uter fibromatos hemoragic

  •  
    • 65 mesaje
    21 Dec 2005, 17:09
    2 3
    Buna ma intereseaza tratamente sau alte remedii.Adriana
  •  
    • 187 mesaje
    23 Dec 2005, 09:00
    3 1
    cam scurt este mesajul tau, inteleg ca este vorba de uter fibromatos, eu am uter fibromatos si de marime dubla cam de la normal, la ciclu am avut probleme dar nu deosebite, a 2 a zi era mai mult, acum am fost la o consultatie si mi s-a recomandat Orgametril, contine progesteron fara estrogen, se pare ca anticonceptionalele nu sint benefice pt uter fibromatos, dar du-te la un ginecolog bun
    sanatate !
  •  
    • 65 mesaje
    23 Dec 2005, 12:34
    1 2
    Iti multumesc pentru mesaj.Adriana
  •  
    • 65 mesaje
    10 Ian 2006, 16:58
    2 4
    Buna,va rog sa ma ajutati, am fost diagnosticata cu uter fibromatos hemoragic, M incepu sa iau utrogestan din a 16 zi de ciclu(un ciclu neregulat)2-3 zile avem sangerari 2-3 zile nu.De cand am inceput sa iau pastilele am sangerari mai abundente si ma simt foarte slabita,am vb. cu dr. si a zis sa mai iau 5 zile si dupa aceea sa merg la control dar eu nu mai rezist saunt anemica de tot. Ce parere aveti despre orgametril? Dde ce am sangerari in timp ce iau utrogestan?
    Astept raspuns. Va pup
  •  
    • 187 mesaje
    13 Ian 2006, 14:18
    2 0
    Orgametrilul, daca citesti si pe internet, se recomanda si in cazuri de singerari mari la ciclu, intre cicluri, cauta pe Google si vei gasi prospectul de la acest medicament, dar se ia numai la recomandarea medicului, dupa experienta mea scurta cu Orgametril, dupa prima cutie pe care am folosit-o - eu am luat 3 pastile pe zi, am avut un ciclu f bun, nu cu singerari mari cum am avut in ultimii 2 ani, am luat anticonceptionale Marvellon, dar nu s-a comparat cu Orgametril.
    eu iau acest medicament pt un chist mare si uterul marit,
    cautati un alt ginecolog, eu asa am facut deoarece dupa Marvellon mi s-a marit rapid chistul si uterul si trebuia sa incerc si la altul
    scrie te rog ce ai mai facut cu tratamentul si sanatate !
  •  
    • 1272 mesaje
    13 Ian 2006, 14:34
    0 1
    eu am gasit pe web,un site :http://www.vindecare.go.ro/reteta/ap_genital.htm#c6, despre problemele ginecologice, printre care si fibroanele.
    sper sa-ti foloseasca.
    numai bine si multa sanatate tuturor!
  •  
    • 65 mesaje
    14 Ian 2006, 16:08
    0 2
    va multumesc din suflet eu suntun membru mai nou si sunt mai timida,dar cu ajutorul vostru o sa reusesc sa trec peste toate. Eu sunt din Neamt si luni pe 16.01.2006 am programare la spitalul din Tg.Mures pentru consultatie. Va spun ce am aflat.Acum ma simt mai bine dar ma supara si o anexita asta imi mai lipsea. Dar toate vor trece. Va pup.
    Adriana
  •  
    • 65 mesaje
    18 Ian 2006, 12:12
    0 0
    Buna. Am promis ca va scriu dupa ce vin de la TG.Mures,trebuie sa ma internez pentru histeroscopie,pentru a curata cat mai mult uterul, pentru a putea ramane insarcinata, eu am 40 ani, nu mai sper sa fac un copil, acum imi doresc sa ma fac bine pentru ca am dureri de burta si sa-mi reglez ciclu. Trebuie sa iau orgametril si no-spa. Nu stiu in ce consta mai exact histeroscopia. Daca imi poate cineva, doare, cum te simti dupa aceea.Doctorul zice ca doar 3zile maxim 4 zile o sa stau in spital. Mor de frica. Daca a mai facut cineva va rog sa-mi spuneti. Va pup. Adriana
  •  
    • 65 mesaje
    18 Ian 2006, 12:24
    3 0
    Este subiectul care ma intereseaza cel mai tare acum.
    Eu am uter fibromatos hemoragic si trebuie sa merg la histeroscopie.Nu prea stiu in ce consta dar voi vedea.
    Eu am pierdut o sarcina din cauza acestui fibrom.Am suferi enorm. Nu am stiut ca il am am descoperit cad am pierdut sarcina mi s-au rupt membranele.
    Pentru a-mi regla ciclu mi s-a recomandat orgametril si trebuie sa merg cat mai repede la spital.
