monturi la degetul mare

  •  
    • 9 mesaje
    16 Iun 2005, 08:34
    13 12
    are cineva asa ceva? am fost la doctor si situatia nu este buna, mi s-a sugerat sa ma operez dar imi ete frica de dureri si de reactii ulterioare. am auzit ca se pot reface in relativ scurt timp si ca durerile sunt insuportabile.
    a facut cineva o astfel de operatie?
    mentionez ca solutia corectiei este deja depasita si ca modificarile sunt ereditare.
    multumesc.
  •  
    • 9835 mesaje
    16 Iun 2005, 11:35
    17 4
    Stiu un remediu, dar nu stiu cat de eficient este pentru cazurile avansate:

    Pui pe monturi cate o felie de lamaie si o fixezi cu un bandaj, lasand aceasta "compresa" sa actioneze peste noapte.
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    16 Iun 2005, 13:02
    8 4
    da, si eu am!!!! e groaznic! eu am inteles ca se fac de la incaltaminte! si...vrei sa te operezi?
  •  
    • 171 mesaje
    16 Iun 2005, 15:13
    5 5
    fetelor - eu am la calcai si ma deranjeaza ingrozitor la anumiti pantofi. oare sunt la fel ca si cele de la degetul mare?
  •  
    • 9 mesaje
    16 Iun 2005, 22:17
    5 3
    da, asa ma gandeam, sa ma operez. adica mi-am facut radiografiile, am vorbit cu doctorul, dar nu am gasit inca timpul si curajul sa o fac. lumea cu care am vorbit m-a deziluzionat spunandu-mi tot felul de aberatii despre dureri dupa operatie etc. in fond, sunt convinsa ca ma va durea putin, doar e o operatie. dar pe mine ma doare oricum si pe deasupra sunt si inestetice...
    ce ziceti?
  •  
    • 248 mesaje
    17 Iun 2005, 08:20
    8 4
    intradevar monturile apar pe fond ereditar dar un rol foarte important il are incaltamintea. cele care poarta incaltaminte cu tocuri inalte si stransa la degete au sanse foarte mari sa-si deformeze oasele de la laba piciorului.

    din pacate monturile sunt imposibil de vindecat si operatia este o solutie dar din pacate este FOARTE dureros iar monturile reapar foarte repede iar zona va fi de 100 ori mai dureroasa.

    pe vremea cand lucram la cabinetul medical de balneofizioterapie am avut foarte multe paciente cu aceasta problema operate sau nu.

    curios este ca la cele operate situatia era mai grava. piciorul ramasese deformat dupa ooeratie iar cicatricile se vindecau foarte greu.

    operate sau nu monturile se intretin si cu fizioterapie.

    personal, daca as avea aceasta problema, nu m-as opera pt nimic in lume ci mi-as schimba stilul de viata si as face tratamente fizioterapice.

    trebuie purtata incaltaminte cat mai comoda, eventual ortopedica, fara toc si nu modele stramte pe picior ( din alea ascutite ). bineintele vorbesc de incaltamintea de zi ca pt ocazii speciale se pot face exceptii.

    si neaparat o consultatie la un cabinet de fizio.

    iti urez succes!
  •  
    • 9 mesaje
    17 Iun 2005, 08:46
    4 2
    multumesc, judith, pentru sfaturi. am sa mai reflectez asupra a ceea ce mi-ai scris. deocamdata va pup, evelor!
  •  
    • 7 mesaje
    27 Nov 2005, 02:13
    1 2
    Te-ai mai gandit ,sau intre timp ai trecut la actiune si te-ai operat?
  •  
    • 7 mesaje
    28 Nov 2005, 00:02
    5 4
    Pentru indepartarea chirurgicala a monturilor si a efectelor datorate acestora,ar trebui sa se ia in considerare urmatoarele:
    1.varsta pacientei
    2.varsta monturilor(de cati ani sunt formate)
    3.consecintele provocate de monturi asupra geometriei talpii picioarelor: cu cat este deviat degetul mare spre interior,cu 10,30,sau 60 grade si cat de deviat este fata de propriul ax?
    Aceste date sunt foarte importante in ambele cazuri-operatie sau nu.
  •  
    • 1101 mesaje
    28 Nov 2005, 01:49
    3 5
    judith ai vreun link in care sa citesc mai multe despre aceste exercitii de fizioterapie? sau ai putea detalia un pic?


