Lotiune tonica

  •  
    • 201 mesaje
    10 Sep 2005, 23:18
    0 1
    Folositi lotiune tonica? Cum o folositi si cat de des? Cam toate au alcool in compozitie, nu dauneaza pielii? dupa ce folositi lotiunea tonica , obligatoriu va dati si cu crema?
  •  
    • 178 mesaje
    10 Sep 2005, 23:36
    0 0
    Eu am folosit lotiune tonica pana acum cateva luni cand pur si simplu ma plictisisem si de pasul asta. O lotiune foarte buna este cea de la Aslavital pentru ten sensibil(cu argila, fara alcool). Lotiunile cu alcool le consider depasite moral.

    Cu crema ma dau de putin timp pentru ca inainte nu ma simteam bine cu crema pe fata, dar intre timp am inceput sa imbatranesc si pielea sa simta nevoia de ajutor(am 25 de ani). Depinde si ce fel de creme suporti(eu sunt fan geluri) si ce tip de ten ai. Din pacate la noi nu se promoveaza atat de intens produsele cu factor de protectie solara. Sa nu fac cancer de piele pentru mine e un motivator suficient sa ma dau cu crema. Dar toate produsele ma evita ca target.
  •  
    • 1401 mesaje
    11 Sep 2005, 11:35
    0 0
    Da, folosesc lotiune tonica. Pentru mine sunt esentiali toti cei 3 pasi ai ingrijirii tenului -- demachierea, tonifierea si hidratarea (de 2 ori pe zi, dimineata si seara). Daca omit vreounul din ei, tenul mi se irita si mi se umple de cosuri.
  •  
    • 3636 mesaje
    11 Sep 2005, 12:54
    0 0
    eu am folosit un timp lotiunea tonica de la avon, una verde parca la tub era ok , insa nu am mai folosit de mult timp. nu consider ca e asa de necesara, ma spal cu gel de curatare si dau cu crema. si gata.
  •  
    • 201 mesaje
    11 Sep 2005, 13:39
    0 0
    Clover, de ce zici ca lotiunile cu alcool sunt depasite moral? Cica alcoolul este destinat scaderii ph-ului (pentru ca ph-ul pielii e usor acid ). Tenul meu e cam cu probleme, de asta ma bate gandul sa folosesc o lotiune tonica, pentru ca am mai citit pe ici pe colo, ca inchide porii, ca te scapa te puncte negre...
  •  
    • 272 mesaje
    11 Sep 2005, 15:22
    0 0
    am gasit in formula as o reteta naturista: se fierbe o legatura de marar intr-un litru de apa si apoi se adauga 50 g glicerina. se pastreaza la frigider. e o lotiune tonica buna in cazul porilor dilatati si a tenului gras, avand efect astringent...si nu contine alcool.
    puteti reduce cantitatile proportional.
  •  
    • 195 mesaje
    11 Sep 2005, 16:19
    0 0
    Folosesc lotiunea tonica pt ten sensibil de la Vichy si este minunata ! Lotiunea pt ten sensibil nu contine alcool !
  •  
    • 827 mesaje
    11 Sep 2005, 20:33
    0 1
    eu folosesc in loc de lotiune tonica apa termala de la avene...face minuni pentru tenul meu uscat (folosit impreuna cu o crema pentru ten uscat)
  •  
    • 2039 mesaje
    11 Sep 2005, 22:21
    0 0
    Eu folosesc de aproximativ un an lotiunea tonica pt ten sensibil de la Nivea si e foarte buna! La fel ca si vicvic, daca uit sa ma dau o data, ma irit si imi apar cosuri!
  •  
    • 198 mesaje
    11 Sep 2005, 23:04
    0 0
    eu folosesc lotiunea pt ten normal de la Nivea care e super buna pt mine...tot super bune mi s-au parut si Loreal si Garnier...o utilizez pt imi improspateaza si imi curata tenul...eu nu folosesc demachiant pt ca nu ma machez si nu ma spal decat cu apa...fara sapun sau geluri pt fata...niciodata nu am avut probleme cu tenul(cosuri,bubitze).
    Cu lotiunea tonica ma dau dimineatza si seara iar dimineatza ma dau dupa lotiune si cu crema-happyderm de la loreal-e geniala pt mine pt ca nu imi lasa tenul gras sau lucios.
  •  
    • 201 mesaje
    12 Sep 2005, 17:05
    0 0
    Lotiunile voastre contin alcool?
  •  
    • 65 mesaje
    12 Sep 2005, 17:38
    0 0
    daca nu vrei sa folosesti neaparat lotiune tonica, poti sa folosesti apa termala... e doar apa, o pulverizezi pe fata, stai cateva secunde...
    n-are ce rau sa-ti faca

