Care e cea mai buna dieta de slabit?

  •  
    • 2 mesaje
    29 Mar 2006, 16:41
    0 7
    sa imi zica si mie o reteta simpla si ieftina de slabit, daca asta exista
  •  
    • 44 mesaje
    29 Mar 2006, 16:51
    3 0
    Multa lume in occident jura pe Dinner Cancelling, ceea ce inseamna ca 14 ore inaite de ora trezirii dimineata nu ai voie sa mai maninci nimic. Deci exemplu: daca te trezesti la ora 6 in fiecare dimineata ar insemna ca incepind cu ora 16 sa nu mai maninci nimic doar sa bei apa plata sau ceaiuri neindulcite. Exceptie insa poti face din cind in cind cu o cana de lapte cald cu miere seara inainte de culcare. Ajuta si la insomnii.
  •  
    • 587 mesaje
    29 Mar 2006, 18:58
    1 0
    Cea mai simpla si ieftina dieta de slabit ar fi postul care se potriveste si cu contextul spiritual.
  •  
    • 44 mesaje
    29 Mar 2006, 19:05
    2 0
    Problema e ca trebuie sa stii si in ce fel sa postesti ca sa nu cazi dupa 2 zile in teasta!
  •  
    • 11 mesaje
    30 Mar 2006, 10:16
    2 0
    daca renunti la fainoase,zaharoase si prajeli eu cred ca se poate.binenteles o sa ne fie dor de cola,cartofi prajiti,prajituri facute in casa care sunt atat de pufoase dar putem privi partea buna a lucrurilor acum vrem noi \peste cativa ani daca nu o facem acum vom avea diverse boli{diabet,hepatita sau mai stiu eu ce}.MULTA VOINTA FETELOR PUFOASE.
  •  
    • 65 mesaje
    1 Apr 2006, 09:41
    0 1
    CAtrinel, e interesant, dar stii ca lumea aceea din Occident are rezultate cu asa ceva, sau ai incercat tu insati? Adica este ceva verificat sau doar un 'zvon'? Si poate ne dai mai multe detalii despre ce anume poti manca, sau nu mai e alta regula in dieta asta decat cea cu 14 ore inainte de trezire?
  •  
    • 44 mesaje
    1 Apr 2006, 11:51
    1 4
    Trebuie sa- ti spun drept ca inca nu am incercat- o pe pielea mea din cauza ca eu am deocamdata un program nu foarte bine definit. Dar mergind intr-o farmacie pentru a- mi cumpara diferite pastile "magice" de slabit farmacistul m- a sfatuit sa uit de produse ca si Slim Fast, akiba,formoline, etc. ca nu ajuta la nimic si ca mai bine sa urmez ceea ce am scris anterior. Binenteles ca si in timpul zilei nu trebuie sa exagerezi si nici sa implici masa de seara in celelalte mese. Ai voie sa maninci orice dar cum am mai zis putin si calitate( dulciurile!). Cauta in web dupa DC poate gasesti mai multe explicatii. Apropo pe linga farmacist au mai fost si altii care m- au sfatuit cu acest mod de a da jos din kilograme. Sint insa sigura ca nu putem da jos foarte multe kg pe saptamina cu acest regim. E o dieta foarte "inceata". Sper ca cit de cit am putut sa te lamuresc.
  •  
    • 44 mesaje
    1 Apr 2006, 12:01
    1 1
    Apropo am uitat sa spun ac DC e si o foarte buna Anti Aging dieta.
  •  
    • 65 mesaje
    6 Apr 2006, 10:49
    0 0
    Da, interesant, o sa caut informatii pe net. Sa vedem, poate incercam si metoda asta, ce sa facem
  •  
    • 627 mesaje
    8 Apr 2006, 19:14
    1 1
    "reteta simpla si ieftina" nu cred ca exista. decat poate sa nu mananci; aia sigur e ieftina

    dieta nu inseamna sa mananci o portocala dimineata si un morcov seara; si sa-i dai cu apa plata cu lamaie, pana falimentezi importatorii de lamai...

    se poate slabi cu o alimentatie rationala, adica... ce s-a enuntat si mai sus: fara prajeli, paine, paste, dulciuri, fast-food, cartofi, sucuri acidulate.

    cat se poate de simplu. nu stai sa-ti numeri caloriile, sa-ti torturezi stomacul cu n-spe lamai pe zi, sau sa faci foamea pe la servici.

