Taierea poftei de mancare

  •  
    • 711 mesaje
    26 Oct 2005, 19:57
    20 18
    fetelor, sunt disperata. Mananc de rup, ma simt vinovata ca mananc dar mananc in continuare, iar cand sunt nervoasa e si mai rau...medicamente, ceva pt taierea poftei de mancare stiti? sau orice....
  •  
    • 430 mesaje
    27 Oct 2005, 10:23
    5 11
    fa sport si mananca linistita ca nu te ingrasi asa
  •  
    • 711 mesaje
    27 Oct 2005, 10:33
    5 4
    Pey problema e ca am un profram infernal, care nu-mi permite sa mai fac si sport.
  •  
    • 553 mesaje
    27 Oct 2005, 10:51
    3 4
    sunt medicamente, dar mai bine nu le lua, au prea multe efecte negative si n-ai vrea sa te trezesti cu dureri de rinichi, tensiune, greturi...etc
    cand ti se face foame mananca si tu ceva slab...carne gratar, legume, fructe, te vei simti mai bine decat intingand paine intr-o mancare plina de soos, grasa, nici n-o sa mai ai senzatia de plin, balonat...pune-ti apa intr-o sticla de 0.5 asa poti sa bei mai repede si mai multa...cateva zile iti va fi mai greu pe urma te obisnuesti, daca ai vointa

    Magdel cine a zis ca poti sa te indopi cat vrei daca faci sport? e Gresit!
    sportul iti intareste muschii...prin transpiratie elimini apa nu grasime si scuza-ma nu poti sa faci sport de performanta cu antrenamente de 5 ore pe zi, faci si tu acolo o inviorare intr-o ora, de 2-3 ori pe saptamana care nu face decat sa-ti mentina tonusul
  •  
    • 442 mesaje
    27 Oct 2005, 11:02
    3 8
    sau poti bea ceai verde...oricat de mult...la mine chiar are efect...nu neaparat ca imi taie pofta de mancare dar mai degraba poftesc sa mananc fructe,carne la gratar(ma rog,asta nu poti sa-ti faci in timpul serviciului)dar fructe poti manca
  •  
    • 553 mesaje
    27 Oct 2005, 11:08
    7 1
    poti pregatesti carnea seara...o pui in caserola si ti-o iei la servici, o mai poti taia cubulete si amestecata in salata, poti sa mananci un lighean si n-ai nimic
  •  
    • 666 mesaje
    27 Oct 2005, 20:42
    8 2
    Samantha, n-am inteles ce ai vrut sa zici prin faptul ca nu potzi sa faci sport .........
    Fetelor , samantha se refera la mancatul pe fond nervos cred eu.
    Potzi s-o numesti bulimie , pentru ca are exact aceleasi manifestari iar tu intai si intai trebuie sa reduci stress-ul din viatza ta care e singurul vinovat de haioasa alimentatie......sau ma rog sa nu te mai lasi afectata de tot ce tii se intampla.....usor de zis , stiu.
    Iar daca , dupa ce ingurgitezi cantitatzi importante de alimente te bate gandul sa le si elimini prin metode laxative sau prin vomismente ,BULIMIE se cheama 100% si este o boala tratabila psihic in primul rand , mai apoi prin dieta controlata.
    Nu manca in fatza televizorului , a calculatorului .Da o dependentza teribila .Nu vei putea sa te uiti la tv fara sa ai ceva in mana si nu vei putea sa mananci fara sa te uiti la tv .E un cerc vicios cumplit din care foarte greu iesi desi aparent tzi se pare banal si usor de facut .......Este exact ca la dependentza de fumat .
    Incearca sa identifici ,,vinovatul" principal care a dus la excesele astea si daca esti sincera cu tine, este imposibil sa nu il depistezi si sa te iei la tranta cu el ....
  •  
    • 711 mesaje
    27 Oct 2005, 21:22
    3 5
    Stiu ce este bulimia si crede-ma ca sunt departe de mine gandurile de a deveni bulimica. Doar ca mananc numai prostii cand m-apuca dorinta asta ciudata...in special dulce...ciocolata sau altceva, nu conteaza
  •  
    • 9 mesaje
    28 Oct 2005, 17:50
    3 1
    sintnoua,sint grasana si ma lupt cu pofta de dulciuri si cu combinatiilr ucigatoare. ca si tine,ma linistesc in cap cind maninc si am o profesie stresanata. de doua zile am inceput oshawa.
