casatorie in strainatate

  •  
    • 725 mesaje
    22 Iul 2005, 13:08
    0 0
    Fetelor,

    Ma intereseaza daca a mai trecut cineva prin ce trec eu. M-am casatorit in Cipru,numai religios pt. ca acolo casatoria religioasa are absolut aceeasi valoare cu cea civila. De fapt nu le poti face pe amandoua, poti doar sa alegi una din variante.Acum am probleme de la Primarier mi-au spus ca e posibil sa-mi respinga dosarul la Politie sau mai stiu eu pe la ce institutii pe motiv ca statul roman nu recunoaste casatoriile religioase ca avand aceeasi valoare cu cele civile. Ce stiti despre acest aspect?
    Am intrebat ce sa fac daca imi resping dosarul si mi-a ridicat functionara din umeri ca "poate sa va casatoriti din nou aici". Cum e posibil asa ceva?
  •  
    • 417 mesaje
    22 Iul 2005, 14:10
    0 0
    Draga mea, cred ca sunt mai putne cheltuieli, dar mai ales dureri de cap cu actele in Romania, daca faci o casatorie civila aici.

    Intereseaza-te si vezi cum e si alege varianta cea mai simpla. Si nu o sa ai dureri de cap.
  •  
    • 417 mesaje
    22 Iul 2005, 14:12
    0 1
    Eu m-am casatorit in germania si pana sa obtin si certificatul romanesc, ca sa-mi pot schimba pasaportul si actele pe noul nume, au trecut mai bine de 4 luni.

    Casa de piatra. Si copii sanatosi.
  •  
    • 725 mesaje
    22 Iul 2005, 15:35
    1 0
    Marusca, draga mea, eu deja m-am casatorit acolo, cum sa o mai fac si aici?
    in plus ca sa ma mai casatoresc aici odata ii trebuie lui nu-s cate acte pt. cate musai tre sa faca un drum in Cipru, deci ce am facut?
  •  
    • 211 mesaje
    22 Iul 2005, 16:40
    0 0
    Ada draga, cel mai usor e sa faci inca o data nunta aici dar doar la cununia civila, nu are rost sa te mai complici cu cea religioasa. de ce acte iti trebuiesc intrebi la starea civila din sectorul in care stai. nu e fr. greu. doar intereseaza-te si ai sa vezi... am o prietena a carui actual sot a venit din australia si nu au avut nici o problema...
    bafta
  •  
    • 725 mesaje
    25 Iul 2005, 14:50
    0 0
    Cum mai, sa ma marit de 2 ori cu acelasi om, nu este legal asa ceva!? Apoi in speranta ca-mi vor face transcrierea cu schimbarea numelui ce stiti: trebuie prin hotarare judecatoreasca?
  •  
    • 417 mesaje
    25 Iul 2005, 16:56
    0 0
    Draga mea nu te casatoresti de doua ori. In Cipru ai facut cununia religioasa, care la ei, dar nu si la noi, este ca si casatoria civila la noi.

    Daca statul romana nu-ti accepta actele pentru transcrierea casatoriei din Cipru, si implicit eliberarea unui certificat de casatorie romanesc, tu, din punctul de vedere al legilor romane, nu esti casatorita legal cu el. Deci, solutia o casatorie in Romania, civila. Si ai si actele si noul nume si totul e in regula.

    Mai intai depune actele sa vezi daca sunt acceptate sau nu si apoi, daca nu sunt accetate, casatoritiva.

