Ce am patit la stomatolog...incredibil

  •  
    • 24 mesaje
    7 Apr 2006, 03:16
    1 0
    Fetelor care sunteti din Braila si nu numai vreau sa va povestesc ceva ce nu credeam ca o sa mi se intample vreodata in Romania anului 2006...

    Ma durea de nu mai stiam ce sa fac o masea. Ca atare am fost la stomatolog marti. Si nu trebuia sa fie o ea stomatolog ci un el...Ar fi trebuit sa plec dar am ramas sa imi faca ceva la maseaua care durea ca naiba...desi imi era frica ca de moarte de femeile dentist.

    Mi-a ciocanit maseaua pe care o indicasem eu, am sarit in sus de durere de-am crezut ca-mi sta inima in loc si doctorita a replicat taios "las' ca stiu ca nu te doare"...si "nu mai misca picioarele ca imi strici scaunul"...Am crezut ca nu aud bine...imi venea sa o strang de gat in clipa aia...Pe mine ma durea si nu ma credea...Da' eram acolo ca imi placea de ea, eram degeaba acolo in cabinet? Ii pasa ca ii stric scaunul si nu ca ma doare pe mine...ca pacient al ei in momentul ala...Mie imi dadeau lacrimile de durere si continua sa-mi zica "las' ca stiu ca nu te doare". Mi se pare incredibil ca un medic sa iti zica asa ceva...

    Credeti ca dentista a avut un comportament adecvat sau eu sunt paranoica si nu stiu cum trebuie sa se poarte un doctor?

    Plus ca manusi in maini nu avea...Nici nu s-a spalat pe maini dupa mine la urmatorul pacient...am vazut cu ochii mei. Cum a terminat cu mine, a pus mainile pe ustensilele sterilizate si hai urmatorul...si eram de fata. Oare asa o fi facut si cu mine? Ce sa fac? Mi-e o frica de mor...

    Vi se pare normal ce mi s-a intamplat sau sunt eu obsedata?

    Fiul ei este tot stomatolog, el ar fi trebuit sa se ocupe de mine in ziua aia, dar nu a reusit sa ajunga la timp in localitate si a lasat-o in locul lui pe maica-sa, cea pe care sunt eu furioasa acum. Trebuia sa plec, sa nu stau dar nu mai puteam de durere...de unde sa stiu eu ce o sa urmeze...

    La el e o placere sa fii pacient. Nu simti nimic, nu te contaminezi cu nimic. Dar la ea e risc maxim...si nu aveam de unde sa stiu, mai ales ca in tineretile ei a fost unul dintre cei mai buni stomatologi din Braila. Numa' cand ma gandesc si imi vine sa o impusc...

    Am voie, nu am voie, nu stiu, dar eu ii dau numele...Sibiescu Aurelia...
  •  
    • 248 mesaje
    7 Apr 2006, 09:11
    2 1
    Ai dreptate, nu avea voie sa se poarte asa cu tine! Rolul ei acolo era sa te ajute sa-ti vindece maseaua, sa te incurajeze, uneori durerea e mai suportabila daca doctorul iti vorbeste cald si prietenos...si eu sunt din Braila, desi acum stau in Bucuresti si am auzit de familia Sibiescu (au stat in acelasi cartier cu mine). Daca fiul ei iti inspira incredere, ceea ce e foarte important, afla cand e tura lui si du-te la el, nu sta sa te doara.
  •  
    • 1272 mesaje
    7 Apr 2006, 09:47
    0 0
    eu am scris de multe ori, pe eva despre lipsa de respect a medicilor pentru pacientii lor!
    ma gandesc ca atunci cand i-si castiga existenta lor pe spinarea pacientilor, atunci trebuie sa se poarte adecvat!
    normal, ca ai dreptate! nu trebuia sa se poarte asa, si mai ales cu igiena.
    chiar au fost discutii aici pe forum, in care pacientii scriau ca au luat hepatita de la stomatolog.
    bine ca ai scris numele el, pentru ca nimeni din braila sa se duca la ea!
  •  
    • 1051 mesaje
    7 Apr 2006, 12:24
    0 0
    nu este incredibil din pacate...
    asa am ajuns, foarte multi medici se poarta urat cu pacientii si nici mare incredere in diagnosticele lor nu mai poti avea...
    in ultimii 2-3 ani am avut numai experiente groaznice cu medicii si acum chiar mi-e si frica sa mai merg la doctor!!
  •  
    • 24 mesaje
    7 Apr 2006, 12:55
    0 0
    Multumesc fetelor ca sunteti cu mine.

