Lumanari parfumate

  •  
    • 1 mesaje
    16 Feb 2006, 11:13
    0 0
    Daca vrei sa sa creezi o atmosfera romantica din cand in cand la tine in casa, sau daca iti place mirosul parfumat al unor lumari si nu iti permiti sa le cumperi, noi iti propunem sa iti confectionezi singura, cu ajutorul sfaturilor artistului plastic Irina Botea.

    Materia prima pentru lumanari: lumanari vechi sau pachete de lumanari la kilogram (din parafina alba de preferat). Ceara e scumpa si restrictioneaza culoarea lumanarilor (vor avea o dominanta calda galben inchis). Arde insa mai bine fara fum.

    Se topesc lumanarile intr-un vas pus in alt vas cu apa. Niciodata nu se pun direct pe foc, intrucat e periculos.

    In paralel se pregatesc formele, din hartie. Le putem confectiona noi (piramide, conuri, cuburi) sau putem folosi cutii sau pahare de hartie (exemplu: cele oferite in fast-food-uri, pentru bauturi racoritoare, sunt perfecte). Intoarcem forma cu fundul in sus. Ii dam o gaura, prin care trecem fitilul lumanarii, pe care il lipim cu scotch, astfel incat sa acoperim si gaura, pentru ca mai apoi sa nu curga ceara.

    Fitilul poate fi de la o lumanare mai veche sau sfoara alba de bumbac. Intoarcem forma invers si fixam cu ajutorul unui bat, creion sau pix fitilul, astfel incat acesta sa stea centrat. Mai precis, se infasoara fitilul pe un bat care apoi se sprijina de marginile formei.

    Pentru a colora ceara, se folosesc culori de ulei sau pigmenti (praf) care se amesteca cand ceara e topita.

    Daca vrem o lumanare in dungi orizontale colorate, se toarna pe rand (asteptand sa se raceasca pentru a nu se amesteca culorile), mai multe straturi de culori diferite.

    Dupa ce s-au racit de tot le putem scoate din forme. Daca nu reusim, le putem pune pentru cateva minute in congelator.



    --------------


    Buna Irina
    Sant convins ca esti romantica si eu sant dar vreau sa stiu mai multe despre materialele din care se confectioneaza o lumanare am vazut o carte scrisa pe tema asta si sant sigur ca poti sa imi spui si mie mai multe.

    Cu stima si respect Silviu


    P.S Nu ma intreba de cartea respectiva finca pretul ei este de 2 700 000 si nu imi pot permite sa o cumpar am vazut-o doar pe net
  •  
    • 127 mesaje
    15 Mar 2018, 15:46
    0 0

    Daca vrei sa dai un miros aparte casei tale sau sa creezi o atmosfera romantica iti recomand lumanarile decorative cu aroma de vanilie neagra de la Bottega Verde. Cu siguranta o sa iubesti mirosul lor de la prima interactiune. Eu le folosesc de cativa ani si nu ma pot satura de ele. Ofera un miros special casei mele. Un mic secret fetelor, la coletele de peste 99 de ron, transportul este gratuit.

  •  
    • 12208 mesaje
    16 Mar 2018, 16:00
    0 0
    lasa-ne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 366 mesaje
    18 Mar 2018, 08:33
    0 0
    Liviutza09 said:

    Daca vrei sa dai un miros aparte casei tale sau sa creezi o atmosfera romantica iti recomand lumanarile decorative cu aroma de vanilie neagra de la Bottega Verde. Cu siguranta o sa iubesti mirosul lor de la prima interactiune. Eu le folosesc de cativa ani si nu ma pot satura de ele. Ofera un miros special casei mele. Un mic secret fetelor, la coletele de peste 99 de ron, transportul este gratuit.

     Ljmanari  "falus"  ai?

     

  •  
    • 127 mesaje
    19 Apr 2018, 13:47
    0 0

    Daca vrei sa dai un miros aparte casei tale sau sa creezi o atmosfera romantica iti recomand lumanarile decorative cu aroma de vanilie neagra de la Bottega Verde. Cu siguranta o sa iubesti mirosul lor de la prima interactiune. Eu le folosesc de cativa ani si nu ma pot satura de ele. Ofera un miros special casei mele. Un mic secret fetelor, la coletele de peste 99 de ron, transportul este gratuit.

  •  
    • 3 mesaje
    23 Apr 2018, 16:59
    0 0
    Ce lumânări parfumate? Treci la lucruri mai serioase! Pentru o atmosferă romantică ai nevoie de câte ceva din sex shop: https://www.loveisland.ro/

    Nici măcar nu mai arată jucăriile așa cum știam noi...

    Plus că ăștia de la Lovense au făcut niște jucării super moderne care pot fi controlate de la distanță: https://www.loveisland.ro/lovense
    Acest mesaj a fost editat de către LauLaura: 23 Apr 2018, 17:00
  •  
    • 366 mesaje
    30 Apr 2018, 11:53
    0 1
    LauLaura said:Ce lumânări parfumate? Treci la lucruri mai serioase! Pentru o atmosferă romantică ai nevoie de câte ceva din sex shop: https://www.loveisland.ro/

    Nici măcar nu mai arată jucăriile așa cum știam noi...

    Plus că ăștia de la Lovense au făcut niște jucării super moderne care pot fi controlate de la distanță: https://www.loveisland.ro/lovense

       Da  un  motanel  cu  blana  naturala  nu  vrei!