Farmece

  •  
    • 10816 mesaje
    17 Mar 2006, 09:51
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1364 mesaje
    17 Mar 2006, 09:59
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Mar 2006, 12:25
    0 0
    cand mai vorbiti de exorcizari..mai amintiti-va si de crima de la Tanacu,da?nu de alta...dar observ ca voi credeti ca tot ce zboara se mananca
  •  
    • 345 mesaje
    17 Mar 2006, 13:33
    0 0
    eu una ma "deochi" foarte repede, oricum omul se deoache si de frumos si de urat si de palid si ca are o pereche de cizme frumoasa, un bioenergetician mi-a spus odata ca este de fapt vorba de un camp energetic slab, am inteles ca si la biserica poate sa iti spuna preotul o rugaciune de deochi si mai era o clinica unde iti puteai regla campul energetic cu ajutorul a diferite aparate, citisem undeva ca si vedetele au diverse talismane pentru a se feri de deochi, ideea este ca eu chiar ma simt rau cand ma simt "deocheata" de aceea va intreb ce remedii cunoasteti, mai citisem pe undeva ca sa porti un ac de siguranta la chiloti sau ceva rosu etc
  •  
    • 344 mesaje
    17 Mar 2006, 13:51
    0 0
    Salome, o oglinda purtata in buzunar (de dorit undeva la piept) cu partea reflectoare spre exterior. Daca te-ai deocheat bea putina aghiasma in cruce, fa-ti creuce si toarnati un pic pe cap sau pe fata. Ajuta garantat si eu patesc asa des. Am un coleg aici la servici care influenteaza cam rau pe toata lumea, un gen de vampir energetic.
    Succes!
  •  
    • 16 mesaje
    17 Mar 2006, 14:11
    0 0
    nu e adevarat ele exista dar trebuie sa ai credintza mare in Dn -zeu..si mama a patzit ceva de genul asta
  •  
    • 744 mesaje
    17 Mar 2006, 14:33
    0 0
    eu port bratari din lemn luate de la biserica.se spune ca lemnul tine departe energiile negative.
  •  
    • 63 mesaje
    21 Mar 2006, 23:16
    0 0
    Multumesc pt mesaje. alte pareri?
  •  
    • 49 mesaje
    22 Mar 2006, 00:10
    0 0
    da..exista..si o spun din cunostinte sigure..pt k matusa mea a patit-o..si in noaptea in care trebuia sa moara..din cauza farmecelor i s-a facut tigancii mila de ea..si i le-a desfacut..a taiat un cocos la miezul noptii..un ritual intreg..si din clipa aia nu a mai avut nimik...tinand cont k timp de 2 sapt nici din pat nu s-a putut ridica.....
    deci..chiar exista..
  •  
    • 590 mesaje
    22 Mar 2006, 01:18
    0 0
    Exista o slujba parca a lui vasile cel mare(cred ca asta e )si putini preoti au cuajul sa o tina,se spune ca tb sa fi foate curat sa o poti tine.Acum nu stiu ce e cu vrajile dar va pove ce am patit eu.cand eram in generala,tb.sa dau ex.de clasa a8-a,m-am certat cu fata unei vecine,cred ca ne-am si batut si mama ei mi-a spus doar atat:"ai sa pici can iti va fi lumea mai draga".Nu stiu daca are leg.cu patania mea.Inainte cu 7 zile de ex.(ma preg.pt.lic.spotiv)am picat la pat,parintii au adus medicul acasa m-a ingrijit 3 zile dupa care au hotarat sa ma interneze.interesant,eu eram pe moarte (intr-o sapt ajunsesem la 30Kg de la 4dar analizele mele ieseau bine.Tin minte ca am facut o groaza de injectii de tot felul iar starea mea se agrava.Intr-o seara,s-au adunat mai multi dr.la pa pautul meu si i-au spus mamei mele care se internase cu mine sa se pregateasca caci nu au ce sa-mi faca si voi muri.Asta a dat fuga la tel l-a sunat si pe tata care va jur a incaruntit peste noapte cand l-am vazut a2a zi am inceput sa plang.Va dati seama in ce stare era si el.Auzise ca in alt oras era un preot care tinea slujbe dar nu stia nimic mai mult.Asa ca tatal meu s-a urcat in