buna ziua

  •  
    • 129 mesaje
    5 Sep 2015, 17:05
    0 0
    "
    Va alege acelasi tip de barbat si a 2 a oara si a 100 a oara cata vreme nu stie care sunt criteriile de selectie dupa care o relatie /casnicie rezista pana la sf vietii"

    si care sunt aceste criterii?
  •  
    • 10065 mesaje
    5 Sep 2015, 23:46
    1 0
    veracara said:Cel mai greu e sa fii onest cu tine însuți și sa devii responsabil pentru viața ta.Eh,ce ușor ar fi sa vina totul ușor în viața noastră.Unii trăiesc toată viața cu speranța că va veni o minune și viața lor se va schimba.

     

    Chestia e (si o spun din experienta ) ca se comite aceiasi gafa cu buna stiinta .

     

    Stiind bine ca in trecutul "tau" relatia a luat sfirsit datorita unor proaste obiceiuri ce ti-au fost aduse la cunostinta de catre exu in ideea de a te debarasa de ele, intri intr-o noua relatie , unde, pentru aceleasi deprinderi iti e readus la cunostinta ca nu vor da cu plus relatiei, iar tu, te incapatinezi si o tii pe a ta . Deci, nu la tine ii problama, ci cei din jur e prosti, cretini si idioti . Mda .

     

    Io fac imparteata pe din doua, cu vruta si nevruta . "Microbi" in singe de care nu te poti indeparta oricit ai incerca (ar insemna sa nu mai fii tu insuti ) cum ar fi : molau - din care nu poti scota un iute, mutalau - din care nu poti scoate un vorbaret , s.a.m.d  chestii pentru care cred eu, se poate da accept lejer, pentru ca aia e firea lui/ei si nu ai ce-i face . Iar de cealalta parte e deprinderile, unele chiar proaste obiceiuri unde, pot fi aduse schimbari doar ca aceasta necesita vointa . Zic io .

     

  •  
    • 129 mesaje
    6 Sep 2015, 00:02
    1 0
    dar crezi ca ea e vinovata ca o bate? asta vrei sa zici victor?
    eu cred ca e de vina ca a ales acelasi tip de om ca si primul barbat si asta din teama de a iesi din zona de comfort
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Sep 2015, 00:10
    0 0
    alexa.maria40 said:dar crezi ca ea e vinovata ca o bate? asta vrei sa zici victor?
    eu cred ca e de vina ca a ales acelasi tip de om ca si primul barbat si asta din teama de a iesi din zona de comfort

     

    Nu la asta faceam referire, ci la faptul ca nu reflectam in trecut, la gafele facute si sa incercam a nu le mai repeta. In alta ordine de idei, nu cauta ideale cit timp "tu" comiti aceleasi greseli cu buna stiinta.

     

    Nu , nu e vinovata ca o bate (sau cine stie ), in schimb , vina ii apartine in totalitate ca sta sa-si ia bataie .

     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 6 Sep 2015, 00:11
  •  
    • 129 mesaje
    6 Sep 2015, 03:20
    1 0
    ViktorC said:
    alexa.maria40 said:dar crezi ca ea e vinovata ca o bate? asta vrei sa zici victor?
    eu cred ca e de vina ca a ales acelasi tip de om ca si primul barbat si asta din teama de a iesi din zona de comfort

     

    Nu la asta faceam referire, ci la faptul ca nu reflectam in trecut, la gafele facute si sa incercam a nu le mai repeta. In alta ordine de idei, nu cauta ideale cit timp "tu" comiti aceleasi greseli cu buna stiinta.

     

    Nu , nu e vinovata ca o bate (sau cine stie ), in schimb , vina ii apartine in totalitate ca sta sa-si ia bataie .

     

     

     

