Ceaushisme

  •  
    • 11438 mesaje
    7 Sep 2005, 10:38
    0 0
    Iti mai aduci aminte?
    - Banane verzi tinute pe dulapul din bucatarie la copt.
    - O portocala mincata in jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete.
    - Pif vs. Rahan. Sau, daca nu, benzile desenate din Cutezatorii.
    - Practica in uzina vs. practica agricola.
    - Bomboanele Cip, multicolore si mici cit o gamalie, care se mincau direct cu limba.
    - Dropsurile chinezesti anti-tuse, care generau dependenta. Ca si lipiciul Pelican...
    - Uniforma azurie de PTAP, cu bereta care putea fi purtata sugubat, pe-o ureche. Trageri (vorba vine...prilej de picnic UTC-ist).
    - Catalogul Neckermann pe post de coffee table book, pe care-l rasfoiai in vizite si cu care te jucai jocuri de genul "alege-ti un singur lucru de pe fiecare pagina".
    - Cenaclul Flacara.
    - Drajeurile cu dextroza Olimp.
    - Negustoresele poloneze de la "nudisti". Turistele est-germane
    (cica veneau si suedeze, dar nu le-a vazut nimeni).
    - Tenisii de Dragasani vs. baschetii chinezesti.
    - Comandantul de unitate cu snur albastru (cel mai tare!).
    - Focul din ultima seara de tabara.
    - Brigazile artistice si de "agitatie"(?!).
    - Ciocolata chinezeasca Golden Bee, cu o albina gigantica pe ambalaj.
    - Televizoarele Venus, Diamant si Sport. Telecolor!!!
    - Album duminical. Gala desenului animat. Cascadorii risului.
    - Orele de dirigentie, orele de constitutie, orele de economie politica.
    - Cacao (sau ce-o fi fost...) indiana Maltova mincata direct din
    borcan, cu lingurita.
    - Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.
    - Pufarine.
    - Orasul strabatut pe jos in creierii noptii si prin nameti pentru
    ca ai pierdut ultimul autobuz plecind de la un "majorat".
    - Coniac albanez, vodca poloneza, vermut Mamaia.
    - Carpati vs. Bucegi ("Moartea pe schiuri" - ce vilva au facut cind au aparut, toata lumea se inghesuia sa le cumpere pe motiv ca nu puteau fi mai proaste decit ce se gasea deja pe piata...).
    - Cerneala Pescarus (pentru norod) vs. cerneala Pelikan (pentru
    "premianti").
    - Zanganitul navetelor cu sticle de lapte la 5 dimineata. Taica-meu cobora boscorodind (isi lasase de cu seara plasa cu sticle la o coada virtuala in spatele magazinului).
    - Fotbalul cu fise pe catedra. Tabloul "lui" deasupra catedrei.
    - Matricola si bentita.
    - Peisaje decolorate si acoperite de rahat de muste in compartimentele de tren, in camerele de hotel si in scara blocului.
    - Radioul Gloria, cu nume de orase exotice pe cadran unde ascultai cotele apelor Dunarii, "Moldova Veche (cu accent pe primul "o") baisse cent centrimetres..., corul Madrigal, teatru radiofonic si, bineinteles, "Aici e Radio (pauza scurta) Europa Libera".
    - Metronomul lui Radu Teodoru vs. topurile lui Andrei Voiculescu.
    - Pick-up-ul cu placi din Bulgaria vs. magnetofonul rusesc.
    - Blugii cu fermoar cusut peste tiv ca sa nu se zdrentuiasca.
    - Cipicii crosetati din macrame vs. espadrilele cu talpa de sfoara.
    - Cravatele din piele de la Fondul Plastic (basca toate celelalte
    orori de la Fondul Plastic...).
    - Bicicleta Pegas cu coarne vs. semicursiera Turist.
    - Gumela vs. guma chinezeasca in foita de orez.
    - Mihai Constantinescu, Marius Beicu, Olimpia Panciu, Eva Kiss, Gil Dobrica, Marian Nistor, Marina Scupra.
    - ABBA vs. Boney M.
    - Circuitul casetelor video in natura.
    - Canistrele cu benzina din portbagaj la plecarea in vacanta.
    - Apa calda de ziua lui, de ziua ei si de 23 august.
    - Bateria de la masina carata pina sus, in apartament, ca sa ai
    lumina pentru teme.
    - Fondu' clasei.
    - Fier vechi (?), castane (?!), sticle si borcane ("atita-ti trebuie, sa-mi iei borcanele de muraturi!"), maculatura (ideal, cartele perforate de calculator, ca trageau greu la cintar).
    - Careul din prima zi de an scolar.
    - Uniforme zdrentuite in ultima zi de
  •  
    • 11438 mesaje
    7 Sep 2005, 10:39
    0 0
    - Uniforme zdrentuite in ultima zi de liceu.
    - Jurnalele dinaintea filmelor de la cinema (cine-si mai aduce aminte despre ce era vorba in ele?...).
    - Elevul de serviciu pe scoala.
    - Elasticu=27 sarit pina la pierderea cunostintei.
    - Nectarul bulgaresc ("bea-l cu apa minerala, ca e prea gros, o sa
    ti se opreasca in git...").
    - Caramelele bulgaresti vs. bomboanele cubaneze.
    - Nita & Nastasescu. Revista de fizica & chimie. Comentarii la romana.
    - Ciorapii flausati (ideal cu trei dungi).
    - Maieurile de plasa chinezesti, vopsite si purtate peste tricou de alta culoare.
    - Ceasurile Raketa.
    - Aparatele foto Smena.
    - Apa minerala Aurora, cu sedimente ("e buna, are fier, minerale...").
    - Tigarile Cismigiu (Kent-urile romanesti care va sa zica).
    - Frucola vs. Brifcor vs. Zmeurata.
    - Patinele cu rotile (patru, ca la masina).
    - Pungile de un leu.
    - Serialul "Liniile maritime Onedin".
    - Cupa Campionilor Europeni.
    - Dumitru Prunariu.
    - "Povestiri istorice" vs. "Legendele Olimpului".
    - Winnetou vs. Old Shatterhand.
    - Caciulile rusesti din blana de iepure.
    - Caciula de dama tip "burlan", jambierele multicolore, mania
    tricotatului."




