tratament cu mladite de zmeur

  •  
    • 86 mesaje
    21 Mar 2006, 12:36
    10 22
    salutare ,
    a incercat cineva tratamentul cu extract de mladite de zmeur ? eu le iau de vreo 2 luni in fiecare zi cate 3 fiole .in paralel mai iau si vitamina e + duphaston de 2 ori pe zi din ziua a 17 - a pana in ziua a 26 - a . ( asta e a 5- a luna de duphaston )
    probabil ca v-ati prins , incerc de ceva vreme sa raman insarcinata dar ..........pas . am spus sa incerc si cu un tratament naturist .

    ps. la ultimul control ginecologic chistul meu era de 4 cm .
    s-a tratat cineva dintre voi cu acest extrect de madite ? cam cat timp ar trebui sa urmez acest tratament ?

    va pup si astept raspunsul vostru

    dana
  •  
    • 86 mesaje
    22 Mar 2006, 11:45
    9 5
    chiar nu a incercat nimeni tratamentul cu mladite de zmeur ?
  •  
    • 367 mesaje
    22 Mar 2006, 12:13
    7 8
    ba da draga,uite eu am facut tratament cu mladite si nu am obtinut nici un rezultat,m-am chinuit trei luni degeaba,cei drept nu le luam ptr. fertilitate desi am si eu aceasta problema,eu faceam tratament ptr. ovare micropolichistice si o mare inflamatie pelviana.
    singurul tratament care a dat rezultate a fost supozitoarele Carpicon,parerea mea este ca e unul dintre cele mai bune tratamente naturiste ptr. afectiuni ginecologice de tot felu.
    de retinut totusi ca rezultatele difera foarte mult de la o persoana la alta.
    multa sanatate iti doresc
  •  
    • 86 mesaje
    22 Mar 2006, 13:39
    8 5
    sarumana de mesaj .
    mai, e complicat ........mai ales dupa ce incerci toata tratamentele prescrise de medic , faci controale periodice ..eu una m-am cam saturat sa stau calare pe chestia aia ....
    si am spus ca un tratament naturist nu are ce sa strice . mai rau este ca nu mai gasesc ceaiul de cretisoara .
    sanatate maxima si poate anul asta vine barza si pe la noi .
    dana
  •  
    • 1051 mesaje
    22 Mar 2006, 15:47
    5 6
    eu ia tratament cu mladite de zmeur dar folosesc si supozitoarele cu carpicon(am fibrom si mastoza).
    de cind iau supozitoarele ma simt tare bine..am sa merg la doctor peste vreo saptamina si va zic mai sigur ce rezultate se vad la ecograf.
    si eu zic ca depinde mult de organism.

    daca cauti pe net sunt o multime de tratamente pt. fertilitate. am citit ca unele femei nu au ramas gravide pt. ca au lipsa de fier sau altele de vit.E.
  •  
    • 86 mesaje
    22 Mar 2006, 16:51
    6 3
    vitamine E o iau doar de 2 luni . ce sa mai spun ? ceai de codita soricelului , ceai de cretisoara( care spre disoperarea mea acum nu il mai gasesc decat sub forma vrac , nu la pliculete ) acum iau extractul de mladite de zmeur ...... am ajuns sa fiu putin paranoia mai ales ca mai toate prietenele mele si colegele de servici is insarcinate , in sensul ca le pun mama pe burtica etc. poate se ia prin polenizare
    va pup
    dana
  •  
    • 1051 mesaje
    22 Mar 2006, 19:31
    6 4
    poti lua tinctura de cretisoara in loc de ceai.

    mai este un produs natural Evening Primrose cu fier si vitamina E (se ia 3 luni)...mie mi-la recomandat o doctorita endocrinolog si am fost f. multumita...
    si eu am nascut foarte tirziu si pot sa iti spun ca am o matusa care s-a tratat pe la tot felul de doctori 10 ani si in final dupa o cura mai lunga de vitamina E a ramas gravida...nu te da batuta sigur vei reusi dar sa nu te stresezi ca si stresul dauneaza la fertilitate.
  •  
    • 86 mesaje
    23 Mar 2006, 09:14
    4 1
    vitamina E eu o iau doar 10 zile pe durata administrarii duphastonului . asa mi-a recomandat nenea doctorul .
    voi incerca si tratamenul cu tinctura de cretisoara . 3 luni trebuie administrat ? pot sa il combin cu extractul de mladite ?
    va pup pe toate si sarumana de raspuns