    lipsa de curaj si faptul ca se amageste cred ca tin acolo...alt motiv nu vad

  •  
    • 5609 mesaje
    6 Sep 2015, 03:36
    1 0

    Deseori barbatii cand nu pot domina femeia, apeleaza la bataie pentru a o supune, ceea ce nu-i face decat simple animale, carora nu le pasa de femeia si mama copiilor lui.
    Nu este de condamnat femeia care il paraseste, dimpotriva, este recomandat!
    Un barbat violent nu va fii niciodata un om plin de compasiune si nu se va schimba nici de dragul familiei nici de mila, pur si simplu, violenta este in sangele si temperamentul lui.
    Binenteles ca nu pot intelege de ce femeia sta sa manace bataie, de ce accepta asa tratament si nu-l paraseste imediat.daca isi iubeste copii, trebuie sa ii fereasca de un tata violent, chiar dace este violent doar cu ea.
    violenta in familie se invata din tata in fiu, sunt si cazuri singulare dar 99% ceea ce vede la tata, face si baiatul, crezand ca asa poate domina si supune o femeie.
    Daca vrei sa dai o educatie buna copiilor tai, pleaca, nu accepta violenta si invata-ti copii ca nu-i bine sa ridice mana asupra femeie, sa o jigneasca sau sa-i vorbeasca urat. Cand o relatie nu merge, este de preferat sa se incerce o impacare facanud-se compromisuri si cazand de acord amandoi asupra punctelor unde fiecare trebuie sa cedeze si daca nu functioneaza nici in cazul asta, divortul este singura solutie.
    Ideea este ca, a doua oara nu ar trebuii sa mai repeti greselile din trecut!
    Daca le repeti, inseamna ca iei decizii gresite fara sa judeci rahatul in care te bagi si suferi atat tu cat si copii tai.
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Sep 2015, 21:50
    0 0
    Maricon said:
    Deseori barbatii cand nu pot domina femeia, apeleaza la bataie pentru a o supune, ceea ce nu-i face decat simple animale, carora nu le pasa de femeia si mama copiilor lui.
    Nu este de condamnat femeia care il paraseste, dimpotriva, este recomandat!
    Un barbat violent nu va fii niciodata un om plin de compasiune si nu se va schimba nici de dragul familiei nici de mila, pur si simplu, violenta este in sangele si temperamentul lui.
    Binenteles ca nu pot intelege de ce femeia sta sa manace bataie, de ce accepta asa tratament si nu-l paraseste imediat.daca isi iubeste copii, trebuie sa ii fereasca de un tata violent, chiar dace este violent doar cu ea.
    violenta in familie se invata din tata in fiu, sunt si cazuri singulare dar 99% ceea ce vede la tata, face si baiatul, crezand ca asa poate domina si supune o femeie.
    Daca vrei sa dai o educatie buna copiilor tai, pleaca, nu accepta violenta si invata-ti copii ca nu-i bine sa ridice mana asupra femeie, sa o jigneasca sau sa-i vorbeasca urat. Cand o relatie nu merge, este de preferat sa se incerce o impacare facanud-se compromisuri si cazand de acord amandoi asupra punctelor unde fiecare trebuie sa cedeze si daca nu functioneaza nici in cazul asta, divortul este singura solutie.
    Ideea este ca, a doua oara nu ar trebuii sa mai repeti greselile din trecut!
    Daca le repeti, inseamna ca iei decizii gresite fara sa judeci rahatul in care te bagi si suferi atat tu cat si copii tai.

     

    Valabil si in cazul damelor, doamna Maricon.

     

    Sint multiple exemple cu impulsuri de facalete, cratite, tigai ... scapate la urechea omului ca nu vru sa bea apa ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    6 Sep 2015, 21:58
    1 0
    alexa.maria40 said:
    ViktorC said:
    alexa.maria40 said:dar crezi ca ea e vinovata ca o bate? asta vrei sa zici victor?
    eu cred ca e de vina ca a ales acelasi tip de om ca si primul barbat si asta din teama de a iesi din zona de comfort

     

    Nu la asta faceam referire, ci la faptul ca nu reflectam in trecut, la gafele facute si sa incercam a nu le mai repeta. In alta ordine de idei, nu cauta ideale cit timp "tu" comiti aceleasi greseli cu buna stiinta.

     

    Nu , nu e vinovata ca o bate (sau cine stie ), in schimb , vina ii apartine in totalitate ca sta sa-si ia bataie .

     

     

     

    lipsa de curaj si faptul ca se amageste cred ca tin acolo...alt motiv nu vad

     

    Cum si-au luat la revedere din relatia anterioara, cred ca o pot face si in din cea existenta , nu ?

     

    Interesant e ca unele/unii tin a se intoarce in trecut, la fosti, si sincer ... prost ii ala de-i accepta miscarea ...

     

  •  
    • 7959 mesaje
    11 Sep 2015, 23:14
    0 0
    pitipoanca69 said:Mi e greu sa inteleg cum o femeie care iese dintr o casatorie cu probleme , in proportie de 90% va alege din nou un barbat aproape identic ca tipologie , ca cel pe care tocmai la parasit!
    Poate Doamnele , ma pot "lumina" , aici!!

     Citeste aici ce-am gasit eu: https://www.tonica.ro/aleg-mereu-acelasi-tip-de-barbat/

  •  
    • 4346 mesaje
    12 Sep 2015, 02:49
    0 0
    alexa.maria40 said:"
    Va alege acelasi tip de barbat si a 2 a oara si a 100 a oara cata vreme nu stie care sunt criteriile de selectie dupa care o relatie /casnicie rezista pana la sf vietii"

    si care sunt aceste criterii?

     
    Criterii morale, familiale, crestine !!!!