masina si a luat-o de nebun prin oras gandindu-se cum sa dea de preot.Si ce credeti ?Au venit la el la masina 2 femei care l-au rugat sa le duca la deva la prot(acelasi la care se gandise si el).Nu stiu daca a fost o minune sau nu.Cert e ca nu a stat pe ganduri a luat un tricou de-al meu cu el si a plecat.Cand a ajuns acolo preotul stia totul despre mine inclusiv nr.salonului.A tinut slujba pe tricoul meu iar cand l-am imbracat m-am linistit.Dar nu pt mult tp.i-a spus tatalui meu sa ma scoata din spital si sa ma duca la el.M-au scos pe cont propriu,m-au dus la el mi-a dat crucea,am inceput sa tremur,a tinut o slujba,apoi am mai mers de cateva ori si la final dr.cand am mers la control nu m-au recunoscut.Minune sau nu,farmece sau nu,cert e ca sunt sanatoasa,am 26 de ani si nu sunt nici nebuna,dar n-am sa uit ce am trait si ce am vazut. Ce a fost atunci....D-zeu stie.
  •  
    • 49 mesaje
    22 Mar 2006, 01:50
    0 0
    felicitari wendy..nu esti nebuna si nici altfel..astfel de lucruri se intampla din pacate destul de des..mai ales unde exista conflicte..
    asha k..indiferent de varsta..farmecele va pot atinge si distruge oricand..aveti grija de voi..si mai treceti din cand in cand si pe la biserica..pt k ajuta foarte mult..
  •  
    • 1280 mesaje
    22 Mar 2006, 09:22
    0 0
    farmecele astea sunt niste prostii. Majoritatea oamenilor au facut scoala degeaba ca tot cred in povesti de babe. Exista o gramada de fenomene fizice inca neexplicate si multe altele explicate, dar cei care au uitat ce au invatat(sau nu) la scoala le cred farmece.
    Eu daca vad ceva si nu inteleg, presupun ca este un fenomen fizic pe care nu il cunosc.
    Astia care cred in farmece imediat zic ca a fost ceva paranormal.
  •  
    • 1280 mesaje
    22 Mar 2006, 09:32
    0 0
    am citit in topicul asta si iar am vazut cum unele au facut scoala degeaba.
    Toata lumea se bazeaza pe marile cunostinte pe care le detine. Fiecare considera ca daca propriul nivel de cunoastere nu a putut sa dea explicatii fenomenelor vazute, atunci sigur au fost farmece.

    Am citit si povestea cu Nicolae. Esti sigura ca nu a fost drogat? Cunosti tu toate substantele halucinogene existente? Trebuia doar sa bea sau sa manance ca sa fie clar ca i-a dat calugarul respectiv ceva? Putea f bine sa fie o substanta pe care sa i-o fi pus pe piele intr-o simpla atingere, sau ceva pe care sa-l fi inhalat. Multe variante de drogare exista.
  •  
    • 1564 mesaje
    22 Mar 2006, 10:26
    0 0
    Eu nu stiu cum e cu farmecele si nici nu cred in ele. Dar ce ziceti de blesteme?

    Sa va povestesc si eu cea mai urata patanie din viata mea, petrecuta in urma cu trei ani, pe 28 februarie. La vremea aia aveam o tentativa de relatie cu un barbat care ma iubea un pic cam prea mult Eu- deloc. L-am aburit vreo doua luni jumate, l-am facut sa creada ca putem fi impreuna si m-am razgandit brusc. Zbuciumul lui a fost marisor. Printre crizele cu urlete, plansete, bufeuri de lesin, muci, bale si tot arsenalul folosit sa ma induplece, a zis o data calm: "ma rog la Dumnezeu, daca nu esti a mea, sa nu ai nici tu parte de X", (unde X era o mare iubire de-a mea, cu care eram certata)
    Dupa despartire, m-am impacat cu mult iubitul X, ne-am mutat din nou impreuna. Doua saptamani de vis si, in nefasta zi de 28 februarie acesta si-a rupt tendonul lui Ahile. In aceeasi zi fratele lui a facut accident de masina, venind spre noi. In aceeasi zi eu aveam temperatura 40, si tot in aceeasi seara, mama si-a rupt si ea picioarele, unul in trei bucati, altul fisurat.
