Galuste de gris

  •  
    • 160 mesaje
    21 Iul 2005, 20:27
    0 0
    Vreau si eu o reteta, please!!!
    Dar sa iasa, bune...bune...de cateva zile tot supe poftesc si m-am saturat de fidea sau orez!
  •  
    • 517 mesaje
    22 Iul 2005, 09:07
    0 0
    cum fac eu si mi-au iesit aproape de fiecare data.
    bat 2 sau 3 oua bine cu un praf de sare, apoi adaug grisul. se pun cam 6-7 lingurite la 1 ou. dar depinde si cat de mare e oul, amesteci bine si sa nu fie nici prea tare nici prea subtire.
    cel mai bine e sa incerci una in supa clocotita, daca se ridica sa fiarba e bine, daca se imprastie, mai pui gris.
  •  
    • 9835 mesaje
    22 Iul 2005, 11:23
    0 0
    Eu le fac asa:
    0. Pun apa la fiert, cu sare.
    1. Bat spuma, bine de tot, albusul de la un ou (pun si cativa stropi de zeama de lamaie, ca sa se bata mai bine).
    2. Adaug galbenusul frecat cu putina sare si apoi grisul, in ploaie, amestecand usor, de jos in sus, ca sa nu se lase aluatul obtinut.

    Exista 2 mari chichite la galuste: calitatea grisului si sa nimeresti consistenta potrivita (nici prea moale, nici prea tare).

    Apoi scufund o lingurita in apa clocotita (ca sa nu se lipeasca aluatul de ea), iau din aluat si il pun in apa. Apoi iar scufund lingurita in apa, iau aluat cu ea, pun galusca la fiert, si tot asa pana se termina aluatul.

    Vasul il acopar si-l las sa fiarba la foc mic. Dupa 10-15 minute ridic capacul si, daca vad ca galustele nu s-au umflat (asta se intampla ori cand grisul nu e prea bun, ori cand am pus eu prea mult), adaug o cana de apa rece, acopar si las iarasi la fiert. Operatiunea se poate repeta.

    Galustele calde se scot cu o spumiera din apa si se pun in supa la servire.
    Restul se lasa in vasul in care au fiert. Cand supa trebuie reincalzita, se pun in ea galuste scoase din vasul cu apa si se reincalzesc o data cu ea.
  •  
    • 99 mesaje
    26 Iul 2005, 14:48
    0 0
    un ou, o lingura ulei, gris cat sa se ingroase , se amesteca bine oul cu uleiul apoi pui grisul le pui in supa dupa ce-ai pus rosiile si lasi sa fiarba cam cinci min
  •  
    • 228 mesaje
    29 Iul 2005, 17:44
    0 0
    eu bat ouale bine bine apoi adaug grisul..pana mi se pare ca se ingroasa suficient...nu pot sa iti spun o cantitate fixa pt ca difera si tipul grisului si marimea oului. Eu in plus mai pun si un varf de cutit de praf de copt...asta ca sa fie foarte pufoase . mmmmmm ce pofta mi-am facut chiar aveam de gand sa fac azi supa de galuste dar nu mai am gris si imi era cam greu sa merg sa cumpar dar acum...e musai! mai trebuie doar sa ma hotarasc ce fac la felul doi...cam greut!
    pupici si...pofta buna!
  •  
    • 188 mesaje
    1 Aug 2005, 15:14
    0 0
    eu pun la un ou o lingura de unt topit si aprox. 4 linguri de gris, de fapt pun trei, amestec, si pe a patra o pun putin cate putin, pana ajung la consistenta dorita ( sa se tina bine compozitia, sa nu curga deloc, altfel se imprastie in supa). Nu le fierb separat, ci direct in supa, doar pastele trag supa!