    si cat se poate de ieftin. caci e practic alimentatia ta de zi cu zi, cu mici restrictii.
  •  
    • 1 mesaje
    2 Mai 2006, 16:04
    4 0
    un regim ieftin si simplu,dupa mine,ar fi regimul disociat,adica 3 zile numai carne,3 zile numai lactate,3 zile numai fructe si legume si se poate manca cat doresti,dar numai un fel de mancare.Daca ai un pic de vointa,trebuie sa slabesti cu acest regim
  •  
    • 20 mesaje
    6 Mai 2006, 20:36
    1 0
    buna fetelor
    eu am incercat dieta cu supa de varza si merge.Am slabit 4 kg intr_o saptamana
  •  
    • 20 mesaje
    6 Mai 2006, 20:36
    1 2
    buna fetelor
    eu am incercat dieta cu supa de varza si merge.Am slabit 4 kg intr_o saptamana
  •  
    • 7 mesaje
    6 Mai 2006, 23:08
    2 0
    dieta cu supa de varza mi se pare o prostie. eu am tinut-o si am slabit un kg. cu chiu cu vai, m-am constipat si dupa aia am pus mult mai mult la loc
  •  
    • 1 mesaje
    7 Mai 2006, 18:16
    0 1
    bună am văyut msg tău pe forum şi mă gândeam dk ai vro soluţie pentru a da fluturaşii jos in câteva săptămâni? Astept răspuns?Mersi
  •  
    • 2538 mesaje
    7 Mai 2006, 19:12
    1 2
    singurul regim cu care am slabit sanatos ,fara sa ma infometez a fost regimul Montignac pe care il mai tin si azi in faza II.Am slabit acum 5 ani si de atunci m-am ingrasat cel mult 2 kg cind incep sa o iau razna...ce-i drept este un regim mai scump.
  •  
    • 6 mesaje
    7 Mai 2006, 23:23
    1 0
    eu tin dieta weight watchers, este o super dieta. nu este una fada, gen supa de varza sau disociat. o poti tine linistita fara frica de efectul yo-yo. se slabeste in medie de 1 kg / saptamana. este o dieta echilibrata, are ca principii mancarea sanatoasa gen fructe, legume, carne ( preferabil pui ), lactate si f putine prajeli. daca vreti mai multe detalii, spuneti.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Mai 2006, 12:04
    1 0
    Eu am tinut anul trecut in vara o cura de slabire in urma careia am dat jos cam 10kg. e relativ ieftina, mai ales ca vine vara si apar fructe si legume la preturi acceptabile.sa-ti spun despre ce e vorba: cura dureaza 1luna si 1/2 si in fiecare dimineata trebuie sa bei 1/2 l apa fara ca timp de 1/2 h sa consumi ceva. in prima saptamana se consuma numai fructe si legume , inclusiv masline, in orice cantitate. e mai greu in primele 2-3 zile, dar daca esti motivata, reusesti sa depasesti momentul . urmeaza 2 sapt. de fructe , legume , oua fierte si lactate degresate ( nu neaparat), apoi inca 3 sapt de regim la care se adauga carne slaba fiarta sau fripta. cam asta e. poti sa le combini, sa faci diferite salate,etc. eu la salate am pus si putin ulei si otet.
    iti urez multa bafta si slabire placuta!
  •  
    • 2 mesaje
    23 Mai 2006, 13:34
    0 0
    Imi place aceasta ultima idee de 1 luna si 1/2. Dar chiar chiar ai slabit 10kg? Eu pot sa maninc fructe si legume pina la adinci batrineti, ca imi plac, TOATE. Problema e totusi si a cantitatilor, nu? Vreau sa ma asigur intii. Nu contrazic pe nimeni. Imi poti spune si cam cit mincai zilnic? Cantitativ vorbind...Multumesc frumos
  •  
    • 1 mesaje
    24 Mai 2006, 17:39
    1 1
    eu am gasit o cura mult mai buna, si dupa parerea mea , chiar usoara... si ieftina
    in toamna am tinut cura cu supa de varza... am slabit cam 5 kg in timpul ei, si inca vreo doua dupa, si aratam destul de bine... parintii mei deja incepusera sa se ingrijoreze, numai k dupa acea saptamana de "varza", nu am mai vrut sa vad acea leguma cam vreo 2 luni..)(ah, si dupa cura , cand m-am vazut mai slabutza am inceput sa mananc serios si am pus vreo 4 kg inapoi, dar au ramas 3 in minus)
    acum am gasit o cura ff interesanta, abia astept sa inceapa vacanta sa o tin cam asta e cura:
    Pentru a slabii trebuie sa urmezi timp de 14 zile consecutive o dieta de fructe si de legume.

    Poti slabii 5 kilograme in doua saptamani numai daca urmezi aceasta dieta:

    LUNI
    Micul dejun - o ceasca de ceai neindulcit
    Gustare - un pahar cu suc de portocale
    Pranz - doua oua, o rosie si o portie de conopida fiarta
    Gustare - o fructa
    Cina - 150 g carne de vita la gratar
    - salata verde
    - ulei de masline (o lingurita)
    - suc de lamaie

    MARTI
    Micul dejun- o ceasca de ceai neindulcit, un biscuit
    Gustare - un iaurt degresat
    Pranz - o portie supa de varza, o fructa
    Gustare - o felie de branza degresata
    Cina - salata de morcovi rasi cu un iaurt

    MIERCURI
    Micul dejun - o ceasca de ceai neindulcit, o felie paine intermediara cu unt
    Gustare - o felie pepene rosu
    Pranz - 150 g peste la gratar,salata de varza cu putin ulei de masline si lamaie
    Gustare - un pahar cu suc de mere
    Cina - salata de telina rasa si conopida fiarta, amestecate cu un iaurt

    JOI
    Micul dejun - o ceasca de ceai neindulcit
    Gustare - un pahar cu suc de portocale
    Pranz - 1 ou, o felie de cascaval, doua rosii si un castravete
    Gustare - un pahar de iaurt sau de lapte batut
    Cina - 100 g branza telemea degresata, salata de morcovi

    VINERI
    Micul dejun - o ceasca de ceai neindulcit, un biscuit
    Gustare - o portie salata de fructe
    Pranz - o portie supa de varza, o felie de cascaval
    Gustare - un pahar cu suc de mere
    Cina - doua oua cu salata de telina rasa

    SAMBATA
    Micul dejun - o ceasca de ceai neindulcit, o felie paine intermediara cu o felie de sunca presata
    Gustare - un pahar cu suc de portocale
    Pranz - 150 g pui preparat la gratar, salata verde cu ulei de masline si lamaie
    Gustare - un strugure
    Cina - o felie de branza, o rosie si un castravete

    DUMINICA
    Micul dejun - o ceasca de ceai neindulcit, un biscuit
    Gustare - un pahar de lapte degresat
    Pranz - 150 g peste la gratar, conopida fiarta si o rosie
    Gustare - o fructa
    Cina - o portie supa de varza si o felie de branza

    ufff, deja m-au trecut apele de cand tot scriu la ea... sper sa va fie de folos... ><