CIOCOLATA DE CASA

  •  
    • 218 mesaje
    5 Iun 2005, 08:54
    0 0
    Am facut ordine in camara si am descoperit 3 pungi de lapte praf care expira peste o luna. M-am gandit ca as putea face o ciocolata de casa , dar nu am gasit nici o reteta .Puteti sa ma ajutati ?
  •  
    • 272 mesaje
    5 Iun 2005, 09:16
    0 0
    Ciocolata de casa
    Se leaga un sirop pe foc din 150 ml apa si 500 g zahar, se adauga esenta de vanilie, 300g lapte praf si 3 linguri de cacao si se amesteca bine. Se pot adauga nuci, alune, stafide. Se toarna in vase unse cu margarina si se lasa la racit, apoi se taie.
    Asta e cea mai simpla, sigur mai sunt si altele.
    Dar, dupa cum vezi nu te scapa de 3 pungi de lapte praf, poate faci mai multe portii...sau poate faci Rafaello de casa...
  •  
    • 9835 mesaje
    5 Iun 2005, 13:25
    0 0
    Daca framanti mai mult pasta rezultata, ciocolata iese mai... cum sa-i zic... "cauciucata", "ciungoasa"... asta poate fi o calitate sau un defect, dupa preferinte
  •  
    • 211 mesaje
    14 Iun 2005, 17:49
    0 0
    pai daca nu are unt, se pune si unt 180-200g
  •  
    • 218 mesaje
    14 Iun 2005, 17:55
    0 0
    observasem si eu ca nu are unt/margarina si zaharul mi s-a parut cam mult.laptele praf e indulcit
  •  
    • 404 mesaje
    14 Iun 2005, 23:32
    0 0
    Mai zice-ti! sunt inebunita dupa cioco de casa,cu toate ca aici laptele praf e cam scump...nu prea se arunca vacile de la inaltime....ca sa se faca laptele.......praf
  •  
    • 291 mesaje
    18 Iun 2005, 10:22
    0 0
    Ei,asta e preferata mea.Eu pun compozitia intre foi de napolitane prajite,crocante...e super.
  •  
    • 2 mesaje
    19 Iun 2005, 11:30
    0 0
    CIOCOLATA DE CASA
    Ingrediente:
    -500 gr.lapte praf
    -500 gr.zahar tos
    -50 gr.cacao
    -160 ml apa
    -200 gr.unt
    -esenta rom
    -nuci,alune
    Preparare:Se fierbe zaharul cu apa la foc mic pana se face un sirop ,bine legat"ca o smantana".Se ia de pe foc si se amesteca cu laptele praf si cacaoa care au fost trecute prin sita.Se mesteca bine iar la sfarsit se adauga untul topit,nucile,esenta.Se aseaja compozitia in ceolofan sau foi de napolitana si se da la rece .POFTA BUNA!
  •  
    • 211 mesaje
    20 Iun 2005, 09:40
    0 0
    Am facut ieri cum scrie mai sus si mi-a iesit nisipoasa nu s-a legat deloc, eu stiu ca nu trebuie pus laptele in siropul fierbinte......si nu stiu de ce ma iau dupa altcineva
  •  
    • 2 mesaje
    21 Iun 2005, 10:17
    0 0
    imi pare rau ca nu ti-a iesit ciocolata.eu fac de ani de zile si imi iese de fiacare data.intradevar dupa ce pui siropul iti iese ceva nisipos care nu se leaga .dar dupa ce adaugi untul topit cald iti iese o pasta (mestecand bine si foarte repede)care se intareste foarte repede.tu cum ai facut?
  •  
    • 211 mesaje
    21 Iun 2005, 10:42
    0 0
    asa cum ai scris tu si dupa ce am pus untul tot grunjoasa a ramas,

    am mai facut anul trecut si era altfel, era cremoasa, am pus siropul ( la temperatura camerei ) peste lapte si cacao, le-am amestecat bine...bine si repede cu untul incalzit
  •  
    • 8 mesaje
    8 Iul 2005, 01:11
    0 0
    Poti face bomboane gen Raffaello in casa Nici nu ai nevoie de aragaz
    Amesteci laptele praf asa cum este cu smantana si nuca de cocos pana iese o pasta destul de consistenta astfel incat sa poti forma bilute in care poti introduce, dupa preferinta, alune, nuci sau ce mai vrei tu, si apoi le tavalesti din nou in nuca de cocos. Si apoi le dai la frigider cateva ore. Fa de proba doar cateva si sa-mi spui daca ti-au placut! Eu una sunt innebunita dupa ele!
  •  
    • 13 mesaje
    8 Iul 2005, 08:21
    0 0
    Eu stiu altfel reteta de Rafaello si cred ca e mai simplu de tinut minte. Masura este o cana mare de apa. Se pune o margarina la topit pe foc, in care se adauga doua cani de zahar si se lasa pana se topeste. Se ia jos de pe foc si se pun doua cani de nuca de cocos rasa si doua cani de lapte praf. Se amesteca bine si se lasa sa se raceasca putin. Atat cat sa le poti forma cu mana.
  •  
    • 163 mesaje
    13 Dec 2005, 16:33
    0 0
    In legatura cu bomboanele Rafaello,
    daca folosesti smantana si o amesteci cu toate alea, nu iese pasta prea moale?
    Si am mai gasit o reteta pe net unde scria ca se poate folosi si unt (in loc de margarina), dar nu scria daca untul se pune la topit sau nu...
    Ma ajutati si pe mine?
  •  
    • 575 mesaje
    14 Dec 2005, 10:34
    0 0
    Nu-i asa important daca e topit untul sau nu.. Inainte sa-l freci spuma scoate-l afara din frigider cateva ore si apoi incepe si le amesteca toate: lapte praf, zahar, nuca de cocos, arome...
  •  
    • 163 mesaje
    14 Dec 2005, 17:01
    0 0
    multam frumos
  •  
    • 1070 mesaje
    14 Dec 2005, 19:32
    0 0
    alta, eu am incercat si nu prea mi-a placut......si a iesit foarte moale.Voi incerca si cealalta reteta, poate am mai mult noroc.
  •  
    • 1 mesaje
    1 Feb 2008, 12:37
    0 0
    Salut..eu as vrea sa fac raffaellodar nu stiu cantitatile..poti sa ma ajuti??
  •  
    • 4418 mesaje
    1 Feb 2008, 23:09
    0 0
    am intrat s ava spun ca nu ma pricep sa gatesc ciocolata de casa da asa stiu sa o maninc, de nu se vede. Asa ca dupa terminarea procesului tehnologic astept si eu un patratel!
  •  
    • 2 mesaje
    30 Dec 2020, 09:29
    0 0
    Eu de cand am gasit ceva ciocolata de casa, intr-adevar doar online, nu imi mai bat capul. Este si fara zahar, si fara conservanti

    https://www.ingres.ro/product/ciocolata-de-casa-clasica/
    www.ingres.ro
    Acest mesaj a fost editat de către kinga1d: 30 Dec 2020, 09:31