Farmece- dezlegare

  •  
    • 418 mesaje
    24 Sep 2002, 18:11
    0 1
    Eu nu ma pricep prea bine, dar cred ca e vorba de faptul ca acela caruia i s-a facut vraja nu se va mai casatori. Iar cel cu care va trai ii va face necazuri ori desi va fi iubit si-l vaiubi, vor avea mereu piedici si neneorociri spre a nu se uni in fata lui Dumnezeu.

    Si eu sunt de acord cu acea eva care a spus ca farmecele sunt o energie negatiava, extrem de malefica indreptata spre cel fermecat.
    Si mai cred ca Dumnezeu este cea mai puternica forta formata din gandurile bune ale intregii omeniri. (Asa cum "uciga-l toaca" este opusul).
    Asadar rugaciunea sincera , chiar de nu e dupa un tipar, daca e din adancul sufletului si cu patos, poate sa faca minuni.
    Si ....da, cred ca, intr-un fel ori altul, peste puterea noastra de intelegere, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul lui pe pamant si l-a rastignit pentru noi si El......A INVIAT.
    Cel mai important e sa nu-ti pirzi credinta. Asa ca trebuie SA CREZI, adica sa nu ai urma de indoiala ca prin rugaciunile tale il vei putea ajuta.
    Va pup. Si sa ne fereasca Dumnezeu pe toate de cel rau.
    Si sa stiti ca eu mai cred ca Ingerul nostru pazitor este, de fapt, acumularea tuturor faptelor noastre bune. Si ea scade cu fiece fapta rea. Asa ca daca ai sufletul curat poti sa stai linistit.
    Nu vreau, sa te supar, dar eu mai cred ca daca nu ai si o portita, farmecele nu te ajung. Iar aceasta portita sunt faptele rele facute, pacatele adica.
    Iar eu prin pacate nu vad nerespectarea canoanelor bisericesti ci ura, invidia, dorinta de a face rau.....
  •  
    • 1443 mesaje
    25 Sep 2002, 00:21
    2 0
    greensilk, hai sa-ti spun un secret

    ingerul pazitor exista si este de acelasi sex cu tine, deci a ta e o ingerasa.

    iar energia malefica a unui blestem sau vraja se poate intoarce cu rugaciune la cel care a proferat-o. adica cine blesteama, mai devreme sau mai tirziu se intoarce inzecit la el. asa le trebuie, oricum
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 08:37
    1 0
    Maudel, aici te contrazic! Ingerii diin cer sunt asexuati; nu au sex; de asemenea, dupa Judecata 'nici nu se insoara nici nu se marita , ci sunt ca ingerii lui Dumnezeu din cer'; deci nu vom fi barbat/femeie si fiinte spirituale.
    Iar ingerul nu este 'acumularea faptelor noastre bune' ci este dat de la Botez; ganduletele alea bune sunt de la el.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 08:43
    0 0
    Pt.Gabriela: 'cununiile legate' se fac de catre persoane malefice (vrajitoarele) care folosesc magia neagra prin tot felul de incantatii si formule + amestecuri dubioase si ciudate, pe care le dau prin apa sau prin foc; Exista iin Moliftelnicul bisericii rugaciuni speciale pt.dezlegare de farmece si de cununii, deochi.....
    O mare forta in izbavirea de toate acestea sunt:
    1.spovedania;
    2.impartasirea cu Sf.taine;
    3.Sf.Maslu + citirea Moliftelor Sf.Vasile cel Mare;
    4.duminica sa nu fie uitata, adica sa participi la Sf.Liturghie; mai sunt Icoanele facatoare de minuni, moastele (care daca te duci si li te iinchini cu credinta, te pot izbavi).
    Se spune ca, cei care se tin 'tare' de cele scrise mai sus, asupra lor (farmecele) nu au ni ci-o putere.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 09:04
    3 0
    Rugaciunea Sf.Ciprian:

    Stapine, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Creatorule si Chivernisitorule a toate, Sfant si slavit esti;Imparatul imparatilor si Domnul domnilor, slava Tie. Tu cel care locuiesti in lumina cea nepatrunsa si neapropiata, primeste rugaciunea mea, a smeritului si nevrednicului robului Tau, departeaza demonii si stinge viclenia lor de la robii Tai; revarsa ploaia la buna vreme peste tot pamantul si fa-l sa dea roadele lui; copoacii si viile sa-si dea deplin rodul lor; femeile sa fie dezlegate de nerodirea pantecelui; acestea si toata lumea mai intai fiind dezlegate, dezleaga si toata zidirea de toate legaturile diavolesti. Si dezleaga pe robul tau (numele) impreuna cu toate ale casei lui de toata legaturile satanei, ale magiei, ale farmecelor si ale puterilor potrivnice. Impiedica Tu, Doamne Dumnezeul parintilor nostri, toata lucrarea satanei, Tu cel ce dai dezlegare de magie, de farmece, de vraji si de toate legaturile lui, si distruge toata lucrarea vicleana prin pomenirea Prea Sfantului Tau nume. Asa, Doamne, Stapine a toate, auzi-ma pe mine nevrednicul, si dezleaga pe robul Tau (numele) de toate legaturile satanei si daca este legat in cer, sau pe pamant, sau cu piele de animale necuvantatoare, sau cu fier,, sau cu piatra, sau cu lemn, sau cu scriere, sau cu sange de om, sau cu al pasarilor, sau cu al pestilor, sau prin necuratie, sau in alt chip s-au abatut asupra lui, sau daca din alta parte au venit, diin mare, din fantani, diin morminte, sau din orice alt loc, sau daca a venit prin unghii de om, de animal sau ghiare de pasare, sau prin serpi (vii sau morti), sau daca a venit prin strapungere de ace, dezleaga-le pentru totdeauna, in clipa acesta, Doamne, cu puterea Ta cea mare.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 09:09
    2 0
    Tu, Doamne, Dumnezeul nostru, Care cunosti si stii toate, dezleaga, sfarima si distruge, acum, toate lucrarile magiei, iar pe robul Tau (numele), pazeste-l cu toti ai casei lui de toate uneltirile diavolesti. Zdrobeste cu insemnarea cinstitei si de viata facatoarei Crucii Tale toate lucrarile potrivnice. Pustieste, distruge si departeaza pentru totdeauna lucrarile magiei, vrajitoriei si fermecatoriei de la robul Tau (numele). Doamne, auzi-ma pe mine pacatosul, robul Tau, cu toti ai casei mele, si dezleaga-i de demonul de amiaza, de toata boala si de tot blestemul, de toata mania, nenorocirea, clevetirea, invidia, farmecele, nemilostivirea, lenea, lacomia, neputinta, prostia, neintelepciunea, mandria, cruzimea, nedreptatea, trufia, si de toate ratacirile si gresalele, stiute si nestiute, pentru sfant numele Tau, ca binecuvantat esti in veci. Amin.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 10:12
    1 0
    S.Irina iti multumesc din suflet ptr.toate invataturile tale folositoare sufletelor noastre. Esti un om deosebit si se vede ca esti aproape de Dumnezeu.
    Eu cred ca acest lucru este cea mai mare fericire a unui om.
    Viata pe acest pamant este trecatoare, exista viata de apoi iar noi ca pasageri in aceasta lume trebuie sa avem mare grija de sufletele noastre, iar gandul nostru sa fie in primul rand la Dumnezeu si la lupta ptr.mantuirea noastra. Daca il iubesti pe Dumnezeu, daca asculti poruncile si iti duci viata cat mai cu frica de Dumnezeu, tot binele in viata fiecaruia vine de la sine. Este ca Dumnezeu stie de ce avem noi nevoie si ne da fiecaruia, atunci cand este randuit?
    Despre "legatul cununiilor" spune-mi te rog, cine si de ce ar putea face asa ceva, si ce crezi tu despre "a merge la un preot sa te dezlege".
    Cu respect, te imbratisez.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 11:51
    0 0
    Irina, eu nu am spus nicidecum ca stiu ce sunt ingerii, ci am spus ce cred eu ca sunt. E o maaaaaare diferenta. Este "parerea mea proprie si personala"( ca sa o dau si'n pleonasme pt. a fi convingatoare ).
    Si spune-mi de ce "adorm" ingerii primiti la botez cand patesti ceva rau?
    Eu sunt de parere ca slabiciunile noastre, pacatele pe care le avem, caci fiecare are pacate ( sa recunoastem ca e greu de tot sa-ti iubesti dusmanul, pe cel ce te-a ranit de ex.; eu cred ca n-am sa pot face asta niciodata ), permit ca scutul nostru ( ingerul pazitor- energia pozitiva a faptelor noastre bune) sa fie strapuns.
    Si....gata ii punem la zid....pe cei ce nu au fost botezati? Ei nu sunt oameni? Pe ei nu-i iubeste Dumnezeu? Nu au inger pazitor? Daca au alta religie ce facem?
    Eu sunt ortodoxa, am fost botezata, dar refuz sa ma opresc la o filozofie relegioasa ingusta si plina de canoane si tipare. "Daca ai spalat Duminica se supara Dumnezeu....."