    Pt leocris...am aflat tura fiului ei si sunt deja pacienta lui, dar daca dau nas in nas cu maica-sa nu stiu daca ma pot abtine sa n-o strang de gat...

    Deja mi-am propus sa fac analizele si daca imi iese ceva...mai ales ca eu stiu ca nu aveam nimic...atunci "placere"
  •  
    • 8 mesaje
    7 Apr 2006, 19:15
    3 0
    Ciao marylena...eu in locul tau as depune o plangere la protectia consumatorului, este foarte periculos pentru sanatatea tuturor atunci cand un medic nu lucreaza in conditti maxime de igiena!!! pe langa faptul ca multi dintre ei nu respecta igiena mai au si tupeul sa faca pe nesimtitii? Mama a fost internata in spital cu piciorul rupt anul trecut iar dupa 4 ore am ajuns la ea la spital si plangea de durere . Am intrebato: dar calmantele nu s-au facut efect? iar ea mi-a raspuns: ce calmante? nu mi-au dat nimic...am vazut negru in fata ochilor si am intrat la infiermiera spunandu-i ca are o pacienta care zace pe pat de 4 ore si nu i-au dat nimic....stiti ce mi-a raspuns? eu de unde sa stiu daca nu-mi spune nimeni? am facut o galagie de m-au auzit tot spitalul,inclusiv medicii.
    Ei nu sunt constienti ca sunt platiti din banii nostri...asteapta numai MITA!!!
  •  
    • 24 mesaje
    7 Apr 2006, 20:33
    1 0
    Mersi pentru sfat, deja am facut demersurile cu OPC...Insa am considerat necesar sa spun lumii patania mea ca sa o ocoleasca. Din cauza uneia ca ea am prins o frica ca de moarte de femeile dentist si pe atunci nu eram decat un copil. Nu e corect ca asemenea medici sa continue cu un comportament de 2 lei sa bage spaima in oameni sau in copii...

    De copil ocoleam femeile dentist din cauza uneia care a avut acelasi comportament ca asta de acum...Numai ca diferenta dintre atunci si acum, e ca acum imi pot apara drepturile si o pot opri, poate, sa mai faca magarii...

    Nu e corect...Innebunesc nu mai daca ma gandesc. No, da' nu ma las asa usor...
  •  
    • 317 mesaje
    7 Apr 2006, 21:30
    0 1
    Daca ai vazut ca nu foloseste manusi de ce ai acceptat sa-ti lucreze?Am inteles ca te durea dar gaseai in Braila un cabinet cu un medic care sa lucreze cu manusi.
    Decatsa-ti faci acum o mie de ganduri mai bine ii spuneaidr.ca esti obisnuita sa ti se lucreze cu manusi(la propriu si la figurat)asta asa ca sa-i atragi atentia ca nu si-a pus manusi si daca tot nu-si punea te ridicai si PLECI!
    D-na dr.Sibiescu este un medic bun dar e mai in etate si e probabil obisnuita cu vremurile cand policlinicile erau pline si puteai sa tipi la pacienti ca tot la tine veneau si se lucra pe bani putini.
    Am vazut si eu medici care lucreaza fara manusi pt.ca daca nu s-au obisnuit de la inceput cu ele sa le simti ca pe a doua piele e f.greu mai ales cand lucrezi cu ace.Nu pot intelege cum fac extractiile cu mainile fara manusi in gura pacientului,cu sange,bleah!Mi se pare ingrozitor cum nu se gandesc la ei in primul rand ca doar si pacientul poate avea hep.B,C,Hiv si prin faptul ca nu poarta manusi se expun ei!
    E pacat ca nu ai zis nimic in fata dansei si abia apoi iti faci probleme si ii faci probleme.
    Cat despre faptul ca ti-a lovit dintele ,percutia este una dintre manoperele care se fac pt.a vedea dintele care doare.chiar daca tu esti sigura ca te doare un anumit dinte te poti insela,durerea poate iradia de aceea medicul trebuie sa testeze dintele.Doar nu ti-a lovit dintele cu rea vointa ca nu avea ceva cu tine ci a lovit usurel probabil cu capatul sondei dar pt. ca dintele era sensibil te-a durutmai tare.
    Imi pare rau ca ai capatat frica de medici mai ales de femei dentist!
  •  
    • 24 mesaje
    7 Apr 2006, 22:24
    0 1
    Aciduzza...nu am nimic cu ciocaneala unui dinte...dar daca doare la ciocanit, ii zici ca doare si ea nu te crede cum te simti acolo cu gura cascata si daca iti mai si spune sa nu mai misti piciorul ca ii strici scaunul, desi scaunul e solid si nu se strica la o simpla miscare de picior, cum te simti? Sunt medici care lucreaza fara manusi dar se spala pe maini...insa pe ea am vazut-o ca nu se spala pe maini dupa ce a terminat cu mine...

