Ceaushisme

  •  
    • 3337 mesaje
    17 Sep 2005, 14:16
    0 0
    cred ca era kuul sexul pe vremea lui nea nicu
  •  
    • 1303 mesaje
    17 Sep 2005, 14:17
    0 0
    ma nu inteleg cum orice topic de pe eva ajunge tot la sex oricum ar incepe discutia
  •  
    • 9835 mesaje
    17 Sep 2005, 14:22
    0 0
    fahnel e de vina
    fahnele, fii cuminte, ca iti scad nota la purtare si iti chem parintii la sedinta.
  •  
    • 3337 mesaje
    17 Sep 2005, 14:26
    0 0
    aha sa iti zic ca am si fantezii cu profesoare?
    ha?
    din alea perverse cu ochelari. deh imi plac ochelaristele. au ceva inocent si in acelasi timp perves in ochelarii aia
  •  
    • 9835 mesaje
    17 Sep 2005, 16:14
    0 0
    aolika!!!
    tinere sau batrane?!?!!
  •  
    • 3337 mesaje
    17 Sep 2005, 16:47
    0 0
    proaspete absolvente de facultate. ce vrei..mai si babe sunt bune...deh forta experientei...dar tot tinerelele zglobii cu sanii zvapaiati
  •  
    • 1511 mesaje
    17 Sep 2005, 20:53
    0 0
    Esti cam boutz la faza asta, Fahnele, doar stii cate femei au murit de la avorturi in perioada asta, tocmai de-aia, ca metodele contraceptive erau interzise, iar tu zici ca sexul era kuul. Pardon, dar se cunoaste ca n-ai habar despre ce vorbesti (ma refer la timpurile alea).
  •  
    • 3337 mesaje
    20 Sep 2005, 09:04
    0 0
    Aia erau ceauseii sau decreteii. plus de asta..nu esti catolica? nu e papa impotriva avortului? deci nea nicu era un bun catolic.
  •  
    • 11438 mesaje
    20 Sep 2005, 09:19
    0 0
    asa fanele...de cand mi-ai vazut ochelarii ai si imaginatie, ha???
  •  
    • 1652 mesaje
    20 Sep 2005, 11:03
    0 0
    Mai eu va inteleg nostalgia dar hai sa nu facem totusi ca bucata asta din istoria Romaniei sa para totusi ceva ce n-a fost
    Ca ati descris lucrurile cu atata poezie si patos ca daca as veni eu spre exemplu sa citesc postarea,care eu nu am prea prins vremurile alea,mai ca nu ma faceti sa-mi doresc sa le fi prins
    Din pacate,mie tot ce tine de regimul comunist imi provoaca o sila si o revolta imensa pt ca asa am fost indoctrinata de mica : bunicul meu a petrecut 7 ani in inchisoare ca detinut politic (avea 38 de kg cand a iesit),fratele lui a murit imediat dupa iesirea de acolo,si familia tatalui meu a fost persecutata pe aproape toata durata regimului
  •  
    • 11438 mesaje
    20 Sep 2005, 11:48
    0 0
    nu a zis nimeni ca au fost vremuri nemaipomenite...dar a fost o perioada benefica romaniei la nivel mondial ...
    vreti sa va reamintesc cat s-a construit pe vremea lui ceasca??? de viata fara griji din punct de vedere financiar, social....etc..etc..de faptul ca n-am mai avut nici o datorie externa...bla..bla..bla...
    evident...exista si avantaje...si dezavantaje...
    asta-i viata..iar comunismul intr-adevar e doar o utopie...
  •  
    • 1303 mesaje
    20 Sep 2005, 12:10
    0 0
    eu imi aduc aminte de copilaria mea. dar pot sa zic ca urasc comunismul din toate puterile pt muuuuult mai multe motive decat as avea sa il iubesc. dar la ce mi-ar folosi sa imi aduc aminte lucrurile rele? cozi, lupte de strada cu minoritarii pt o bucata de paine, tata care pleca la lapte de la 3 dimineata, mama care lucra in sectie la RX; tovarasa'ntzatoare care ne batea cu ditamai batzu la palma ca nu am cusut manualele oferite de partid (cumparate de fapt de ai mei)... prefer sa imi aduc aminte de chestiile misto din copilaria mea nu de chestiile misto din comunism.
  •  
    • 1652 mesaje
    20 Sep 2005, 12:12
    0 0
    da e drept ca s-a construit cat nu se va mai construi si ca ceausesc a lasat tara fara datorii externe dar din umilele mele cunostinte aceste datorii s-au platit o parte prin vanzari de armament catre arabi si israelieni si prin indobitocirea populatiei(vezi cele 2 ore de televizor pe zi si cate si mai cate)
    Anyway din cate am auzit toata teoria comunista cu industrializarea fortata si economia centralizata nu si-au dovedit in final viabilitatea,in sensul ca si daca nu ar fi avut loc asa-zisa rev din 89 lucrurile tot n-ar mai fi durat prea mult
    Si avand in vedere ca inainte venirea comunistilor la putere,prin '38, un dolar era egal cu un leu,poate totusi Romania ar fi ajuns mult mai departe si fara "ajutorul" lor
    Dc vorbesc aiurea va rog sa ma contraziceti,nu prea sunt experta in politica
  •  
    • 5531 mesaje
    20 Sep 2005, 12:15
    0 0
    Doa, ce sa zic...n-aveam datorii externe, corect. Dar cu ce pret? Cu pretul cozilor imense pentru o bucatica de paine, pentru un pachet amarat de unt, pentru doua borcanele de iaurt, cu programul de 'lumina' (de la 10 dimi pana seara la 6, lumina OHA), cu frigul de iti bloca si mintea..oho si cate inca altele!