    adevarul e ca io mi-s mai melancolica din fire si chiar imi aduc cu drag aminte de clipele astea!!!!
  •  
    • 2249 mesaje
    7 Sep 2005, 10:47
    0 0
    Carmelia, eu am prins acest regim, la scoala, doar primele 4 clase (si-un trimestru dintr-a 5-a).
    Ce pot sa spun...erau si chestii nasoale si nesuferite (ex. bentita aia elastica pe cap, matricola obligatorie pe geaca - de multe ori spalam cate o geaca si uitam pe urma sa cos matricola)....dar de unele lucruri imi amintesc cu placere...sau cum sa zic, stiu ca era f greu si atunci (de ex. toate cozile alea, mi-aduc si acum aminte ca steteam ore in sir, sa pastrez rand la te miri ce)...cu amuzament.
    In fine, erau lucruri frumoase si atunci...ce sa zic, o parte din copilarie am petrecut-o in conditiile alea, si ...m-am bucurat de ea
  •  
    • 107 mesaje
    7 Sep 2005, 13:16
    0 0
    - Intonarea imnului la inceputul orelor si ,,multumim din inima partidului" la sfersit sau ,,Am cravata mea, sint pionier..."
  •  
    • 9835 mesaje
    7 Sep 2005, 17:46
    0 0
    mi s-a pus un nod in gat