    Si intrebarea daca cumva nu a facut asa ceva cu mine a venit dupa nu inainte, ca nu intotdeauna pozitia scaunului iti permite sa vezi ce face dr...prin cabinet daca nu e in raza ta vizuala.

    Si apoi stiam de la mama ca dr Sibiescu a fost foarte buna si de aia am si ramas, nu aveam de unde sa stiu ca se schimbase radical, mai ales ca nu mai avusesem de-a face cu ea pana atunci...Si apoi comportamentul ei nu e unul singular, adica nu s-a purtat asa cu mine ci si cu un medic, despre care stia ca e medic, s-a purtat la fel ca si cu mine...Si apoi daca nu mai are rabdare sa profeseze de ce nu sta acasa, ca oricum clienti cred nu prea mai are...Se duc aproape toti la fiul ei care este super ca dentist, altul ca el nu cred sa existe in Braila...

    Si apoi medicii care sunt platiti de noi ar trebui sa invete sa-si respecte pacientii si cand unii nu inteleg acest lucru se pot lua si masuri. Eu vreau doar sa nu mai chinuie si pe altii, mai ales cand ii mai tine locul fiului sau...

    Toti o stiu drept buna dar acum nu mai e asa...

    Iar eu atunci m-am si blocat de frica, pentru ca nu e doar o simpla frica...este fobie de femei dentist, atunci am vrut sa imi infrunt si fobia dar mai tare s-a adancit...in loc sa scap...E de nedescris cum m-am simtit dupa ce am iesit de acolo...nasol rau...

    Poate trebuia sa plec dar durerea era prea mare ca sa ma duc acasa si sa iau un analgezic...sau sa caut un alt cabinet unde nu te primeste fara programare mai nimeni...
  •  
    • 24 mesaje
    8 Apr 2006, 01:08
    0 0
    ...maseaua pe care i-o indicasem eu ma durea si daca o atingeam cu o scobitoare. Si eu mai recurg acasa la ciocaneli cand nu stiu ce masea sau dinte ma doare, deci nu mi s-a parut rea vointa ciocaneala...Rea vointa a fost cand nu m-a crezut cand i-am spus ca doare...

    Iar acum 20 de ani o dentista a bagat in mine fobia de femei dentist cu exact aceeasi expresie "las' ca nu te doare, esti un copil, ma minti", la o extractie de masea cand anestezicul nu fusese de ajuns pentru a nu mai simti nimic...Aveam 10 atunci, eram inalta pentru varsta mea si poate trebuia un pic mai mult anestezic atunci dar in loc de asta dentista de atunci a preferat sa nu ma creada si sa imi scoata maseaua aproape pe viu...Si de atunci am o fobie doar de femeile dentist.

    Si dupa 20 de ani mi-a fost dat sa dau peste acelasi comportament si tot la o femeie dentist...Cine are vreo fobie poate intelege cum m-am simtit eu, poate intelege de ce simteam ca tremur si lacrimile imi curgeau siroi...fara oprire, nici nu mai puteam respira...dar nu i-a pasat deloc. Vedea clar ca m-am speriat rau si in loc sa ma linisteasca asa cum ar fi facut orice alt doctor bun, imi tot zicea sa nu ma mai misc ca ii stric scaunul si ca nu ma doare. Da' ce stia ce simt eu? Asta m-a deranjat cel mai tare iar cand am vazut ca nu s-a spalat pe maini dupa mine si a trecut imediat la urmatorul pacient...am crezut ca nu vad bine...Nu i-am zis nimic pentru ca simteam cum ma sufoc si doream sa ies de acolo cat mai repede si sa respir aerul rece de afara...De altfel am plans 2 zile fara oprire dupa...si nu mi se pare corect ca un medic sa se poarte asa cu un pacient mai ales cand il vede speriat rau de tot asa cum eram eu...

    Si apoi la 29 de ani am considerat ca nu mai sunt un copil si imi pot invinge temerile si fobiile de femei dentist, de asta am ales sa raman, mai ales ca in caz de fobie e recomandat sa o infrunti ca sa scapi de ea...Iar durerea de masea a fost un impuls serios ca sa imi dea curaj sa raman mai ales ca stiam de la mama ca era buna. Dar in loc sa scap...