    dana
  •  
    • 153 mesaje
    25 Mar 2006, 18:12
    9 4
    danau, nu vei ramane foarte usor insarcinata cu chistul acela de 4 cm. cel mai bine ar fi mai intai sa scapi de el si apoi sa incerci sa faci un bebe. eu ma chinui de mai bine de 2 ani sa scap de un chist nenorocit! am facut toate tratamentele posilbile, cu hormoni , cu anticonceptionale, naturist nimic nu a mers.Hemoragii peste hemoragii, dureri. Chistul meu era incontinuare de 5 cm. in luna ianuarie am cunoscut un medic care a spus ca ma ajuta sa scap de chist dar prima regula de baza este sa renunt la contraceptive. va dati seama la inceput am ezitat, m-am speriat, imi era frica sa nu-mi cresca mai mare si atunci chiar nu mai scapam decat cu operatie. in 20 ianuarie mai precis am pus anticonceptionalele jos si m-am hotarat sa merg pe mana lui. iau in fiecare zi dimineata si sera picaturi cu mastodynon, tot dimineata si seara iau cate un supozitor cu carpicon si medicul mi-a lipit pe burta in zona ovarului cu probleme un dispozitiv pe baza de cristal magnetic, pe care il port de mai bine de 2 luni zi si noapte. pe 24 martie am fost la un control si revelatie... chistul meu are 1,9 cm. nu mi-a venit sa cred!!!!
    eu sunt din cluj, dar daca imi spui de unde esti voi intreba medicul daca gasesti in zona ta pe cineva care ar putea sa te ajute.
    e valabil si pentru voi evelor care aveti probleme cu chisturile. pupici
  •  
    • 262 mesaje
    25 Mar 2006, 18:53
    5 1
    Nikol intreaba te rog daca la Iasi are vreun coleg care sa ne poata ajuta, eu sincer nu am gasit...toti doctorii la care am fost mi-au recomandat anticonceptionale si desi le iau de multi ani, problema mea nu e rezolvata...te rog mult...
  •  
    • 153 mesaje
    26 Mar 2006, 16:59
    4 1
    luni dimineata am sa intreb daca poti gasi pe cineva la Iasi si iti scriu seara cand ajung acasa. te pup
  •  
    • 86 mesaje
    27 Mar 2006, 12:01
    1 1
    niko draga mea ..........ce sa spun ....in 2003 operata de chist ovariam stang , in 2005 operata de chsit emometriotic drept.........in cluj ( eu sunt din suceava ) la domnul prof . stamatian .
    as vrea din tot sufletul sa pot ramane insarcinata pentru ca atunci s-ar rezolva o gramada de probleme . avand ovarele polichistice , e frustant sa te operezi din 2 in 2 ani si doctorii sa dea din umeri .....si tratamente peste tratamente .
    ramae varianta vitro .......dar bugentul nu imi permite acum sa fac acest lucru .......
    va pup pe toate si sa uzim de bine
  •  
    • 86 mesaje
    27 Mar 2006, 15:14
    6 0
    mi-am vazut mesajul si are o gramada de greseli ......sunt la servici si mai e si luni pe deasupra .....

    e chist endometriotic drept
  •  
    • 16 mesaje
    13 Apr 2006, 11:08
    6 0
    Draga Danau, exista o metoda de calcul a perioadei de fertilitate a femeii dezvoltata de un medic ceh pe baza unui calcul astronomic/astrologic. Doctorul respectiv a facut numeroase teste pe foarte multe femei pentru a evidentia clinic viabilitatea calculului. Pe baza acestuia de exemplu poti sa ai perioade de fertilitate chiar in primele zile ale ciclului ceea ce din perspectiva unei anumite parti a medicinei este imposibil ( ovulul este eliminat deja). Pe mine nu m-a preocupat subiectul dar Eu am calculat pentru un cuplu in care femeia dupa ce a pierdut un copil care avea leucemie ( 4 ani) s-a straduit vreme de vreo 3 ani sa ramana insarcinata chiar cu tratament de fertilitate in tari straine. In urma acestei metode au reusit si acum au o fetita frumoasa si sanatoasa.

    Pe de alta parte dupa cum stii este nevoie de 2 la aceasta faza pentru ca este necesar sa faci amor in anumite zile in anumite intervale.

    Ti-am trimis mesaj pe e-mail-ul de aici( privat)
  •  
    • 225 mesaje
    13 Apr 2006, 12:23
    5 0
    cand se iau aceste mladite si capiconul? tocmai am descoperit ca am si eu chisturi si din acest motiv am dureri de burta si intarzieri mari in menstruatie.
    se pot lua de la farmacie fara reteta? pt ca daca sunt naturiste, le-as incerca si eu.

    va pup, multumesc de ajutor si multa sanatate
  •  
    • 86 mesaje
    13 Apr 2006, 15:07
    8 3
    laperla ti-am trimis mail pe adresa specificata de tine . sarumana inca o data .

    mladitele le gasesti la farmacie , nu se dau pe baza de reteta . cat despre supozitoare nu pot sa ma pronunt .
    eu iau 3 doze pe zi de madite dizolvate in ceai .

    va pup si sanatate maxima
    dana
  •  
    • 2825 mesaje
    13 Apr 2006, 20:07
    4 1
    Sora mea avea doua chisturi si doua fibroane cand a ramas insarcinata, la 33 ani, medicul i-a spus ca nu duce sarcina pana la capat, ca o sa avorteze spontan si a nascut spontan la noua luni. Acum are o fetita frumoasa si sanatoasa.Fetelor, nu disperati, minunea se va intampla!
  •  
    • 225 mesaje
    14 Apr 2006, 08:55
    3 7
    multumim mult de mesaj.

    am inceput si eu acel tratament cu carpicon si mladite.

    cat trebuie sa iau carpiconul? pana in ziua a 19-a, nu? asa am citit de la voi...

    sanatate multa tuturor!

    hai ca vine primavara si la noi!
  •  
    • 225 mesaje
    21 Apr 2006, 09:07
    3 3
    laperla, ti-am trimis mesaj daca poti sa ma ajuti cu acel calcul. ti-as fi recunoscatoare...

    imi doresc f mult un copil!

    Sanatate
  •  
    • 86 mesaje
    21 Apr 2006, 09:43
    2 3
    laperla si eu astept in continuare raspunsul tau cu acel calcul ... care calcul intarzie sa apara .
    in speranta ca vom primi un raspuns ....va doresc un paste fericit alaturi de cei dragi si sanatate maxima.

    ps. poate iepurasul ne aduce si noua ceva in cosuletul lui .....