Ceaushisme

  •  
    • 77 mesaje
    14 Sep 2005, 22:57
    0 0
    Desene animate "Mihaela","ciocanitoarea woody".
    Daktari,Planeta maimutelor.Astea parca erau duminica dimineata.
  •  
    • 11438 mesaje
    15 Sep 2005, 08:56
    0 0
    aaaaa...daaaa.....si "Lumea copiilor!!!!!"
    noi ne uitam la programe sarbesti la greu..hihihihii...si ascultam si muzica sarbeasca ca disperatii: magazin, bjelo dugme, bajaga...etc...etc..
  •  
    • 11438 mesaje
    15 Sep 2005, 09:46
    0 0
    ha???
  •  
    • 2831 mesaje
    15 Sep 2005, 10:18
    0 0
    Vata mey! Ce credeai???
  •  
    • 11438 mesaje
    15 Sep 2005, 11:52
    0 0
    aha...hahahaaaaaa....io nu stiu, mey ca mi-o lua mama...hahaaaa...
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2005, 14:08
    0 0
    elindenta, da, sprayul Favorit!!!
    cat m-am chinuit sa-mi aduc aminte cum se numea...

    Cat despre emisiunile de la bulgari... oaaaaaaa....
    Eu faceam rusa la scoala si mi-a fost usor sa invat bulgareste. Mi-am luat dictionar, m-am pus la punct... Cand erau filme misto, eu eram pe post de translator.
    Escrava Isaura - o uram, dar traduceam de zor la ea mamei unei colege, care ma convingea cu Pepsi (avea o pila) si prajiturele.
    La scoala ajunsesem sa incurc rusa cu bulgara!!! Profesoara intelegea problema - daca greseam, ma intreba care-i cuvantul rusesc. Daca-l stiam si pe-ala, nu-mi scadea nota.

    Sora-mea, care nu facea rusa la scoala, incepuse sa invete si ea. Joia aveam "seara bulgareasca", cand vorbeam amandoua numai bulgareste.
    Oh, Doamne, si-o mai aminti si ea de treaba asta? (e plecata de 11 ani din tara)
    Ia, ca-i dau acu' un email in bulgareste, s-o verific!
  •  
    • 77 mesaje
    15 Sep 2005, 14:22
    0 0
    donna,ce amintiri,nu-iasa?
    Dar de sampoanele "Larex",pernutele alea,ti-amintesti? Sau s-a vorbit de ele,ca nu mai stiu acum?
  •  
    • 1652 mesaje
    15 Sep 2005, 14:28
    0 0
    io nu prindeam decat un program unguresc,ca stateam in arad atunci si niste desene cu un ursulet haios care la sfarsitul fiecarui episod se spala pe dinti si ne ura "vise placute" ,in ungureste,evident
  •  
    • 5531 mesaje
    15 Sep 2005, 14:36
    0 0
    Mai erau si spray-urile acelea din gama "anotimpurile"..sau au aparut imediat dupa revolutie?...
    Imi amintesc de umilinta cu painea pe cartela, cu invatatul la lumanare, cu cozile chiar si pentru un amarat de pachet de vata...
    Cafea solubila si KENT - pe sub mana, evident!
    Bancuri spuse soptit in autobuze (ca nu stiai cine e secu'), 'practica agricola' la greu..intram in scoala, propriu-zis, cand cadea bruma! Aveam mainile tabacite de atata munca!

    Sigur, copilaria a fost frumoasa dar...imi amintesc si eu de 'hotii si vardistii', 'ulii si porumbeii' , ciocolata chinezeasca fina-fina-fina...acum, parca niciuna nu are gustul ala buuun!
    Guma de mestecat cu abtibilde si sampoanele roz sidefat (de trandafiri) de la bulgari - aveam un vecin vames
    Ah, si mai erau pampoanele alea oribile ce mi le facea maica-mea din funda (tot bulgareasca) ...prinse pe bentita elastica de-mi crapau urechile de durere ...imi ramaneau urechile rosii chiar si duminica.
    Nu mai vorbesc de matricola, dres neaparat ALB (daca veneai cu dres de culoarea piciorului erai considerata o c.urva capitalista), careul obligatoriu de dimineata la care era verificata tinuta, freza, sprancenele si unghiile (ce e ala lac incolor de unghii?!!??!) Mai tineti minte ca se lucra/invata si sambata?
    Ah da, si traficul auto ...o duminica cu nr PAR, una cu nr IMPAR

    Puii de Mihailesti - mare delicatesa, Pepsi luat contra a oua de tara...medicamente si rechizite puse deoparte doar daca plusai ceva la vanzatoare..mama-mama ce DOMNI erau astia din comert...

    Imi amintesc ca de la scoala incepusera sa ne spuna sa nu mai mergem la biserica (mai ales in zilele de mare sarbatoare: Paste, Craciun) ca vom avea probleme...trebuia musai sa fii membru UTC si sa mergi la toate porcariile alea de PTAP.
    Pfui!


    Pe langa nostalgie, am si un gust amar legat de toata perioada aceea...