    Situatia, spre seara era: iubitul in gips pana la floricica cu interdictie de a se ridica din pat,mama tot in gips pana la floricica,la ambele picioare, plus crize de colica renala, ca racise pe ciment, unde cazuse,cu plosca sub ea, eu- racita nu ma tineam pe picioare, cu frisoane de-mi clantaneam dintii ca un motoras.

    Au urmat trei luni de cosmar, in care ma imparteam intre iubit (casa lui, apoi spitalul, ca se operase), mama (care nu se dadea jos din pat pt ca incepuse sa se creada bibelou dintr-un material casant, la propriu),spitalul unde o duceam pe ea, periodic, scoala unde predam, copiii pe care ii meditam.
    Relatia cu iubitul X a mai durat apoi inca un an jumate si s-a terminat, lasandu-ma bolnava de suferinta.
    De atunci bajbai. Ma intreb daca ala nu m-o fi blestemat...
  •  
    • 122 mesaje
    22 Mar 2006, 11:34
    0 0
    fetelor,sa va zic si eu povestea mea.de fapt lucrurile astea se intampla mai mult la tara,si in oras,dar mai putin.parintii mei au divortat cand eu aveam 3 ani,si se zice ca tatalui meu a calcat in ceva si de atunci nu mai era om,bea f mult.si o batea pe mama.pana ea n-a mai putut rezista si a divortat.ziceau vecinele ca la noi acasa a fost ingropat un copil avortat sau ceva de genul asta,cert e ca mama a avut o viata de cosmar acolo.eu cu mama si sora am plecat de acolo.ne-am mutat in oras,iar casa i-a dat-o fratelui meu.el a plecat la munca in strainatate,dar acolo statea sotia lui cu copilul am fost si noi pe la babe si ne-a zis ca cine mai sta in casa aia n-o sa ajunga bine.cert esta ca peste 2 ani cand vroia sa vina fratele meu de tot acasa cu toti banii.....a fost OMORAT!imi este f greu sa-mi aduc aminte,dar asa a fost,nu va mint.mama mea l-a adus cu un microbus,si a mers vreo 2 zile CU SIcRIUL FRATELUI MEU LANGA EA.a fost f greu pt toti,el avea 29 ani atunci!!!dupa aia am vrut sa vindem casa,dar toti care se mutau,stateau putin dupa care plecau.acum nu mai sta nimeni in ea,si nici n-o putem vinde,si culmea,tatal meu acum n-are unde sta si s-a dus si locueste acolo.desi n-are ici un drept.toti care am plecat de acolo,adica eu,mama,sora suntem bine,dar uite ce i s-a intamplat fratelui meu...este f dureros...dar nu putem face nimic.pe undeva cred ca este si putin adevar in treaba asta...de ce tocmai fratele meu?
  •  
    • 63 mesaje
    23 Mar 2006, 00:16
    0 0
    exista farmecele totul e sa ne rugam la dumnezeu sa ne fereasca de ele
  •  
    • 1478 mesaje
    23 Mar 2006, 02:05
    0 0
    Ce a facut Isus cand a gonit diavolul din baiatul posedat?
    Exorcizare.

    Daca nu exista farmece si blesteme de preotul la slujba de inmormantare(ortodoxa) il dezleaga pe cel decedat de farmece, blesteme, facaturi, etc?

    Daca nu exista farmece de ce le-a interzis Dumnezeu?