    Acum numai un psiholog ma poate ajuta sa scap de fobia asta urata, pentru ca prea curand nu o a mai am curajul sa o infrunt singura iar cu o fobie nu poti trai toata viata fara sa iti creeze neplaceri cand ti-e lumea mai draga...Iar cine nu intelege ce simte cineva care are o fobie sa caute pe net despre...si o sa inteleaga.

    Ea nu m-a crezut ca doare, nu m-a crezut nici cand i-am spus ca am o carie acolo desi se uitase la masea...emotia si teama cu care am plecat de acolo a facut sa nu ma mai doara maseaua, nu ceea ce mi-a facut ea...Iar daca maseaua nu avea nimic in conceptia ei, cum de la radiografie s-a vazut ca am o cariutza, si exact caria despre care ii spusesem? Cum se face ca fiul ei a vazut caria si fara sa vada radiografia, iar ea nu? Asta dovedeste ca ar cam trebui sa stea acasa si sa se odihneasca.

    Ea fost buna in tineretile ei, dar acum a obosit...si nu mai e asa. Aciduzza, nu sari in capul meu ca trebuia sa ii spun...Ma tinea numai cu gura deschisa si nu mai puteam sa ii zic nimic si in plus eram si speriata rau, iar dupa, ce ii mai puteam zice cand raul fusese deja facut?

    Of, ce m-am lungit...dar simteam nevoia sa spun ce simt...si mai sunt atatea de zis...
  •  
    • 570 mesaje
    8 Apr 2006, 12:43
    0 0
    Dar ce parere aveti de o stomatoloaga care iti scoate nervul PE VIU?Fara pic de anestezie?Aveam 16 ani cind mi s-a intimplat asta,nici nu stiam ca se face anestezie,iar nemernica sadica probabil murea de placere sa ma auda tipind.
  •  
    • 24 mesaje
    8 Apr 2006, 16:50
    0 1
    Nerv scos pe viu...doare ca naiba, iti sta inima in loc nu alta...Cum a avut curajul ca medic sa faca asta fara anestezie? Da' nu stia ce riscuri sunt? Se puteau intampla multe...ce inconstienta...
  •  
    • 24 mesaje
    8 Apr 2006, 18:56
    0 0
    De cateva minute am aflat o informatie de pe net si nu imi vine sa cred ce vad, ce citesc...

    Stomatoloaga pe care-s furioasa cum necum este secretar in biroul executiv al Colegiului Medicilor Dentisti din jud Braila...Nu inteleg cum s-au facut nimirile, pe ce criterii...Mi-s bulversata rau...

    Poate nu inteleg io, dar in colegiul ala nu ar trebui sa fie medici buni, competenti in ceea ce fac? Sau nu stiu eu?

    Doamneeee, in ce tara traim...
  •  
    • 627 mesaje
    8 Apr 2006, 19:03
    0 0
    din ciclul "povesti de groaza pe scaunul stomatologului", va prezentam acum povestea unei studente din craiova...