    Asadar Irina.....eu cred ca degeba stii si bolborosesti ca pe banda de magnetofon poezioare cu rugaciuni ( nu spun ca e cazul tau !!!! ) daca nu le spui din suflet. Iar Dumnezeu cu siguranta iti va asculta rugamintea si daca o faci cu alte cuvinte mai simple dar facute cu dragoste, patos, sinceritate..... Eu cred ( ma repet dar vreau sa ma fac inteleasa ) ca rugaciunile-poezioare au fost scrise pentru a-i aduce lui Dumnezeu un omagiu odata cu formularea dorintei sau a cererii pe care I-o adresam, si....pentru cei care nu-si gasesc singuri cuvintele.

    Oricum stiu ca ideile mele sunt foarte greu de acceptat si inteles pentru multe eve asa ca promit ca nu mai abordez acest subiect.

    Nu am chef si nici timp sa ma lansez in polemici pe teme de filozofia religiei.

    Eu doar mi-am spus parerea. Daca mai gandesc si alte eve ca mine le consider deschise la minte si le apreciez.

    Va pup pe toate.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 11:53
    1 0
    Iar Maudi, fi sigura ca glumea cu mine. E mai desteapta decat crezi.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 13:00
    0 1
    Pt.Greensik:
    1. de la 'a crede' la a avea o certitudine nu e decat un pas, asa ca....

    2. De ce 'dorm' ingerii primiti la botez cand patesti ceva rau? Ei nu dorm niciodata, draguta:
    a)te pazesc de la botez pana cand te pune in groapa;
    b)ei iti insufla ganduri bune, iti da bold in a face numai bine, te indeamna sa ceri iertare cand gresesti, ei te-ndeamna sa te rogi, sa tii post, sa te duci la biserica sau spre oameni si lucruri care-ti pot rezolva problemele, ei duc rugaciunea, doleantele tale la tronul lui Dumnezeu, Sf.Anton cel Mare spunea ca, daca am vedea cat plang ingerii cand o luam alaturea cu drumul si stau cu 'sabia de foc' sa ne apere de influenta celuilalt, ne-am face buni de mila lor (a ingerilor pazitori), dar omul prin impietrirea inimii prin adaugarea de pacate si faradelegi 'permite' aluilalt sa ia 'putere', e un razboi spiritual, intelegi? Nu cred...
    c) si sa stii ca necazurile si bolile ce vin peste noi sunt sa ne trezeasca din nesimtire din pacatele in care ne lafaim, iar cei 'nevinovati' au parte de boli si necazuri din alt motiv; ca plata pentru pacatele parintilor lor, a stramosilor, mosilor....si tot asa. Ce stii tu ce-au facut parintii tai? Stramosii tai.....poate au facut pacate grele si s-a ajuns la blestem si s-a maniat Dumnezeu pe ei, nu s-au pocait de fapte poate in viata lor niciodata, nu s-au spovedit, si au 'transmis' mai departe 'canonul' urmasilor; pana la al 9-lea neam platesc ceilalti nelegiurile.

