Dureri de dinti!!!

  •  
    • 5 mesaje
    11 Iul 2005, 12:13
    5 8
    Fetelor am o problema!!Ma dor dintii de 3 zile , am senzatia ca m-a tras curentul si am facut o nevralgie>Acum iau Keterol (asa mi-a recomandat farmacista) si antinevralgic..ideea e ca ma lasa o ora poate si mai putin si iar ma ia durerea ..nu stiu ce sa mai fac..ma dispera durerea asta nici nu pot sa dorm noaptea..Poate are cineva vreo solutie..Va multumesc
  •  
    • 138 mesaje
    11 Iul 2005, 13:55
    3 1
    pai, daca te doare de trei zile, de ce nu mergi la doctor? urgent la dentist, ca sa elimini vreo cauza dentara (poate ai vreun abces la un dinte - asta ar putea cauza dureri pe o zona mai mare). daca dentistul zice ca nu ai nimic(eventual dupa radiografie), mergi la neurolog, el va sti sa trateze eficient o eventuala nevralgie.
    curaj si succes!
  •  
    • 5 mesaje
    11 Iul 2005, 14:16
    2 2
    Da poate o sa reusesc sa merg si la doctor ,din pacate am un program foarte tampitDurerea nu este localizata la o anumita masea sau dinte ...se propaga pe toata partea dreapta a maxilarului.O sa ma duc sa imi fac o radiografie ..sper sa nu fie nimic.Merci pentru rapsuns
  •  
    • 32 mesaje
    11 Iul 2005, 14:32
    5 1
    Si eu sufar de dureri de dinti din cauza curentului. Cauza o reprezinta, evident, niste carii la dinti... Dar cum atunci cand nu ma doare nu ma invednicesc sa merg la dentist (cu toate ca am o prietena dentista care ma bate la cap!), cum ma ia curentul, cum ma doare! Iau, de regula Nurofen (sau orice derivat cu ibuprofen), dar fara antibiotic nu-mi trece... Eu pot sa-ti spun ca oxacilina sau ampicilina fac minuni (doza dubla prima oara si apoi doza normala la 6 ore) dar bine ar fi sa vorbesti cu un dentist. Nu cred ca poate sa-ti lucreze ceva pe durere, dar macar iti spune cum sa iei antibioticul, ca sa nu dai in candidoza.
    Mi-e mila de tine, ca stiu cum e...
  •  
    • 5 mesaje
    11 Iul 2005, 14:50
    3 2
    Mai stau doar azi in starea asta ...daca persista iau directia doctor..desi cand aud de dr stomatolog mi se face pielea de gaina pe mine..imi vine automat in cap zogomotul produs de freza Nu as vrea sa trec pe antibiotice ..am ajuns in ziua de azi sa ne indopam cu prea multe medicamente..ca ne doare capul sau maseau sau altceva hop luam pastile ..
  •  
    • 982 mesaje
    11 Iul 2005, 16:04
    3 4
    Eu am rezistat cu ketonal. Si la un moment dat m-a lasat durerea, imi simteam maseara amortita...
    Cand am ajuns la dentist m-a costat foarte mult distractia. Si in bani dar mai ales ca timp...
    Mergi la dentist, gaseste-ti o doctorita draguta si finuta si atenta ... si lasa prostiile si antibioticele.
  •  
    • 317 mesaje
    11 Iul 2005, 21:11
    1 0
    Mergi la dentist si lasa tratamentele recomandate de prietene sau farmaciste.Fara o consultatie cum trebuie ne dam cu parerea aiurea.O carie aparuta nu mai da inapoi ci mai mult se agraveaza in timp,afecteaza nervul(ceea ce cred ca e cazul tau)si apoi se infecteaza.Nevralgii reale la nivelul fetei,fara cauza dentara,sint rare.
  •  
    • 451 mesaje
    12 Iul 2005, 13:04
    4 0
    Niste dinti neglijati nu se vindeca singuri, doar se agraveaza. Cu cat astepti mai mult, cu atat dintii se distrug mai mult iar tratamentun va fi mai scump, lung si complicat.