    am avut si eu o pb cu o masea de minte, si intr-un final am decis s-o scot. unde? la policlinica studenteasca, ca deh! e gratis si nu au nici doctorii pretentii, ca te stiu ca n-ai bani.
    asa ca... satula de algocalmine, mi-am facut curaj si m-am dus la cabinet. am gasit un doctor; m-a controlat, a stabilit ca trebuie scoasa, si... m-a poftit sa vin a doua zi, pt extractie, ca... atunci era cam tarziu, si...
    am venit a doua zi... surpriza, asistenta tocmai pleca! m-a rugat domn doctor politicos sa revin ziua urmatoare, ca...si-asa... nu aveau anestezic. m-au trimis frumos la farmacie, sa-mi cumpar, si... eventual sa revin ziua urmatoare
    a treia zi... am venit, m-am asezat pe scaun, mi s-a facut anestezia. cand sa-mi scoata maseaua, cu clestele, bucurie mare: simteam durerea k si cand n-ar fi fost nici o anestezie facuta. i-am facut semn sa se opreasca, nu inainte de a-mi fi rupt o bucata din masea (sa nu se simta si el inutil . sau poate s-a gandit ca ar merge un "divide et impera", adik sa-mi scoata maseaua pe bucatele )
    a tot incercat sa o scoata, dar durea cumplit. mi-a mai facut o anestezie, tot cu xilina, si iar a incercat.
    de data asta mai ambitios ca prima oara, fara sa tina cont de faptul ca deja plangeam de durere si il rugam sa se opreasca...
    finalul? mi s-a facut rau pe scaun. s-a speriat si asistenta, m-au luat amandoi la palme, m-au stropit cu apa pe fata si... mi-au dat sa beau apa cu zahar, ca facusem soc hipoglicemic (sau ceva in genul asta). mi-a explicat f amabili ca, in mod normal, ar fi tb sa-mi faca o injectie cu calciu ( ??? ), dar ca... nu aveau asa ceva
    nu stiu inca ce sa cred...
    incompetenta ? (anestezia facuta prost)
    lipsa de materiale?
    lipsa de interes?
    partea pozitiva e ca.,.. de cand mi-a zgaltait domn doctor maseaua, nici ca m-a mai durut...
    si eu, ce ingrata... nu m-am dus nici acum sa-i multumesc
  •  
    • 115 mesaje
    8 Apr 2006, 19:25
    0 1
    Parerea mea este ca sunteti cam aspre cu doctorii. Sunt sigura ca acea doamna doctor in varsta a procedat gresit si nu se poate in ziua de azi sa lucrezi la un pacient fara sa te speli pe maini si apoi sa-ti pui manusi dar totusi... De aici s-a generalizat cam mult, stiti voi ca fiecare padure are uscaciuni. Si dupa cum sunt oamenii tin minte numai ce e rau si nu si ce este bun la un doctor.
    Si eu am fost dezamagita de doctorii stomatologi dar trebuie sa ne gandim ca sunt si ei oameni si nu Dumnezeu.
    Cel mai frumos ar fi sa ne spalam pe dinti des (2-3/zi) cum e si normal, sa ne sigilam dintii erupti recent si sa reducem consumul de dulciuri si zaharuri de orice fel. Odata ajuns pe mana unui dentist trebuie doar sa ne rugam sa aiba multa bunavointa, chef si sa fie un bun profesionist.
    Cat despre ce spunea Lessie nu as vrea sa fie tratata de un medic care primeste doar salariul din spital, atunci ar fi naspa. Eu detest asistentele din spital care fac legea de fapt.
  •  
    • 8 mesaje
    8 Apr 2006, 21:37
    1 0
    ankdent sa stii ca eu n-am mai trecut pe la medicul meu de familie de cand eram o copila...daca am o problema de sanatate merg tot timpul la particulari...poate am lungit-o cam mult,am facut prea multa polemica asupra medicilor dar oricum mie una mi-e scarba atat de anumiti medici cat si de mizeria din spitale...oricum fetelor sa ne rugam sa nu avem nevoie de medici
  •  
    • 451 mesaje
    8 Apr 2006, 22:04
    2 0
    E foarte greu sa gasesti un dentist bun in tara asta de mediocritati. Intai am fost si la stat la policlinica studenteasca (timisoara) . Cum de fiecare data dadeam ceva, de fiecare data doamna doctor uita materialul acasa, mai punea un pansament si ma chema peste o saptamana sa mai dau odata spaga. Cand mi s-au fracturat dintii am priceput si am schimbat medicul mergand din cabinet in cabinet. Nu m-a costat mai mult ca spaga la stat.
    Unii nici o plamba nu-s in stare sa puna corect caci am avut gingii care au sangerat ani de zile dupa ce mi-a pus plomba.
    Vad si oamenii din jurul meu. Dau milioane la dentist apoi isi lipesc proteza noua care clampane cu Fixodent. Altii dau milioane pe lucrari si beau Nurofen caci ii doare, sunt umflati si au puroi. Cei care n-au probleme dupa lucrari importante la dentist sunt rari. Ma refer la romanii din popor care nu merg la profi sau conferentiari.
  •  
    • 24 mesaje
    8 Apr 2006, 22:21
    2 0
    Intr-adevar dentistii buni, care sa merite toti banii pe care ii dai sunt fffffff rari...Ca sa ii gasesti iti trebuie mult timp, care uneori e f pretios, multa rabdare, noroc cu caru' si multi bani...O spun din experienta.
  •  
    • 151 mesaje
    8 Apr 2006, 23:41
    1 1
    eu stiu si dentisti buni dar spre dezamagirea mea sunt foarte ocupati si cam scumpi
  •  
    • 37 mesaje
    6 Feb 2020, 17:33
    0 0
    Unii medici chiar nu stiu regulile sanitare si de bun simt...zici ca mergi acolo de placere


    https://realdent.ro/index.php/nitrylex-basic-blue.html