  •  
    • 344 mesaje
    23 Mar 2006, 10:17
    0 0
    Draga rozzz, m-am gandit de multe ori dupa toate cele vazute ce s-a intamplat de fapt. Cert este ca nici pana acum nu am gasit o explicatie plauzibila. Sincera sa fiu, "calugarul" acela imi da fiori, avea o alura cam sinistra. Ceea ce nu v-am spus este ca la acea vreme eu scriam pentru un ziar si am mers cu Nicolae din curiozitate si la inceput chiar ma batea gandul sa scriu ceva la subiect. Tocmai din acest motiv am fost destul de atenta la toate manipulatiile "calugarului", ca sa am detalii pentru articol.
    Mi-am tot reamintit pe rand gesturile facute de noi si de el dupa ce am intrat si, din cate am retinut, noi nici macar nu am luat loc, ca sa zici ca am venit in contact cu vreo substanta. "Calugarul" nu ne-a atins si nici noi nu am venit in contact cu ceva din acea incapere. In plus, daca ar fi sa cred ca a inhalat prietenul meu ceva, atunci de ce nu m-am sistit si eu rau? Ceea ce i-a spus calugarul ca are si ceea ce s-a intamplat mai tarziu a fost o coincidenta prea mare ca sa presupun ca a fost o intamplare.
    Nu-mi pot explica fara echivocuri ce s-a intamplat, dar stiu sigur ca farmece si vragi exista. Partea aceasta a lucrurilor nu este deloc de neglijat pentru ca a nenorocit multe vieti.
  •  
    • 155 mesaje
    23 Mar 2006, 18:08
    0 0
    hi gina,
    imi poti spune cum se numeste biserica si calugarul despre care spui tu ?
    am mare nevoie pentru surioara mea.
    multumesc anticipat
  •  
    • 1070 mesaje
    23 Mar 2006, 18:53
    0 0
    Este un subiect delicat si indelung discutat.Parerea mea este ca da, exista asa ceva..si vraji si blesteme!
    Cine nu crede e treaba lui, mai rau va fi cand i se va intampla si lui(ei).
    Am auzit si eu tot felul de 'povesti'si am observat ca majoritatea oamenilor care mi-au spus cate ceva i-am cunoscut prin spitale.Unele din povestiri erau asa de infricosatoare de ti se facea parul maciuca.Imi amintesc de o batranica serioasa, care imi povestea ceva de vestitul cazan cu gaina noua si cu ibricul de cafea din care a vazut cu ochii ei iesind paianjeni mari si negri.Tot ce facuse(pusul monedei in ibric) facuse la indemnul unei tiganci, dar aceasta nu atinsese nimic, doar 'victima'.Apoi, chestia cu argintul viu..am auzit cum oameni seriosi povesteau cum le iesisera din gura, sub 'tratamentul' unei tiganci.
    Eu nu spun ca toate erau adevarate, dar sa nu uitam numarul mare de oameni pe care ii auzim mai peste tot...e ca si chestia cu ozn-urile, cand se stie ca sunt, ca sunt vazute de zeci, sute de ani, poate mii, dar autoritatile nu vor sa recunoasca....in fine, am sa va povestesc ceva ce mi s-a intamplat mie, sau mai bine zis ce am auzit.Eram la faculatate in Bucuresti si aveam si eu prietene in camin.Am fost in vizita o data la niste colege si mi se pareau ca rad de o colega si ca le-ar fi usor teama de ea.Mie mi s-a parut inofensiva, adica simteam ca daca ar fi facut ceva nu m-ar fi atins pentru ca ma simteam puternica.Asa.....si, fetele astea cum au vazut-o ca pleaca din camera au inceput sa-mi povesteasca ca ceva nu e in ordine cu ea, ca e ciudata, ca au observat ca, in ultimul timp pleaca din camera(stau 4) pe la ora 12 noaptea si se intoarce repede.Imi povesteau ca aceasta se indragostise de profesorul se sport si ca sta pe langa el mereu, ca si-ar fi luat inima in dinti