Ceaushisme

  •  
    • 185 mesaje
    13 Sep 2005, 15:20
    0 0
    Beey!da inghetata Polar era iammy!N-o puteai manca decat de pe farfurie mai tineti minte si inghetata Sport si Doina? Aia Doina era pe jumatate invelita in cioco Iar vafele erau 4 lei pe vremea mea.
    Si brifcorul si quic cola sau cum s-o scrie?Ala de avea ursul ala pe sticla
  •  
    • 185 mesaje
    13 Sep 2005, 15:20
    0 0
    Beey!da inghetata Polar era iammy!N-o puteai manca decat de pe farfurie mai tineti minte si inghetata Sport si Doina? Aia Doina era pe jumatate invelita in cioco Iar vafele erau 4 lei pe vremea mea.
    Si brifcorul si quic cola sau cum s-o scrie?Ala de avea ursul ala pe sticla
  •  
    • 11438 mesaje
    13 Sep 2005, 16:03
    0 0
    da, da...brifcol si cico si semintele la cornet..si langosii din colt care erau de-o mie de ori mai buni decat astia de-acu..
    de ce oare?? de soia sau de foame???
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2005, 16:08
    0 0
    mentosanele... frate... nici acum nu stiu ce rost aveau alea pe lumea asta... dar erau ieftine si rodeam tot timpul la ele...

    semintele la cornet de ziar, vandute de tignaci, oh, da... ce vremuri... "vreau si eu de 2 lei seminte"...
  •  
    • 1303 mesaje
    13 Sep 2005, 16:08
    0 0
    spectacolele de pe stadion!!! cand se strangea tot orasul s-o vada pe Irina Loghin. Jules Verne. Filmele indiene. RAZBOIUL STELELOR!!!!! cand am fugit cu tata sa ducem gunoiul si am aterizat la film, si cand ne-am intors am gasit-o pe mama turbata de draci ca ne daduse disparuti pe amandoi. bineinteles ca nu ne-a crezut ca am fost la film

    aaaa ce altceva... ce insemna domne ICESEME? ca era innebunita invatatoarea, mama unei colege lucra la iceseme si mama ce respect ii purta... ai mei erau muncitori in fabrica n-aveau pile si relatii... trebuia sa stau cu toti tampitii, tiganii si paduchiosii in banca...
  •  
    • 11438 mesaje
    13 Sep 2005, 16:11
    0 0
    si statul pe strazi nemancati si vai de capu nostru pe la 23 august
    dar era bestial, pe bune...hahaa.....
  •  
    • 11438 mesaje
    13 Sep 2005, 16:15
    0 0
    PEZZ-urile de la sarbi..hehee...a..daaaa...si cartile alea de joc colorate cu personaje...aaaa...daaaaa PACALICI...Piticot, Nu te supara frate, ascunsa, noua pietricele, gradova, elasticul..mai ziceti...
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2005, 16:29
    0 0
    Hotii si vardistii (acum copiii ii spun "hotii si politistii")
    Matzele-ncurcate
    Tzara-tzara, vrem ostasi!
    Lapte-gros
    Tzarile
    Frunza

    Ahhhh, ce cutie cu maimutze mi s-a deschis in cap!...
  •  
    • 11438 mesaje
    13 Sep 2005, 16:44
    0 0
    beyyyyy asa-i...
    mamaaaaaaaaaaa ce fain era....vuia parcul din fata blocului de urlaturile noastre...heheeeeeee....
  •  
    • 1946 mesaje
    13 Sep 2005, 16:50
    0 0
    ati uitat de guma de mestecat si de caramele??? de nectarul bim bim? si siropul de visine din care faceam cate-o sticla mare cu suc?
  •  
    • 185 mesaje
    13 Sep 2005, 16:53
    0 0
    Si statul la coada pt "Fratii Petreus"Puii aia aschilambici..doamne ce ne mai placeau..ca dee nu era soia
    Si cum ne uitam prin geamuri la masini sa vedem ce culoare are schimbatorul de vitezeSe purtau ale transparente cu flori in elesi ce ne mai bucuram cand vedeam unul coloratsau faceam numai eu faza cu schimbatorul de viteze???voi nu?
  •  
    • 2831 mesaje
    13 Sep 2005, 16:53
    0 0
    Carmeluto, ai deschis Cutia Pandorei. Vorba donei, mi s-a pus un nod in gat. La revolutie aveam 22 de ani. Nu pot sa-mi amintesc cu placere de nimic din vremurile acelea. Eram suficient de mare cand prietena mamei era sa moara dintr-un avort. Si acum vad sange peste tot cand inchid ochii.

    Invatam la un liceu bucurestean de fite - acolo am vazut pentru prima data un walkman, casete video, spray colorat pentru par, unghii false, Burda...

