Coenzima Q10

  •  
    • 601 mesaje
    10 Apr 2006, 11:28
    0 0
    As dori sa stiu de unde pot cumpara capsule(tablete) de coenzima Q10 de 100mg/tableta sau mai mult.Multumesc.
  •  
    • 372 mesaje
    10 Apr 2006, 11:42
    0 0
    Mergi la Plafar. Eu stiu de capsulele de Conzima Q10 in ulei de catina. Nu stiu insa ce in ce concentratie e coenzima.
  •  
    • 601 mesaje
    10 Apr 2006, 12:36
    2 2
    Multumesc frumos,dar la plafar n-am gasit mai mare de 30mg.
  •  
    • 587 mesaje
    10 Apr 2006, 18:10
    0 0
    Yardley, la noi s-ar putea sa nu gasesti ce cauti tu; eu am primit asa ceva din UK :capsule 120mg firma Holland&Barrett.
    Nu stiu pentru ce-ti trebuie, dar ma gandesc ca poti mari doza la varianta de 30mg.
    Daca vrei sa-ti spun mai multe la subiect da-mi o adresa.
  •  
    • 215 mesaje
    10 Apr 2006, 18:30
    0 0
    pt o folosire ca supliment alimentar este suficienta doza de 20mg, luata de 3 ori pe zi; o doza asa mare trebuie luata sub supraveghere medicala.Iti recomand folosirea produselor CALIVITA, care contin si alte componente in pastila, avind efect sinergic, adica cu o doza mai mica poti obtine efecte mai bune.Firma are farmacii cu circuit inchis, dar in toate marile orase.iti pot indica adresa magazinelor, daca doresti.
  •  
    • 601 mesaje
    13 Apr 2006, 12:21
    0 0
    Stie cineva daca exista posibilitatea de a se masura nivelul de coenzima q10 al unui individ? In ce fel? Exista analiza de sange sau altceva? Multumesc.
  •  
    • 1148 mesaje
    13 Apr 2006, 13:16
    1 0
    se poate masura in sange...se foloseste un aparat numit HPLC- nu se face analiza uzual in spital..dar se poate face intr-un laborator care dispune de acest aparat si de substantele necesare si de metoda de lucru(nu e chiar foarte simplu).
    de ce te intereseaza sa o faci?
  •  
    • 601 mesaje
    13 Apr 2006, 14:02
    1 0
    Sotului meu i s-a recomandat o cant.f. mare de coenzima q10, zilnic si as dori sa stiu daca e cazul...
  •  
    • 1148 mesaje
    13 Apr 2006, 14:24
    0 0
    ia statine pt scaderea colesterolului?
    statinele inhiba enzima care regleaza biosinteza colesterolui care este enzima comuna si pt biosinteza coenzimei Q...din cauza asta cei care iau statine ar trebui sa ia si coenzima Q
  •  
    • 1148 mesaje
    13 Apr 2006, 14:46
    0 0
    nefiind analiza facuta uzual in laborator este destul de dificil de spus care ar fi valoarea normala in sange - singura pista orientativa sunt articole scrise de altii care au lucrat pe loturi mari de subiecti si au folosit exact aceeasi metoda(valorile normale sunt diferite in functie de metoda folosita)
    in ceea ce priveste suplimentele cu vitamine- au gradul lor de risc (chiar destul de mare)
    de exemplu- studiu facut cu suplimentare de beta- caroten la pacienti cu cancer pulmonar(pacienti care au nivelul de beta caroten scazut in sange) a dus la agravarea afectiunii si moartea mai precoce a bolnavilor care au fost suplimentati fata de cei carora nu li s-a administrat suplimentul( s-a gandit ca aducerea la nivel normal a beta carotenului ar trebui sa fie benefica daca acesti pacienti au nivelul scazut in sange- s-a dovedit exact inversul acestui lucru)
    studii cu vitamina E administrata la pacienti dupa un prim eveniment vascular- in Anglia-a dus la al doilea eveniment fatal-in Italia la acelasi tip de pacienti nu s-a intamplat nimic- explicatiile acestor diferente consta in diferentele de dieta intre populatiile celor doua tari(italienii consumand dieta mediteraneana -bogata deja in vitamine si in plus flavonoide)- precizez ca totate datele din literatura, toate experimentele si analizele de laborator conduceau la ideea ca administrarea vitamine E la acesti pacienti trebuie sa fie benefica
    nu se cunoaste nici in momentul de fata care este necesarul zilnic pt fiecare vitamina- se studiaza asta de multi ani si baietii inca se cearta serios in problema asta
    ideea este ca nu trebuie luata in considerare numai vitamina in sine ci si posibilitatea ca ea sa actioneze sinergic cu altele, si in plus sa intalneasca concret, la locul faptei in organism, o situatie in care ar putea actiona amplificand de fapt o leziune initiala(cazul Anglia cu vitamina E)
    lucrurile sunt foarte complicate de fapt- nu e chiar o joaca - si oricat se gandeste ca suplimentarea cu vitamine nu ar putea sa faca rau lucrurile nu stau de fapt asa
  •  
    • 601 mesaje
    13 Apr 2006, 16:26
    2 0
    Si atunc,eu ce fac? Annamar, tu lucrezi in domeniul medical?
  •  
    • 1148 mesaje
    13 Apr 2006, 21:05
    1 0
    ma ocup de biochimie medicala - nu sunt medic
    habar nu am deci ce ar trebui sa faci
    banuiesc ca omul ala care ti-a recomandat doza asta are argumente pt ceea ce face
    faptul ca se comercializeaza dozele respective(si e clar ca se comercializeaza) constituie o indicatie ca in principiu nu are ce sa se intample rau -
    eu personal as face ce mi s-a indicat
    dar m-as stradui ca intr-un oarecare timp sa fac si evaluarea in sange
    din cate stiu eu, in acest moment in Romania nimeni nu dozeaza CoQ 10
    in laboratorul in care lucrez intentionam sa o dozam - dar va mai dura ceva timp pana cand ne vom ocupa de asta
  •  
    • 1 mesaje
    15 Iul 2018, 03:24
    0 0
    Buna dimineata , nu stiu daca scriu unde trebuie acest topic ... Sper sa ma lamuriti si pe mine ...prietena mea sufera de angina pectorala , am tot citit pe net despre CoQ10... Este cineva care a reusit sa mai diminueze efectele bolii cu aceasta vitamina . ??? Va multumesc