    ce urate si ce frumoase vremuri...
  •  
    • 281 mesaje
    9 Sep 2005, 10:07
    0 0
    desi eram copil, m-a prins rev in clasa a 3a, imi amintesc multe dintre cele enumerate de carmeliaStateam cate 1h la coada la covrigi, aveam pampoanele alea nesuferite prinse cu capse de bentita si le puneam doar la inspectie...evident botite ca naiba la cat statusera in ghiozdan...Ce suparata am f cand a venit un coleg cu o banana la scoala, era prima data cand vedeam o banana in viata mea, si cate si mai cate. A, si vesnica mea mirare: bomboanele "cu baneze"...ce erau alea baneze?!?!?
  •  
    • 592 mesaje
    11 Sep 2005, 14:33
    0 0
    hahahahhahaha...m-am prapadit de ras...asta chiar mi-a placut ...bomboanele cu baneze...super..ceva de genul a patit si mama cu poezia Catelush cu parul cret..."si se jura NUCA fura...fura nuci...nu intelegea de ce restul lumii spune "ca nu fura "
    Radio-urile Teka Cinel( a se citi intr-un cuvant) asta cred k era inventata dar e simpatica faza ..
  •  
    • 1744 mesaje
    11 Sep 2005, 18:35
    0 0
    Eu le-am prins bine de tot... in decembrie 1989 aveam aproape 17 ani...

    Completez cu:
    - bomboanele cu lamiie( le ziceam "cu lalii" in bataie de joc)
    - temele facute intii la lumanare, apoi la lampa cu gaz ( nu intrebati cit a trebuit sa cautam o lampa prin pod pe la bunici) si in final la lumina de "bec la baterie"
    - jucat "fazan" pe intuneric, sub plapuma de lina si "ambalati" cu tot ce era mai gros
    - cozile la 1kg zahar/luna, 1/2 l ulei/luna, 1/2 piine pe zi de persoana- pe cartela, lapte pe cartela...
    -"cavit"-cum naiba s-o scrie corect nu mai stiu!
    -carti "pe sub mina" de la librarie
    -creioane si ascutitori chinezesti:tot "pe sub mina"
    -gestionarele de la magazinele cu haine sau alimente devenite "mari doamne"
    -informare politica cu "referate" din taieturi lipite pe hirtie A4, citea unul si adormeam toti.
    -manifestari pe stadion
    -detergent "dero"- universal.
    -tabere in care crapam de foame: am fost intr-una singura si m-am lecuit.

    Si lista ar putea continua la nesfirsit..
  •  
    • 9835 mesaje
    11 Sep 2005, 18:57
    0 0
    Ooooooo...

    Si:
    - batalia pe hainele "refuzate la export"
    - cizmele de cauciuc poloneze (sau bulgaresti?) vandute pe sub mana
    - fixativul Gazel (care dupa cateva fasuri nu mai pulveriza, ci facea "pipi" pe tuturoi")
    - dresurile de Sibiu (wow! ce fine...)
    - ciorapii albi trei-sferturi, sintetici (se albastreau in tenisi, pe talpi), prinsi cu elastice de gamba ca sa nu o ia la vale spre glezne
    - pantofii cu toc cui facuti la comanda la casa de moda eva
    - singurele bluze si camasi dragute: cele din panza topita, de la artizanat
    - "mierea" ruseasca (de fapt, un fel de maclavais facut din melasa)
    - magazinele comturist si "shop-urile", luxul luxului...
    - pufuletii imbracati in ciocolata, alta delicatesa
    - biletele la orice cinematograf: 2,50 lei
    - savarine 1,50 lei, inghetata vafe 3 lei, parfe 4,50 lei, cico 2 lei, prajitura excelent 4 lei, amandina 3 lei, hellas de lamaie sau portocale 7 lei, batoane cu mac 1 leu, cornuri ca cascaval 0,75 bani, painea cu cartofi 3,60 lei (puteam cumpara o jumatate sau un sfert, mai stiti???), cozile la cafea (Doamne, la cate am mai stat, vai de capu' meu, ca mama era hipontesiva, nu putea pleca de-acasa dimineata fara o cafeluta la bord) - "nechezolul" era fara coada...
  •  
    • 9835 mesaje
    11 Sep 2005, 19:01
    0 0
    SI CEI 2 BISCUITI CU UN CUB DE RAHAT, gustarea de la ora 10 de la gradinita!!!!!!