    Si cozile... Doamne! Ratia... buletinul pentru paine...
  •  
    • 63 mesaje
    13 Sep 2005, 17:11
    0 0
    Eeeiii..dar eu pot s-o uit pe diriginta ?, nu mi-a dat premiul doi fiindca nu purtam cravata de pionier(maica-mea era in "martorii lui Iehova" si imi interzicea)...cat am suferit...iar diriginta acum, nici comunista n-a fost, nici gura nu-i miroase...
  •  
    • 1303 mesaje
    13 Sep 2005, 17:16
    0 0
    daaaaa
    Hotii si vardistii
    Matzele-ncurcate
    Tzara-tzara, vrem ostasi!
    Lapte-gros
    Tzarile
    Frunza
    mamaaaa parca am 100 de ani nu 25
    nici sa ma tai nu mai stiu cum se juca Frunza. tarile.... era ceva cu mingea?
  •  
    • 2831 mesaje
    13 Sep 2005, 17:22
    0 0
    - Taranul e pe camp...
    - iaurtul la borcanel
    - eugenia cu cacao
    - napolitanele cu lamaie
    - adidasii de porc
    - tocana de legume
    - munca patriotica (la maturat bulevardul)
    - sadirea copacilor in parcurile orasului
    - al XIII-lea Congres
    - cutremurul din 77
    - bancurile cu Bula
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2005, 19:32
    0 0
    Poo-dul de piaaa-tra
    S-aaa daa-raa-mat
    A veee-nit aaaa-pa
    Si l-aaa luuuat...

    ce frumos, mah, ce frumos...

    ce rasete, ce chitaieli, ce jocuri simple si dragute...

    mah, ma bucur ca n-am avut calculator pe vremea aia
    si nici programe la tv
    ca ieseam afara si ne jucam pana ne crapa capu'
    si la furat de corcoduse si dude
    si la adunat castane de prin cimitire
    si la filme, si in tabere, si-n excursii, organizat, la Doftana (si ce daca? era frumos!)
    si faceam si sporturi de tot felul, ca ne alegeau antrenorii la ora de educatie fizica, la scoala
    cantam la cor
    recitam la "montajele artistice"
    participam la olimpiade
    de toate faceam, si joaca, si munca, si era mistoc de tot
  •  
    • 11438 mesaje
    14 Sep 2005, 09:27
    0 0
    acu stau si ma intreb...copiii din ziua de azi se mai bucura de copilarie asa cum am facut-o noi???

    ahhhh....cornetele cu ac in varf si bataliile cu prastii si tuburi...hahaaaa...mamaaaaaa dar eram rea, nu gluma...hahaa...
    parca-l aud pe frate-meu cum urla din fata blocului dupa mine si in 3 sec. eram in adidasi (dehhh sarbii aproape , coboram cu viteza luminii pe scari si bubuiam, frate la ei de-mi stiau toti de frica...hahaaa...
    ohhhh...ma bateam cu frate-meu la greu dar cand era vorba ca altcineva sa-l atinga eram in stare sa le crap capu in doua...
    nu ca n-as fi facut-o...hahaa...
    imi aduc aminte intr-o iarna..tot asa..s-a luat la ciondaneala cu un baiat mai mare chiar si decat mine, daraminte decat frate-miu si am facut un bulgare in care am bagat o piatra....zdrannnngggg direct in frunte l-am plesnit si sangele a plecat la plimbare...hehehee...
    fain era...sau jucam mima ca disperatii vara pana la 12-1 noaptea cand cumparam lubenita si ascultam sandra si samanta fox...hahaa...
    si acu ascult cu drag muzica disco din anii 80...
    ehhhh....faine vremuri...faine...
    de revolutie nu vreau sa-mi amintesc, clar????
  •  
    • 647 mesaje
    14 Sep 2005, 10:43
    0 0
    nici io nu vreau...ca-n filmele cu prosti,io veneam de la resita sa merg la arad si m-a prins revolutia in timisoara...si aveam doar 6 anisori
  •  
    • 77 mesaje
    14 Sep 2005, 22:38
    0 0
    Doamne,cum v-ati amintit?Ce vremuri am trait...Si eu imi aduc aminte de toate astea cu drag.Ce nostalgie...
    Stiti spray-ul ala Favorit,un fel de Fa romanesc.Si pantofii Guban,475 lei,parca.Trebuia sa ai pile sa te anunte cind primesc marfa.Iar vecinul care avea Moskvici era cel mai tare.Si duminicile cu sot si fara sot.
    Ce nostalgie inexplicabila...Perioada aceea face parte din viata noastra,iar eu ma gindesc cu drag la ea.
  •  
    • 77 mesaje
    14 Sep 2005, 22:49
    0 0
    Mai era una cu titele mari Sabrina.Otawan,nu mai stiu cum se scrie,cu "Hands up!",LUV,Baccara...
    Muzica straina pe programul 3,pe la ora 13."Parfait" si "Casata" super inghetate.