aparat dentar fix

  •  
    • 23 mesaje
    30 Iun 2005, 16:27
    0 0
    Buna ziua!
    Stiu ca s-a mai vorbit despre acest subiect, dar tare as vrea sa vad si eu cum arata un aparat dentar fix din portelan.
    Poate cineva sa imi recomande un doctor ortodont bun din Iasi?
    Am fost la o consultatie si mi s-a spus ca trebuie sa port aparat dentar fix pe o perioada de 2 ani. As dori sa mai aflu si parerile altor doctori, de aceea v-as ruga daca este cineva din Iasi care poarta astfel de aparat sa imi recomande si mie un doctor bun.
    Va multumesc mult!
  •  
    • 115 mesaje
    30 Iun 2005, 19:21
    1 1
    Ananda nu inteleg ce vrei sa spui cu aparat de portelan fix in scop ortodontic. Eu stiu ca aparatele ortodontice nu contin si portelan pentru ca sunt din sarmulite si placute de metal gen brakets.
    Stiu ca doctorul Lorin Stelea este printre putinii care fac treaba buna dar nu stiu unde are cabinet oricum costurile sunt ridicate. Sotia lui este medic primar chirurgie la maxilo in Bolta poate poti discuta cu dansa.
    Daca aflu ceva te anunt.
  •  
    • 23 mesaje
    30 Iun 2005, 20:15
    2 0
    Iti multumesc pentru raspuns.
    Tocmai am fost la o consultatie la domnul doctor Stelea si mi-a spus de aparatul dentar cu bracket din portelan.
    Prea multe inca nu stiu. Incerc sa ma documentez si sa aflu cat mai multe.
    Stii cumva pe cineva care si-a pus aparat la domnul doctor Stelea?
    A fost bine?
    Nu a avut probleme?
    Iti multumesc foarte mult pentru raspuns.
    Cabinetul domnului doctor e langa gara mare.
  •  
    • 115 mesaje
    30 Iun 2005, 20:26
    2 0
    Am un coleg din Israel care si-a pus dar fara portelan(cu metal) acum 2 ani si a dar 1000 de dolari. Mi se pare multisor, poate ca este pret pentru straini.
    Acum i-a dat jos braketii si are o sarmulita doar.
    Stiu ca mai este un doctor care se pricepe ma interesez si te anunt, poate e putin mai ieftin acolo.
  •  
    • 23 mesaje
    30 Iun 2005, 21:27
    0 0
    Ohohoho!
    Cred ca era pret pentru straini.
    Mie mi-a zis ca ma costa 10 milioane daca e numai din metal, iar daca vreau bracketi din portelan inca 120 de euro.
    Dar din bracketi din portelani nu poate sa imi puna decat pe arcada de sus. Pe cea de jos imi pune din metal.
    Dar cum arata aparatul prietenului tau.
    E finut. E facut bine. Si-a rezolvat problema?
    Stiu ca sunt unele care arata foarte rau, grosolane, de asta te intreb.
    Adresa mea de pe yahoo messanger e ananda782004@yahoo.com, daca vrei sa discutam.
    Oricum iti multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns.
  •  
    • 711 mesaje
    2 Iul 2005, 18:43
    1 5
    Eu mi-am pus in iunie aparat dentar fix, ceramic. 80 de milioane a costat si ma simt suuper cu el.
  •  
    • 23 mesaje
    2 Iul 2005, 20:54
    0 0
    Unde ti-ai pus aparatul dentar, la ce doctor si cum arata.
  •  
    • 711 mesaje
    3 Iul 2005, 00:18
    0 0
    Mi l-am pus la dent-a-america, doctorita nu mai shtiu sigur cum o cheama dar maine iti zic iar aparatu arata destul de bine, e apropiat de culoarea dintilor si de departe nu se vede.
  •  
    • 1 mesaje
    15 Aug 2010, 22:10
    1 2
    Buna,am de 1 an jumatate aparat dentar fix.Merg la doctorul Stelea Lorin si iti garantez ca e un medic bun si ca face treaba buna.Singurul "defect" daca il pot numi asa,e ca nu prea vorbeste cu pacientul..Doar strictul necesar.Lucreaza curat si nu am avut probleme pana acum.Sper ca ti-am fost de ajutor.
  •  
    • 1 mesaje
    13 Mai 2011, 23:09
    8 2
    Doctorul Stelea este foarte naspa..nu-l mai suport. Cu voi cum se comporta? Am 2 ani si jumatate si nu vrea sa imi scoata aparatul, trebuie sa mai stau un an. Nu mai pot, nu mai suport aparatul dentar, ma dor dintii si ma incomodeaza. Imi vine sa mor cand stiu ca tb sal mai port inca un an. Voi cat timp l-ati purtat? La mine a fost o problema foarte simpla, cu un singur dinte...era ceva banal. Acum am dintii perfect drepti, nu vad nici un rost sa mai port aparatul. Ce sfaturi imi dati? Sunt disperata!!!!!!!!!!!!!!!!!! Am inceput sa plang in fata lui sa-mi scoata aparul si i-a spus mamei mele ca e incostiienta si ca o sa imi cada toti dintii, dar mie nu imi pasa...sa mi-l scoata oadata si gata. Asta e vrajeala cu cazutul dintilor. Lui ii comvine sa ia cate 60 lei in fiecare luna pt 10 min cat iti schimba ceva acolo!!!!!!!!!!! Am rupt un branchet si mi-a cazut un inel de pe masea si mi-a facut o panarama de Doamneeeeeeee!!!!!!!!! E insuportabil!! Nici macar nu te accepta la vorba, degeaba il intrebi ca iti raspunde cu sictir. Am sh eu o intrebare....pt ce sunte cele 2 inele din fier care mi le-a pus pe masele????? A durut ingrozitor atunci...plangeam..dar nici nu-i pasa ca imi curgeau lacrimi de durere.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ajutatima va rog cu niste sfaturi pentru ca nu mai potttttttttttttt!!!!!!!!!!!!!!!!1 MULTUMESC ANTICIPAT
  •  
    • 5144 mesaje
    16 Mai 2011, 12:58
    0 0
    ralu, micuta de tine!...cred ca pana o sa scoti aparatul nu ai ce face, trebuie sa mergi tot la el, ca el stie ce a facut acolo.
    eu iti pot recomanda pt viitor un doctor bun la care sa nu-ti fie frica sa mergi (am vazut si copii la el ) si e si foarte priceput si corect: dr. Caliniuc.
  •  
    • 45 mesaje
    30 Mai 2011, 13:23
    1 0
    am gasit o oferta faina de tot pe fundeal. grabiti-va ca trece

