Taierea poftei de mancare

  •  
    • 349 mesaje
    8 Nov 2005, 21:51
    0 2
    Incearca sa mananci tarate de grau. Se gasesc la plafar. Amesteca-le cu iaurt cu lapte. Preferabil iaurt. Si bea multa apa dupa ce mananci.
    In afara de faptul ca iti vor taia pofta de mancare pentru ca taratele contin f.multe fibre (sanatoase)care sunt eliminate in procesul de fabricare al fainii iti vor regla si tranzitul intestinal. Deci, adio constipatie!
    Totul e sa fii consecventa si sa mananci taratele astea sanatoase.
  •  
    • 5 mesaje
    10 Nov 2005, 12:04
    2 0
    am si eu probleme cu mentinerea greutatii si din pacate sunt pe sistem nervos, pot sa beau o cana de apa pe zi si tot o pun pe mine. asa ca stiu exact cum va simtiti.
    pe mine m-a ajutat un prieten bun medic cu minte deschisa si la alte practici.
    cel mai bun sfat pe care mi l-a dat a fost urmatorul sa beau apa magnetizata pt stres.
    mi-a zis sa imi cumpar de la plafar sau de la targ o cana cu fundul magnetic si sa imi pun apa in ea cu 10 min inainte sa o beau, dar pt ca mie mi s-a parut mai greu am luat un magnet de mici dimensiuni pe care l-am pus intr-o sticla de 2 litri din care beau apa pe ziua respectiva. asa imi fac si norma de 2 litri si imi face si bine . si daca vrei sa ti se taie mai mult pofta de mancare dar fara sa exagerezi in apa aia sa pun otet de mere. un pic cat sa fie un pic acrisoara dar sa se poata bea. si imi iau sticla cu mine si la servici.la mine functioneaza poate o sa va fie si voua de folos.
  •  
    • 664 mesaje
    21 Nov 2005, 15:02
    0 0
    Sustin si eu ceea ce a spus blue...ceai negru si lapte...chiar functioneaza...
    Si eu apelez la asa ceva cand scap lucrurile de sub control...in special in perioada asta cand am o pofta de mancare de speriat...e pe baza nervoasa exact cum ai descris si tu (exclus sa fie bulimie).
  •  
    • 2 mesaje
    21 Nov 2005, 15:37
    1 2
    Buna,sint noua si vroiam sa te intreb cam in cat timp iti dispare pofta de mancare cu reteta de lapte si ceai negru?Mersi
  •  
    • 187 mesaje
    22 Nov 2005, 13:00
    0 0
    la cat timp dispare pofta de mancare... pot spune ca poate disparea instantaneu... totul este sa gandesti pozitiv si sa incerci sa iti impui anumite limite. mie mi se facea foame undeva dupa orele 16 si chiar sia tunci nu foarte tare, dar stiam ca se apropie seara si e mai periculos sa mananc seara decat pana in orele 18.00.
  •  
    • 137 mesaje
    7 Iul 2016, 13:51
    2 0
    MariusTitulescu, exista sectiunea Mica publicitate. Multumesc!
  •  
    • 20 mesaje
    22 Dec 2016, 20:25
    0 0
    eu beau ceaiuri de obicei ca sa tai pofta de mancare. orice tip de ceai, dar le beau calde
  •  
    • 1 mesaje
    22 Ian 2017, 20:26
    0 2
    Buna seara fetelor.
    Pentru ca nu mancati carbohidrati complecsi si mancati carbohidrati simpli, acestia va cresc rapid indicele glicemic si la fel de repede va va scadea, aparand iarasi senzatia de foame. De asemenea nu va hidratati corespunzator, lipsa apei dand senzatia de foame.
    Va invit in grupul meu slabeste sanatos by florin adir
    https://www.facebook.com/SkyfitnessBucuresti/
    www.skyfitness-nutritioncenter.ro
  •  
    • 64 mesaje
    13 Nov 2018, 10:41
    0 0
    Exista si stimulente care pot sa taie din aceasta pofta de mancare. Oricum eu sunt de parere ca prin vointa se poate ajunge la lucruri foarte bune. Deci mai intai ar trebui sa se incerce o rezolvare de la sine fara sa se apelee la tot felul de adjuvante.

  •  
    • 14 mesaje
    11 Dec 2018, 10:46
    1 1
    Pofta de mancare nu trebuie sa fie o corvoada pentru nimeni. Daca ai pofta de ceva e bine sa mananci. Cantitatea e cea care face diferenta. Nu o sa se imbolnaveasca nimeni daca mananca in fiecare zi ceva dulce. Bine daca manaca o cocolata pe zi exista riscul, dar daca mananci 2-3 patratele chiar nu e o problema. S-a creeat isteria asta cu dulcele, dar nu e deloc tragic.