    Va multumesc ca ati abordat acest subiect. Eu sper sa nu am alte complicatii.Adriana
  •  
    • 187 mesaje
    19 Ian 2006, 08:27
    0 0
    sa ne scrii daca ai facut histeroscopia, si pe mine ma intereseaza acest subiect pt ca am probleme cu uterul, este marit si retrovers, iau orgametril dar mie nu mi-a reglat ciclul asa ca un anticonceptional, eu nu am copii si nici nu vreau sa fac, daca nu scade din volum - avea 9cm la ultimul control, m-i s-a propus oparatia de scos a uterului si a ovarelor
    scrie-ne te rog despre noutati
  •  
    • 2825 mesaje
    19 Ian 2006, 14:02
    2 1
    adyta, mirmo, va urmaresc, am si eu un dragut de uter fibromatos,
  •  
    • 2825 mesaje
    19 Ian 2006, 14:10
    4 0
    mirmo, si al meu are 9 cm, dar nu am probleme, daca nu faceam o intrerupere de sarcina , nici nu stiam de el.Am avut o pierdere de sange intre cicluri,dar de la anticonceptionale, si un haios de medic m-a si programat sa ma scape de toate organele genitale, fiindca si-asa nu-mi mai trebuiesc, spune el. Am peste 40 ani si 2 copii. Am fost la alt medic si cu orgametril mi-a trecut.Dar spune-mi, daca ajung , doamne fereste la operatie
  •  
    • 2825 mesaje
    19 Ian 2006, 14:13
    3 1
    dacaajung la operatie , ceseintampla cu viata sexuala. N-as vrea sa-mi plece sotul de acasa. Nu stiu, am auzit ca nu mai esti buna de nimic fara uter.Raspunde-mi te rog
  •  
    • 127 mesaje
    19 Ian 2006, 16:04
    3 1
    Uterul nu are nici o legatura cu viata sexuala, el foloseste doar "produsului de conceptie". Cu sau fara el, libidoul este acelasi, singurul inconvenient posibil care poate aparea ar fi o eventuala "uscaciune" a vaginului, dar care se poate rezolva cu Ovestin ovule.
  •  
    • 2825 mesaje
    19 Ian 2006, 16:23
    0 1
    Multumesc,poate nu ajung pana acolo
  •  
    • 187 mesaje
    20 Ian 2006, 07:52
    0 0
    doremy, cit timpt ai luat Orgametril si cum ?, ma interesează f mult, nu am mai discutat cu nimeni care a luat acest medicament, eu am luat 2 luni, 3 pe zi din a 14 zi, 10 zile, acum dupa ciclu merg la control, stau ca in pioneze, mi-e frica, problema este mai complicata la mine cu uterul marit fiindca este retrovers si cazut pe intestinul gros si ma apasa, sper sa fie uterul si nu altceva (o tumoare) apasatul asta
    raspundemi te rog
    multumesc
  •  
    • 65 mesaje
    20 Ian 2006, 08:33
    2 0
    mirmo, iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns. Si eu am inceput sa iau orgametril la rec. medicului, de putin timp. Acum sunt la ciclu dupa orgametril, ma simt ff slabita pentru ca am f. mult. Dupa cilclu cred ca ma duc la hiteroscopie, mi-e frica dar asta e, poate dupa aceea mi se regleaza ciclu, ca la copii ,adios.Mai vorbim.
  •  
    • 65 mesaje
    20 Ian 2006, 08:38
    2 0
    doremy, buna, sunt indicate anticonceptionalele pentru uter fibromatos? Dr. meu nu mi-a recomandat. Doar orgametril si nos-pa pentru dureri, nici eu nu stiam ca am fibrom daca nu piedeam sarcina.Cand am fost la perimul contrul dupa ce am ramas insarcinata dr. de la Neamt a zis ca am 8 saptamani dar eu aveam mai putin si nu l-am contrazis, el l-a masurat cu tot cu fibrom de aceea era asa mare copilul. Ce ne facem noi cu doctorii astia?
  •  
    • 2825 mesaje
    20 Ian 2006, 12:57
    0 1
    Am luat orgametril acum trei luni, 2 pe zi, 15 zile, deci o cutie,iar in continuareiau exluton, anticonceptionale, ffndca nu-s cuminte In urmatoarele luni deci noe si dec am luat cate una ,in a 14zi de ciclu.am avut un ciclu prelungit , in oct, de o luna, dar f. putin , s-ar putea sa fi fost de la anticonceptionale. Uterul, desi are 9/7cm,nu m-a deranjat pana acum,Exlutonul mi l-a recomandat medicul,mi-a reglat ciclul
  •  
    • 2825 mesaje
    20 Ian 2006, 13:03
    5 0
    Candam ramasinsarcinata acum 2 ani, tot asa un haios de medic, a masurat sarcina cu uter cu tot si m-a dat afara, a zis ca am patru luni,si dupa aceea am schimbat vreo 5 medici, toti voiau sa -mi scoata uterul si restul.Medicul pecare il am acum mi-a spussa astept pana la menopauza, daca nu am probleme