    oricum, nivea e misto!
  •  
    • 827 mesaje
    12 Sep 2005, 17:45
    0 0
    daca ai tenul uscat e contraindicat sa folosesti lotiuni cu alcool. sincer, nu iti recomand alcool indiferent de tipul de ten pe care il ai. exista lotiuni tonice bune de la nivea, l'oreal, garnier sunt bune si cele de la gerovital sau elmiplant. sigur ai de unde alege. daca vrei ceva cat se poate de usor si natural, incearca apa termala de la avene sau de la vichy, se gaseste sub forma de spray si are si efect racoritor.
  •  
    • 198 mesaje
    12 Sep 2005, 18:29
    0 0
    nuuuu...fara alcool...am avut una de la avon cu alcool...si in afara de faptul ca mirosea a spray pt gandaci,ramanea lipicioasa pe fata...
  •  
    • 1401 mesaje
    13 Sep 2005, 19:34
    0 0
    Eu da, folosesc lotiuni tonice cu alcool, pentru ca imi priesc mult mai bine. Cineva spunea ca lotiunile cu alcool sunt depasite moral. Nu sunt de acord. Pentru mine de exemplu sunt mult mai bune cele cu alcool decat fara.
  •  
    • 201 mesaje
    13 Sep 2005, 21:56
    0 0
    Multumesc, dragutelor!
  •  
    • 8 mesaje
    13 Sep 2005, 22:15
    0 0
    Lotiunea tonica este necesara in programul de ingrijire zilnica a tenului. Lotiunile tonice sunt si cu alcool si fara, in functie de fiecare tip de ten - pentru tenul mai gras este recomandata lotiunea tonica cu alcool iar pentru tenurile uscate/sensibile este recomandata lotiunea tonica fara alcool. Cred ca este necesar sa ne cunoastem tenul inainte de a incerca o lotiune tonica "dupa ureche". Eu am un gel de curatare cu masca si lotiune tonica (3 in 1) de la Mary Kay de care sunt super incantata. Luiza
  •  
    • 8 mesaje
    13 Sep 2005, 22:21
    0 0
    Exista si produse cu factor de protectie solara tot in gama Mary Kay. Exista o crema hidratanta cu factor de protectie solara - recomandata tenurilor sensibile (mai ales persoanelor care sunt predispuse la pigmentatie - pistrui, pete) iar in gama de ingrijire de lux exista "Solutia ideala" un produs de ingrijire de zi si de noapte. "Solutia ideala" regenereaza foarte rapid tenul, practic tenul se va reinnoi ca la un copil de 5 ani (cu cat innaintam in varsta cu atat regenerarea se face mai greu si apar primele semne de imbatranire). Sincer alte produse cu factor de protectie solara nu cunosc. Luiza
  •  
    • 1511 mesaje
    13 Sep 2005, 22:35
    0 0
    Am citit zilelea astea ca cica-i bine ca seara sa lasam pielea sa respire, deci numai s-o demachiem si s-o dam cu lotiune tonica, fara a mai aplica si crema de noapte.
    Eu ajunsesem la concluzia asta dupa experimente proprii, dandu-ma cu lotiune tonica pt. tenul meu, nu mai am seara nevoie de crema.
  •  
    • 8 mesaje
    14 Sep 2005, 09:23
    0 1
    crema hidratanta este foarte importanta, poate mai importanta decat o lotiune tonica. cu o crema hidratanta de calitate, pielea respira foarte bine. persoanele cu un ten mai gras ar trebui sa foloseasca creme hidratante special concepute pentru acest tip de ten. un ten gras nu e totuna cu un ten hidratat.