    3. "Scutul tau" - e propria-ti energie, aura - cum vrei - ingerul pazitor este o fiinta celesta;

    4. Cine pune la zid pe cei nebotezati? Unde fu vorba de chestia asta, ca nu vad....
    Ei n-au inger pazitor (cei nebotezati) il au numai pe cel din stanga; dar au ceea ce au toti oamenii ; CONSTIINTA, ea urla la tine cand calci stramb, ea iti spune ce trebuie sa faci (cand asculti de ea); ei, cei nebotezati dupa asta vor fi si judecati, asa ca ......iar ai dat-o cu stangu-n dreptul.

    5. Referitor la rugaciune, ai dreptate la felul cum o spui, cum o traiesti: o rugaciune cat de simpla daca este facuta din toata inima, isi atinge tinta; dar asa cum nu exista un medicament universal pt. toate bolile, asa si cu rugaciunea; una e de iertare, alta pt.boala, alta pt.izbavirea de vrajmasi, alta pt.sanatate, alta...tot asa.

    Ref.la "poezioare de rugaciuni", aici o iei in ras si in bataie de joc (cred ca altcineva vorbea prin gura ta);

    6. Ultima chestie care chiar m-a enervat, ref.la Maude, ce vrei sa insinuezi? Ca eu sunt miezul din dodoasca si restul, vai mama lor? Stii ceva, incearca sa vorbesti numai cu 'alte' eve pe teme de genul, nu cu mine, excelenta! Cu cele ca TINE 'deschise' la minte si chiar te rog sa nu ma mai interpelezi niciodata; oricum esti R E P E T E N T A la capitolul mentionat mai sus.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 13:38
    0 0
    Gabriela Iasmina,

    Nu ma lauda ca mi-o iau in cap! Stai linistita, am spus-o si o mai spun; nu sunt usa de biserica si nu vreau sa ma dau mare. Dar din ceea ce stiu, celor care vor, le impartasesc din cunostintele mele.
    Dar sa revin la subiect: intrebi tu, cine ar putea sa se ocupe de asemenea mirsavii? Multi; motive: multe: invidie, ciuda, dusmanie, sau pur si simplu de-amorul artei! DA.
    Daca n-ai un dohovnic, cauta-ti unul, dar sa-l studiezi inainte si sa vezi daca simti ca te poate ajuta, trebuie sa fie bland, bun ascultator, radator si cu dragoste catre credinciosi si frica de Dumnezeu, cat cuprinde; de declamatori, de 'pauni', de ingamfati, de cei cu nasul pe sus, te sfatuiesc sa nu te duci; si inca un sfat: du-te de cateva ori la slujbe, si daca-ti convine, interpeleaza-l cand il prinzi intr-un moment de respiro, spune-i ca ai ceva sa-i spui, si spune-ti of-ul. Daca ai ales bine, o sa 'simti' si pun pariu ca o sa fii multumita. Spune-mi esti din Bucuresti? Daca da, iti pot recomanda pe cineva.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 14:11
    0 0
    Irina, eu ma bucur ca aici in clubul nostru se poate discuta despre orice si fiecare isi poate selecta ceea ce crede ca ii face bine.
    Stiu ca nu este bine sa iti schimbi duhovnicul, dar spune-mi ptr.dezlegari trebuie sa apelezi numai la duhovnic sau la orice preot?
    Sunt din Bucuresti, si daca poti sa-mi recomanzi un preot este bine.
    Tu la ce biserica mergi de obicei?
    Iti multumesc ptr.raspuns.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 14:11
    0 0
    Irina, eu ma bucur ca aici in clubul nostru se poate discuta despre orice si fiecare isi poate selecta ceea ce crede ca ii face bine.
    Stiu ca nu este bine sa iti schimbi duhovnicul, dar spune-mi ptr.dezlegari trebuie sa apelezi numai la duhovnic sau la orice preot?
    Sunt din Bucuresti, si daca poti sa-mi recomanzi un preot este bine.
    Tu la ce biserica mergi de obicei?
    Iti multumesc ptr.raspuns.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 14:44
    1 0
    Am zis ca nu mai scriu dar m-ai provocat.