    donna, ref la remediul dat de tine... stii e cineva la care a avut efect? si dc da, cam dupa cat timp?
  •  
    • 72 mesaje
    28 Nov 2005, 08:22
    19 8
    Celor in cauza va recomand un site, unde puteti gasi tratament pentru monturi. Operatie nu!
    http://www.vindecare.go.ro
    Sa va fie cu folos!
    Irina
  •  
    • 1101 mesaje
    28 Nov 2005, 19:53
    4 2
    merci!
  •  
    • 48 mesaje
    29 Nov 2005, 14:11
    8 6
    Buna fetelor!

    Si mie mi-au aparut de vreo 5 ani aci am purtat luni la rand pantofi cu toc dintr-un material sintetic. N-am mai scapat de ele desi de 5 ani in coace sunt foarte atente la ce incalt si tocuri mai deloc.
    De 2 saptamani am inceput sa aplic varza in timpul noptii pe unul din monturi. Nu stiu daca e iluzie optica sau nu dar mi se pare ca se retrage.
    Va mai anexez si alte tratamente pe care le-am gasit pe internet.
    Sper sa va fie de folos!!!

    “Cum pot scapa de monturi?”
    (Raspuns pentru CONSTANTA CARPINISAN - Sibiu, F. AS nr. 574)


    • Si eu am avut monturi si stiu ce dureri groaznice produc. Am scapat de ele cu ajutorul verzei crude, astfel: luati o foaie de varza (sa fie coapta, adica foaia sa fie alba), striviti-i nervurile cu o sticla si legati-o pe monturi. Puteti pune doua frunze una peste alta si le inlocuiti dimineata si seara, sau chiar peste zi. Procedura dureaza ceva timp (cateva luni), trebuie sa aveti rabdare. Nu numai ca durerile dispar dupa 15-30 de minute, dar cu timpul monturile se micsoreaza. Eu nu mai am probleme de foarte multi ani. Va doresc multa sanatate si sa scapati de ele cat mai repede!
    STRUNGARU S. - str. Libertatii nr. 130,
    Buhusi, jud. Bacau

    • Pentru a scapa de monturi, puteti folosi un tratament naturist foarte eficient. Procurati-va tinctura de iod si masline negre. Se unge cu o periuta montul, apoi se taie maslina in doua, se scoate samburele si jumatate de maslina se aplica pe mont, se leaga cu un bandaj si se lasa pe mont toata noaptea. Tratamentul se face o luna de zile. Este foarte bun, la mine a dat rezultate.
    SOMESAN EUGENIA - str. Regiment 11 Siret nr. 5,
    bl. E2, ap. 4, Tiglina I, Galati, tel. 0236/43.32.01

    • Se face un saculet mic de panza in care se pune un pumn de hrean ras, amestecat cu un pumn de faina si putina apa calda, astfel incat sa se faca o pasta. Se tine saculetul pe mont circa 10-15 minute. Se urmeaza acest tratament cateva zile la rand. Multa sanatate si sa va fie de leac!
    EMBER DOINA - str. N. Iorga nr. 1/27,