    Nu trebuie antibiotic la orice durere e dinti. Ingrijirea dintilor la dentist e primordiala. In caz de infectie sau la cei fragilizati de alte boli, uneori antibioticele au o indicatie logica.
    Folosirea abuziva a antibioticelor, la orice durere de dinti va avea consecinte. Cu timpul microbii din organism, chiar si cei periculosi se adapteaza sa reziste la antibiotice adica devin REZISTENTI. Veti mai da acesti microbi rezistenti si celor din familie.
    Au fost oameni care au murit de la o banala pneumonie caci aveau microbi multirezistenti in organism si nu se stia. Acesti bolnavi cu germeni multirezistenti nu raspund la majoritatea antibioticelor de pe piata.
  •  
    • 97 mesaje
    26 Iul 2005, 18:32
    4 1
    au mare dreptate fetele. Nu neglijati dintii pentru ca ramaneti fara, si asta nu in cel mai rau caz.Eu am pierdut un dinte din cauza ignorantei. Ma durea rau, imi cazuse o plomba si se adancise caria. AM mers la dentist, mi-a scos nervul si mi-a zis sa revin sa imbrace dintele.Pentru ca nu ma mai durea am amanat foarte mult, de fapt am uitat. Asa am ajuns la dentist dupa un an, cand am incercat in zadar sa mai tratez radacina dintelui, pentru a o salva.Acum mi-a scos radacina si o sa-mi pun un dinte.Va puteti imagina cat de rau imi pare. Macar de ceilalti sa am grija.
    Si voi la fel.
    va pup.
  •  
    • 5 mesaje
    3 Aug 2005, 16:17
    1 0
    Buna fetelor..problema mea cu dintii era de fapt de la o masea plombata careia al meu dentist de acum un an nu ii scosese nervul .Am fost la o dentista super draguta care mi-a dat plomba jos , mi-a scos nervul, mi-a curatat locul si urmeaza sa imi puna o noua plomba.Tin sa va zic ca imediat ce mi-a dat plomba jos la aproape o jumatate de ora durerea a incetat.
    Ma saturasem de cate medicamente luasem;Algocalmin, Advil, Ketorol,amoxacilina, antinevralgic, ketonal
    Singurul care avea efecte imediate si dupa care te lasa durerea cateva ore bune este KETONALUL .
    Solutia este in caz de durere e bine sa consulti un medic stomatolog si cat mai putine medicamente ca astea te dau peste cap de tot.
    Va multumesc mult pentru sfaturi.
  •  
    • 982 mesaje
    3 Aug 2005, 22:55
    4 0
    Hahaha mie mi-a recomandat ketonal centralista de la taxi dupa ce m-am plimbat toata noaptea prin oras in cautarea unui cabinet stomatologic deschis in prima noapte de paste.
  •  
    • 517 mesaje
    4 Aug 2005, 11:54
    5 1
    eu am patit-o rau. sapt trecuta incepand de duminica seara a inceput sa ma doara rau o masea care avea probl de ani buni, am mai scris eu despre maseaua mea.
    am luat o gramada de medicamente, antibiotice nu, de ma durea stomacul rau...miercuri nu s-a mai putut, nu trecea deloc si m-am dus...stiam ca e bun dentist si nu doare dar mi-era o frica de muream...imi facusem radiografie si mi-a zis clar ca nu se mai putea salva. n-am simtit durere cand mi-a scos-o dar pe urma.......pana ieri mai simteam acolo ceva...
    adevarul e ca mi-a zis ca se facuse ca un chist la radacina si nu mai trecea durerea cu nimic.
    la serv e cam curent si cum scriai si tu, ma doare tot maxilarul, iau paduden in fiecare zi.
    acum mai am o masea pe partea cealalta tot jos care se salveaza, dar cine se mai duce?
    asta doare doar cand ma lovesc cu mancare...
    of, e groaznic cu dintii astia!!!
  •  
    • 37 mesaje
    30 Ian 2022, 12:38
    0 0
    Da cum sa stai cu durerea 3 zile...eu as innebuni, sunt foarte sensibila la dureri Neaparat la doctor cand ai o durere mai mult de 2 zile chiar daca ai program incarcat, mai importanta e sanatatea ta..



    https://realdent.ro/