    (asta chiar a iesit din "putul ratiunii", vorba catavencilor)
  •  
    • 2249 mesaje
    11 Sep 2005, 21:12
    0 0
    si
    "uvrajaimi zliteri, naste programe zavarsie, leka noci"
    "azamsancio ide ot gorita, leka noci decita"
    "prodojanie, topkata na prava zasada nema sansa nema gol"

    deci cursuri de bulgara intensive!
  •  
    • 185 mesaje
    12 Sep 2005, 15:54
    0 0
    Nu stiu daca ati zis..da mie mi-e asa pofta de bobmoanele cubaneze!
  •  
    • 9835 mesaje
    12 Sep 2005, 20:12
    0 0
    ba mie da cat am fost eu copil (anii '70 si un picut din '80), a fost destul de suportabil, lucru pe care-l recunosc si aia mai batrani.


    Si zau, tare as vrea sa vad ca, si in ziua de azi, parintii adolescentilor care-si petrec vacanta in fata blocului isi permit le dea bani de-o cinema si cofetarie, macar sambata sau duminica seara... (nu mai zic de-o tabara la Navodari sau la Busteni).

    Noi nu pierdeam nici un film nou la cinema-ul de cartier... si se schimba saptamanal, cand mergeam cu toata liota de copii din bloc. Cu 10 lei plateam totul si eu si sor-mea: 5 lei intrarea la film pentru amandoua, si de restul: cate o savarina si o limonada la pahar, la cofetaria de vizavi de cinema Aurora.
  •  
    • 1744 mesaje
    13 Sep 2005, 03:51
    0 0
    M-ati innebunit.
    Cum aratau bomboanele "cubaneze"?
  •  
    • 11438 mesaje
    13 Sep 2005, 08:57
    0 0
    beyyy..no gata ca m-apuca rau de tot melancolia....dupa taberele de mate si alea pionieresti cand se facea si scoala adevarata si chefuiala...
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2005, 13:35
    0 0
    Bomboanele cubaneze erau niste dropsuri foarte aromate (cu gust de banane, portocale, ananas - niste adevarate minunatii pentru noi, pe vremea aia), ambalate fiecare in celofan transparent. Unele aveau bule de aer in ele asa ca, daca sugeai la ele mai cu spor, te taiai la limba sau in cerul gurii. Da' ce bune erau...

    Iar caramelele bulgaresti erau moi (semanau cu chokotoaffele de acum, dar nu erau imbracate in ciocolata), nu "ciungoase" ca alea romanesti care iti scoteau plombele din masele. Erau ambalate fiecare in hartie cerata frumos colorata si erau puse intr-o cutie de carton, si ea frumusica - albastra, parca.
  •  
    • 1744 mesaje
    13 Sep 2005, 13:40
    0 0
    Sa mor ca nu imi amintesc de cubaneze!
  •  
    • 11438 mesaje
    13 Sep 2005, 14:29
    0 0
    io ma dadeam de ceasul mortii dupa cocoseii aia rosii de zahar...
    asa ma rujam meyyyy...si limba si botul
  •  
    • 647 mesaje
    13 Sep 2005, 14:56
    0 0
    Bey da de inghetata Polar si semintele la cornet nu-si aminteste nimeni,ca eu Doar de alea imi amintesc...
  •  
    • 185 mesaje
    13 Sep 2005, 15:18
    0 0
    Beey!da inghetata Polar era iammy!N-o puteai manca decat de pe farfurie mai tineti minte si inghetata Sport si Doina? Aia Doina era pe jumatate invelita in cioco Iar vafele erau 4 lei pe vremea mea.
    Si brifcorul si quic cola sau cum s-o scrie?Ala de avea ursul ala pe sticla