    Monturi

    - Se tamponeaza in fiecare seara cu tinctura de iod.
    - Se fac bai calde la picioare cu un pumn de sare de Bazna la un lighean de apa.
    Volumul monturilor se reduce si deseori cedeaza si pintenii.
    - Într-un borcanel se pun 10 lame de ras peste care se toarna un pahar de otet din vin. Se lasa o luna pana cand otetul isi schimba culoarea.
    Seara, se pune vata imbibata in acest otet pe monturi, apoi se prinde cu un leucoplast si se pune o soseta. Se lasa peste noapte sa-si faca efectul. Dimineata, vata se arunca. Spalatul pe picioare este interzis pana la terminarea tratamentului. Procedeul se poate repeta.
  •  
    • 7 mesaje
    29 Nov 2005, 23:37
    8 5
    Multumim,Bobi,dar daca monturile sunt avansate,nu mai are efect nimic asupra lor.De ce actionam noi asupra monturilor deja formate si nu actionam atunci cand vedem ca incep?
    De ce-ti tratezi decat un mont?
  •  
    • 48 mesaje
    1 Dec 2005, 11:44
    7 6
    Eu incerc cu varza doar pe montul care este mai vizibil. La piciorul drept nu e asa inestetic si mare ca la cel stang. Am zis ca daca cel de la piciorul stang ajunge macar la aceiasi dimensiune ca cel de la piciorul drept va fi deja o reusita. Dar cred ca ia mult timp si o igiena de viata serioasa e necesara. Adio tocuri sau pantofi de calitate proasta.
    Mi-ar place sa am opinia voastra asupra acestor tratamente babesti. Le-ati incercat? Crede-ti ca ar putea da rezultate in timp? Cunoaste-ti voi alte metode mai bune prin care se poate scapa de monturi??
    O zi frumoasa!!!
  •  
    • 7 mesaje
    1 Dec 2005, 15:51
    4 1
    Stie cineva vreun barbat care a scapat de chelie? Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni, dar tot asa se scapa si de monturi.
    Speranta ca sa nu ai monturi exista insa!.... Atunci cand iti dai seama ca exista sanse sa inceapa sa se formeze,te-apuci de fizioterapie.Asta inseamna poate, chiar de mica sa te apuci practic sa anihilezi cauzele care duc la evolutia monturilor.Mai ales daca mama sau altcineva din familie are monturi,neaparat copii si mai ales fetele trebuie sa faca tratament fizioterapeut.
  •  
    • 48 mesaje
    1 Dec 2005, 16:06
    5 6
    In ce consta acest tratament de fisioterapie??

    La mine nici mama, nici bunica,nici tata,sau altcineva din familie n-are monturi.
    Eu persist sa cred ca au aparut in urma purtarii unor pantofi necorespunzatori. Dealtfel mi-au aparut la 28 ani, pana atunci n-am avut nici o durere sau deformare a labei piciorului.
    Cat despre mont nu este deformarea osului asa cum se crede. Mi-am facut radiografii ale picioarelor si se vede clar pe radiografie ca oasele sunt ca inainte. Montul fiind doar un fel de cartilaj care se dezvolta in zonele traumatizatte de incaltari necorespunzatoare (dealtfel montul nu apara pe radiografie). Din acest motiv tind sa cred ca se poate face ceva pentru ca aceasta inflamatie, sau cum o putem numi, sa se rezoarba.

    Daca aveti alte pareri mi le puteti expune!!