    Mult succes si rabdare.
  •  
    • 1478 mesaje
    25 Iul 2005, 20:47
    0 1
    ca cetatean roman trebuie sa te supui regulilor si legilor de aici. casatoria religioasa nu este obligatorie(este o casatorie de suflet,este o binecuvantare..cred eu)
    in timp ce casatoria civila da niste drepturi partenerilor.
    o mostenire de casa,partaj.etc..se face dupa legislatie!
  •  
    • 252 mesaje
    25 Iul 2005, 22:34
    0 0
    ada, certificatul pe care il ai din Cipru este de la biserica sau de la starea civila-primarie(ληξιαρχείο?Daca este doar unul simplu de la biserica, du-te la starea civila si scoateti unul oficial. Cu acela, in mod normal, nu ar tebui sa ai probleme in Rom. Eu am facut cununia, e drept, civila, in Grecia, si sa stii ca am avut de asteptat ceva timp(cateva luni bune) ca sa mi se transcrie in Romania. Daca mai ai nelamuriri, scrie-mi.te pup
  •  
    • 252 mesaje
    25 Iul 2005, 22:35
    0 0
    starea civila-lhxiarcheio.
  •  
    • 252 mesaje
    25 Iul 2005, 22:36
    1 0
    barbata-miu zice ca ai putea face cununia civila in cipru, cica in grecia se poate face, ca sa fie ok, in caz ac iti fac romanii probleme. Dar in rom nu te-as sfatui sa o faci, este o nebunie cu actele pe care le vor si cu banii pe care o sa-i dai.
  •  
    • 725 mesaje
    26 Iul 2005, 09:42
    0 0
    Diotima, am dus o adeverinta de la consulatul Ciprului in Ro cum ca cununia civila=cununia religioasa cu articol de lege si tot ce trebuie. NU-TI ACCEPTA IN CIPRU SA TE CASATORESTI SI SI.NU ESTE CA LA NOI: TE DUCI SI DAI UN BAN LA POPA SI TE-A CUNUNAT. SE FACE CU APROBARE DE LA MITROPOLIE DUPA CE DEPUI ACTELE LA MITROPOLIE. NU ESTE CUM ESTE LA NOI, ESTE UN LUCRU FOARTE SERIOS SI CEL PUTIN IN CIPRU SUNT SOTIA LUI 100% DUPA LEGEA LOR.MITROPOLIA ARE SI STATUT DE STARE CIVILA.
  •  
    • 252 mesaje
    26 Iul 2005, 12:33
    0 0
    stiu, este exact ca in grecia cu casatoria religioasa. eu sunt casatorita cu un grec, locuiesc in grecia, dar am facut cununie civila. Nu mi-ai zis daca certificatul tau de casatorie este de la starea civila. Oricum, in mod normal nu vad de ce ai avea probleme cu recunoasterea casatoriei in rom, daca zicic a ai si adeverinta de la consulatul cipriot precum ca cununia religioasa=cununia civila.
  •  
    • 252 mesaje
    26 Iul 2005, 12:36
    0 0
    in grecia, chiar daca ai facut cununie civila sau religioasa, certificatul de casatorie are stampila primariei/starii civile, de fapt toate certificatele de casatorie arata la fel, si doar se specifica daca a fost cununie religioasa sau civila.
    mult noroc si scrie ce ai facut
  •  
    • 372 mesaje
    26 Iul 2005, 12:58
    0 0
    Si eu zic la fel ca fetele. Daca statul roman nu-ti recunoaste casatoria religioasa ce ai facut-o in strainatate, atunci vii impreuna cu sotul tau si faceti casatoria civila aici. Daca vrei, faci si cununie religioasa (e optiunea ta, dar nu e obligatoriu). Pentru acte, importanta e casatoria civila.
    Vorba ardeleanului: "daca-i musai, cu placere" (in traducere, "musai"=obligatoriu)
  •  
    • 252 mesaje
    26 Iul 2005, 13:50
    0 0
    nutzico, nici tu, nici c3elelalte fete nu ati inteles cum sta treaba in grecia&cipru.Acolo se face ORI cununie religioasa, ORI civila. cea religioasa are acelasi statut ca si cea civila. nu e ca in rom, unde trebuie sa faci obligtoriu cununie civila, si pe cea religioasa numai daca vrei. cand ii spuneti sa faca cununie civila in rom, e ca si cum ar face de 2 ori cununia civila!ceea ce e imposibil. oricum, trebuie sa i-o recunoasca, nu au ce face.
  •  
    • 725 mesaje
    26 Iul 2005, 14:34
    0 0
    Cu scuze pt. celelalte fete, insa numai Diotima a inteles cum stau lucrurile, ea trecand prin experienta asemenatoare. Eu momentan astept sa vad ce se va intampla, sper sa fie acceptat dosarul fara probleme, daca nu, sa ni se dea si solutia.
    Ma intrebai cine a emis certificatul? Mitropolia Larnacai.
  •  
    • 252 mesaje
    27 Iul 2005, 13:20
    0 0
    Pai, vorba ta, astepti sa vezi ce iti zic, poate iti accepta dosarul asa, si scapi.
    mult noroc, si cand iti dau raspunsul, scrie ce ti-au zis.
    te pup
  •  
    • 228 mesaje
    27 Iul 2005, 15:44
    0 0
    Draga Ada, eu cred ca cel mai bine este sa astepti o solutie de la autoritatile romane( sau mai bine sa CERI ca altfel...ii doare undeva de problemele tale). Daca nu, singura solutie este sa mai faci o data casatoria civila si in Romania, bineinteles, explicandu-le si celor de la primarie situatia sa nu te trezesti apoi acuzata de nu stiu ce ilegalitate.
    Cat despre bataia de cap si costurile unei cununii in Ro nu este deloc de speriat. Eu am facut cununia civila acum o luna si pot sa iti spun ca nu e deloc dificil. Ai nevoie de certificatele de nastere, buletine ( in cazul sotului tau traduse si legalizate - asta se rezolva usor, sunt o gramada de traducatori legalizati care in cateva ore te pot servi), si in cazul in care este unul din voi a mai fost casatorit, hotararea de divort. In afara de asta veti mai avea nevoie de niste certificate medicale prenuptiale pe care le cumperi de la un xerox si cu care mergeti in spital la raze, sange psihiatrie - se rezolva si asta f usor, eu am fost singura si le-am facut intr-o jumatate de ora si pe ale mele si pe ale sotului ( cu ¨atentiile¨de rigoare, normal).Iar taxa la primarie este de 3 sute de mii. La depunerea actelor care se face inainte cu zece zile e musai sa fiti prezenti amandoi, la fel si la ridicarea lor(normal,nu? )
    cam atat ...sper sa iti fie de ajutor!
  •  
    • 252 mesaje
    28 Iul 2005, 10:21
    0 0
    draga inaa, este imposibil ca ada sa mai faca o cununie civila in romania. ori nu ati inteles exact situatia, ori nu ati citit bine (fara nici un repros). Dincolo de asta, cred ca ti-ai dat seama ca sotul ei este strain. Cand un strain se casatoreste in rom, in afara de actele mentionate de tine, li se cere si o taxa destul de marisoara - acum 7 ani, cand ma interesasem eu pt sotul meu, imi spusesera de vreo 700$.si nu cred ca sunt pera multi dispusi sa dea atatia bani num ai si numai ca sa faca cununia in rom. de aceea si noi am facut-o in grecia, fara nici o taxa degenul asta.