    Se construia? Da, corect...dar se si demola in d.raci. Case, casele oamenilor, facute si muncite de ei..erau demolate ca sa construiasca cutiile astea nenorocite de blocuri.
    S-a construit Casa Poporului (un kitsch veritabil) si s-a daramat Sf. Vineri + inca o mie de alte biserici.

    La tzara se facea recensamantul animalelor si daca aveai 2 porci, unul era al statului...aveai 10 gaini? Bun, trebuia sa dai la stat cateva si socoteau pana si cam cate oua fac gainile ramase ca sa dai la stat o parte...nu conta ca familia era mare si remuneratia mica (vorba amicului Caragiale)...tot ce aveai, era impartit cu statul.

    Misto vremuri, plang dupa ele de nu mai pot!
    Ca am nostalgia copilariei, e una.
    Si alta e viata ceaushista. Sa fim seriosi!
  •  
    • 3337 mesaje
    20 Sep 2005, 12:33
    0 0
    angel. in 38 romania era arabia saudita. aveam petrol de aia era puternic dolarul. nu ca eram mai destepti sau mai organizati.
    cat despre bunicii tai. si unii din ai mei au stat la inchisoare...si crede-ma dupa 46 familia mea a pierdut mai multi bani decat iti poti tu imagina vreodata. de fapt mai multi a pierdut la 1918
    revenind....da carme ochelari+cravata rosie+nea nicu tablou+sex=perversiune capitalista.ce sa mai un amalgam plin de erotism.
    bah eu nu ma las si fac rost de o uniforma din aia si imi imbrac pretena in ea. ca ochelari are deja (cand citeste ma rog). sunt un fetisist
  •  
    • 11438 mesaje
    20 Sep 2005, 13:54
    0 0
    da, mey..si mie mi-o murit bunicul...ca preot fiind, comunistii nu-i lasau plozii la scoala...
    s-a lasat de preotie...s-a apucat de sofat camioane si ala o fost...
    dar io nu vorbesc ca era super bine, io vorbesc ca nimic din ce-i bun nu se poate realiza fara sacrificii...
    trebuie totusi sa recunostem ca unele chestii din comunism erau bune, mah...dar ura asta a oamenilor a facut sa se distruga totul...
    de ex. CAP-urile...super idee...lasa-ma dracu..le-or dat la oameni pamanturile inapoi ca, cica le muncesc singuri ca-s ale lor si ce s-a ales de ele, ha??? putrezesc fara sa fie folosite...
    pe timpul lu' ceasca macar exportam grau..acu importam pita...la dracu c-am stat super bine cu aglicultura...sisteme de irigatii..alea..alea...toti si-au luat pamanturile inapoi si multi n-au avut cu ce sau efectiv habar n-au avut sa le faca produstive....stau si putrezesc mancate de ciori...
    bey, ma lasati cu nebunia asta cu mostenirea si cu mosi stramosi???? vad la bunicii mei cum isi tin cacaturile alea de pamanturi degeaba cand alta data produceau si aveau si ei profit din asta...prostie, mey...se cheama prostie...
    sa mor c-as infiinta un alt CAP...beyyy...super afacere..sa mor io...
    le folosesc pamanturile zgarciobilor, le dau grau si porumb si imi iau si io partea...hahahaaa...
  •  
    • 1 mesaje
    28 Nov 2019, 13:10
    0 0
    Ossidenta ii spunea pastei medicinale. Foloseam Gelodent, Mentadent, Cristal, Ossidenta


    donna_imobile said:
    Sampoanele Lareeeeeeex!!!!!!
    Mereu ruginea cate o lama pe marginea cazii, din cauza lor!

    Si spumantul de baie cu miros de brad!!!
    Si pasta de dinti aia rosie... era una Gelodent si mai era una medicinala... cu un gust oribil... Dar pasta de dinti Bobo, cu aroma de fructe era un deliciu!

    AAAAA
    dar sapunelurile pentru copii le mai stie careva?
    Pitic - forma de piticut
    si
    Ratza!!!! - in forma de ratzusca

    "Ratza" avea o poezioara tiparita pe cutie...
    Cum era, Doamne???

    gata, stiu!!!

    "ratza-ratza-ratzisoara...
    ce te plimbi pe ulicioara
    cu codita parfumata
    asa de frumos spalata?"

     


    Acest mesaj a fost editat de către sandavo: 28 Nov 2019, 13:12