cu 4 cani de apa.orezul fiert il impart in trei portii.
    A mai tinut cineva o astfel de cura?Ce parare aveti despre ea?

     

    Nu aveti suficiente nutritive vitamine si proteine. O sa va anemiati constipati , adaugati o fructa si ceva carne si doua picaturi ulei, astfel este ok, ve-ti slabi dar portii mici cca 200 gr de 5 ori pe zi.
  •  
    • 170 mesaje
    12 Dec 2017, 11:13
    0 3
    Eu mi-am facut singura o dieta dupa ce am citit un articol despre subiectul acesta si pot sa spun ca sunt multumita de ea. Pentru cine e curioasa, aici am citit articolul: http://www.sfaturisanatate.com/cum-ne-alegem-dieta-potrivita
  •  
    • 15 mesaje
    13 Apr 2018, 14:24
    0 0
    Asa cum bine zicea cineva mai sus, aceste diete rezolva problemele doar pe moment, eu sunt de parere ca o alimentatie echilibrata ne ajuta sa ne pastram greutatea normala a organismului. Desigur ca nu trebuie uitata nici miscarea....daca nu avem timp de sport propriu zis macar sa mergem la mult pe jos, macar 30-40 de minute pe zi si acest lucru face minuni. Eu merg pe jos cel putin o ora pe zi (faceam acest lucru chiar si cand eram insarcinata) si ma simt perfect. Dieta alcalina ajuta la echilibrarea organismului. Vorbim de o dieta in care 80% dintre alimente trebuie sa fie alcaline si aici e bine de stiut ca lamaia si pepenele verde sunt printre cele mai alcaline alimente, apoi verdeturile de genul spanacului, brocoli, etc. Apa de asemenea sa fie alcalina, mie imi place Calipso, e bine sa fie apa cu ph peste 8. Important este sa creezi un echilibru in organism si pe care sa-l pastrezi.
  •  
    • 5 mesaje
    8 Iul 2018, 12:03
    0 3
    Pastile de slabit - http://hespac.com/slimro.htm
    Am inceput sa iau Thermacuts acum 2 luni de zile, si am slabit deja 12 kilograme.
    Acest mesaj a fost editat de către plobess: 26 Sep 2018, 12:28
  •  
    • 39 mesaje
    5 Dec 2018, 10:40
    0 1
    Vând Regenon 25 mg
    Cutie 6o capsule
    Prospect in limba romană
    Expira in 2020
    Tel 0774966313
    250+ transport prin curier
  •  
    • 39 mesaje
    5 Dec 2018, 10:40
    0 2
    Vând Regenon 25 mg
    Cutie 6o capsule
    Prospect in limba romană
    Expira in 2020
    Tel 0774966313
    250+ transport prin curier