    DAR..imediat dupa revolutie M-AM RAZBUNAT! Desi eram sefa clasei (se-ntelege ce fel de sefa...cand ziceam CHIUL IN MASA! nimeni nu mai ramanea in clasa indiferent de consecinte ) dupa revolutie, am fost prima din clasa care a avut tupeu sa vina la liceu cu jeansi si cu bluza ROSIE!
    Sa faca infarct profa de mate! M-a ridicat in picioare si m-a dat exemplu negativ...intr-o saptamana-doua, doar cativa din clasa mai purtau uniforma
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2005, 14:38
    0 0
    Sampoanele Lareeeeeeex!!!!!!
    Mereu ruginea cate o lama pe marginea cazii, din cauza lor!

    Si spumantul de baie cu miros de brad!!!
    Si pasta de dinti aia rosie... era una Gelodent si mai era una medicinala... cu un gust oribil... Dar pasta de dinti Bobo, cu aroma de fructe era un deliciu!

    AAAAA
    dar sapunelurile pentru copii le mai stie careva?
    Pitic - forma de piticut
    si
    Ratza!!!! - in forma de ratzusca

    "Ratza" avea o poezioara tiparita pe cutie...
    Cum era, Doamne???

    gata, stiu!!!

    "ratza-ratza-ratzisoara...
    ce te plimbi pe ulicioara
    cu codita parfumata
    asa de frumos spalata?"
  •  
    • 5531 mesaje
    15 Sep 2005, 14:43
    0 0
    Ah, sa nu omit: la final de an scolar, BRIGAZILE ARTISTICE in care il elogiam pe marele conducator!
    Ca sa nu mai vorbesc de concursurile alea stupide in care ti se dadea o cartulie rosie ('Viata tovarasului Nicolae Ceausescu, conducator iubit') pe care trebuia sa o inveti din scoarta in scoarta ...

    Si ce frumos era cand reuseam sa cumparam paine ALBA sau portocale
    Ce importanti ne simteam!
  •  
    • 5531 mesaje
    15 Sep 2005, 14:43
    0 0
    Nu stiu poezioara
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2005, 14:50
    0 0
    Oh, da, recitam de mama focului!!!

    "Prin EL (ceausescu),
    Tot ce cladim o sa dureze,
    Tot ce nustiuce o sa reziste...
    Alesul nostru este omul
    indurator, si bun si drept...
    In mana lui sta natiunea ... tralala...
    Sunt 20 de milioane
    Sub steagurile tricolore... etc etc..."

    Hahahahhaahhaahaaaaaaa
    Astea-s de la "cantarea romaniei", cand mi-a luat mama pantofi de lac negri cu bareta (obligatorii!!!), dar nr, 39 (purtam 36-37 pe vremea aia), ca altii mai mici n-a gasit... mi-i infundase, saraca, cu multa vata la varfuri - si vai, ce ma mai impiedicam in ei...
  •  
    • 77 mesaje
    15 Sep 2005, 14:52
    0 0
    Mai era si pasta de dinti "Maxam",chinezeasca,dar aia era un lux.
    Poezia cu ratusca n-o mai stiu.
    donna,constat ca noi doua sintem cele mai nostalgice din grup,sau ma insel? Cineva mi-a zis ca nu sint sanatoasa la cap !Dar mie imi face o mare placere si bucurie sa ma intorc in trecut.
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2005, 14:53
    0 0
    mi-am amintit poezioara cu ratza, am pus-o mai sus
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2005, 15:02
    0 0
    Dubi, si pe mine pampoanele m-au exasperat... ma tundeau scurt parintii, ca aveam prostul obicei sa nu pierd nici o ocazie sa ma umplu de paduchi - asa ca aratam ca un soarece, cu pampoanele alea imense si apretate cu aracet, ca sa stea tzapene
  •  
    • 1303 mesaje
    15 Sep 2005, 15:09
    0 0

    ati vazut filmul ala nemtesc "Goodbye Lenin?" e absolut fenomenal asta asa ca tot vorbim de comunisme...
  •  
    • 5531 mesaje
    15 Sep 2005, 16:40
    0 0
    Donna
  •  
    • 1222 mesaje
    15 Sep 2005, 18:42
    0 0
    carmelia ,pif si hercule ma, nu rahan
    salam/parizer cu soia (câh),brifcor,televizor rubin, incaltaminte gregorio rizo, guma de mestecat turbo, suc tropicana, iaurtul in borcanul ala mic era super
    samponul de urzica in sticla aceea subtire
    nu stiu cine isi mai aduce aminte , dar existau niste foitze de sapun intr-o cutiuta de carton parca ,erau foarte parctice oricum , stie cineva , se mai gasesc pe undeva ?

    si acuma lansez o intrebare:care din voi a fost pionier/shoimu patriei ?
    ala io , ala io
    angeldust, dc esti rea si mi-ai adus aminte de inghetata polar ?
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2005, 18:56
    0 0
    ERATA

    "ratza-ratza-ratzisoara...
    ce te plimbi pe ulicioara
    LIPA-LIPA, LEGANATA,
    asa de frumos spalata?"

    asa era
    da-da...