Se poate creste in inaltime?

  •  
    • 3 mesaje
    24 Feb 2006, 02:11
    0 0
    buna fetelor, ma poate ajuta careva?
    Peste cateva zile implinesc 17 ani,am inaltimea 1.65 m si imi doresc foarte mult sa mai cresc, cel putin 5 cm. stiu ca voi mai creste pana la 20 de ani,dar nu as putea cumva sa ma ajut sa cresc mai repede, sau nu as putea face ceva sa cresc? as vrea sa fac baschet, dar sunt foarte timida si retrasa, si nu as vrea sa merg la baschet organizat. ajutati-ma va rog! si mai vreau si sa slabesc, am 56 kg.Daca stiti ceva, ajutati-ma va rog din tot sufletul meu!
  •  
    • 1 mesaje
    10 Mar 2006, 11:28
    0 0
    Buna!Stai linistita !Sunt alte persoane chiar mult mai mici in inaltime decat tine!Eu,de exemplu.Toata perioada adolescentei am fost obsedata de aceasta chestiearintii mei m-au dus destul de tarziu la medic pt investigatii,aveam 18ani atunci.Stii ce mi-au facut?Radiografii la picior si la maini,sa vada daca am definitivate cartilajiile de crestere.Daca st definitivate nu mai poti face nimic,la mine erau!Dar daca nu st definitivate exista un hormon raspunzator de crestere se numeste SOMATOTROP,ti se fac niste injectii cu Somatotropina.Parca asa am inteles.Dar asta numai dupa ce ai facut investigatiile necesare la endocrinologie.Sper sa iti foloseasca mesajul meu!
  •  
    • 587 mesaje
    11 Mar 2006, 23:08
    0 0
    Vei mai creste probabil, dar daca vrei sa si ajuti fenomenul, poti lua suplimentul nutritional arginina; poti face de asemenea, pe cont propriu, exercitii fizice
    constand in prinderi de minge cu detenta, elongatii la bara fixa, volei pe plaja.
    In privinta siluetei, nu manca seara dupa ora 19, nu scapa nici o ocazie de a dansa, chiar si acasa, singura si obisnuieste-ie sa te misti cat mai rapid in tot ceea ce faci. La multi ani de ziua ta!
  •  
    • 50 mesaje
    12 Mar 2006, 09:47
    0 0
    si eu am aceeasi problema. am 17 ani si 1.60 (si mai mica) am fost si la baschet in speranta ca mai cresc dar m-am lasat fiindca jocul e prea agresiv(si eu sunt o fire timida) si in plus nu m-am inaltat deloc
    acum imi vine sa mor la ce aud...m-a trimis doctorita la raze le-am facut si nestiind pt ce sunt mama nu a mers dupa rezultate si acum...asta a fost cu mult timp in urma deci fara sanse ...poate ai mia mult succes ca mine...
  •  
    • 3 mesaje
    23 Aug 2006, 15:38
    0 0
    Si unde as putea gasi arginina? La farmacie?
  •  
    • 737 mesaje
    23 Aug 2006, 16:15
    0 0
    si eu tot 17 ani si 1.62 si deaia nu mai pot eu k sunt scunda. si oricum mai sunt altele si mai scunde
  •  
    • 587 mesaje
    23 Aug 2006, 20:10
    0 0
    Arginina gasesti la firmele specializate in suplimente nutritionale
    gen Calivita sau la distribuitorii prin posta (in periodicul Conditia fizica sunt date adrese la care poti comanda) sau la centrele de culturism. Ai grija insa sa ceri L-arginina, deci varianta naturala, chiar daca e mai scumpa. Iti doresc sa cresti cat de mare vrei!
  •  
    • 374 mesaje
    24 Aug 2006, 00:53
    0 0
    Inaltimea tine in principal de genetic. Daca ai parinti si bunici scunzi, nu sunt mari sanse sa cresti prea mult. Exista niste exercitii de stretching care pot ajuta la crestere, de asemenea trebuie tinut cont de nivelul stresului, alimentatie. Bineinteles, alternative exista dar nu sunt ieftine si nici sanatoase.
  •  
    • 191 mesaje
    24 Aug 2006, 14:24
    0 0
    eu am 1,65 si e super ok.majoritatea colegelor mele de facultate au tot cam atat...asa ca incearca sa nu iti faci un complex din chestia asta!
  •  
    • 392 mesaje
    24 Aug 2006, 15:51
    0 0
    Se poate, numai daca procesul de crestere nu s-a incheiat. Daca s-au inchis cartilagiile nu mai poti face nimic. Oricum te sfatuiesc sa nu iei absolut nimic, fara a consulta un medic endocrinolog. Am ajuns cu fiica mea la medic pentru o precocitate in crestere (la 6 ani) si mi-a spus ca exista riscul sa cresca mult atunci si sa se opreasca pe la 10-12 ani, iar in final sa ajunga abia pe la 1.60 - 1.62. Ne-am asumat riscul de a ramane mai scunda (dar sanatoasa) decat sa acceptam un tratament medicamentos cu efecte secundare greu de controlat.
    Multumesc lui Dumnezeu, acum la 14 ani are 1.65. Probabil nu va mai creste mult dar suntem foarte multumiti ca este sanatoasa. Si apoi este o inaltime potrivita, nu are de ce sa fie complexata.
  •  
    • 337 mesaje
    24 Aug 2006, 23:38
    0 0
    salut fetelor,de norditropin ati auzit ceva? eu stiu doar ca e pt.cresterea in inaltime dar voiam sa stiu daca a urmat cineva tratamentu?