    http://www.fundeal.ro/coroana-dentara-vita-3m-pe-implant-dinte-consulta-ie-plan-tratament-rx-panoramica-340-ron-in-loc-de-1170-ron-la-green-dental-bonus-40-reducere-implant-dentar.html
  •  
    • 1 mesaje
    12 Iun 2011, 12:08
    6 0

    Ralu , iti recomand sa iti schimbi medicul ortodont daca nu esti multumita de el.Nu are rost sa te mai complici cu el. Sunt destui medici ortodonti in oras . Se pare ca Lorin Stelea a cam luat-o razna in ultima vreme. Foarte multa lume se plange de dumnealui.

  •  
    • 1 mesaje
    2 Iul 2011, 15:47
    2 0

    Buna!

    Si eu mi-am pus aparat dentar fix dar nu din portelan cel normal din breketi poti sa iti pui ce culoare vrei eu de exemplu acum am culoarea roz acum ma doare foarte tare obrajii zona de dinautru deoarece aparatul se loveste de ea dar o sa imi fac curaj si o sa-i spun stomatoloagei pe mine ma costat 30 de miliane (lei) si avand in vedere ca fiecare consultatie lunara ma costa 70 de lei este cam scump dar dupaia o sa se vada diferentele crede-ma eu nu mi-l ascund dar nu rad nici cu toata gura cateodata cand rad imi pun mana la gura din obisnuinta si sa nu iti fie jena eu il am din aprile si mi lam pus sus peste o luna o sa mi-l dea jos si o sa mi-l puna jos ea mia zis ca o sa dureze un an pentru ca am doar un dinte mai in spate si jos ca nu calc drept

    Sper ca ti-am fost de ajutoe!

  •  
    • 3 mesaje
    24 Iul 2011, 21:55
    3 2

    Stelea asta e anti tratament, nu stie deloc ce face. Eu am stat 2 ani jumate la el la tratament si am sfarsit mai rau decat eram, ba inca mi-a scos si doi dinti perfect sanatosi sa ma aduca in stadiul asta. Dupa ce am scapat de la el am fost la Bucuresti unde am intrebat 12 ortodonti despre tratamentul meu. Toti fara exceptia mi-au spus ca a fost gresit si nu doar odata ci si pe parcurs. Toti fara nici o exceptie. Cand am scris in Anglia unui foarte bun ortodont despre cazul meu, si el mi-a spus exact acelasi lucru, ca tratamentul meu a fost efectuat gresit, cu efecte maxim daunatoare asupra fetei. E maxim posibil de prost ca ortodont, maxim. Din experienta feriti-va de Stelea asta, iar daca va duce-ti la el cere-ti un consimtamant in informat cu privire la tratament si efectele lui.

  •  
    • 1 mesaje
    25 Sep 2011, 20:47
    9 3

    Dr.Stelea este cel mai bun ortodont din Iasi,si chiar din regiunea Moldovei,daca 2-3 fetite razgaiate s-au simtit complexate cu aparatul dentar si l-au scos inainte de vreme,rezultatul este evident incomplet.Aparatul dentar este o lucrare complexa ,de durata ce trebuie tratata cu seriozitate.Imi pare rau pentru cei care nu inteleg treaba asta si arunca vina pe medic,penibil!

  •  
    • 1 mesaje
    20 Oct 2011, 13:19
    0 3
    Buna, am fost o pacienta a domnului doctor Stelea...am nevoie de un numar de telefon de la cabinetul dumnealui..ma poate ajuta cineva, va rog??? crazzy_alex_17@yahoo.com aici ma puteti gasi...sau imi puteti la sa un e-mail...VA ROG MULT!!!
  •  
    • 2 mesaje
    27 Ian 2013, 10:55
    1 0
    buna! mi-am pus aparat dentare la dr steleo acum 3 luni.cand am fost ultima data la consultatie mi-a zis k trebuie sa imi scoata molarii de minte.inainte sa imi pun aparatul i-am spus sa ii spuna exact ce trebuie sa imi faca si cat ma costa dar nu a pomenit nimic de scos molarii.20 de mil e operatia.la fel a procedat si cu voi?
  •  
    • 1 mesaje
    29 Ian 2013, 16:56
    0 0
    Buna! Am si eu o intrebare, urmeaza sa dau jos aparatul dentar fix (de care sincer m-am saturat) si as vrea sa stiu cam cat costa gutiera. Va multumesc
  •  
    • 3354 mesaje
    30 Ian 2013, 15:30
    0 3
    aparatul dentar se pune in adolescenta - pana in 18 ani... daca ati trecut de aceasta varsta, sunt toate sansele sa se mobilizeze dintii... si eu am avut aparat la 12 ani... si am stat cu el vreun an si ceva...

    la varsta adulta nu se recomanda aparat... dar daca aveti bani de dat...