    Asadar, Irina draga,desi imi ceri sa nu te mai interpelez, totusi o fac sa-mi cer scuze daca te-am ofensat spunand ca Maudi vorbea cu mine. Dar chiar mi s-a adresat!!!!!
    Si o consider desteapta dupa ce am conversat multisor cu ea.
    Si ti-am atras atentia caci o subestimezi daca iti imaginezi ca ea nu stie ca ingerii sunt asexuati ( in opinia religiei ortodoxe )

    Si EU CRED, nu inseamna pentru mine ca inclin sa cred ci pentru mine e o certitudine. E ceea ce simt eu.
    Daca tu esti de parere ca am sa ard in iad sigur nu e doar parerea ta, dar eu stiam asta si mi-am asumat SI IMI ASUM totusi propria opinie si CREDINTA.

    Iar in legatura cu fetele deschise la minte ma refeream tot la aceastra tema, caci da eu te consider( pe tine si pe cele care gandesc la fel ca tine )limitata la niste dogme religioase scornite de biserica pentru a controla mai bine masele.

    Asadar afirmatia nu a fost facuta la modul general, nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Te deranjeza ca gandesc altfel?

    Imi pare rau daca asta te supara. E problema ta. Nu ai decat sa mergi inainte pe drumul asta si sa urmezi fiecare regula bisericeasca ca sa-ti asiguri un loc sigur in rai.
  •  
    • 172 mesaje
    25 Sep 2002, 14:45
    0 0
    Dar de ce trebuie "sa platim" noi,pentru greselile parintilor sau stramosilor nostri? de ce "cad" pe noi blestemele altora menite?
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 14:48
    0 0
    Si la care capitol te refereai????

    Adica sunt p*****a? Crezi ce vrei. Nu ma impiedic eu de parerea ta.

    Si inceteaza cu insinuarile alea ca as fi posedata ca esti patetica......

    Asa-i ca te-am speriat cu rasul meu? Poate ca deja ai stropit tastatuta cu aghiazma.
  •  
    • 418 mesaje
    25 Sep 2002, 14:54
    0 0
    Tiana sti cum vad eu treaba cu pacatele parintilor? Cred ca se refera la faptul ca daca parintii gresesc in educatia noastra noi vom suferi urmarile.

    Dar daca nu-ti place parerea mea, stai linistita ca are Irina o explicatie mai....... ecleziastica.

    Te pup, Tiana, si......fiindca stiu ca ai si tu doua fetite iti doresc sa nu gresesti inceeace le inveti despre viata ca sa nu plateasca ele mai taraziu.
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 15:05
    0 1
    Greensik, esti ceea ce se spune in limbaj de cartier:

    TARE IN GURA SI P R O A S T A IN MESERIE! Nu te mai baga unde nu-ti fierbe oala!
    Si ca sa nu continui - chiar daca o sa ma provoci - n-ai decat sa faci varza de Bruxelles din 'cunostintele' tale si crezi in ce vrei tu; ma doare in tocul de la pantof de ABERATIILE pe care le sustii cu TARIE.

    Ironiile tale 'fine' nu-si au locul aici, la un subiect atat de delicat.

    Iar pe Maude o APRECIEZ ca nimeni alta de pe-aici. CLAR?
  •  
    • 827 mesaje
    25 Sep 2002, 15:15
    0 0
    Gabriela Iasmina uita-te pe 'privat'. Mersi.
  •  
    • 242 mesaje
    25 Sep 2002, 15:19
    0 0
    Fetelor, imi cer scuze ptr.ca intru in vorba acum, dar de ce va impilduiti?
    Eu cred ca fiecare este liber sa spuna si sa faca ceea ce simte si ceea ce crede, nu i se impune nimanui nimic.
    Deci, nu fiti rele, aici in club suntem prietene, cred ca este bine sa ne spunem of-ul, daca putem ajuta cu ceva Ok!, daca nu trecem mai departe. Avem nevoie una de alta si aici nu suntem la concurs - care este mai tare - cred eu ca este mai bine sa lasam energiile negative de-o parte si sa vedem cum ne ajutam. "E fapta regeasca sa dai ajutor celor cazuti"
    Acest subiect este greu de inteles pentru multi, dar Irina are dreptate si ea nu obliga pe nimeni sa bage la cap,
    asa ca haideti sa mergem mai departe.Ea ne spune ce stie, alte eve ce stiu ele, iar noi tragem concluziile de unde vrem, nu?