  •  
    • 711 mesaje
    28 Oct 2005, 20:12
    0 0
    Ce e Oshawa?
  •  
    • 9 mesaje
    28 Oct 2005, 21:44
    1 3
    george oshawa e medic si are un regim numit nr.7 de dezintoxicare si slabire bazat pe cereale exclusiv.e numele meu pentru ca am inceput regimul de doua zile dar si pentru ca alte nume care mi-ar fi placut pentru club eva erau luate.
  •  
    • 1 mesaje
    1 Nov 2005, 08:50
    3 6
    Incearca sa bei si ceai de crusin (crushin). E destul de rau la gust dar e eficient. Se gaseste in farmacii sau la magazinele plafarm. Multa bafta.
  •  
    • 64 mesaje
    1 Nov 2005, 10:03
    4 4
    Eu zic sa ai grija la ceaiul de crusin, pentru ca crusinul este folosit impotriva constipatiei , in nici un caz pentru taierea poftei de mancare.....sau cine stie poate daca te doare rau burta iti piere cheful de a manca?
  •  
    • 711 mesaje
    1 Nov 2005, 11:37
    1 4
    Oricum nu stau nemaipomenit nicii cu constipatia, deci..
  •  
    • 9 mesaje
    3 Nov 2005, 23:22
    4 3
    Eu iau pastile de concentrat de Green Tea (ceai verde), ma ajuta sa-mi taie pofta de mincare si imi dau energie.
  •  
    • 711 mesaje
    4 Nov 2005, 09:30
    2 3
    Mersi mult, ce marca sunt?
  •  
    • 9 mesaje
    4 Nov 2005, 19:09
    4 2
    Draga mea, nu are mare importanta ce marca sint, important este ca ceaiul verde taie apetitul, iti da energie si in acelasi timp este bun pt ten (contine anti-oxidanti). Ce imi place cel mai mult despre pastilele de ceai verde este ca nu ma fac sa ma simt neobisnuit(senzatie de tremurat, ameteli,etc).Eu am baut un timp ceai, dar m-am cam plictisit, prefer sa beau apa chioara, asa ca am recurs la pastile. Iau 2 pe zi. Mai am si alte idei, asa ca daca vrei sa mai comunicam, o sa o fac cu placere
  •  
    • 1620 mesaje
    6 Nov 2005, 20:30
    6 5
    Ufffff, fir-ar a in poienita de ... tot...
    Nu stiu altii cum sunt, dar sincer. pofta incontrolabila tine de altceva. Sunt multe site-uri despre asa ceva, am gasit de curand unul foarte bun. www.poppink.com Americanii chiar au dezvoltat ceva in sensul compulsive eating.
    Vreau doar sa spun ca ne distrugem sanatatea si increderea in noi, pas cu pas, datorita faptului ca , cateodata simpla dieta nu ajunge. Nu e niciuna nesimtita.
    Sunt silfide numai cele care-si pot permite.
    Va rog frumos sa va aruncati o privire pe site-ul acela. Chiar explica tot.
    De obicei ascundem chiar si fata de noi secrete .. cate o viata intreaga. Nevoia de afectiune, de a te simti safe, lumea urata construita din copilarie, depresia, sunt multe lucruri care pot duce la compulsive eating.
    E o lupta dura, de durata, dar cu rezultate. Altfel? O viata intreaga de diete, niciodata mentinerea unei greutati multumitoare mai mult de 1 luna.
  •  
    • 187 mesaje
    8 Nov 2005, 11:59
    8 1
    la fel ca si tine si eu aveam o mare pofta de mancare, mai ales pe sistem nervos. bine, la un moment dat tot am citit pe forum/urile astea tot felul de sfaturi si pana la urma am gasit urmatoarea reteta.
    o jumatate de litru de lapte se fierbe de cu seara,se amestecu cu continutul a 6 pliculete de ceai negru si se lasa peste noapte acoperit. dimineata se bea tot acest continut pe stomacul gol. o sa vezi o sa ti se taie pofta de mancare. daca la inceput o saa-ti fie un pic greu pe urma lucrurile se vor schimba.
    succes!
  •  
    • 711 mesaje
    8 Nov 2005, 21:28
    3 4
    Mersi mult de tot