dureri groaznice maseaua de minte :((

  •  
    • 1934 mesaje
    6 Nov 2006, 10:10
    0 0
    se spune ca maseaua de minte tr scoasa (nu v-am citit toate postarile), ma grabesc. o dr stomatolog mi-a spus ca nu tr sa-ti scoti maseauade minte tr sa o tratezi, ptr ca in cazul in care iti pui o lucrare, sa aiba de ce sa se lege.
  •  
    • 686 mesaje
    6 Nov 2006, 11:35
    1 1
    Mie dentistul mi-a scos-o si ma bucur ca numai probleme mi-a facut.
  •  
    • 4411 mesaje
    6 Nov 2006, 16:10
    1 3
    300$ pentru o masea de minte este fantastic de mult...eu am scos o cu vreo 3 mil

    In alta ordine de idei..Dupa ce faceti operatie respectiva este absolut OBLIGATORIU sa spalati locul respectiv..cu periuta de dinti,cum o faceti in mod obisnuit.mie chirurgul mi a atras atentia de cateva ori si mi a si scris pe o foaie ca sa fac si ce sa nu fac in perioada in care am firele acolo.deci nu evitati sa va spalati bine bine,folositi si apa de gura..astfel nu vor mai aparea infectii si va fi ok.eu am luat un singur aulin si mi a trecut durerea.am mai luat 3 zile ampicilina pentru ca tinusem o diata si a considerat ca e neoie.insa nu e obligatoriu sa luati daca sunteti "in putere"

    happyline..maselele de minte se scot atunci cand nu se dezvolta in pozitia in care trebuie.si din cate am auzit sunt dese cazurile.cresc stramb si imping ceilalti dinti.eu am una scoasa si una "salvata "..
  •  
    • 7 mesaje
    18 Mar 2007, 10:58
    0 1
    Dragele mele,
    Este prima data cind am si eu o problema cu o masea de minte. Am plombat-o in urma cu 1 an. Toate bune si frumoase pina de curind, cind m-a luat pe nepusa masa o durere cumplita la ea. Mi-am dat seama ca nu era vorba de nerv, ca nu ma durea nici la rece, nici la cald si nici la dulce. Totusi, ma durea. Am mers, de indata la stomatolog, care a constatat in urma consultatiei ca e vorba de necrozarea unui nerv. Deci, a murit nervul si s-a produs infectia, fapt ce a determinat aparitia durerii. Stomatoloaga a inceput tratamentul specific extractiei nervului, respectiv, sterilizarea canalului, urmind obturarea lui. Problema e ca ma doare, in continuare, fapt ce ma determina sa cred ca inca nu s-a vindecat locul acela si ca mai exista urme de infectie. Sint curioasa daca pina Miercuri, cind urmeaza sa ma duc din nou, ma va mai durea.
    Voi ati mai trecut prin asa ceva? E normal sa doara asa de mult, chiar si dupa ce iti curata canalul si iti pune solutii dezinfectante? Mentionez ca nu fac febra si nici nu mi s-a umflat.
  •  
    • 1 mesaje
    15 Oct 2007, 15:47
    1 0
    Tocmai mi-am scos o masea, care era "iremediabila" si doctorita mi--a spus sa iau doar o fiola de algocalmin la 2 oore dupa si sa tin pansamentul doar juma de ora. A trecut o ora si s-a umflat deja tot obrazul...ce fac??!!!!
    Ketonal, nurofen, algocalmin ce sa iau? inca nu ma doare asa rau.
  •  
    • 59 mesaje
    31 Mar 2008, 00:20
    2 0
    vechi posturi dar m-au ingrozit tinand cont da ma fute la maxim o durere in acest moment. Sunt 2 lucruri de care ma tem pe lumea asta D-zeu si durerea de masea! Merg sa fumez niste iarba ca iar nu dorm!
  •  
    • 1 mesaje
    9 Aug 2011, 07:22
    1 0
    Buna eu miam scos o masea de minte ieri interventia a durat 1 ora si 35 de minute din cauza infectiei sangerare abundenta si gaura a fost atat de mare incat a fost nevoie sa ma coase in gura. dar am sangerari kiar si dupa 24 de ore de la interventie si doare mereu. mia dat sa iau antibiotice AUGUMENTIN dar nu prea face mare lucru. bafta la scos dinti
  •  
    • 1 mesaje
    29 Aug 2011, 23:16
    0 0

    ahhh ce dragut, durere infernala, mai bine nu mai cautam pe net pentru ca asta o sa patesc eu maine si deja simt ca ma lasa inima. oricum sper ca ti-a trecut repede durerea.

  •  
    • 28 mesaje
    7 Apr 2017, 13:47
    0 0
    Buna, si eu am avut probleme cu maselele de minte si a trebuit sa ma operez. Am ales clinica Andra Smile la recomandarea unei bune prietene si serviciile chiar au fost la cele mai inalte stadarde. Medicii de aici sunt foarte amabili si, desi ma inspaimanta gandul operatiei ei m-au linistit. Recomand, duceti-va fara frica, e sanatatea noastra la mijloc!
  •  
    • 43 mesaje
    26 Iun 2018, 14:12
    1 0
    Stiu cum este, eu nu am mai rezistat cu medicamente si am mers la medicii mei de la AndraSmile si mi-au scos-o. Este teroare cu maselele astea de minte. Cu pastile durerea trece pe moment, dupa aceea revine, mai ales daca maseaua nu a crescut ok. Mi-au explicat medicii ca este mai bine sa o scoti daca iti tot creeaza probleme. Au mana super usoara, nu m-a durut asa tare precum se spune.
  •  
    • 7 mesaje
    16 Iun 2021, 01:35
    0 0
    Eu nu inteleg de ce nu mergeti la un stomatolog (https://dentasym.ro/), fie recomandat de prieteni, familie, orice, dar nu mai stati cu durerea si asteptati sa treaca cu metode naturale