    Multumiri!!
  •  
    • 7 mesaje
    2 Dec 2005, 09:48
    5 0
    La tine,Bobi,existenta monturilor este explicabila,pt ca iata,esti prima din familie care are asa ceva, te-a surprins aparitia lor si nu ai actionat asupra lor atunci cand trebuia.Probabil ca formarea lor s-a datorat pantofilor,cu toate ca la varsta de 28 ani nu se fac monturi din cauza asta.Este foarte devreme. Abia in jur de 40-50 ani se fac monturi din aceste cauze,pantofi prea stramti,pozitii ortostatice defectuase si prelungite.La varste de pana in 20-30 ani monturile au cauze congenitale sau cel mai des,ereditare.Personal,te sfatuiesc sa privesti mai atent bolta plantara:chiar e OK?
    Daca monturile ar fi doar niste cartilagii,de ce pentru eliminarea lor chirurgicala se foloseste un intreg arsenal de parca spargi stanci?
    Monturile sunt exostoze deformante a capatului metatarsianului,adica pe romaneste, osul din articulatia degetului mare este marit si iesit in afara si are puterea sa ne distruga incaltamintea...ceea ce un cartilaj nu ar putea face niciodata.
    De aceea sunt de parerea ca odata crescute aceste oase, nimic nu le poate face sa se resoarba decat dalta si ciocanul.Si tot ar fi ceva daca s-ar rezolva,dar degetele raman tot deviate si deformate,iar smecherele de monturi reapar in mai putin de 3 ani si mai evidente si mai dureroase.
  •  
    • 48 mesaje
    2 Dec 2005, 12:50
    3 5
    Annamiep, cred ca ai dreptate cu ce zici.
    Intrebarea mea acum e cum as putea stopa evolutia acestor monturi?
    Nu mi-ai zis in ce m-ar putea ajuta fizioterapia.
    Iar referitor la talpa, nu stiu daca am probleme, dar in schimb am piciorul stang mai lung cu cativa milimetri si din cauza asta se pare ca mi-am deformat mersul. Mi s-au propus talpici, dar fiind foarte groase nu le puteam purta si-am abandonat. Crezi ca ar putea fi asta cauza?
    Multumiri!!
  •  
    • 7 mesaje
    2 Dec 2005, 16:35
    2 2
    Indiferent de conditiile de formare a monturilor,ereditar,congenital,pantofi stramti/largi,pozitii ortostatice defectuase,etc,cauza principala e constituita pana la urma de fortele de presiune care actioneaza inegal si defectuos in aceea articulatie metatarsiana.
    De aceea este foarte posibil ca si din cauza expusa de tine sa ti se fi format monturile.(Dar la varsta asta in niciun caz de la purtarea pantofilor nepotriviti}.
    Procedurile de gimnastica medicala specifice pot aduce insa beneficii nebanuite,pt ca, chiar daca nu se vor retrage, monturile si efectele datorate lor vor fi tinute sub control.Ma refer la durerile enervante si insuportabile provocate de acestea, la anchilozarea definitiva a articulatiei,la actiunea deformanta asupra celorlalte degete,chiar la mers,in final.
    Astfel cateva exercitii efectuate de cat mai multe ori pe zi, dar nu mai putin de 5 reprize/zi de cate 6 minute minim,pot aduce efecte foarte benefice:
    -mers pe varfuri,alternat cu mersul piticului
    -ne oprim,miscare de inaltare pe varfuri, mainile intinse pe langa urechi,revenire pe toata talpa, mainile pe langa corp si iar, pana simti ca te arde bolta plantara
    -desculta,sezand pe un scaun,cu fiecare picior pe rand,se incearca apucarea unui breloc cu cateva chei,pana cand simti durere,atentie, in genunchi.
    -intinse,pe spate, in pat, picioarele pe perete, exercitii de strangere si extensie a degetelor,talpile sunt in contact cu peretele
    -aceeasi pozitie, daca este posibil de data aceasta asezi sub talpi un facalet de mamaliga sau o rola de lemn pt intins coca de placinta si te plimbi pe rola cu talpile apasand in acelasi timp,pana simti ca niste ace in bolta plantara.Pt protejarea peretilor recomand sa infasurati pe rola un prosopel sau o carpa pe care o coaseti frumos sa nu se desfaca si pastrati rola nimai pentru aceste exercitii.
    Succes!Nu-mi mai aduc aminte acum alte exercitii,dar important este sa pui in valoare articulatia fiecarui mont.
    In rest, calm si pace, ca n-ai ce evolutie sa stopezi: monturile mai mari decat sunt acum nu cresc.Poate cel de la piciorul drept,dar cel de la stangul nicidecum.Daca te tii insa de exercitii montul drept nu-l va ajunge pe cel stang foarte repede.
    General valabil, cu specificatiile de cuviinta- pentru celelalte eve.